Голосів буде більше

На місцевих виборах-2020 можна буде проголосувати за місцем фактичного проживання

На виборах різних рівнів в Україні у попередні роки існувала проблема неможливості проголосувати для багатьох наших співгромадян. Неоголошена війна, яку продовжує вести проти нас Росія, змусила близько півтора мільйона людей покинути рідні домівки на окупованому Донбасі й у анексованому Криму. Станом на квітень цього року кількість зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб в Україні становила 1 мільйон 446 тисяч 881 людину. Та й загалом немало людей в Україні проживають не за місцем реєстрації (так званої прописки). Тут можна говорити про різні життєві обставини, як-от трудова міграція всередині країни чи сімейні зв’язки.
Але, коли вибори, то можуть виникати різні проблеми для тих українців, які, можливо, й роками чи навіть десятиліттями живуть у інших областях, містах, селах, але офіційно не змінили місця реєстрації. І якщо на президентських чи парламентських виборах можна було скористатися процедурою тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси (тієї самої так званої прописки), то місцеві вибори залишали людей, які живуть не за місцем реєстрації, за бортом голосування. Або не було куди повертатися голосувати, або не було сенсу це робити, коли ви роками живете в іншій області та вам важливо впливати на формування місцевої влади саме тут.

Голосуйте там, де живете

І от нарешті цього тижня Центральна виборча комісія (ЦВК), як і було передбачено Виборчим кодексом, спростила Порядок зміни виборчої адреси безвідносно до реєстрації місця проживання. У ЦВК зазначають, що нові правила спрямовані на реалізацію виборчих прав і внутрішньо переміщених осіб, та інших виборців, які з певних причин вимушені проживати не за місцем своєї реєстрації. І можливість змінити виборчу адресу за місцем свого фактичного проживання має збільшити кількість виборців, які зможуть взяти участь у голосуванні.
«Завдяки зазначеній процедурі у найближчих місцевих виборах зможуть взяти участь внутрішньо переміщені особи. Натомість для інших громадян України вона створить можливість голосувати у тих територіальних громадах, де вони фактично проживають», – заявив голова ЦВК Олег Діденко.
Відповідну постанову про новий Порядок зміни виборчої адреси ЦВК ухвалила 18 травня. Пропозиції до нового порядку разом із ЦВК напрацювали й експерти Громадського холдингу «ГРУПА ВПЛИВУ», Громадянської мережі ОПОРА та Центру прав людини ZMINA.
Та зміни набудуть чинності з 1 липня. І заяви про зміну виборчої адреси за фактичним місцем проживання можна буде подавати з цього моменту і включно до п’ятого дня з початку виборчого процесу. Нагадаємо, що чергові місцеві вибори в Україні мають відбутися 25 жовтня.
«Враховуючи терміни вступу цього Порядку в дію, а також терміни оголошення чергових місцевих виборів за 50 днів до дня голосування, усі виборці, які хочуть змінити свою виборчу адресу, повинні планувати й бути готовими зробити це впродовж трохи більше ніж двох місяців. Змінити виборчу адресу можна буде з 1 липня до 9 вересня включно», – зауважила радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба, інформує сайт цієї організації.

Інтернет у допомогу

Заяву про зміну виборчої адреси потрібно буде подавати до органу ведення Державного реєстру виборців (ДРВ) власне там, де ви фактично проживаєте і хочете голосувати. І також треба звернути увагу на те, що заяву можна буде подавати і у паперовій, і в електронній формі.
Для подання заяви в паперовій формі потрібен документ, який посвідчує особу та підтверджує українське громадянство. Це може бути паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки або картки, або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України). Паперову заяву зможе подати сам виборець або через уповноважену особу. За другого варіанту потрібна буде правильно оформлена довіреність і, звичайно, документ, що посвідчує уповноважену особу.
Заяву в електронному вигляді можна буде створити за допомогою сервісу на офіційному сайті ЦВК. Потрібен буде кваліфікований електронний підпис.
Заяви мають бути розглянутими органами ведення ДРВ не пізніше, аніж через 15 днів після їх отримання. Якщо будуть виявлені якісь неточності чи інформації від виборця буде недостатньо, то йому мають одразу про це повідомити. Усунення виборцем таких недоліків у межах визначеного терміну не є поданням нової заяви. І це важливо розуміти, бо подавати нову заяву можна буде не раніше ніж через 180 днів після дати внесення до ДРВ останньої зміни виборчої адреси такого виборця. Тобто якщо ви зміните виборчу адресу, проголосуєте, до прикладу, на місцевих виборах, після цього переїдете в інше місто і дуже швидко будуть оголошені якісь позачергові вибори (до прикладу, парламентські), то ви не зможете одразу ще раз змінити свою виборчу адресу.
«У разі якщо станом на день звернення до органу ведення Реєстру виборця з новою заявою розпочався виборчий процес із виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів або процес всеукраїнського чи місцевого референдуму, виборча адреса такого виборця не може бути змінена до завершення відповідного виборчого процесу або процесу референдуму. У разі якщо строки виборчих процесів з відповідних виборів (референдуму) повністю або частково збігаються, виборча адреса такого виборця не може бути змінена до завершення виборчого процесу виборів або процесу референдуму, голосування на яких відбувається останнім», – мовиться у постанові ЦВК від 18 травня.

