Активний спосіб життя для всіх

Кандидат медичних наук Ярослава Корост – учасник тренінг-програми спеціалістів-медиків “Хронічні захворювання: профілактика та контроль”, що проходила 18 листопада у прес-залі “Арени Львів”

На тренінг-програмі Ярослава презентувала колегам-лікарям новий інтернет-портал “Живи активно”, запущений Всеукраїнською громадською організацією “Асоціація превентивної та антиейджинг медицини”. Гостя з Києва також відповіла на запитання читачів “Львівської Пошти” щодо активного способу життя.

“Раніше було модно обливатися холодною водою, займатися йогою та аеробікою. Зараз люди перейшли на фітнес, масово почали бігати, їздити на велосипедах… Це тепер називають активним способом життя. Але ж це різні заняття! Що вони реально дають людям?” 
Володимир Нафальський, м. Львів
Аеробіка та фітнес, регулярні пробіжки та велопрогулянки, плавання та гребля – усе це й інші види фізичних навантажень є різними проявами фізичної активності, як і звичайна фізична праця (чи то домашнє прибирання, чи робота на присадибній ділянці або будівельному майданчику). Фізична активність – це будь-які рухи тіла за допомогою м’язової сили, що супроводжуються витратами енергії.
Саме постійна фізична активність є невід’ємною складовою здорового способу життя. Рух знижує ймовірність депресій, зміцнює імунітет і сексуальне здоров’я, покращує сон, тобто дійсно робить життя повноцінним і дозволяє ним справді насолоджуватись. 
Активне і сповнене руху життя допомагає людям різного віку бути радіснішими, вправнішими та кмітливішими. Фізична активність корисна в будь-якому віці! Вона сприяє повноцінному розвитку дітей, допомагає їм вирости здоровими й емоційно стійкими, молоді допомагає розвинути силу та витривалість, людям середнього віку дозволяє довше перебувати на найвищому рівні своїх фізичних і розумових можливостей, а особам похилого віку не лише допомагає залишатися бадьорими та рухливими, а й протидіє віковому зниженню інтелектуальних здібностей.

“Що і в якій кількості необхідно щодня пити для гарного самопочуття?”
Ольга Береш, м. Дрогобич
Вода – найважливіший компонент нашого здоров’я. Вона потрапляє в організм не тільки з напоями. Забезпечення водного балансу організму фахівці називають гідратацією. Щоб отримати розгорнуте уявлення про правильну гідратацію, також раджу ознайомитися з наочною інфографікою у відповідній рубриці нашого порталу “Живи активно”.
Добова норма середньостатистичної дорослої людини – два з половиною літри рідини – потрапляє в організм разом із їжею та напоями. Приблизно стільки ж протягом доби виводиться з організму. Щодо їжі, то бажано з’їдати щодня не менше трьох фруктів і трьох овочевих страв. При цьому продукти краще готувати в пароварці або запікати, щоб вони не втрачали вологи. 
Правильна гідратація передбачає використання не тільки питної води, а й інших напоїв. Поповнити свій водний баланс можна будь-чим питним, що не містить алкоголю. Це може бути чай, кава, соки, компоти, кисломолочні продукти або солодкі газовані напої. Не відмовляйте собі в тому, що вам смакує. Та ж улюблена багатьма Coca-Cola є цілком доречною для людей, що живуть активно, адже для її виготовлення беруть чисту воду глибинних пластів і вона містить природний буряковий цукор. Від такого напою можна не тільки отримати задоволення і втамувати ним спрагу, а й підбадьоритись і поповнити організм енергією.         

“Щоб бути в хорошій фізичній формі, мої знайомі займаються по кілька разів на тиждень у тренажерних залах, плавають у басейні. А в мене така робота, що треба і побігати, і поносити, і на всі ці модні штучки немає ані часу, ані бажання. Але коли ми збираємося разом на волейболі, я виглядаю не гірше за інших. Виходить, моя робота замінює мені і “качалку”, і басейн. Але все-таки хочеться знати: яка фізична діяльність приносить найкращий результат?”
Віталій Опелко, м. Львів
Займатися потрібно тим, що подобається, а не робити через силу (принаймні спочатку). Краще, коли цей вид діяльності ще й добре вдається. Тоді це додатковий стимул для продовження фізичної активності. Те, що робиться з натхненням, є кращою профілактикою захворюваності.
Різноманітні фізичні вправи є лише одним із проявів фізичної активності. Якщо регулярно займатися фізичною роботою, яка навантажує різні групи м’язів, можливо, спеціально тренуватися й не потрібно. Усе залежить від комплексності й інтенсивності фізичних навантажень. Однак украй рідко буває, що досить одноманітна фізична робота, наприклад, вантажника чи фермера, саме те, що потрібно для підтримки хорошого самопочуття. 
А тренування – це комплекс фізичних вправ, які спрямовані саме на підтримку чи поліпшення фізичної форми. На відміну від інших видів фізичної діяльності – з урахуванням індивідуальних можливостей організму та стану здоров’я. Ось чому дуже важливо перед тим, як почати підвищувати фізичні навантаження, попередньо проконсультуватися з лікарем чи тренером із фізпідготовки.

