“Лагідний убивця” приходить непомітно

У Всесвітній день гепатиту, який відзначають сьогодні, 28 липня, “Пошта” довідалася, які є симптоми і типи цієї недуги та де її можна підхопити

З діагнозом гостре або хронічне запалення печінки – гепатит – лише у Львові з початку року на обліку перебувають 466 осіб, першочергового лікування потребують 83 людини. Медики стверджують, що це чимала кількість. Більшість хворих звертаються до лікарів надто пізно, адже на початках навіть не здогадуються, що “лагідний убивця” вже у них всередині. Серед методів інфікування переважає парантеральний шлях – через кров. Тобто похід до стоматолога, салону краси, де застосовують інструменти багаторазового використання, може обернутися якщо не трагедією, то як мінімум тривалим лікуванням.
Загалом розрізняють вісім типів вірусів гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT, із них лише лікування типу А завжди завершується одужанням. В Україні, зокрема на Львівщині, найпоширеніші перші три.

Хвороба-“хамелеон”

Зі слів інфекціоніста, головного міського позаштатного спеціаліста управління охорони здоров’я з профілактики ВІЛ/СНІД Лесі Королюк, під час активного сезону літнього відпочинку актуальним стає гепатит А, який часто проявляється як кишкова інфекція. 
“Заразитись можна через воду і контактно-побутовим шляхом. Хворіють переважно люди молодого віку та діти. Спостерігається диспепсичний синдром: нудота, блювання, відсутність апетиту, – пояснює лікар. – Часто прояви захворювання подібні до застуди (ломота в суглобах, підвищення температура тіла, дере в горлі), і людина думає, що це звичайне гостре респіраторне вірусне захворювання, але саме так може починатися гепатит”.

Зі слів Лесі Королюк, інкубаційний період гепатиту А – 45 днів, удвічі коротший, ніж у хронічної форми С. Крім того, захворювання не спричиняє хронізації, як у типах В і С. З-поміж інших гепатит А вирізняється тим, що не переходить у хронічний і від нього дуже легко убезпечитися, додержуючи простих правил гігієни: часто мити руки з милом, не пити сирої води, особливо влітку. Цікаво, що вірус гепатиту А в киплячій воді гине через п’ять хвилин, при кімнатній температурі в сухому середовищі може зберігатися впродовж тижня, у воді – від трьох до 10 місяців, у випорожненнях – до 30 діб.

В і С – не вітаміни

Основними симптомами гепатиту В і С є часткова втрата апетиту, потемніння сечі, підвищена втомлюваність, нудота, блювання і біль у правому підребер’ї. Відрізняються лише типи обстежень.
“Виявляють захворювання найчастіше на гострій стадії, – наголошує інфекціоніст. – У медіа часто називають гепатит В “лагідним убивцею”. А все через те, що гострий період минає непомітно, і людина може не знати про те, що інфікована, нехтувати дієту і не звертатися до лікаря. У підсумку це може призвести до страшних наслідків – таких як хронічний гепатит або гепатопакцинома – рак печінки”. 
Від гепатиту В роблять щеплення на третій день усіх немовлят в пологовому будинку. Обстежують і вагітних. Натомість від гепатиту С вакцини немає. Як пояснює лікар, її важко розробити через мінливість збудників.
Як пояснив “Пошті” голов­ний позаштатний спеціаліст Львова з інфекційних хвороб Віктор Пиріг, найчастіше інфікування гепатитом відбувається парантеральним шляхом, тобто через кров. 
“Заразитися можна в стоматологічному кабінеті (лікуючи зуби), салоні краси (роблячи пірсінг, татуаж, манікюр, педикюр), тобто там, де застосовують інструменти багаторазового використання. До інших шляхів інфікування відносять статевий та від матері до дитини, при вагітності”, – пояснює лікар.
Хворіють на гепатит всі вікові групи населення. Інкубаційний період гепатиту С – до 90 днів з моменту зараження до перших клінічних проявів. Потім хвороба переходить у хронічну форму.

