Україна стала багатшою на два мільярди доларів

Нова програма МВФ для України: що пообіцяла влада в обмін на гроші

Рада директорів Міжнародного валютного фонду (МВФ) затвердила нову 18-місячну програму stand by, за якою Україна отримає близько 5 мільярдів доларів. Приблизно 2,1 мільярда доларів будуть виділені негайно. Решту суми даватимуть поетапно чотирма траншами за умови виконання прописаних у меморандумі умов. Що пообіцяв виконати офіційний Київ задля отримання грошей МВФ?

Пенсії, ціна на газ, медицина і освіта

Почнемо з того, що стосується безпосередньо кожного з нас. Одним з маяків для отримання другого і третього траншів буде створення гарантованого мінімального доходу. Його розмір буде збільшений порівняно з нинішніми мінімальними виплатами пенсіонерам і безробітним. Подробиць поки нема, але відомо, що Мінсоцполітики посилить перевірку одержувачів соціальних виплат для поліпшення їх адресності.
Також Україна зобов’язалася не знижувати пенсійний вік. Крім того, в меморандумі наголошується, що в період дії нової програми співпраці не будуть вводитися нові спецпенсії або пільги, натомість будуть докладатися зусилля, щоб зблизити фактичні показники пенсії та прожиткового мінімуму.
Дуже ймовірно, що знизиться ціна на газ для населення. «Постанову про спеціальні зобов’язання із продажу газу в тому числі і населенню буде припинено 1 липня 2020 року, після чого ціни будуть повністю визначатися ринком», – мовиться в документі. Оскільки ціна на блакитне паливо на європейських хабах знизилася до 15-річного мінімуму, відтепер «Нафтогаз» не зможе на власний розсуд «накручувати» рахунки для населення і підприємств теплокомуненерго. Також починаючи з опалювального сезону 2020/2021 тарифи на опалення будуть переглядатися не рідше одного разу на рік, щоб відобразити зміни у витратах на газ та інші витрати, включаючи капітальні інвестиції на модернізацію тепломереж.
Також Україна зобов’язалася продовжити реалізацію реформи охорони здоров’я (реформа Уляни Супрун) та розширити новий механізм фінансування медичної допомоги. Міністерство охорони здоров’я продовжить закупівлю ліків через міжнародні організації та державне підприємство «Медичні закупівлі України».
Напередодні підписання меморандуму проросійськи політики в Україні здійняли галас, буцімто МВФ вимагає закриття шкіл та скорочення вчителів. Насправді в документі йдеться про оптимізацію: «Одразу після того, як криза ослабне, ми інтенсифікуємо реформу освіти. Ми продовжимо оптимізацію шкільної мережі початкової та середньої освіти, підвищимо капітальні витрати на реновацію будівель і забезпечимо школи необхідною інфраструктурою». Буде розпочата реформа шкільних програм, поліпшене стимулювання вчителів, включаючи законодавчі зміни про реструктуризацію їхньої зарплати. Також надана обіцянка трансформувати систему фінансування вишів і прив’язка зарплат їхніх викладачів до ефективності роботи.

Макроекономіка та фінанси

У новій програмі з МВФ збережено традиційні блоки, серед яких боротьба з корупцією та відмиванням грошей, отриманих злочинним шляхом. «Цим блокам МВФ приділяє дуже велику увагу. Також традиційно МВФ хоче бачити збалансованість бюджетної політики, вона збережена і рішення Фонду гарантує, що бюджет на 2020 рік є збалансованим і забезпеченим джерелами фінансування», - повідомив міністр фінансів Сергій Марченко.
Продовжено курс на велику приватизацію. Україна взяла на себе зобов’язання виставити на приватизацію великого виробника аміаку і карбаміду Одеський припортовий завод, державне енергогенеруюче підприємство «Центренерго», акціонерне товариство «Президент-Готель» (Київ) і ще три державні компанії до липня 2021 року.
А загалом Фонд державного майна України (ФДМУ) планує приватизувати близько 1000 державних підприємств, а ще 1178 – ліквідувати, повідомив голова ФДМУ Дмитро Сенниченко. За його словами, зараз в Україні загалом 3644 держпідприємства, а також 1,2 млн об’єктів держмайна. Ще 585 держпідприємств знаходяться на окупованій території Донбасу та анексованому Криму, а ще 115 – підприємства Національної академії наук та Національної аграрної академії наук України.
Подбали у МВФ і про надійні джерела наповнення держбюджету. В 2020 році Україна проведе роботу з представниками Фонду щодо розробки пропозицій щодо податкової реформи, яка буде включати усунення податкових дисбалансів, розширення податкової бази, скорочення можливостей щодо ухилення від податків. Закріплено, що протягом дії програми не будуть запроваджуватися нові податкові пільги і привілеї.
Автономність прийняття рішень керівництвом Національного банку України (НБУ) дратувало як попередню владу, так і нинішню. Спроби так чи інакше «наїхати» на НБУ не припинялися ніколи. Свіжий приклад – у четвер, 11 червня, комітет з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ розглядав постанову щодо визнання роботи НБУ незадовільною та створенням тимчасової слідчої комісії для розслідування дій його керівництва. Як повідомив голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін, у проєкті постанови зазначається, що «правління НБУ, проводячи жорстку монетарну політику як у 2019 році та на початку 2020-го, так і починаючи з 2014 року, не забезпечило в межах своїх повноважень підтримання стійких темпів економічного зростання та відновлення кредитування економіки».
Водночас у МВФ вчергове застерігають Україну від втручання в діяльність НБУ. Так, Україна зобов’язується уникати політичних рішень щодо керівництва Нацбанку, не переглядати терміни повноважень членів правління і юридично захищати його представників. Як відомо, каденція чинного голови правління НБУ Якова Смолія закінчується у 2025 році, тож він має всі шанси «пересидіти» президента Зеленського.
Також у МВФ серед пріоритетів нової угоди називають: пом’якшення впливу кризи на економіку, включно з підтримкою домогосподарств та бізнесів; гнучкість валютного курсу; захист фінансової стабільності під час відновлення коштів банківського регулювання; прогрес в ключових урядових та антикорупційних заходах, щоб підтримати та поглибити нещодавні здобутки.

Поки що всі задоволені

«Україна отримає перший транш від МВФ у розмірі 2,1 млрд доларів. Це на 200 млн більше, ніж планувалося спочатку. Нова програма допоможе подолати виклики, спричинені Covid-19. У складний час МВФ доводить, що є надійним партнером», - заявив президент України Володимир Зеленський.
«Зелене світло» від МВФ підтверджує відповідальність влади, зокрема нашого уряду, щодо виконання своїх зобов’язань перед міжнародними партнерами, а також відданість системним змінам у країні», – заявив у своєму фейсбук-дописі прем’єрміністр Денис Шмигаль.
Директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва у твіттері написала: «Ми стоїмо поруч з Україною у часи, коли держава протистоїть виклику з COVID-19 та прагне дотримуватися курсу на дуже потрібні реформи».

P. S. Ще одна гарна новина – одразу після затвердження радою директорів МВФ нової програми stand by для України Єврокомісія своє чергою надала Києву 500 мільйонів євро в рамках четвертої макрофінансової допомоги. Із врахуванням цих 500 млн сумарна допомога Європейського Союзу Україні у вигляді позик макрофінансової допомоги (МФП) досягла 3,8 млрд євро з 2014 року. Це найбільша сума МФП, яку ЄС виділив одній країні-партнеру.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.6378 / 4.14MB / SQL:{query_count}