Спочатку паспорти, потім “бойові буряти”?

Кремль розпочав новий етап агресії проти України

У Міжнародний день праці – 1 травня – президент РФ Володимир Путін підписав уже другий указ про спрощене отримання російських паспортів громадянами України. Цього разу таке право надали тим, що народилися і постійно проживали на територіях окупованого Криму та Севастополя, але виїхали за межі зазначених територій до 18 березня 2014 року, а також їхнім дітям, у тому числі усиновленим, членам подружжя і батькам.

Нагнітання ситуації

Перший “постріл” у паспортній війні пролунав рівно через три дні після другого туру президентських виборів в Україні. 24 квітня Путін підписав перший указ про спрощене отримання російських паспортів. Тоді мовилося лише про жителів “ОРДЛО”, які отримали можливість отримати паспорт РФ упродовж трьох місяців без обов’язкових іспитів на знання мови і законодавства та дотримання вимоги щодо проживання в РФ більш ніж п’ять років.
Причому в документі наголошувалося, що отримання російського громадянства можливе без відмови від громадянства України. Таке рішення в Кремлі обґрунтували “специфікою ситуації, що склалася”. А вже 27 квітня Путін заявив, що РФ може спростити процедуру отримання громадянства для всіх українців, а не лише тих, що проживають на окупованих територіях. Ще через два дні Путін узагалі озвучив ідею “спільного громадянства” для жителів двох країн.

“Рішення РФ є вкрай провокаційним”

Поки що ще чинний глава держави Петро Порошенко, коментуючи перший указ від 24 квітня, зазначив, що “йдеться про чергове безпрецедентне втручання РФ у внутрішні справи незалежної держави, грубе порушення суверенітету, територіальної цілісності і незалежності України і повне нехтування своїми зобов’язаннями в рамках Мінських домовленостей”. Президент наголосив, що Кремль свідомо та цинічно порушує міжнародне гуманітарне право, яке забороняє окупаційній владі змінювати громадянство жителів окупованих територій та нахабно “торпедує” мирний процес на Донбасі.
Відреагував і переможець президентських виборів Володимир Зеленський. “По-перше, я б не радив російській владі даремно витрачати час, намагаючись спокусити громадян України паспортами РФ. Можливо, і знайдеться той, хто досі перебуває під впливом пропаганди. Можливо, хтось зробить це заради заробітку або в спробі сховатися від кримінальних розслідувань. Ми навіть можемо надати Володимиру Путіну перелік громадян України, яким найближчим часом стане дуже некомфортно в країні, яку вони цинічно грабували, зловживаючи високими посадами. Нехай РФ вирішує, де найбільше їй потрібні такі “професіонали”, – у Ростові або Магадані”, – сказано в заяві Володимира Зеленського, яку опублікувала його команда в Telegram-каналі.
Спеціальний представник Державного департаменту США в справах України Курт Волкер заявив, що рішення РФ підриває зусилля з відновлення контролю України над регіоном. “Донбас – це Україна, і люди там, незалежно від мови, якій віддають перевагу, є українцями. Рішення РФ видавати паспорти є вкрай провокаційним, воно напряму походить з “окупаційного сценарію” та підриває зусилля з виконання Мінських угод і відновлення українського контролю на Донбасі”, – написав Курт Волкер у Twitter.
25 квітня на вимогу України було скликане засідання Ради Безпеки ООН, за результатами якого низка держав-членів РБ засудила дії Кремля, але жодного офіційного рішення ухвалено не було (і не могло бути, оскільки РФ є постійним членом РБ ООН). “Той факт, що це рішення було прийняте відразу ж після президентських виборів, які продемонстрували відданість України демократії та верховенству закону, свідчить про намір РФ ще більше дестабілізувати Україну та посилити конфлікт”, – заявив постійний представник Франції при ООН Франсуа Делаттр.
Своєю чергою постійний представник України при ООН Володимир Єльченко заявив, що указ Путіна не має юридичної сили і Україна ніколи його не визнає. “Незаконна “паспортизація” українських громадян означає: Кремль визнає, що окупував українську територію в Донецькій і Луганській областях та фактично робить ще один крок до анексії цієї території. Цим рішенням РФ знову спростовує власну пропагандистську заяву про так званий “внутрішній конфлікт” в Україні”, – заявив Володимир Єльченко.