Які документи знадобляться?

І не можна забувати про те, що заява про зміну виборчої адреси має бути обґрунтованою. Знадобиться не тільки паспорт. У постанові ЦВК поданий перелік документів, які підтверджують фактичне проживання виборця за адресою, зазначеною в заяві. Потрібна буде копія принаймні одного з них (в електронному варіанті йтиметься про файл/файли у форматі JPEG (*.jpg) або PDF (*.pdf), загальний розмір якого/яких не повинен перевищувати 5 мегабайтів):
– договір найму (оренди) житла за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою;
– виданий органом державної влади чи органом місцевого самоврядування документ, що засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності за адресою житла, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, витяг із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань тощо);
– документ, що підтверджує право власності на житло за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, договір дарування, договір міни тощо);
– довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
– документ, що засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстроване відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, рішення органу соціального захисту населення про призначення щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом із особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею тощо);
– документ, що засвідчує перебування виборця у шлюбі або у родинних відносинах із особою, місце проживання якої зареєстроване згідно зі Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» за адресою, яку виборець просить визначити його новою виборчою адресою (наприклад, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, судове рішення про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами тощо).
І про зміну виборчої адреси, і про відмову у цьому (зі зазначенням вичерпного переліку підстав відмови) орган ведення ДРВ має повідомити виборця, який подавав відповідну заяву. Якщо заява в електронному вигляді, то відповідь має прийти на вказану виборцем електронну скриньку.
Тож правила зміни виборчої адреси відомі, хоч постанова ЦВК ще і не набрала чинності. Але українці, яким знадобиться ця процедура для голосування на найближчих місцевих виборах, вже можуть обдумати, як у період між 1 липням та 9 вересням їм найзручніше буде оформити свою заяву з необхідними додатковими документами. Ще раз наголосимо, що змінити виборчу адресу можна буде тільки до п’ятого дня з початку виборчого процесу, а не в останній момент перед днем голосування, який буде 25 жовтня.

Тільки щоб без маніпуляцій

Та треба також зауважити, що надзвичайно важливо, щоб ці нові правила, які насправді можуть допомогти реалізувати виборчі права величезної кількості українців, зрештою не були використані для «брудних» виборчих технологій. 
І процедура зміни виборчої адреси за фактичним місцем проживання, і перелік документів, що обґрунтовуватимуть таку необхідність, були передбачені перехідними положеннями Виборчого кодексу, що стосуються змін до закону про Державний реєстр виборців. Власне ці норми набувають чинності з 1 липня, тому і новий Порядок від ЦВК мусить базуватися саме на цих нормах і не може набути чинності раніше. І деякі експерти ще раніше звертали увагу на те, що серед переліку документів, які можуть допомогти змінити виборчу адресу, є один, що не видається державними органами влади. Це договір найму (оренди) житла, що укладається між двома фізичними особами у звичайній письмовій формі та не підлягає обов’язковій державній реєстрації.
«Він  може бути використаний для банального збільшення голосів для конкретного кандидата у депутати шляхом завезення автобусами людей з інших регіонів. Проте чинний житловий кодекс передбачає, що норма жилої площі встановлюється розміром 13,65 квадратного метра на одну особу. Чи є сьогодні компетентний орган, який напередодні виборів перевірятиме кількість договорів оренди (осіб у одній квартирі) відповідно до житлової площі квартири – не впевнений», – про це ще на початку березня у колонці на Українській правді писав юрист компанії «Алєксєєв, Боярчуков та партнери» Ростислав Сачок.
Це зовсім не означає, що процедура зміни виборчої адреси за фактичним місцем проживання є непотрібною. Навпаки, ми вже пояснили, наскільки це важливо для величезної кількості українців. Але все одно доведеться слідкувати за тим, як загалом відбуватиметься цей процес і, зокрема, за тим, щоб не відбувалися маніпуляції.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
15.2322 / 4.18MB / SQL:{query_count}