Творці хаосу

Дискредитація українських ЗМІ, боротьба з Віталієм Кличком, підготовка до зустрічі з Дональдом Трампом – усе змішалося в історії з “недозвільненням” керівника Офісу президента України Андрія Богдана

“У Зеленського” нічого нікому не збираються пояснювати. Нова владна команда в Україні вже відверто загралася у вседозволеність на тлі свого успіху на президентських і парламентських виборах. І нехай серед наших співгромадян є мільйони, які не хочуть ставити жодних запитань владі, це зовсім не означає, що президенту, керівникові його Офісу чи будь-яким іншим представникам Зеленського можна просто ігнорувати ті питання, які все ж таки виникають в частини нашого суспільства.
Ситуація наприкінці минулого тижня з “відставкою” керівника Офісу президента України (ОПУ) Андрія Богдана чи, як влучно зауважив політолог Володимир Фесенко, “недозвільненням” Богдана – яскрава ілюстрація ставлення нової влади не тільки до журналістів, а до нашого суспільства загалом. Попри будь-яке ставлення “у Зеленського” власне до журналістів, президентська команда після появи в інформпросторі повідомлень про написання Богданом заяви про звільнення (у дивній формі) тривалий час нічого не пояснювала українцям навіть напряму – без участі ЗМІ, до прикладу, через традиційні відеозвернення в соцмережах. Понад те, історію із заявою Богдана у інформпростір запустили саме з ОПУ.

Шоу має тривати без звільнення

Нагадаємо, що інформація про написання керівником ОПУ Андрієм Богданом заяви про звільнення з’явилася ввечері 1 серпня. Тоді про це повідомили низка ЗМІ, посилаючись на власні джерела. Першим було інформагентство Інтерфакс-Україна. А журналістка видання “Новое время” Христина Бердинських опублікувала фото (отримане від свого джерела в ОПУ) заяви Богдана, написаної від руки, без дати, підпису та адресата. “Прошу звільнити мене із займаної посади за власним бажанням із моменту бажання” – було зазначено у цій заяві. Вже таке кострубате формулювання викликало великі сумніви щодо справжності цієї заяви.
Та чи мала бути офіційна реакція президентської команди на таку інформаційну хвилю? Так. Натомість представники ЗеКоманди, з якими журналістам вдалося поспілкуватися ввечері 1 серпня, заявляли, що нічого не знають і що це міг бути просто жарт. Сам Андрій Богдан тоді нічого не відповів журналістам. “Написала два повідомлення: одне – Андрію Богдану, друге – в президентський Офіс. Андрій Богдан на моє запитання, чи фейк це, відповів, що не коментує цю інформацію. А ось із президентського Офісу я отримала фотографію нібито заяви Богдана з проханням “його звільнити за власним бажанням з моменту бажання”. Я ніколи в житті не опублікувала б цей папірець, якби не отримала його від офіційної особи. Не питайте мене, хто був моїм джерелом, все одно не видам”, – пояснила Христина Бердинських у блозі на сайті видання “Новое время”.
 