“Нещодавно повністю відмовилася від споживання спиртного і перестала курити, ввечері не засиджуюся біля телевізора, намагаюся рано лягати спати, а зранку постійно робити зарядку. Однак скинути зайві кілограми поки не вдається. Можливо, щоб вести справді здоровий спосіб життя, не треба їсти м’яса?”
Іванна Римар, м. Моршин
Відмовитися від шкідливих звичок і почати займатися фізкультурою – це дуже правильні рішення, однак цього справді замало. 
Адже відсутність шкідливих звичок тільки вбереже організм від розвитку хвороб, які вони викликають, а фізична активність у такому обсязі може бути недостатньою. Здоровий спосіб життя – це і здорове харчування, і правильна гідратація. Головне – дотримуватись енергетичного та водного балансу. Щодня в організм людини має надходити така ж кількість енергії і рідини, яку особа витрачає за добу.
Для цього можна стати вегетаріанцем, але такий крок вимагає кардинальної зміни всього раціону. Однак відмовлятися від м’ясної їжі зовсім не обов’язково – можна просто обмежити її споживання чи збільшити фізичні навантаження, щоб збалансувати надходження та витрати організму.

“Працюю по буднях із 9.00 до 18.00, як і більшість людей. Раніше займався на вихідних, ходив на шкільні турніки поруч із будинком. Зараз бачу, що цього замало, аби хоча б підтримувати хорошу фізичну форму. Однак вибір, власне, невеликий – півгодини – година зранку або ввечері після роботи. Який час порадите для найбільш ефективних тренувань?”
Андрій Махонцев, м. Самбір
Тренуватися можна не менше ніж через кілька годин після їжі. Коли шлунок перетравлює їжу, до м’язів надходить менше крові і ефект від заняття знижується. Ранкове тренування на голодний шлунок також недоречне, адже може призвести до поганого самопочуття, запаморочення через різке падіння рівня цукру в крові. 
Відкладати активні фізичні вправи на пізній вечір після 20.00 також не варто. Особливо враховуючи, що вечеря краще буде сприйматися шлунком після тренування, а не до нього. Найкращий для організму час для спортивних занять – 17.00 – 18.00. Тож займатися краще відразу після роботи. 
Починати потрібно вправи потрохи, але щодня чи через день, а не багато вправ раз чи двічі на тиждень. Поступово збільшуйте час занять, орієнтуючись на своє самопочуття. Достатньо 3 – 5 разів на тиждень навантажувати різні групи м’язів, щоб навіть слабка людина змогла добре натренувати свій організм. 

“Нещодавно почала ходити в тренажерний зал і стикнулася з тим, що фізичні навантаження вимагаються спеціального харчування. Усілякі “органічні” чудо-біопрепарати мене не цікавлять, але, очевидно, треба щось міняти в раціоні. Що бажано споживати і пити, аби тренування давали кращий результат?”
Агнеса Мярковська, м. Львів
Звичайно, коли починаєш тренуватися, правильне харчуватися починає відігравати помітну роль у процесі підготовки. Лише в поєднанні з правильним харчуванням фізичні навантаження допоможуть досягнути бажаного результату. 
Перед виконанням фізичних вправ добре з’їсти фруктів або кілька скибочок хліба з нежирним сиром або ягідним джемом, а можна і злакових пластівців із молоком. Продукти з білків і вуглеводів та незначною кількістю корисних жирів потрібні також і після занять. М’язи особливо активно зміцнюються протягом години після тренування, тож особливо важливо поїсти саме в цей час.
Тренування вимагають і більшого споживання рідини як до, так і після занять. Тому доречно взяти до залу або в басейн не тільки бутерброди, а й пляшечку води.

“Зараз є стільки різних систем харчування і дієт, що очі розбігаються. Одні пропонують робити те, ті – інше, іноді абсолютно протилежне…. А чи є якісь універсальні принципи правильного харчування?”
Наталя Бебешко, м. Стрий
Для організму важливо отримувати з їжею та напоями стільки ж енергії, скільки він витрачає, і тоді буде зберігатися баланс. Якщо людина у своєму раціоні досягає раціонального балансу всіх поживних елементів, з упевненістю можна сказати, що вона дотримується здорового харчування. 
Для цього споживати їжу потрібно регулярно – мінімум тричі на день. У добовому раціоні при цьому мають бути різноманітні продукти, адже поживні речовини повинні надходити в організм у певному співвідношенні.
 Не забувайте, що потреба в поживних речовинах і енергії дуже індивідуальна, тож вимагає розробки персональних програм здорового харчування. Порадьтеся для цього з дієтологом або хоча б зайдіть на наш сайт “Живи активно”. Тут, зокрема, можна розрахувати за допомогою спеціального калькулятора індекс маси тіла й отримати онлайн-пораду від експерта.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6741 / 4.18MB / SQL:{query_count}