Закон і “бляхи”

В Україні вирують пристрасті навколо можливої легалізації автомобілів на іноземній реєстрації

фото: rferl.org
Український парламент легалізував “євробляхи”. Подібні заголовки у четвер, 8 листопада, з’явилися у різних ЗМІ, а також над постами користувачів соцмереж. Але насправді не все так просто. Проголосовані нардепами законодавчі зміни ще має підписати спікер ВРУ, а головне – Президент. Тільки після цього можна буде говорити про те, що українські користувачі машин на  іноземній реєстрації матимуть шанс їх узаконити. Але й тоді не всі “євробляхарі” цим шансом зможуть скористатися: безкоштовного розмитнення не буде! А ще можуть виникати проб­леми із необхідними документами для легалізації ввезених за “сірими” схемами автівок. І не можна також забувати про проголосовані в той же день парламентарями набагато жорсткіші санкції за порушення митних правил. Але про все за порядком.

Акциз менший, але вік має значення

Що ж наші парламентарі ухвалили 8 листопада? “Львівська Пошта” уже неодноразово писала про законопроекти №8487 та №8488, розроблені парламентським Комітетом з питань податкової та митної політики. Обидва документи у першому читанні були ухваленні влітку цього року на тлі протестів прихильників “євроблях”. Цього тижня знову відбулися пікети у столиці в урядовому кварталі, а нардепи підтримали згадані законопроекти вже загалом.
У першому (під №8487) передбачена формула розрахунку акцизного податку при розмитненні легкового автомобіля, за якою базова ставка множиться на коефіцієнт двигуна авто і ще раз множиться на коефіцієнт віку авто (кількість повних календарних років). Щодо базової ставки, то вона має становити для автомобілів із бензиновим двигуном та об’ємом двигуна до 3000 кубічних сантиметрів – 50 євро, понад 3000 кубів – 100 євро. З дизельним двигуном до 3500 кубічних сантиметрів – 75 євро, понад 3500 – 150 євро. Показник об’єму двигуна буде ділитися на 1000.
Щодо коефіцієнту віку авто, то важливо, що в ухваленому нардепами законопроекті скасовується обмеження на розмитнення автомобілів, які не відповідають екологічному стандарту Євро-5 (зараз неможливо розмитнити в Україні авто, випущене до 2010 року). А ще, у порівняні із редакцією законопроекту від першого читання, нардепи встановили граничний коефіцієнт віку на рівні 15 років. Тобто узаконити можна буде навіть машину, якій 20-25 років, до того ж в розрахунках акцизу до уваги братиметься коефіцієнт 15.
 
 фото: tsn.ua
Також нардепи підтримали правку, відповідно до якої, якщо “євробляху” зареєструвати впродовж 90 днів з часу набуття чинності закону, то при розмитнені можна буде заплатити лише 50% акцизу. Зрозуміло, що ті українці, які хочуть і мають можливість стати справжніми власниками новішої машини і при цьому їм не потрібні “понти” у вигляді 3-літрових двигунів, отримають “пряник” за новими правилами. Але навіть не усім нинішнім користувачам “євроблях” вийде їх легалізувати, якщо вони й матимуть на це кошти. “Якщо у власника “євробляхи” є на руках договір купівлі-продажу машини, оформлений за законодавством країни, де машина була придбана, то проблем з легалізацією та сплатою акцизного збору зі знижкою не буде. За три місяці це можна встигнути зробити. Але лише техпаспорт не дає права легалізувати авто. Якщо ви знаєте власника, на якого оформлений техпаспорт, і власник без додаткової плати оформить договір купівлі-продажу, то проблем не виникатиме. Однак більшість машин на єврономерах продають посередники”, – зазначив експерт групи “Податки” Реанімаційного пакету реформ (РПР), директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський в коментарі Німецькій хвилі.
Про те, що авто стануть доступнішими для більшості українців, взагалі не йдеться. Не можна забувати про те, що передбачена лише знижка при розрахунку акцизу, а розмитнюючи авто потрібно сплатити також ввізне мито (10% від митної вартості авто), ПДВ (20% від суми митної вартості, ввізного мита і акцизу) та при першій реєстрації в Україні податок до Пенсійного фонду (від 3% до 5%, залежно від вартості, яка вираховується відповідно до прожиткового мінімуму в поточному році). Ці збори ніяк не змінюються.
“Пропонується надати уряду доручення – усі надходження митних платежів у 2018 та 2019 роках направити на пенсійне забезпечення. Я хочу, щоб всі молодь знали, що ці кошти підуть виключно до Пенсійного фонду”, – заявила з трибуни ВРУ голова парламентського Комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.
Зазначимо, що ухвалений без врахування їхніх правок закон розкритикували в громадській організації “АвтоЄвроСила”, яка й влаштовувала протести в урядовому кварталі у столиці. Прихильники “євроблях” вимагали, зокрема, щоб вік авто не враховувався при розрахунку акцизного податку.
“Закон ухвалили з правками автоолігархів проти народу. Всі області готуються до всеукраїнської акції протесту для ветування цього закону Президентом. Деталі повідомимо незабаром, будьте готові”, – таке повідомлення 8 листопада з’явилося на Facebook-сторінці “АвтоЄвроСили”.

