Легалізація “євроблях”: майже 25 тисяч за півтора місяця

Від митного оформлення автомобілів на іноземній реєстрації держава отримала вже понад 1,5 мільярда гривень. Усі кошти мають спрямувати до Пенсійного фонду

Користувачі так званих “євроблях” ще мають півтора місяця – до 22 лютого, щоби розмитнити їх зі знижкою 50% при сплаті акцизного податку. Розмитнити і стати справжніми власниками своїх автівок. Саме до 22 лютого діятиме пільговий період при розмитнені, прописаний у законі, відомому під №8487. Цей документ набув чинності 25 листопада минулого року.

Наприкінці травня штрафи значно зростуть

Після 22 лютого ще три місяці діятиме перехідний період, і “євробляху” можна буде розмитнити вже за повну ціну, але ще без сплати суттєвих штрафів за порушення строку транзиту або тимчасового ввезення машини на іноземній реєстрації. Як і тепер, українці за порушення митних правил матимуть право заплатити лише уніфікований штраф – 8,5 тис. грн і після цього вже оформити машину.
А після 24 травня штрафні санкції для порушників митних правил значно зростуть, як це передбачено іншим законом, відомим під №8488. Так, за порушення термінів транзиту або тимчасового ввезення штрафи становитимуть залежно від того, на скільки днів перевищений термін перебування нерозмитненого авта в Україні: від 10 до 20 діб – 17 тис. грн, від 20 до 30 діб – 85 тис. грн, більш ніж на 30 діб (а також за втрату чи розбирання авта) – 170 тис. грн або конфіскація транспортного засобу за рішенням суду. Варто зауважити, що закон передбачає відповідальність водія за керування нерозмитненою автівкою і дає право поліції зупиняти її, перевіряти і штрафувати порушників. Все це діятиме з кінця травня, а поки що українці, які користуються “євробляхами”, ще мають трохи часу, щоб легалізувати авто без великих проблем із законом.

Скільки вже розмитнили

Зрозуміло, що, зважаючи на офіційну інформацію щодо кількості “євроблях” в Україні (близько 630 тис. автомобілів) і неофіційні цифри від експертів (близько 2 млн “євроблях”), не всі ці машини будуть легалізовані, не всі водії встигнуть скористатися пільговим періодом, не всі захочуть платити за розмитнення. Адже попри знижку на акциз при розмитненні потрібно ще сплатити 20% ПДВ, 7,3% мита (на авта, які ввозять із ЄС) та від 3% до 5% збору в Пенсійний фонд. Щодо власне акцизного податку, то нагадаємо, що тепер його розраховують за такою формулою: базова ставка (для автомобілів із бензиновим двигуном та об’ємом двигуна до 3000 куб. см – 50 євро, понад 3000 кубів – 100 євро; з дизельним двигуном до 3500 кубів – 75 євро, понад 3500 кубів – 150 євро) множиться на коефіцієнт двигуна авта і ще раз множиться на коефіцієнт віку авта (кількість повних календарних років). Граничний коефіцієнт віку – 15. Навіть при розмитненні 20-25-річних автівок братимуть до уваги коефіцієнт 15. Тобто можна розмитнити й ті машини, які не відповідають екологічному стандарту Євро-5 (раніше це було неможливо), але при цьому вік здорожчуватиме вартість розмитнення. Розмитнювати старі “євробляхи” невигідно. І це не остання проблема: в будь-якому випадку для розмитнення автівки знадобляться документи на неї. Тож упродовж останнього часу в інформпросторі з’являється багато повідомлень про те, що українці масово вивозять нерозмитнені авта назад у ЄС і залишають їх там просто неба поблизу кордону.
“У всіх випадках разом із митною декларацією, яку оформляє митний брокер, необхідно подати: реєстраційні (технічні) документи на автомобіль (як правило, техпаспорт); документи, які підтверджують право власності на транспортний засіб (як правило, договір купівлі-продажу) або право ним розпоряджатися і декларувати (як правило, довіреність); рахунок-фактуру (інвойс) або інший документ, що визначає вартість товару (це може бути документ, який також підтверджує право власності)”, – ще раніше пояснювали у Державній фіскальній службі (ДФС).
Щодо процесу розмитнення, то на екваторі пільгового періоду знайшли гроші, захотіли узаконити авто і мали необхідні для цього документи загалом майже 25 тис. українців, повідомляє Міністерство фінансів. Із 25 листопада 2018 року по 10 січня 2019-го громадяни України здійснили митне оформлення 24,6 тис. транспортних засобів на іноземній реєстрації, які були ввезені на митну територію України з 1 січня 2015 року до набуття чинності новими правилами ввезення таких автівок та перебувають у митних режимах тимчасового ввезення або транзиту. Впродовж останніх двох тижнів у середньому за добу здійснювалося митне оформлення 1,5 тис. транспортних засобів на іноземній реєстрації. Також повідомляється, що загальна сума надходжень до бюджету від митного оформлення автомобілів на іноземній реєстрації становить 1 млрд 566 млн грн (з них 158,2 млн грн – мито, 495,5 млн грн – ПДВ, 738 млн грн – акцизний податок, 174,1 млн грн – кошти, які були добровільно сплачені громадянами до держбюджету для звільнення від адміністративної відповідальності за порушення митних режимів). Що цікаво, із майже 25 тис. уже розмитнених автівок понад 21 тис. перебували в Україні з порушенням митних правил.
Усі митні платежі, які надходять від митного оформлення автомобілів на іноземній реєстрації, спрямовують до Пенсійного фонду України. Це, звичайно, добре. Але треба розуміти, що на зменшення дефіциту Пенсійного фонду це все одно не дуже вплине. Оскільки надходжень від єдиного соціального внеску на виплату всіх пенсій не вистачає, щороку Пенсійному фонду потрібно виділяти додаткові кошти з держбюджету. В останні кілька років мовилося про суму близько 140 млрд грн. На цей рік дефіцит Пенсійного фонду передбачений на рівні 150 млрд грн. В грудні у Мінфіні заявляли, що очікують того, що держава отримає від 5 до 10 млрд грн від розмитнення “євроблях”. Зараз важко сподіватися на досягнення таких показників, та знову повторимось: “євробляхи” в будь-якому випадку не могли стати суттєвим джерелом справжнього “оздоровлення” Пенсійного фонду.