Абхазький сценарій на тлі донбаських териконів

І українські, і російські експерти сходяться на думці, що цей крок Кремля можна розцінювати як демонстрацію сили і спробу тиску на новообраного президента Володимира Зеленського. “РФ застосовує механізм тиску, шантажу та ультиматуму, – розповів “Німецькій хвилі” голова правління українського Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко. – Кремль хоче відразу притиснути нового українського президента та його команду, щоб він реагував на вимоги РФ. Це така тактика: спочатку вдарити, а потім, можливо, пом’якшити дії”.
Чи можна вважати указ Кремля підготовкою до відкритого військового вторгнення на територію України? Завідувач відділу новітньої історії та політики Інституту історії України Національної академії наук України Георгій Касьянов вважає такий розвиток подій малоймовірним. Формально, з його слів, така можливість існує. Зокрема, за подібним сценарієм розвивався військовий конфлікт у Південній Осетії, але фактично РФ не зацікавлена в інтервенції на Донбасі.
Проте існують значно тривожніші прогнози. На думку колишнього представника Президента України в АРК Бориса Бабина, підписання указу про спрощену систему видачі паспортів РФ жителям “ОРДЛО” – це крок до визнання незалежності невизнаних “республік”. “РФ запустила абхазький сценарій на сході України. Надання громадянства РФ жителям окупованих територій є його першим формальним етапом”, – припускає він.
“Є дві речі, які потрібно розуміти: ми насправді знали, що готується інфраструктура для видачі паспортів, і такі плани готуються вже доволі давно. Логіка дуже проста – видати паспорти і створити на перспективу можливість для втручання РФ. І військового втручання, і іншого втручання. Тобто логіка дуже зрозуміла, захист російськомовних і так далі”, – розповів у ефірі “Сніданку з 1+1” міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
“Сьогодні охочих отримати громадянство РФ приблизно 15% – це ті, що активно виступають за “русскій мір” і Володимира Путіна. Москва запланувала, щоб їхня кількість наблизилася до 50%. Навіщо їм це потрібно? Річ у тім, що в конституції РФ прописано, що вони захищають громадян РФ незалежно від того, на якій території вони перебувають. Це робиться для легітимізації введення військ на територію “ОРДЛО”, а також, щоб мати можливість транслювати всій світовій спільноті, що вони “захищають” своїх громадян”, – заявила в коментарі obozrevatel.com директор “Східної правозахисної групи” Віра Ястребова.
Рішення президента РФ спростити видачу російських паспортів на окупованому Донбасі означає серйозну зміну в підході до конфлікту. Фактично це означає, що Кремль ставиться до сходу України, як до окупованих Абхазії, Придністров’я і Південної Осетії, написав у блозі на LB.ua журналіст Віталій Портников. “І в Придністров’ї, і в грузинських автономіях події розвивалися за схожою схемою. Спочатку роздавали російські паспорти, а потім Москва заявляла, що захищає на цій території громадян РФ”, – пояснив він.

Іспит для нового президента

У будь-якому разі перед Володимиром Зеленським після його офіційного вступу на пост президента України одразу виникне серйозна проблема. Путін знову скористався своєю улюбленою тактикою “несподіваного загострення”, причому залишив собі різні варіанти дій: від політичного тиску на недосвідченого лідера України до серйозного загострення на лінії фронту.
Це також може бути грою на перспективу. Свідомо чи випадково суть такої комбінації розкрив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков, який заявив, що особи, які отримають російські паспорти за спрощеною схемою, зможуть (!) брати участь в українських виборах. “Це будуть ті люди, у яких на момент виникнення цього конфлікту були українські паспорти. Вони ж були громадянами України і не перестають бути громадянами України, якщо вони цього самі не забажають”, – сказав Пєсков.
Хоча законодавством України подвійне громадянство заборонене, Київ навряд чи колись отримає доступ до російських баз даних, тож довести факт отримання особою громадянства РФ фактично неможливо. Тобто навіть у разі гіпотетичного виводу російських військ та відновлення миру на Донбасі Україна отримає кілька мільйонів “легітимних” виборців із паспортами РФ. Здогадайтесь, за кого вони голосуватимуть?

Рішення Кремля роздавати російські паспорти на окупованих українських територіях – це провокація для новообраного президента Володимира Зеленського. Але за цим рішенням стоїть дещо більше. Про це пише німецький часопис Suddeutsche Zeitung, додаючи, що рішення Москви виводить її оцінку війни на Донбасі на новий рівень. До цього часу Кремль наполягав, що це виключно внутрішня українська проблема, заперечуючи присутність російської армії на східних українських територіях.
Теперішні рішення Путіна можуть бути новим кроком у напрямку взяття під контроль цих районів або ж ні, пише Suddeutsche Zeitung. Багато хто пригадує досвід Грузії, на чиїй території Москва теж роздавала паспорти, а потім відправила армію нібито “захищати російських громадян”. Чи легітимізує паспортне рішення Кремля ту приховану війну, яку він веде проти України?
Ця невизначеність допоможе російському автократу досягти певної чіткості щодо нового президента України Володимира Зеленського. Українські виборці пов’язують із новачком у політиці надію на більш м’які відносини з Москвою, що дозволило б сконцентрувати сили на вирішення внутрішніх українських проблем. Але це пом’якшення і деескалація зовсім не в інтересах Путіна. Він уже кілька років має вигоду від війни та санкцій проти Росії, виставляючи себе борцем проти демонізованого “ворога” в Києві.
“Зеленський несе невизначеність для Путіна. Останній не знає, як багато новий український президент готовий інвестувати в мир і як далеко він може зайти в ескалації. Роздача паспортів може увічнити конфлікт. Путін також штовхає Зеленського до більш жорсткої позиції, щоб наблизити його до попередника Петра Порошенка”, – підсумовує Suddeutsche Zeitung.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6317 / 4.19MB / SQL:{query_count}