Штрафи, штрафи, штрафи…

Цікаво, що критикуючи ухвалення закону про акциз, прихильники авто на іноземній реєстрації зараз майже не згадують про ухвалений нардепами законопроект про посилення відповідальності за порушення митних правил (№8488). А якщо останній набуде чинності, то це сильно вдарить і по бізнесу посередників, які приганяють авто в Україну, і по користувачах “євроблях”, які звикли не платити податків і в більшості випадків уникати відповідальності.
Підтриманий парламентом законопроект про посилення відповідальності за порушення митних, як пояснює Економічна правда, передбачає, зокрема, що нерезидент зможе без грошового забезпечення ввезти в режимі тимчасового ввезення лише одне авто, а ввезення наступних транспортних засобів передбачає наявність гарантії. Гарантом може виступити фінансова установа, яка візьме на себе зобов’язання сплатити суму всіх митних платежів, якщо авто не буде вивезено. Особа яка ввезла в Україну авто в режимі транзиту або в режимі тимчасового ввезення, не зможе передати його у володіння, користування або розпорядження іншим особам чи розукомплектувати його. Також їй заборонятиметься використання такої машини в підприємницькій діяльності чи для отримання доходу, до прикладу, для роботи в службі таксі. За порушення встановлених правил передбачено штраф 34 тис. грн.
“Це заходи держави, і досить жорсткі, щоб не допускати порушення митних правил при ввезенні авто. Причому, як громадянами України, так і іноземцями. Найголовніше, що закон вводить відповідальність водія за управління нерозмитненим авто і дає право поліції зупиняти авто, перевіряти це і штрафувати порушників. Така норма з’явиться в Законі про дорожній рух і в Кодексі про адміністративні порушення – за перше порушення штраф для водія 8500 грн, а за повторне впродовж року – 17 тис грн і позбавленням права керування на рік. По суті, ми маємо заборону на їзду на нерозмитнених авто. Щоб перейти в легальне русло, потрібно встигнути розмитнити авто впродовж 180 днів від набуття чинності законодавчих змін, заплативши штраф за порушення митних правил, якщо такі були. Крім того, закон робить жорсткішими митні процедури при в’їзді авто на територію України і значно збільшує штрафи за їх порушення. Наприклад, нерезиденти зможуть ввозити автомобілі особистого користування в кількості більше однієї одиниці тільки за умови внесення застави. А українцям, які працюють на іноземні фірми за офіційним трудовим договором, тимчасове ввезення дозволено всього на 10 діб і теж із заставою, як і в разі транзиту. За порушення термінів транзиту або тимчасового ввезення штрафи зростуть: від 10 до 20 діб – 17 000 грн, від 20 до 30 діб – 85 000 грн, більше ніж на 30 діб (а також за втрату або розбирання авто) – 170 000 грн або конфіскація транспортного засобу за рішенням суду”, – пояснює профільний портал autocentre.ua.
Впродовж 180 днів діятиме уніфікований штраф за порушення дотримання термінів і умов митних режимів тимчасового везіння або транзиту – 8500 грн. Ніна Южаніна, як інформує Економічна правда, зазначила, що українці за такі порушення отримають змогу сплатити штраф за третю особу, фактичного власника авто. Але знову ж таки, заплативши уніфікований штраф, щоб розмитнити машину все одно потрібно мати на руках  документ про перехід права власності на авто від іноземця чи іноземної фірми до українця.
Тож епопея з “євробляхами” ще далека до завершення. Чекаємо реакції Президента України та подальших дій користувачів авто на іноземній реєстрації…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9155 / 4.43MB / SQL:{query_count}