Київ + Кишинів

Президент Зеленський запросив очільницю Молдови Маю Санду на святкування 30-річчя Незалежності України та похвалив, що «не боїться називати Крим українським»

До України 12 січня з офіційним візитом прибула новообрана президентка Республіки Молдова Мая Санду. Для неї це була перша закордонна поїздка як глави держави.
Одразу після перемоги на президентських виборах 15 листопада минулого року, на яких її підтримали 57,7% жителів країни, вона пообіцяла посилити співпрацю з Україною. Тим паче, що ситуація в країнах-сусідах дуже схожа: слабка економіка, засилля корупції, присутність створених Кремлем самопроголошених утворень (у Молдові – це Придністровська молдовська республіка, де дислокується контингент російських «миротворців», що мають на озброєнні бронетехніку та бойові гелікоптери). В обох країнах розділені суспільства, більшість громадян виступають за західний вектор розвитку та прагнуть вступу своїх держав у ЄС і НАТО, натомість не бракує й тих, кого гризе ностальгія за радянськими часами і хто мріє про «братні відносини» з Росією.
Оглядачі одразу звернули увагу на той факт, що Мая Санду привітала почесну варту на площі біля Маріїнського палацу такою ненависною симпатикам «руського міра» фразою «Слава Україні!». Далі були конструктивні перемовини з українським президентом Володимиром Зеленським. Зокрема, лідери двох держав домовилися активізувати імплементацію програм євроінтеграції для досягнення стратегічної для обох країн мети членства в Європейському Союзі. «Цей шлях є стратегічним варіантом для Республіки Молдова та України і надійним способом розбудови функціональної держави зі сучасною ринковою економікою в інтересах громадян», – сказала Мая Санду. За її словами, лідери обох країн також висловилися за посилення діалогу між Молдовою і Україною в межах «Східного партнерства», зокрема в межах саміту цієї ініціативи, який відбудеться цього року.
Також глави держав підписали Меморандум щодо розвитку транспортно-транзитного потенціалу. «В нас є амбітна ідея – будівництво сучасної магістралі, яка з’єднає Київ та Кишинів. Із цією метою ми обговорили будівництво прикордонного мостового переходу через річку Дністер. Це скоротить подорож між столицями наших держав до п’яти годин», – сказав Володимир Зеленський. Президент підкреслив, що такий проєкт сприятиме активізації торгівлі між країнами, спрощенню транзиту та покращенню міжлюдських контактів.
Ще напередодні візиту міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в ефірі програми «Сніданок з 1+1» заявив, що одним із ключових пунктів перемовин буде ситуація в Придністров’ї. У цьому контексті міністр наголосив, що погляди керівництва України та президентки Молдови на врегулювання придністровської проблеми збігаються. «Це виключно питання територіальної цілісності, тобто Придністров’я має повернутися до складу Молдовської держави, і виведення російських військ», – зазначив глава МЗС.
Нагадаємо, що однією з перших заяв Маї Санду після перемоги на президентських виборах була вимога виведення групи російських військ із самопроголошеної Придністровської молдовської республіки. «Це офіційна позиція Республіки Молдова, яка не змінювалася, і я продовжу її просувати. Російська оперативна група має бути виведена, боєприпаси мають бути вивезені. Дуже важливо відновити територіальну цілісність і незалежність Молдови», – зазначила вона.
Після перемовин віч-на-віч в офіційних заявах президентів України і Молдови пролунало спільне бачення проблем безпеки та територіальної цілісності. «Ми зосередилися на викликах і загрозах, які впливають і на національну, і на регіональну безпеку. Стабільність та безпека України і Республіки Молдова є життєво важливими для обох держав. У цьому контексті ми знову підтвердили нашу взаємну та тверду підтримку мирному вирішенню конфліктів, засновану на повазі суверенітету і територіальної цілісності наших держав у межах міжнародно визнаних кордонів. Хотіла б підкреслити ще раз, що Республіка Молдова рішуче та беззастережно підтримує територіальну цілісність та суверенітет України», – заявила Мая Санду. Натомість Зеленський сказав, що високо цінує позицію Санду щодо підтримки суверенітету і територіальної цілісності України, та те, що вона «не боїться називати Крим українським».
Наостанок Володимир Зеленський запросив Маю Санду на святкування 30-річчя Незалежності України. До слова, готовність взяти участь в урочистостях з нагоди святкування Дня Незалежності підтвердив і Вселенський Патріарх Варфоломій. Натомість лідерка Молдови запросила Володимира Зеленського відвідати з офіційним візитом Кишинів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3849 / 4MB / SQL:{query_count}