НАТО + “Нептун”

Росія починає відступати в Чорному морі

Випробування ракети “Нептун” на полігоні в Одеській області, фото: 112.ua
Після анексії Криму російські окупанти створили на півострові найбільшу в регіоні військову базу, зосередивши тут не лише величезну ескадру бойових кораблів, але й чималі сухопутні сили та ракетні підрозділи. На жаль, Військово-морські сили України (ВМСУ), які внаслідок анексії втратили більшість суден, що базувалися на території АРК, донедавна нічого не могли протиставити російській військовій машині. Наочним прикладом цього стало захоплення 25 листопада минулого року бойовими кораблями РФ у нейтральних водах Чорного моря трьох суден ВМСУ, які намагалися увійти в Керченську протоку, внаслідок чого в полоні агресора опинилися 24 українські військові моряки. Однак тепер правила гри в Чорному морі починають змінюватись. І зовсім не на користь Кремля.

НАТО: “Морський щит”

Днями міністерство оборони РФ заявило, що організувало чергування кораблів Чорноморського флоту (ЧФ) та авіації у зв’язку з навчаннями НАТО в Чорному морі. “З метою оперативного реагування на можливі нештатні ситуації силами і засобами ЧФ виконується комплекс заходів щодо контролю за діями кораблів НАТО”, – заявили в російському міноборони. У чергуванні беруть участь як розвідувальні кораблі, так і ударні групи ЧФ РФ. У черговий режим також перевели берегові ракетні комплекси “Бастіон” та “Бал”.
Настільки нервову реакцію Москви викликали багатонаціональні морські навчання НАТО “Морський щит – 2019” (Sea shield – 2019). Вони проходять у територіальних водах Румунії та міжнародних водах Чорного моря із 5 по 13 квітня і стали найбільшими у цьому регіоні. У навчаннях беруть участь авіація та кораблі Нідерландів, Болгарії, Греції, США, Канади, Румунії та Туреччини, а також представники збройних сил України і Грузії. “Близько 2200 військовослужбовців виконуватимуть спільні бойові процедури проти підводних, наземних та повітряних загроз, адаптованих до видів загроз, що виникають у Чорноморському регіоні”, – цитує Європейська правда повідомлення прес-служби міністерства оборони Румунії.
Про масштабність навчань свідчить хоча б той факт, що на момент їх проведення в Чорному морі перебувало водночас шість фрегатів 2-ї Середземноморської групи НАТО (SNMG2, Standing NATO Maritime Group), хоча зазвичай їх було не більше чотирьох. Командувач з’єднання контр-адмірал Будевейн Бутс заявив журналістам: “Те, що РФ, використовуючи силу, змінила кордони, для нас неприйнятно. І саме з урахуванням активної агресивності, яку здійснює Росія, ми збільшили своє представництво в Чорноморському регіоні”.
Не менш чіткою є і заява представника США при Альянсі Кей Бейлі Гатчінсон: “Передбачається посилення спостереження, зокрема повітряного, водночас більша кількість кораблів країн НАТО заходитимуть в Чорне море, щоб забезпечити безпечний прохід суден України через Керченську протоку в Азовське море. Дуже важливо, щоб в Чорному морі була забезпечена безпека Румунії, Болгарії та України, так само, як і Грузії, це стосується як їхніх суден, так і узбережжя”.
Практично те саме заявив під час зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в столиці США з нагоди 70-ї річниці підписання Вашингтонського договору про створення західного військового альянсу генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. За його словами, підтримку з боку Альянсу може бути посилено завдяки навчанню морських сил і берегової охорони, візитам кораблів НАТО до українських і грузинських портів, проведенню спільних навчань та обміну інформацією. “Ми домовилися про пакет заходів із метою поліпшення обізнаності про ситуацію і посилення нашої підтримки Грузії та України”, – розповів генсек Альянсу.
Шпальти російської преси одразу зарясніли сценаріями майбутніх “баталій” у Чорному морі, коли караван українських кораблів у супроводі фрегатів і есмінців НАТО нібито з боєм проривається через Керченську протоку. Голова комітету з оборони Державної думи РФ генерал Шаманов бадьоро пообіцяв натівцям цілковитий розгром: “Скільки б вони своїх “корит” нам під ніс не тицяли, у нас сьогодні створено самодостатнє угруповання оборони, яке може завдати суттєвих втрат будь-яким групам кораблів, які з’являться в безпосередній близькості від наших кордонів”.