 фото: opentv.media
Зауважимо, що Андрій Богдан увечері 1 серпня через кілька годин після появи інформації про його заяву лише запостив на своїй сторінці у фейсбуці нецензурну насмішкувату картинку з міським головою Києва Віталієм Кличком.
До конфлікту між Богданом і Кличком ми повернемося нижче, а поки зауважимо, що тільки наступного дня, 2 серпня, президент Володимир Зеленський під час робочої поїздки до Івано-Франківська у розмові з журналістами намагався щось пояснити. “Ми не тримаємося за владу. Ми – всі ключові люди, які зі мною прийшли, – домовилися із самого початку, що напишемо заяви про звільнення. Якщо суспільство чи президент відчуватимуть, що та чи інша людина не може впоратися з поставленими Україною завданнями, то в будь-який момент ця людина, не тримаючись за крісло, піде у відставку”, – заявив Зеленський. При цьому уточнив, що заяви Богдана не підписував.
“Заяву писав, усі писали. Як вона з’явилася в інтернеті, не знаю. Може, журналісти-розслідувачі, може, СБУ, може, провокація якихось спецслужб”, – заявив Андрій Богдан в Івано-Франківську 2 серпня. І ще раз на своїй сторінці у фейсбуці повторив, що всі написали заяви про звільнення і за посади не тримаються. Не забув у своєму пості додати смайликів. Зазначимо, що 2 серпня Інтерфакс-Україна анулювало свою перше повідомлення про те, що керівник ОПУ написав заяву про звільнення.
Ось такі “жартівники” “у Зеленського”… Одразу скажемо, що навіть якщо насправді представники команди Зеленського, які посідають важливі посади, одразу пишуть заяви про звільнення, то це немає жодного сенсу. Така практика може бути просто черговим піаром від ЗеКоманди. “У заяві має бути зазначена точна дата, з якої особа має намір покинути посаду. А на підставі оприлюдненої заяви Богдана не можна законним шляхом звільнити особу... Це називається юридично нікчемний документ… В Україні є непоодинокі випадки, коли людина під час прийому на роботу пише заяву про звільнення без дати, і ця заява лежить у сейфі. Але в разі виникнення спору суди можуть провести експертизу, і якщо буде доведено, що підпис і дата зроблені різними особами, то можна доводити, що не було волевиявлення про звільнення на дату видання наказу про звільнення”, – пояснює юристка Віра Крат, інформує BBC-Україна.
Та якщо говорити окремо про ситуацію із керівником ОПУ, то президент може звільнити його без жодної заяви. “Практика писати в день прийому на роботу заяву про звільнення без дати існувала в компанії “95 квартал”, якою раніше керував Володимир Зеленський. Про це розповідав перший помічник президента Сергій Шефір. Щоправда, у випадку з Офісом президента такі заяви не мають жодного сенсу – глава держави і так може звільнити співробітників своїм указом у будь-який момент. І подiбнi заяви взагалi не передбаченi законом”, – зазначає видання “Україна молода”.
Тому загалом, хоч президент Зеленський і заявляв про те, що за потреби може показати суспільству всі заяви про звільнення від членів його команди, ці ігри на публіку виглядають смішними. Зеленський може показати все, що завгодно, написати заяви можуть коли завгодно. Натомість, як пригадуємо, Зеленський раніше реорганізував Адміністрацію президента в Офіс президента і таким чином вивів посаду люстрованого Андрія Богдана (який працював урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики в Кабміні Азарова) з-під дії закону “Про очищення влади”.
До речі, за інформацією ТСН.ua, фото дивної заяви Андрія Богдана про звільнення надіслав кільком журналістам його заступник в ОПУ Кирило Тимошенко. Але зараз команда Зеленського вдає, що не знає, хто відповідальний за цей “злив”. Також Зеленський і Ко відмежовуються від того, що це була спроба підірвати довіру суспільства до ЗМІ. “Я нічого не підривав. Наші хлопці – ми одна команда. Ми не тримаємось за крісла. Я можу ще раз це повторити… Що потрібно спростовувати ? Він же написав заяву, це ж правда. Людина готова піти, коли суспільство захоче”, – це вже заявляв Зеленський 3 серпня у Трускавці. Та глава держави свідомо чи несвідомо забув, що вже дві петиції щодо звільнення Богдана набрали необхідні 25 тис. голосів на президентському сайті.

