Це було би весело, якби не було так сумно

Капітуляція перед Путіним, послаблення національної валюти, реванш проросійських сил: чим загрожує Україні обрання президентом Володимира Зеленського

“Після виборів українцям може стати не до сміху”, – зауважує у матеріалі про президентську кампанію в Україні британський журнал The Economist. Як зазначає видання, міжнародна спільнота неабияк стурбована можливою перемогою Володимира Зеленського, який у першому турі виборів посів перше місце. “Західних дипломатів лякає його непідготовленість. Багато хто побоюється, що Володимир Путін з’їсть його, як плитку шоколаду”, – наголошує The Economist.
І зовнішня політика – далеко не єдине слабке місце Зеленського. Як зазначає вже український журнал “Новое время”, люди, які з ним спілкувалися, підтверджують: Зе-кандидат погано розуміється на питаннях також і внутрішньої політики, функціонування державної системи управління, макроекономіки тощо. 
Не орієнтується він і у військовій тематиці. Адже в армії не служив, а у 2014 – 2015 роках, за даними Міністерства оборони, чотири рази уникав мобілізації за отриманими повістками. Щоправда, аналогічно повелися ще тисячі придатних до служби у війську чоловіків. Але ж більше ніхто з них не претендує на посаду Верховного Головнокомандувача Збройних сил під час війни...
“Західних дипломатів лякає непідготовленість Зеленського. Багато хто побоюється, що Володимир Путін з’їсть його, як плитку шоколаду”, – The Economist
За президентства Петра Порошенка, який розбудував армію й мобілізував міжнародну спільноту на підтримку України, наступ ворога було зупинено. Бойові дії локалізовані на сході, і для багатьох мешканців інших регіонів війни ніби й не існує. Тому, можливо, їм здалося, що можна розслабитися й проголосувати за актора, щоб продемонструвати своє незадоволення владою чи просто “по приколу”. Але якщо одразу після складення повноважень Президентом Порошенком Путін розпочне повномасштабне вторгнення? У 2014 році він уже скористався слабкістю України після втечі Віктора Януковича й кинув свої війська на окупацію Криму та Донбасу. Що зможе протиставити такому сценарію Зеленський, усі пропозиції якого полягають у готовності “стати перед Путіним на коліна” й “зійтися посередині” між інтересами України і його вимогами?
А ризики, яке обрання нового президента несе для економіки, відчують на власній кишені всі громадяни без винятку. Головним із них є можливе повернення у власність Ігоря Коломойського “ПриватБанку”. Свого часу цю найбільшу в Україні комерційну фінустанову, з рахунків якої олігарх вивів у офшори понад 5 мільярдів доларів, врятувала тільки націоналізація. 
Коломойський втік від кримінальної відповідальності за кордон, але із втратою свого дітища не змирився. І, впевнившись у переконливому рейтингу розкрученого його медіа-імперією коміка, подав у суд щодо визнання націоналізації незаконною. Окружний адмінсуд Києва мав винести рішення у цій справі 4 квітня. Але суддя завбачливо переніс засідання на 18 квітня (ці рейтинги така мінлива річ...). За даними обізнаних джерел, рішення буде ухвалено на користь Коломойського або перенесено ще на тиждень-два, якщо у перемозі Зеленського виникнуть сумніви.
Сам кандидат запевняє, що він фігура самостійна, від Коломойського ніяк не залежить. Але факти свідчать про протилежне. Як встановило розслідування програми “Схеми”, за останні два роки Зеленський літав до олігарха у Швейцарію та Ізраїль загалом 13 разів. Мікроавтобус охорони, який супроводжує фронтмена “Кварталу 95”, є власністю групи “Приват”, а сам Володимир їздить на автомобілі, який раніше належав Коломойському. Зрештою, одну з провідних ролей у його штабі відіграє юрист олігарха, Андрій Богдан. 
Повернення “ПриватБанку” колишньому власнику загрожує розривом відносин з Міжнародним валютним фондом, який наполягав на націоналізації. Інший шантаж-варіант від Коломойського – віддати йому не сам банк, а 2 мільярди доларів за відібрану власність – МВФ також вважає неприпустимим. Тому в разі ухвалення таких рішень припинить співпрацю з Україною щонайменше на дуже тривалий строк.
Як попереджають економісти, це призведе до послаблення національної валюти – курс може підскочити до 50 й більше гривень за долар.
Розрив відносин з МВФ через повернення “ПриватБанку” попередньому банку призведе до послаблення національної валюти – курс може підскочити до 50 й більше гривень за долар
Якщо згадати переконання Коломойського, який в інтерв’ю журналістці Соні Кошкіній прямо висловився за оголошення дефолту замість виконання зобов’язань щодо зовнішніх боргів, українській економіці з президентом Зе загрожують дуже важкі часи. 
На противагу, якщо президентом залишиться Порошенко, за якого економіка, навіть попри війну, вийшла із кризи, її зростання продовжиться й поступово нарощуватиме оберти. Можливо, не так швидко, як хотілося б прихильникам сценарію зруйнувати старий світ “до основанья”, щоб побудувати невідомий новий, але це однозначно краще за повний крах.
Як прокоментував ситуацію один із користувачів у соцмережах, “змінити Порошенка на Зеленського – це як змінити недобудований будинок на намальований”.
Що ж до гуманітарної політики потенційного “Зе-президента”, то для патріотично налаштованої громади перспектива взагалі безрадісна. “Усе, що може роз’єднувати українців – віра, мова, територія, якісь історичні лідери – потрібно винести за дужки, принаймні доти, доки ми не закінчимо війну”, – заявив головний політтехнолог штабу Зеленського Дмитро Разумков, один із колишніх лідерів організації “Молоді регіони”. І він не єдиний член “Зе-команди”, який не приховує своїх проросійських поглядів. Невипадково письменник Юрій Андрухович назвав “проект Зе” “софт-версією “Партії регіонів”, яка таким чином бере реванш за попередню поразку.
Добре, хоч виборений зусиллями Порошенка томос про автокефалію в нас уже ніхто не відбере. Але процес визнання ПЦУ іншими православними церквами без підтримки з боку Української держави значно уповільниться. Тоді як держава Росія, зі свого боку, на нього якраз активно впливатиме...
Виборці часто пояснюють голосування за Зеленського прагненням “щось змінити”. “Складається враження, що їм потрібні зміни просто заради змін, наче вони безальтернативно означають покращення і рух уперед. На жаль, це не так: зміни також можуть бути рухом назад, регресом, погіршенням. І, на мою думку, саме про такі зміни йдеться тепер в Україні – суспільство готове зробити помилку, що знову забере в нас 5 років життя й розвитку”, – вважає письменник Андрій Любка.
Прихильники Зеленського часто порівнюють його з Рональдом Рейганом чи іншими успішними діячами, які у владу прийшли із шоу-бізнесу. Забуваючи, що успіху вони досягли завдяки кропіткій праці в політиці, пройшовши довгий шлях від “низів” партійного будівництва. Натомість приклад “кварталівця” нагадує радше історію зірки комедійного серіалу Джиммі Моралеса, який у 2015 році став президентом Гватемали. Він переміг на позачергових виборах завдяки обіцянкам побороти корупцію. Отримавши 68% голосів, гірко розчарував своїх виборців, виявившись повністю керованою маріонеткою старої корумпованої еліти.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9452 / 4.41MB / SQL:{query_count}