Язик мій – ворог мій

Ігор Коломойський зробив чергову скандальну заяву, запропонувавши новому керівництву України оголосити дефолт

У інтерв’ю британському виданню Financial Times Ігор Коломойський відзначився черговою скандальною заявою. З його слів, Україні варто оголосити дефолт за зовнішніми борговими зобов’язаннями, зокрема, не віддавати боргів Міжнародному валютному фонду (МВФ). “Якщо Зеленський буде слухати Захід… він закінчить, як Порошенко. У нього будуть такі ж рейтинги – 5, 10, 15 замість 73 відсотків”, – сказав Коломойський, чиї тісні зв’язки із новообраним президентом України ні для кого не таємниця. Ще одна “мудра” порада пролунала на адресу США і Європейського Союзу. На думку Коломойського, вони могли б списати зовнішні борги України, оскільки “їх не цікавить Україна” – вони хочуть “нашкодити Росії”.
Нагадаємо, що вперше про “користь” дефолту олігарх заговорив ще в листопаді 2018 року, заявивши, що в 2014 році у державній скарбниці був “нуль”, тому потрібно було оголошувати дефолт ще тоді. “А чим дефолт поганий? Подивіться на Грецію (у 2015 році вона стала першою розвиненою країною, що не повернула кредиту МВФ. – “Львівська Пошта”), які вони красені. Сказали, 500 млрд EUR не повернемо – і все, до побачення. Вважаю, що його треба було застосовувати ще в 2014 році ... Дефолт ще нікому ніколи не нашкодив. Чим банкрутство відрізняється від дефолту? Ви говорите про дефолт, ніби це втрата державності. Греція хоч один свій острів втратила?” – пояснював Коломойський.
Щоправда, тоді на його слова не дуже звернули увагу, адже сам Коломойський перебував “у вигнанні” в Ізраїлі, а ймовірність перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського не міг передбачити жоден політолог. Зараз ситуація кардинально змінилася. Олігарх тріумфально повернувся в Україну, почав судитися щодо незаконної націоналізації “Приватбанку”, вимагати від держави компенсацію – 2 млрд USD та давати кадрові поради новому главі держави.

“Дешево скупити державні активи”

У разі оголошення в Україні дефолту постраждають найперше пересічні громадяни. На цьому наголосив прем’єр-міністр Володимир Гройсман в коментарі, який транслювала в ефірі низка телеканалів. “Ми маємо тримати у світі добру репутацію, що ми є відповідальною країною, яка цінує та поважає свої зобов’язання. Це головне. І наступне: дефолт – це глобальна криза. Знаєте, це 90-ті роки. І я вважаю, що для українців криз уже достатньо. Від будь-яких дефолтів, які мають дуже серйозні наслідки, в першу чергу постраждають українські рядові громадяни!” – наголосив він.
Ініціатива Коломойського становить катастрофічну загрозу національній економіці. Таку думку висловила голова Комітету Верховної Ради України (ВРУ) в закордонних справах Ганна Гопко на своїй сторінці у фейсбуці. І водночас зауважила, що нинішній стан взаємовідносин із МВФ та іншими зовнішніми кредиторами не може повністю влаштовувати Україну та потребує широкомасштабного перегляду.
Значно категоричнішим був нардеп Володимир Ар’єв, на думку якого Коломойський виступив за оголошення Україною дефолту з метою дешево скупити державні активи і землю в Україні. “Коломойський хоче повернути або урвати собі щось від націоналізованого “Приватбанку”. Це неодмінно призведе до проблем із МВФ, від якого ми залежимо, особливо в період пікових виплат за позиками урядів Тимошенко й Азарова (і це розуміють навіть у Зеленського). Але МВФ Коломойському дуже заважає”, – написав депутат на своїй сторінці у фейсбуці. “В умовах постдефолту вся країна стає дешевшою: легко і дешево буде купувати державне майно, а головне землю... Шкода, що ВРУ не набралася сміливості скасувати мораторій на продаж землі вчасно, коли ціни були на піку”, – додав нардеп.
Цікаво, що пропозиція Коломойського шокувала навіть не менш одіозного нардепа з “Опозиційного блоку” Вадима Рабиновича, який уже давно носиться з ідеєю припинення співпраці з  Фондом. “МВФ – це фінансовий лікар, доктор, який лікує нас чотири з половиною роки. Унаслідок цього ми повністю вбили економіку, ми в безнадійній борговій ямі, а це означає, що доктор – шарлатан, доктор просто не вміє”, – ось одна з його типових заяв. Але навіть він був змушений визнати, що в разі оголошення дефолту постраждають пересічні українці. “Думаю, що в такому разі курс гривні до USD буде за 200, буде повне зубожіння населення, а потім ми почнемо підніматися. Але хто виживе з цього нуля?” – заявив нардеп у ефірі телеканалу “112 Україна”.