Пільговий період не продовжуватимуть

Також важливо зазначити, що всі чутки, які зараз ширяться інформпростором про можливе продовження пільгового періоду зі знижкою при розмитненні “євроблях” – хибні.
“З початку року в зонах митного контролю деяких митниць накопичилась значна кількість автівок, власники яких воліють здійснити встановлені законодавством платежі, завершити процедури на митниці та в законному руслі використовувати автомобілі.
Проте швидкому процесу перешкоджають дії деяких популістів, які радять автовласникам не поспішати з митним оформленням. Аргументують це тим, що буде продовжена дія пільгового періоду (коефіцієнт 0,5 для акцизного податку), змінений тимчасовий порядок митного оформлення транспортних засобів тощо. З цього приводу повідомляю, що за інформацією, отриманою мною під час робочої зустрічі з головою Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики Ніною Южаніною, продовження пільгового періоду не планується! Після 22 лютого 2019 року власники автівок платитимуть за оформлення повну ставку акцизу. Зрозуміло, що розмір митних платежів суттєво збільшиться. А вже з травня цього року до порушників митних режимів “транзит” і “тимчасове ввезення” правоохоронці почнуть застосовувати жорсткі фінансові санкції аж до конфіскації транспортного засобу. Пишу про це зараз, щоб упередити примарні очікування громадян та ігри популістів, які ці очікування транслюють і підживлюють. Переконаний, що людям завжди треба казати правду. Навіть якщо це правда про неприємні черги (а вони справді є на митних постах Західної України), скориговану митну вартість (бо такі норми статей Митного кодексу України), завищені апетити брокерів із “натяком” на витрати для посадових осіб підрозділів митного оформлення (розбираємось разом із внутрішньою безпекою) чи факти відвертого шахрайства псевдоброкерів (уже працюють правоохоронні органи)”, – зазначив минулого тижня на своїй сторінці у Facebook заступник голови ДФС Віктор Кривіцький.

Розмитнення по-львівськи

Щодо ситуації з процесом легалізації “євроблях” у нашій області, то минулого тижня митники повідомили про свій рекорд щодо кількості оформлення автомобілів на іноземній реєстрації – 355 автівок за добу.
“Із 25 листопада 2018-го, після внесення змін у податкове і митне законодавство, станом на 11 січня 2019 року в Львівській митниці ДФС у митному режимі “імпорт” оформили 5138 транспортних засобів громадян. Бюджет держави поповнився на майже 295 мільйонів гривень. Також оформили 3234 авта, що були ввезені на митну територію України та поміщені в митні режими “транзит” або “тимчасове ввезення” (так звані “євробляхи”). За них сплатили близько 178 мільйонів гривень митних платежів та близько 5,5 мільйона гривень добровільного внеску. Важливо зазначити, що завдяки пільговому періоду громадяни змогли заощадити 155,4 мільйона гривень, що в середньому становить 30,2 тисячі гривень економії на один автомобіль”, – зазначив на своїй сторінці у Facebook начальник Львівської митниці ДФС Левко Прокіпчук. Раніше він повідомляв, що впродовж пільгового періоду, від 29 грудня 2018-го до 23 лютого 2019-го, відділ митного оформлення “Скнилів” митного поста “Західний” працюватиме в цілодобовому режимі.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9849 / 4.17MB / SQL:{query_count}