Місія можлива 2

Вступ України до ЄС та НАТО – головна мета в стратегії Порошенка

фото: Микола Лазаренко
Днями набули чинності зміни до Конституції, в яких зафіксовано “стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору”.
Це не просто гасло. Поправки до Основного закону, ініційовані Президентом Петром Порошенком та проголосовані конституційною більшістю Верховної Ради (334 голосами), стали, як кажуть у народі, “захистом від дурня”, якому колись може забагнутися розвернути країну зі шляху інтеграції в ЄС і НАТО та знову повести Україну в напрямку “русского мира”.
Тепер Президент України є офіційним гарантом реалізації стратегічного курсу держави на членство в Євросоюзі й НАТО, а Кабінет Міністрів, своєю чергою, має забезпечувати реалізацію цього курсу. Спроби “зіскочити” з європейської дороги будуть оскаржені в Конституційному Суді.
Водночас зміни до Конституції, які вступили в силу на річницю перемоги Євромайдану, стали символічним підсумком п’яти минулих років руху України до ЄС і НАТО – руху, хто й що б не казав, у правильному напрямку: до загальноєвропейських демократичних цінностей, безпекової “парасольки”, своєї ідентичності, спільної з вільним світом Європи.
“Сьогодні ми не збираємося озиратись на Росію. Ми не будемо питати дозволу в Путіна, куди нам рухатися далі. Ми йдемо своїм шляхом. Ми самі приймаємо рішення, як забезпечити власну безпеку, суверенітет і територіальну цілісність”, – заявив президент Порошенко на урочистому засіданні парламенту 19 лютого, перед тим як підписати закон про “європейські” зміни Конституції.
Він нагадав, що десять років тому через відсутність єдиної лінії президента, парламенту й уряду Україна втратила можливість отримати План дій щодо членства в НАТО. “Сьогодні позиція глави держави, Кабінету Міністрів і керівництва парламенту – одностайна”.
Завдяки дипломатичному лідерству Порошенка у нашої країни з’явилася стратегія – сьогодні ми точно знаємо, куди йдемо. Він єдиний, хто гарантує вступ України до НАТО та Євросоюзу і здатен це забезпечити”
Те, що за останні роки Україна якісно змінилася і консолідувала зусилля на шляху до ЄС і НАТО, визнало й керівництво Євросоюзу: на підписання конституційних змін приїхав голова Європейської Ради Дональд Туск. Уперше світовий лідер такого рівня виголосив усю (!) промову з трибуни ВР українською мовою.
Потужний спіч Туска майже весь розійшовся у ЗМІ на цитати. За визначенням політологів, ця промова має всі шанси увійти в історію як маніфест спільного шляху Європи й України. Туск визнав, що європейська революція в Україні перемогла, Україна довела свою істинну європейськість. Він де-факто засвідчив підтримку Брюсселем Петра Порошенка як рушія проєвропейських реформ в Україні.
“І я зараз можу сказати: немає справедливої Європи без незалежної України. Немає безпечної Європи без безпечної України. А простіше кажучи, немає Європи без України”, – заявив президент Євроради.
Також він закликав українських політиків “тримати єдність у справах, які мають найважливіше значення для України”, і застеріг від “наркотиків популізму”.
Всі держави–члени Євросоюзу в часи російської агресії мають безумовно підтримувати Україну, і “тільки той, хто солідарний з Україною, має право називатися європейцем”, наголосив Туск.
Такі високі оцінки з Брюсселя стали можливі після реалізації Києвом реформ, шлях до яких відкрила перемога Майдану, зокрема й досить успішна, за висновком Євросоюзу, антикорупційна політика. Винагородою за ці зміни стала ефективна Угода про асоціацію з ЄС, Угода про поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі, “безвіз” для українців у Європі.
Крім того, Брюссель і Вашингтон високо оцінюють розбудову та модернізацію наших Збройних сил. Максимально розширюючи співпрацю з НАТО та адаптуючи ЗСУ і Нацгвардію під стандарти Альянсу, Україна на своєму фланзі стала міцним заслоном для просування російського агресора далі на Захід. Відтак НАТО визнало Україну країною-аспірантом.
