Армія хоче грошей

Через низькі зарплати Збройні сили втрачають досвідчених військовослужбовців

Начальник Генерального штабу Збройних сил України (ЗСУ) Віктор Муженко в інтерв’ю BBC News Україна заявив, що для армії у 2019 році необхідне фінансування на рівні щонайменше 112 млрд грн. “Це мінімальна потреба для армії. А нам поки доводять показники на 82 млрд грн. І цього явно недостатньо для того, щоб утримувати ЗСУ в боєздатному стані, я вже не кажу про нарощування спроможності”, – наголосив начальник Генштабу.
За його словами, спостерігається відтік військових кадрів, у тому числі через проблеми матеріального характеру, що може мати серйозні наслідки для боєготовності ЗСУ. Із січня по червень цього року із лав ЗСУ звільнилося 11 тис. офіцерів та контрактників, що мали бойовий досвід, ще 18 тис. має намір звільнитися до кінця 2018 року. Головна причина – недостатній рівень грошового забезпечення.
Віктор Муженко пояснив, що через звільнення в армію набирають нових контрактників, яких треба знову готувати. “А через певний термін вони знову звільняються. Нам потрібно тримати потужне ядро ЗСУ, тоді це сприятиме посиленню спроможності армії”, – заявив Віктор Муженко.
“Наші дослідження показують, що базовим грошовим забезпеченням для військовослужбовця мають бути 15 тис. У нас зараз 7 тис., ця цифра має зрости щонайменше удвічі. Тоді це буде достойний рівень матеріальної компенсації за всі ті незручності та те напруження, яке вони відчувають”, – розповів начальник Генштабу. При цьому він запевнив, що на передову ця ситуація не впливає, адже там значно більші грошові виплати.

Рядові – до 9 тис. грн, офіцери – до 15,3 тис. грн

Нещодавно на проблемі грошового забезпечення військовослужбовців наголошував і міністр оборони Степан Полторак, який скерував прем’єр-міністру Володимиру Гройсману лист із проханням виділити додаткове фінансування з бюджету в сумі 4,5 млрд грн. Як повідомляється на сайті Ukrainian Military Pages, кошти мали б піти на підвищення зарплат військовослужбовців.
“На початку 2016 року мінімальне грошове забезпечення військових становило 7 тис. грн. На той час це була досить значна сума, яка становила близько п’яти розмірів мінімальної заробітної плати та майже 1,6 розміру середньої зарплати по країні. Після підвищення соціальних стандартів із 1 січня 2017 року, відповідні співвідношення становили 2,2 та 0,89 рази, що призвело до погіршення матеріального стану військовослужбовців. Це спровокувало відтік військовослужбовців – підготовлених фахівців, на підготовку яких вже були витрачені великі кошти”, – йдеться в листі очільника МОУ.
Тому, як зазначається в документі, “з метою збереження кадрового потенціалу та залучення на військову службу в МОУ, опрацьовується питання щодо збільшення із 1 жовтня ц.р. мінімального грошового забезпечення: рядовому складу – до 9 тис. грн; офіцерському складу – до 15,3 тис. грн. За таких умов, для виплати грошового забезпечення у другому півріччі 2018 року потрібен додатковий фінансовий ресурс у сумі 4,5 млрд грн, що необхідно врахувати під час доопрацювання показників видатків держбюджету на 2018 рік”.

Паливно-мастильні “квіточки”…

З іншого боку, нині ЗСУ по самісінькі вуха загрузли у злодійстві та незаконних оборудках. Причому складається враження, що крадуть всі: починаючи від офіцерської “дрібноти” до полковників та генералів (останніх, щоправда, поки що до відповідальності не притягували).
31 липня цього року військова контррозвідка СБУ затримала на гарячому військовослужбовців ЗСУ, які розкрадали пальне, призначене для військової техніки, задіяної в операції Об’єднаних сил (ООС). Хлопці в погонах банально зливали пальне з бензовозів у одному з приватних гаражів смт Очеретино в Донецькій області. За попередніми даними, до лінії фронту не доїхало близько 2 т пального.
Але це – так, дрібнички. 25 липня стало відомо, що в Одесі військова прокуратура Південного регіону України розпочала розслідування за фактом розкрадання пального з військової частини А2756 (46-го Об’єднаного центру забезпечення ЗСУ). Йдеться про розкрадання понад 170 т паливно-мастильних матеріалів, унаслідок чого державі були заподіяні збитки на суму 6,4 млн грн. “Я розцінюю це як зраду армії і військовослужбовців. Я прийняв рішення позбавити командира частини звання полковника”, – заявив міністр оборони України Степан Полторак. Щоправда, друга частина його заяви прозвучала дещо двозначно: “Я передав усі документи військовому прокурору особисто з проханням розпочати кримінальне провадження за фактом незадовільного ставлення до своїх службових обов’язків і за фактом збитків, завданих складу”. Тобто факт збитків є, але вони чомусь виникли через “незадовільне ставлення до своїх службових обов’язків”?