Самі собі ЗМІ

Важко вірити представникам нової влади, якщо вони влаштовують такі шоу. Та загалом до кінця не зрозумілою залишається мета вкидання цієї теми із можливим звільненням Богдана в інформпростір. Зараз можна знайти багато версій. Збільшити “політичну вагу” глави ОПУ? Та куди вже більше, якщо президент Зеленський і так фактично нікуди не їздить і мало що говорить без Богдана? Показати, що президент Зеленський все ж таки головний і контролює своїх підлеглих? Але потрібно було б таки звільнити керівника ОПУ. А Зеленський фактично нікуди не їздить і мало що говорить без Богдана.
Тому вся ця ситуація виглядає, як відвертий плювок в обличчя українських журналістів і, як ми вже зазначали на самому початку, в українське суспільство загалом. До речі, сам Андрій Богдан навіть не приховує, що нова влада не планує по-іншому працювати з журналістами.
“Заява була не жартом... Я реально написав заяву на звільнення. В даному випадку це був мій крок у відношенні до свого керівництва, президента України, до суспільства, а не до журналістів. Класичні журналісти звикли саме себе усвідомлювати як cуспільство. Але, як довела наша виборча кампанія, ми спілкуємося із суспільством без посередників, без журналістів”, – заявив керівник ОПУ в Трускавці 3 серпня.
Звичайно, щодо багатьох журналістів і контролю бізнесменів над впливовими медіа є багато питань. Але чи означає це, що нова влада правильно робить, коли налаштовує суспільство проти всіх журналістів? Це більше подібне на те, що “у Зеленського” хочуть звести нанівець в очах українців журналістський контроль над діями влади. Мовляв, вони ж не можуть розібратися в ситуації, навіщо їм довіряти?
 
фото: facebook.com/zelenskiy95
“Якщо медіа мають справу з дорослим, якісним попитом на вичерпну інформацію і балансом думок, то соціальні мережі команди Зеленського – із хайпом та лайками, за якими немає ні розуміння суті економічних реформ, ні часом навіть здорового бажання їм сприяти. Мовляв, ми полайкали і пішли працювати, а НАК “Нафтогаз”, Національний банк і приватизація – це десь там, далеко, нас не стосується…

Звісно, якщо Зеленський почне у фейсбуці вести щотижневий двогодинний ефір, під час якого пояснюватиме, як приватизація державних активів, ставка Нацбанку і масове заходження іноземних інвесторів у внутрішні облігації Мінфіну впливає на життя кожного українця, я заберу свої слова назад. Але в президента, і це зрозуміло, не вистачає часу на подібні речі. Тому поки що такою функцією займаються медіа, і чомусь мені здається, що як мінімум у цьому інтереси державної влади та журналістів мають збігатися… Спроби бути владою, непідзвітною засобам масової інформації, – це мрія з розряду бути студентом і не складати іспитів під час сесії. Адже це журналісти відкрили суспільству очі на корупцію часів Віктора Януковича, на безлад у держорганах і держкомпаніях часів Петра Порошенка. І саме їхнє завдання зараз критично оцінювати те, що намагається робити з країною влада Зеленського. Будуть правильні реформи – журналісти будуть радіти разом з усією країною і об’єктивно зазначати, що країна рухається в правильному напрямку. Будуть помилки – журналісти чесно про це напишуть. Не в тому річ, що журналісти бояться конкуренції з акаунтами команди Зеленського в соціальних мережах або страждають від неможливості взяти у президента інтерв’ю. А в тому, що країна не мусить, та й не хоче, бути заручницею “єдино правильної” точки зору”, – зазначає у своїй колонці журналіст “Нового времени” Іван Верстюк.
Звичайно, українським журналістам тепер доведеться навчитися по-новому працювати з новою владою, ретельніше перевіряти інформацію від “своїх” джерел. Але варто погодитися з тими журналістами, медіаекспертами та політологами, які в цій ситуації зазначають, що просто надалі ігнорувати чи бойкотувати керівника ОПУ не вдасться. Зрештою, якщо головною метою цієї “інформаційної операції” була дискредитація контролю ЗМІ за владою, то подальше інорування журналістами “правої руки” президента призвело б до досягнення цієї мети. Цій новій владі потрібно постійно ставити питання, з представниками цієї нової влади треба постійно спілкуватися, навіть якщо немає обопільного бажання.
“ЗеКоманді набагато цікавіше модерувати обговорення відставки Богдана, аніж відповідати на питання про долю закону про ТСК, необхідні для імпічменту, або ж коментувати треш у Окружному адміністративному суді Києва. Ситуація в зоні ООС – сюди ж.
Видається, на Банковій відчули себе людиною із суперпультом, яка перемикає канали поширення інформації. Що ж, до опалювального сезону “прокатить”, – пише у фейсбуці директор Інституту світової політики Євген Магда.