Непросте лікування

Через недофінансування галузі охорони здоров’я не завжди є можливість обстежитися безкоштовно. 
“Якщо пацієнт прийде у свою поліклініку, його скерують у приватну амбулаторію, бо потрібен аналіз не тільки на наявність антитіл. Одні антитіла виявляють в поліклінічних закладах, але цього недостатньо, бо вони можуть бути, а самого вірусу не виявити. Тож, згідно з локальними протоколами, для того, аби підтвердити діагноз, треба робити кілька обстежень. Вони включають багато аналізів. Але більшість із них не є, на жаль, безплатними, – пояснює Леся Королюк. – Тільки ті, що виявили в себе гострий гепатит, починають звертатися до фахівців: хтось – у лікарню, хтось – до сімейного лікаря, хтось – у приватний сектор. До речі, приватні лабораторії не звітують, скільки було виявлено позитивних результатів, тому насправді хворих набагато більше, ніж є на обліку”.
Інфекціоністи радять: у випадку підозри на захворювання люди повинні звернутися насамперед до сімейного лікаря – у поліклініку за місцем проживання, а з гепатитом В – ще й до гастроентеролога. Найчастіше гепатит С лікують противірусними препаратами, але потрібна ще й комплексна терапія (надзвичайно складна й дорога).
“Є у нас всього один-два пацієнти на всю поліклініку, які перебувають на безкоштовній програмі лікування інтерферонами, яка діє до 2016 року. Проте, знову ж таки, діагностика до цієї програми не входить – лише лікування”, – підсумовує Леся Королюк.

Медичні тести для бійців
Упродовж цього тижня – з 27 по 31 липня – у Львові проводять тестування на виявлення гепатиту С. У рамках акції передбачена благодійна програма для учасників антитерористичної операції – безплатна діагностика цього захворювання за допомоги експрес-тестів.
Як розповіла “Пошті” президент Всеукраїнської фундації медичного права та біоетики України, заступник голови комісії з питань охорони здоров’я громадської ради при Львівській ОДА Ірина Сенюта, мета діагностики – з’ясувати рівень захворюваності серед воїнів АТО, сприяти ранньому виявленню і лікуванню цієї недуги. 
“Тести – це експрес-діагностика, яка визначає, чи є вірус в організмі. Це займає в середньому 15 хвилин. Цього року тестуємо тільки учасників антитерористичної операції, а також тих, що мобілізуються”, – запевняє вона.
Тестування проводитимуть з 10.00 до 16.00 до 31 липня включно у:
* Львівському обласному госпіталі війни та репресованих ім. Ю. Липи (м. Винники, вул. Івасюка, 31).
* Військово-медичному клінічному центрі Західного регіону (вул. Личаківська, 26) – для стаціонарних пацієнтів Центру.
* Клініці амбулаторно-поліклінічної допомоги військово-медичного клінічного центру Західного регіону (вул. Пстрака, 2).
* Комунальній 2-ій міській поліклініці Львова (вул. Симоненка, 4).
Благодійна програма включає:
* Збір підписів під відкритими листами щодо прийняття обласної програми з протидії поширенню вірусних гепатитів у Львівській області та виділення відповідних бюджетних коштів для лікування хворих на гепатит С.
* Онлайн-опитування щодо проблематики гепатиту С (доцільності продовження дії Державної програми з профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів і прийняття регіональних програм у всіх областях України) на сайтах: www.healthrights.org.ua та www.medicallaw.org.ua (20 липня – 20 серпня 2015 р.).

 
Всесвітній день боротьби з гепатитом відзначають з метою підвищення рівня обізнаності населення та боротьби з цим грізним захворюванням. Власне в цей день – 28 липня – народився лауреат Нобелівської премії професор Барух Самюель Бламберг, який відкрив світу вірус гепатиту В.
У 2013-ому завдяки спільним зусиллям міжнародних організацій, громадськості, активістів, експертів, лікарів стало доступнішим лікування гепатиту С для населення: прийнята Державна програма профілактики, діагностики і лікування вірусних гепатитів в період до 2016 року. Проте цього недостатньо. Епідемія гепатиту С впродовж кількох років може стати ще серйознішою проблемою, аніж ВІЛ/СНІД, повідомляє ВООЗ. Швидкість поширення гепатиту С в Україні залишається найвищою серед європейських країн, фінансування державної програми є незадовільним та й ціна стандартного курсу лікування все ще занадто висока для пересічних громадян.
Одним із важливих завдань є проведення вакцинопрофілактики гепатиту В дітям і дорослим, медичним працівникам, студентам середніх і вищих медичних навчальних закладів, працівникам служб спеціального призначення, хворим гастроентерологічного профілю, перед плановими оперативними втручаннями, гемодіалізом. Щеплення складається з трьох ін’єкцій, введених за схемою 0-1-6 місяців або 0-1-2 місяці. У випадку виникнення “аварійної” ситуації варто провести вакцинацію за екстреною схемою: у подвійній дозі 0-7-30 днів – 365 днів та ввести імуноглобулін. Вакцина є генно-інженерною і не містить вірусу! У Львівській області дітям до 14 років щеплення можна робити в спеціальному кабінеті за місцем проживання. Дорослим – на вул. Дністерській, 27 або ж Заводській, 8.
На відміну від гепатиту В вакцинопрофілактика при вірусному гепатиті С неможлива, а отже, єдиним способом контролю епідеміологічної ситуації є лікування хворих на хронічний вірусний гепатит С.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7220 / 4.45MB / SQL:{query_count}