… та “ягідки” на 600 млн грн

Але й “квіточки” у вигляді 170 т паливно-мастильних матеріалів – це ще не “ягідки”. Наприкінці червня цього року Рахункова палата затвердила та оприлюднила звіт про результати аудиту ефективності використання бюджетних коштів, виділених МОУ на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців у 2016-2017 роках, який виявив скандальні порушення як у процесі будівництва, так і при закупівлі житла для військових та зловживання на суму понад 600 млн грн.
Під час виступу у Верховній Раді народний депутат Віктор Бондар наголосив, що це майже половина всіх коштів, які передбачені бюджетною програмою для забезпечення житла для військових у 2016-2017 роках. Він також зазначив, що, за останніми даними МОУ, на початок 2018 року в черзі на отримання квартир перебуває 46,3 тис. сімей військовослужбовців (із них майже 7 тис. родин чекає на житло вже більше 20 років). За останні сім років військовими отримано 4518 квартир за державні кошти. Це означає, що держава забезпечила менше 10% від реальних потреб.
Після цього представники Громадської ради при МОУ звернулися до Генеральної прокуратури України (ГПУ) з проханням порушити кримінальну справу у зв’язку з оприлюдненими Рахунковою палатою фактами. З таким зверненням на прес-конференції в агентстві УНІАН виступили голова комітету забезпечення військовослужбовців житлом Громадської ради при МОУ Євген Пінчук і голова Громадської ради при МОУ Петро Гаращук. “Звітом Рахункової палати підтверджено, що за два останні роки замість 2,5 тис. квартир вдалося купити близько 1 тис. квартир для військовослужбовців. Гроші ж, які виділялися на цю справу, практично половина, як констатує Рахункова палата, використані неефективно. За нашими підрахунками, як громадського контролю, за три роки також можна було побудувати близько 5,5-6 тис. квартир, а вийшло побудувати 1,5 тис.”, – заявив п. Пінчук.
За його словами, Головне квартирно-експлуатаційне управління (ГоловКЕУ) ЗСУ, яке відповідає за забезпечення житлом військовослужбовців, частину коштів спрямовує не за призначенням. “Для ГоловКЕУ отримання і забезпечення житлом військовослужбовців – це побічний ефект, для них найголовніше – переробити гроші таким чином, щоб вони виглядали як неефективно використані, але якщо поритися, їх насправді там уже немає”, – сказав п. Пінчук.
“Загалом тема забезпечення житлом військовослужбовців існує для того, щоб громадяни України погоджувалися з тим, що потрібно виділяти туди гроші. ГоловКЕУ – це інструмент правильного перенаправлення грошей, намагаючись прикрити це усілякого роду звітами, як ніби нічого не сталося”, – додав голова комітету забезпечення військовослужбовців житлом Громадської ради при МОУ Євген Пінчук у коментарі УНІАН.
Своєю чергою голова Громадської ради при МОУ Петро Гаращук наголосив, що в Україні найбільша у світі кількість безквартирних військовослужбовців: “Україна є чемпіоном світу серед безквартирних військовослужбовців. 47,1 тис. військовослужбовців чекають на житло у країні, що веде війну. І ця цифра практично не зменшується”.

P.S. Наміри керівництва МОУ збільшити фінансування цілком очевидні та зрозумілі. Але ймовірність їх практичної реалізації залишається під великим питанням. В Україні фактично стартувала передвиборча гонитва, тож зміна вже наявного бюджету дасть зручний привід величезній кількості політиків зайвий раз (і не один) “засвітитися” в мас-медіа, адже урядові доведеться скорочувати видатки в інших галузях, щоб перенаправити їх на ЗСУ. Ось тут і почнуться волання про “бідних пенcіонерів, учителів, лікарів” тощо. Очевидно, не дріматимуть й проросійські сили, які всіляко підтримують наступну вказівку Кремля: “всі втомилися від війни, давайте сядемо за стіл переговорів із представниками мешканців Донбасу (тобто з маріонетковим керівництвом ЛДНР“Львівська Пошта”) та будемо із ними домовлятися”.

В Україні у червні цього року найвища середня заробітна плата була в Донецькій області, вона становила 9774 грн. Про це повідомляє прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі. “Взагалі, середня номінальна зарплата в Україні за червень 2018 року становила 9141 грн, а це у 2,5 рази більше за “мінімалку” і на 24,2% більше, як торік у червні”, – йдеться у повідомленні. Серед лідерів також Київська і Дніпропетровська області (відповідно 9481 грн та 9065 грн). 
“Статистика свідчить, що найбільше платять в Україні працівникам галузі фармацевтики, фінансових та страхових напрямків, а також працівникам сфери ІТ та телекомунікацій”, – додали у відомстві. Водночас заборгованість з виплати заробітної плати в Україні у червні 2018 року збільшилася на 6,3% порівняно з травнем і на 1 липня становила 2,7 млрд грн, повідомила Державна служба статистики. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7391 / 4.44MB / SQL:{query_count}