Боргів на 78 млрд USD

Нагадаємо, що в грудні 2018-го після понад півторарічної перерви рада директорів МВФ затвердила нову 14-місячну програму стенд-бай для України обсягом майже 4 млрд USD, в рамках якої виділили перший транш – 1,4 млрд USD. Отримання ще двох траншів по 1,3 млрд USD очікували за підсумками перегляду виконання умов програми у травні та листопаді цього року.
Зокрема, 21 травня до Києва прибула технічна місія МВФ. А тут – повний рейвах: розпуск ВРУ, дострокові вибори, заява прем’єра про відставку. Та ще й Коломойський із його дефолтом… Представники Фонду, щоправда, максимально дотримуються дипломатичних правил, нічого чітко не коментуючи. “МВФ продовжить співпрацю з Україною щодо перегляду програми стенд-бай після дострокових виборів ВРУ і призначення нового складу Кабінету Міністрів”, – обтічно заявив директор прес-офісу МВФ Джері Райс.
2019-го Україна має погасити зовнішні борги на 14 млрд USD, що становить 75% від її міжнародних резервів станом на початок року. Обсяг державного та гарантованого державою боргу України за 2018 рік у доларовому еквіваленті зріс на 2,6% (до 78,32 млрд USD), у гривневому еквіваленті – на 1,3% (до 2,169 трлн грн).
Водночас виділення Україні чергового траншу від МВФ напряму пов’язане з отриманням 500 млн EUR макрофінансової допомоги від Євросоюзу, 1 млрд USD у вигляді двох траншів від Світового банку (СБ) та залученням 2 млрд USD Міністерством фінансів на ринку єврооблігацій.

У Зеленського не мають наміру відмовлятися від співпраці

Ризики, як виглядає, усвідомили і в команді Володимира Зеленського. “Співпраця з МВФ, СБ і Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) буде продовжена”, – заявив у інтерв’ю Обозревателю новопризначений секретар Ради національної безпеки та оборони (РНБО) Олександр Данилюк (був економічним радником у штабі Зеленського, ще раніше – міністром фінансів в уряді Володимира Гройсмана. – “Львівська Пошта”). Данилюк, зокрема, зазначив що в співпраці є потреба, адже багато змін, які були розпочаті, не реалізовані. “Економіка вже росте стільки-то кварталів поспіль, але ми розуміємо, що ситуація ще не стабільна. Будь-які серйозні зміни на зовнішніх ринках позначаться моментально. Це перше. Друге, навіть якщо позитивний цикл триватиме, все одно зростання з трьома відсотками – це не зростання. І тому важливі серйозні зміни, які дадуть поштовх, які зроблять нас більш конкурентоспроможними. Це відповідальність влади перед громадянами – відповідальна політика”, – зазначив він.
Швидко зреагував і представник президента Володимира Зеленського в КМУ Андрій Герус, який також заявив, що Україна не має наміру відмовлятися від співпраці з МВФ та іншими міжнародними кредиторами. І нагадав, що в Україні зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) у першому кварталі 2019 року становило всього 2,2%. На його думку, в таких несприятливих економічних умовах Україні буде важко без допомоги МВФ, тож співпрацю належить продовжувати.
Залишається сподіватися, що здоровий глузд візьме гору, а заява Коломойського стане просто ще одним проявом його одіозності. Проте результати роботи місії МВФ у Києві будуть відомі пізніше. Тоді й довідаємося про долю чергового траншу.

Польське видання Rzeczpospolita, посилаючись на дані глобальної асоціації банків “Інститут міжнародних фінансів” (IIF), пише, що Україна стала інвестиційно привабливішою, аніж Російська Федерація (РФ). “Такого низького рівня прямих закордонних інвестицій у РФ не було більш ніж 20 років. Російський показник виявився найнижчим серед усіх країн, що розвиваються. Москва тепер приваблює інвесторів менше, аніж погрузла в злочинності Нігерія, постраждала від небаченої кризи Венесуела чи нестабільна Україна”, – пише Rzeczpospolita.
Експерти IIF оцінили обсяги прямих закордонних інвестицій у 23 країнах, що розвиваються, за період з 2015 до 2018 року. Показник виражений у відсотках від ВВП без урахування надходжень від реінвестування. Як виявилося, найбільше інвестицій отримала Бразилія (3,4%) і Колумбія (2,9%). Україна опинилася на третьому місці (2,7%). Далі: Чилі, Філіппіни, Мексика, Малайзія, Туреччина, Чехія, Індія і Єгипет. Польщу організація розмістила на 12-ому місці (1%), хоча країну прийнято відносити до категорії розвинених економік. Нижче від неї опинилися Таїланд, Індонезія, ПАР, Венесуела, Аргентина, Китай, Саудівська Аравія і Нігерія. На останньому місці в списку – РФ. Обсяг її прямих інвестицій оцінили в 0,2% від ВВП. Слабкий інтерес інвесторів підтверджують і дані Центробанку РФ, опубліковані минулого тижня. Згідно з ними, рівень таких надходжень торік виявився найнижчим за більш ніж два десятиліття і становив лише 8,8 млрд USD доларів. Загальний приплив інвестицій у РФ був позитивним тільки в 2016 році (+10,2 млрд USD). А в 2014-ому, коли російська армія окупувала український Крим, цей показник був найбільш від’ємним (– 35 млрд USD), адже інвестори почали масово виводити свої гроші з РФ. Торік із країни також “поїхали” 23 млрд USD.

Віктор Гальчинський, керівник прес-служби АТ “Кредобанк”:
– Заява Коломойського схожа на браваду, влаштовану невідомо для чого. Оголошення дефолту означатиме для України втрату міжнародної репутації, відсутність інвестицій. В нашу країну ніхто нічого не вкладатиме! Зрозуміло, що впаде курс національної валюти, а населення зіштовхнеться з реальним зубожінням. Водночас це лише слова Коломойського. Насправді підстав для оголошення дефолту зараз жодних немає! Економіка хай повільно, але вибирається з кризи, накопичено достатньо золотовалютних запасів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7915 / 4.18MB / SQL:{query_count}