Україна: “Нептуном” по Севастополю

Водночас Збройні сили України (ЗСУ) вже також не ті, що були в 2014-ому. Нещодавно на полігоні в Одеській області завершилися фінальні випробування нової української протикорабельної ракети “Нептун”. Ця подія є надзвичайно важливою, адже втративши більшість озброєння та кораблів в 2014 році під час анексії АРК, Україна фактично залишилася беззахисною перед можливою атакою ЧФ РФ та висадкою морського десанту. Берегова артилерія може протидіяти лише десантним підрозділам противника, які вже висадилися на берег. Але без ураження кораблів, що прикривають висадку десанту, артилерійські частини будуть швидко знищені. Тепер ситуація змінюється на користь України. Дальність ураження “Нептуна” – близько 300 км – дозволяє не тільки захищати акваторії Чорного і Азовського морів, але й тримати під прицілом Севастополь – головну базу ЧФ РФ.
“Українська протикорабельна ракета “Нептун” була створена в рекордні терміни. В 2015 році публіці вперше були показані концепти нової ракети, в 2018-ому “Нептуни” вже вражали морські цілі на відстані майже 300 кілометрів, і сьогодні всі випробовування завершилися, і ракета “йде у війська”. “Нептун” оснащений новітньою електронікою українського виробництва, яка базована на новітніх західних технологіях, і в рази перевершує “начинку” подібних російських ракет “Уран”. Такий швидкий цикл розробки вочевидь дещо “шокував” росіян, які на рівні висловів “диванних” експертів не втомлювались обзивати українську ракету “підробкою” російського “Урану” і висловлювати сумніви, що українська оборонна промисловість “потягне” виробництво нових ракет”, – пише агентство Укрінформ.
Звісно, сама собою ракета ще не є повноцінною зброєю, адже потребує комплексів для запуску та наведення. Сильною стороною “Нептуна” є його універсальність – ракету можна запускати з берегових комплексів, з борту кораблів і навіть з-під крила бойових літаків. Спеціально під оснащення “Нептунами” внесено зміни в проект швидкохідних ракетних катерів “Лань”, також ними будуть оснащені ракетні катери “Веспа” та корвет “Володимир Великий”.
“Береговий ракетний комплекс в першу чергу чекають українські ВМС. Оскільки боротися з кораблями противниками силами артилерії і ракетних систем залпового вогню – це від тимчасової відсутності інших рішень. Новий ракетний комплекс призначений для контролю територіальних вод і протокових зон, захисту військово-морських баз, берегових об’єктів та інфраструктури узбережжя, захисту узбережжя на десантно-небезпечних напрямках. Комплекс здійснює визначення і ураження цілей протикорабельними крилатими ракетами. Його бойове застосування забезпечується в простих і складних метеоумовах, вдень і вночі при повній автономності наведення після пуску. За критерієм “вартість – ефективність” це є оптимальним рішенням для бойових завдань на морі ракетами оперативно-тактичного класу”, – каже Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defence Еxpress.
Успішні випробування нових українських ракет мають важливе стратегічне значення. Адже вже протягом п’яти років Україна, в умовах фактичної війни з Росією не лише успішно обороняється, але й активно нарощує технологічний та військових потенціал. І прийняття на озброєння української армії та флоту сучасного та ефективного протикорабельного ракетного комплексу – черговий крок на шляху до перемоги.

Ще одним доказом появи панічних настроїв у найвищому керівництві РФ можуть слугувати масштабні навчання, які пройшли в управлінні міністерства внутрішніх справ (МВС) РФ по Санкт-Петербургу і Ленінградській області. Співробітників управління несподівано підняли вночі за командою “тривога” і вчили “відбивати ймовірну атаку військ НАТО”. Очевидно, що зроблено це було за прямим наказом із Москви (інакше в РФ нічого не відбувається). Щоправда, виглядало недолуго.
“Агресії” НАТО протистояли сержанти та офіцери ДАІ, які вночі патрулювали навколишні ліси. Як зазначає Фонтанка.ру, за легендою навчань, чомусь саме даішники повинні були першими зустріти війська противника – мотопіхоту НАТО з боку Естонії. “Першими ляжемо під Кінгісеппом (місто в Ленінградській області. – “Львівська Пошта”)”, – прокоментував навчання один з учасників. Ще один похизувався наявністю в ДАІ невеликого катера, “за допомогою якого ми готові за необхідності дати відсіч ворогу”. Найбільший шок викликав той факт, що в ліси під Санкт-Петербургом для знищення мотопіхоти НАТО разом з деякими поліцейськими прибули жінки з малолітніми дітьми, яких співробітники не змогли залишити самих вдома. Як то мовиться, і сміх, і гріх…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7405 / 4.17MB / SQL:{query_count}