Подорожчання газу

В уряді підтвердили плани щодо подальшого підвищення тарифу на блакитне паливо в 2019 році

Українці ще не встигли оговтатися від осіннього підвищення ціни на газ для населення на 23,5% (нагадаємо, що уряд ухвалив рішення про підвищення тарифу із 6958 грн за тисячу кубів до 8550 грн з 1 листопада 2018-го). 
Критики нинішньої влади, які зараз змагаються за пост глави держави, обіцяють у випадку своєї перемоги на весняних президентських виборах одразу знизити тарифи. Щоправда, такі обіцянки виглядають фантастичними, бо відповідне рішення ухвалює уряд, а не президент. А уряд, своєю чергою, формується парламентською більшістю. Тож змінити уряд “під себе” до парламентських виборів, які мають відбутися аж у жовтні цього року, навіть у випадку перемоги на президентських виборах популістам буде проблематично. Тож виглядає так, що в будь-якому випадку обіцянки знизити тарифи “перекочують” із президентської кампанії деяких політиків до парламентських виборчих кампаній їхніх політсил. 
Тим часом представники нинішньої влади пояснюють підвищення ціни на газ для населення домовленостями з Міжнародним валютним фондом (МВФ) і необхідністю виконувати ці домовленості заради нової кредитної програми, що вже розпочалася для України. За будь-яких внутрішньополітичних розкладів в Україні після цьогорічних президентських та парламентських виборів тим, що будуть при владі, питання ціни газу доведеться розглядати в контексті продовження чи припинення співпраці з Міжнародним валютним фондом.
Тут важливо розуміти, що МВФ вимагав і вимагає від нашої влади розрахувати ціну на газ для населення відповідно до цін на газ на європейському ринку однаково для всіх категорій споживачів в Україні (і для домогосподарств, і для промисловості, і для підприємств теплоенерго). За оцінками різних експертів, розрахунок тарифу на блакитне паливо відповідно до європейської ринкової ціни мав означати підвищення тарифу на газ для населення в Україні на 50-60%. Восени ми отримали підвищення на 23,5%, і експерти зазначали, що потрібно очікувати наступних етапів підвищення ціни на газ для українців. В уряді намагалися це питання “заговорити”. В жовтні 2018-го прем’єр-міністр Володимир Гройсман з інтервалом у кілька днів зробив дві цікаві заяви: спочатку про те, що про підвищення ціни на газ для населення на ще 35% “питання не стоїть і не може стояти” і що такого підвищення точно не буде в цьому опалювальному сезоні.
А що ж буде після завершення опалювального сезону навесні цього року? Нарешті цього тижня один із наших урядовців фактично вперше заговорив про можливе подальше підвищення ціни на газ.
“Для формування ціни на газ є постанова Кабінету Міністрів. Ця постанова понижує ціну відповідно до розрахунку за формулою. Із 1 листопада 2018 року діє коефіцієнт 60% від загальної ціни, яка є за формулою. Ця формула передбачає з 1 травня підвищення до 80% від загальної ціни на газ формального розрахунку. Це в тому випадку, якщо ця формула діятиме далі. Як буде складатися ситуація, я поки не готовий коментувати, усе залежатиме від багатьох чинників, зокрема ситуації в країні та економічного зростання”, – заявив міністр соціальної політики Андрій Рева в ефірі телеканалу Еспресо.TV. 
Що ж, якщо з 1 травня ціна на газ може підвищитися на 20%, то наступне підвищення на 20% може відбутися, за попередніми прогнозами експертів, восени цього року перед наступним опалювальним сезоном. Знову ж таки, політична та економічна ситуація в країні, співпраця з МВФ, необхідність повернення боргів за вже взятими кредитами –  ось чинники, які впливатимуть на рішення будь-кого, хто буде чи залишиться у владі після двох великих виборчих кампаній у 2019-ому.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1736 / 4.1MB / SQL:{query_count}