“Звичайно, є чимало претензій, які я приймаю. І помилок – визнаю - зроблено теж багато. Але факт, що за п’ять важких років наша влада ні на крок не відступила від європейської і євроатлантичної стратегії, це залишається фактом. Ми були послідовними, і ніхто не міг звернути нас з обраного шляху”, - каже Президент.
За словами Верховного Головнокомандувача Порошенка, Кремль водночас намагається розділити і Україну, і Європу, але в цій війні Путін приречений на поразку. “За п’ять років він не зміг добитися в Україні жодної із поставлених цілей, і тактично, друзі, ми вже виграли! Коли доб’ємося стратегічної і остаточної перемоги – відповідь на це питання залежить від нашої єдності”, - підкреслив Петро Порошенко у промові в ВР.
Туск визнав, що європейська революція в Україні перемогла, Україна довела свою істинну європейськість. Він де-факто засвідчив підтримку Брюсселем Петра Порошенка як рушія проєвропейських реформ в Україні
Що показово: серед основних кандидатів у президенти ніхто, крім  Порошенка, не ставить перед собою завдання привести Україну до ЄС і НАТО. “Тож у прибічників європейського вибору альтернативи фактично немає”, – зауважує нардеп Олександр Бригинець, маючи на увазі голосування 31 березня.
Політолог Олексій Голобуцький констатує: ініціатива Порошенка щодо змін Конституції нейтралізує зусилля проросійських політиків, навіть якщо вони правдами й неправдами зможуть знову опинитися у Верховній Раді. “У них не вийде скасувати Основний закон. Їм доведеться його дотримуватися. І, на мою думку, це дійсно блискучий хід Президента”, – каже Голобуцький.
“Завдяки дипломатичному лідерству Порошенка у нашої країни з’явилася стратегія – сьогодні ми точно знаємо, куди йдемо”, – додає політолог.
Навіть опоненти Порошенка змушені визнати: він реалізовує європейську стратегію з перших днів свого перебування на посаді Президента, і саме він у питанні інтеграції в Європу просунувся найдалі порівняно з попередниками. Це — відповідь на чіткий суспільний запит.
На відміну від інших кандидатів, президент Порошенко оголосив конкретні завдання і терміни, пов’язані з євроінтеграцією: подати заявку на членство в ЄС та отримати План дій щодо членства в НАТО до 2024 року, під час своєї наступної каденції.
Багато хто скептично ставиться до цього амбітного плану. Але ж і так само не вірилося в Асоціацію України з ЄС у 2014 році — а сьогодні це найтісніше партнерство Євросоюзу з-поміж усіх країн-сусідів. Скільки невіруючих було щодо здобуття безвізового режиму з ЄС?! Однак Україна успішно виконала всі півтори сотні вимог у рамках Плану візової лібералізації, отриманого 2010 року — і “безвіз” є, працює без збоїв, за півтора року правом вільного в’їзду на територію Європейського Союзу скористалися понад два мільйони українців. На початку першої каденції Порошенка навіть оптимісти не сподівалися на утворення в Україні єдиної Помісної православної церкви…
Згадаймо, який опір чинив Кремль нашій асоціації з ЄС, вільній торгівлі, безвізу та, особливо, автокефальній церкві. Скільки зусиль доклала Росія, щоб скасувати або послабити європейські санкції проти неї. Однак на всіх цих фронтах Путін зазнав болючих поразок. А Томос узагалі став  найгучнішим геополітичним провалом РФ з часу здобуття Україною незалежності. І ще п’ять років таких “ударів долі” Москва може просто не витримати.
Петро Порошенко довів, що для нього немає неможливих завдань. І ось черговий окреслений ним прожект — План дій щодо членства в НАТО і заявка на членство в ЄС, яка тісно пов’язана не лише зі структурними реформами, а й із перемогою над бідністю, значним підвищенням соціальних стандартів українців. У тому, щоб Порошенко здійснив цю місію під час свого другого терміну, мають бути зацікавлені всі українці.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7042 / 4.14MB / SQL:{query_count}