фото: glavcom.ua

Боротьба за столицю та зустріч із Трампом

Ми недарма згадували про те, що ввечері 1серпня після оприлюднення інформації про згадану заяву Богдан у фейсбуці насміхався з Кличка. За дивним збігом обставин вся ця історія із “недозвільненням” розпочалася фактично через день після того, як столичний міський голова провів зустріч у США з колишнім мером Нью-Йорка, адвокатом американського президента Дональда Трампа Рудольфом Джуліані – тим самим, який одразу після президентських виборів в Україні заявив про те, що Володимир Зеленський “повинен очиститися від причеп із минулого та кримінальних олігархів – Ігоря Коломойського й інших. Тих, щодо яких ведуть розслідування в Америці, тих, що перешкоджають нашій прямій комунікації з новообраним президентом Зеленським”.
Ні для кого не секрет, що в США виступали проти призначення багаторічного юриста Коломойського Андрія Богдана головою Адміністрації президента України (як би вона зараз не називалася). Українські ЗМІ повідомляли про те, що спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер наполегливо рекомендував Зеленському не призначати Богдана головою АП. Але якщо такі рекомендації справді були, то їх “у Зеленського” проігнорували.
Також ні для кого не секрет, що нова влада в Україні хоче контролювати столицю, розділивши посади київського міського голови та голови Київської міської державної адміністрації (КМДА), незважаючи на тлумачення Конституційного Суду (ще в грудні 2003-го КС визначив, що Київську міську державну адміністрацію має очолювати лише особа, обрана київським міським головою). 24 липня стало відомо, що глава ОПУ Андрій Богдан звернувся до Кабінету Міністрів України (КМУ) з пропозицією звільнити Кличка з посади глави КМДА, яку той обіймає за сумісництвом із посадою мера. Фактично мовиться про те, щоб зробити кличка тільки “весільним генералом” у столиці.
В цій історії спостерігаємо інтереси столичних забудовників. У ЗМІ можна знайти багато історій про вплив забудовників Вадима Столара та Максима Микитася на ухвалення рішень столичною владою. Натомість столичний мер Віталій Кличко нещодавно заявляв про те, що керівник ОПУ намагався нав’язати йому контроль з боку забудовника Андрія Вавриша чи гендиректора холдингу “1+1 Media” Олександра Ткаченка. Відомо, що Вавриш є близьким другом керівника ОПУ Богдана. Саме Вавриш презентував план переїзду президентського офісу з Банкової в Український дім.
Упродовж останніх кількох тижнів у інформпросторі було багато заяв від різних сторін, що борються за владу в столиці. І ось 30 липня Андрій Богдан перейшов межу, озвучивши такі звинувачення проти Кличка, про які навряд чи без підтвердження правоохоронних органів можна було говорити. Богдан заявив, що на зв’язок із ним виходив адвокат одного зі “смотрящих”, які заважають Віталієві Кличку ефективно управляти містом. “Він висловив пропозицію, що робота з місцевим бюджетом Київської міської ради та міської державної адміністрації дає їм змогу отримувати 40 млн USD на рік. Попросив “не рухати” голову Київської міської державної адміністрації та запропонував цей бюджет розділити навпіл. На жаль, оскільки я не був готовий до такої зустрічі, мені не вдалося зафіксувати ці дані. Ця інформація також буде передана в правоохоронні органи”, – сказав голова ОПУ на брифінгу 30 липня. Цю заяву було розміщено на офіційному сайті президента України.
Натомість до Національного антикорупційного бюро (НАБУ) звернувся Віталій Кличко, щоб антикорупційні детективи перевірили правдивість слів Богдана. “Я не уповноважував жодну особу на подібні “переговори”! А такі висловлювання пана Богдана, який є керівником Офісу президента України, підлягають перевірці в рамках досудового розслідування, оскільки можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень. Якщо хтось до когось звертався, потрібно встановити хто, від чийого імені і з якою пропозицією. А також з’ясувати, чи отримала посадова особа неправомірну вигоду. Після цього слідчі мають або оголосити підозри встановленим особам, або я вимагатиму від пана Богдана вибачень за поширення неправдивої інформації. Наслідком подібних заяв повинне бути не тільки оприлюднення їх на пресконференціях. Переконаний, що в НАБУ є всі можливості розслідувати оприлюднену інформацію і встановити істину в цій справі. Сподіваюся, що пан Богдан сприятиме розслідуванню. Якщо, звичайно, керівник Офісу президента України сказав журналістам правду...” – зазначив Віталій Кличко на своїй сторінці у фейсбуці.
ЗМІ повідомляли, що НАБУ відкрило кримінальне провадження за фактом можливої пропозиції хабара голові Офісу президента Андрієві Богдану в розмірі 20 млн USD.
На цьому тлі увечері 1 серпня і з’явилася інформація про написання Богданом заяви про звільнення. Однією з перших реакцій експертів та журналістів був власне вплив зустрічі Кличка та Джуліані і те, що саме звільнення Богдана могло бути умовою зустрічі президентів Зеленського і Трампа. До цієї зустрічі “у Зеленського” зараз готуються. Зрештою, подальші заяви Зеленського і Богдана деякі експерти вже коментували як жарт над Кличком.
У будь-якому випадку, є чи немає в цій історії з заявою Богдана “американського сліду”, експерти в США уже розкритикували поведінку української влади. У будь-якому випадку команді Зеленського доведеться й далі готуватися до зустрічі з Трампом, і ще не відомо, чи відгукнеться українському президентові “фактор Богдана” в майбутньому.
А поки що відомо про постійні зміни формату можливої зустрічі Зеленського і Трампа. Сам український президент 3 серпня заявив про те, що ця зустріч має відбутися у вересні у Вашингтоні. Через два дні після цієї заяви інтернет-видання Апостроф, посилаючись на свої джерела, повідомило, що український та американський президенти проведуть зустріч у рамках Генасамблеї ООН, яка триватиме із 24 по 28 вересня у Нью-Йорку.
“Терміни зустрічі нового українського президента Володимира Зеленського з його американським колегою Дональдом Трампом переносяться буквально щотижня. Понад те, змінюється інформація й про сам формат такої зустрічі. Якщо ще кілька днів тому можна було розраховувати на візит українського президента до Вашингтона, то зараз Зеленському доведеться летіти на сесію Генеральної асамблеї ООН, щоби поспілкуватися з американським президентом в кулуарах заходу. А такий формат спілкування – доказ того, що з організацією справжнього візиту в команди Зеленського нічого не виходить. І дарма президент України заперечує, що користувався послугами американської лобістської компанії для захисту своїх інтересів у Вашингтоні. Якби така компанія допомогла йому знайти “ключ” до Трампа, це стало б успіхом не тільки для самого президента, а й успіхом для України. А так не виходить у Зеленського, не виходить у країни. І нічого доброго в такій відсутності в Трампа інтересу до зустрічі із Зеленським ні для кого з нас немає”, – зазначив у колонці на сайті Еспресо.TV відомий журналіст, політичний оглядач Віталій Портников.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.3647 / 4.28MB / SQL:{query_count}