(Не)залежність Феміди

Голова Венеційської комісії нагадав, що Україна не може собі дозволити наробити помилок при створенні антикорупційного суду

Вже у найближчий вівторок, 5 червня, наш парламент має продовжити розгляд у другому читанні президентського законопроекту про антикорупційний суд. Нагадаємо, що розгляд цього документа у другому читанні вже відбувався 23 та 24 травня, але за ці два дні ВРУ встигла пройти 1273 із 1927 правок, що подали депутати. І на цьому поки зупинились. При цьому всі розглянуті невраховані профільним комітетом правки були відхилені. 
“Пошта” вже писала про те, що в сесійному залі тоді було замало нардепів для того, щоб ухвалити будь-яке рішення. Нардепи зволікати час як могли, було зрозуміло, що ніхто не прискорюватиме остаточне голосування за законопроект, бо ще не було досягнуто компромісу між нашою владою та Міжнародним валютним фондом і Венеційською комісією щодо ключового питання, від якого залежатимуть гарантії незалежності цього спеціалізованого суду для корупціонерів – ролі міжнародних експертів в доборі наших антикорупційних суддів.
У президентському законопроекті було передбачено, що міжнародні експерти працюватимуть не у конкурсних комісіях з добору антикорупційних суддів, а фактично лише зможуть давати висновки щодо недоброчесності окремих кандидатів у судді. Як збільшити роль іноземних фахівців? Включити їх у конкурсну комісію. Але представники нашої влади заявляли, що компромісом міг би бути такий варіант, за яким Вищій кваліфікаційній комісії суддів Україні буде важче подолати вето міжнародних експертів. Про насправді вирішальну роль іноземних фахівців не йшлося.

Довгі перемовини з МВФ

Представники нашої влади можуть скільки завгодно говорити про те, що захищають суверенітет України, але все це більше схоже на намагання створити антикорупційний суд “для галочки”. Просто, щоб отримати черговий транш від МВФ. От тільки обдурити всіх так легко не вийде. Станом момент підготовки цього матеріалу до друку, в інформпросторі ще не було ніяких повідомлень про те, що нашій владі вдалось досягнути із МВФ та Венеційською комісією якогось компромісу в питанні ролі міжнародних експертів в доборі українських антикорупційних суддів.
Голова Венеційської комісії Джанні Букіккіо 1 червня на прес-конференції у Києві, присвяченій судовій реформі в Україні, заявив, що перемовини між політичними представниками України та міжнародними донорами ще тривали, але власне комісія вже у цьому процесі не бере участі. Вони свої висновки вже давно подали.
“Наша роль на цьому закінчена. Я знаю, що переговори між Україною і міжнародними донорами тривають, і сподіваюся, що ці переговори матимуть хороший результат. І завдяки голосуванню в парламенті буде прийнято законопроект про антикорупційний суд… Має бути довіра і до суду, і до суддів. Вона залежить від методу відбору останніх. Саме для цього ми запропонували міжнародних експертів... Так, це нелегке рішення. Але в деяких країнах навіть у трибуналах є міжнародні судді. В Україні не йдеться про іноземних суддів, мова про іноземний компонент у відбірковій комісії суддів”, – зазначив Джанні Букіккіо, повідомляє інтернет-видання Лівий берег.
Він зауважив, що власне участь міжнародних експертів забезпечить нейтральність добору українських антикорупційних суддів. І також він висловив сподівання, що закон про антикорупційний суд наш парламент ухвалить до 6 червня. Голова “Венеційки” наголошував на тому, що “Україна не може собі дозволити наробити помилок, тому що на кін поставлено дуже багато”.
Своєю чергою заступник голови Адміністрації Президента України Олексій Філатов під час цієї прес-конференції заявив, що вже наступного тижня наш парламент таки мав би ухвалити закон про антикорупційний суд. Він також говорив про те, що нардепи мають визначитись із тим, якою буде роль міжнародних експертів у доборі антикорупційних суддів. Все правильно, остаточне рішення ухвалюватимуть парламентарі, от тільки “підводні камені” були одразу закладені у президентському законопроекті. І відповідальними за те, яким зрештою буде остаточний текст закону, нестимуть і парламент, і Президент, як би в АП не намагались все “перекинути” виключно на нардепів.

У пошуках “відмазок”

Експерти вже неодноразово заявляли про те, що від питання створення справді незалежного антикорупційного суду в Україні залежатиме подальша співпраця нашої держави з МВФ. А продовження цієї співпраці потрібне, адже до 2021 року Україна має сплатити 23 млрд USD за зовнішніми боргами. Допомога західних фінансових донорів буде потрібна, а співпраця з МВФ є своєрідним індикатором для усіх. І йдеться не тільки про один наступний транш від МВФ, а й про нову програму співпраці (нинішня програма завершується весною 2019-го). Натомість представники нашої влади вже довгий час намагаються переконати суспільство що МВФ нам не дуже то і потрібен. Цього тижня голова Нацбанку України Яків Смолій заявив, що Україна знову може позичити кошти на ринку зовнішніх запозичень, якщо не буде чергового траншу кредиту від МВФ. Щоправда, як передає УНІАН, Смолій пояснив: “Безумовно, зовнішні залучення є в програмі уряду. На мою думку, це дещо більш дорогі залучення, ніж були попередні. І обсяги можуть бути нижче, ніж заявлені… Якщо буде посилюватися інфляційний тиск, безумовно, Національний банк посилюватиме монетарні інструменти для стримування інфляції. Буде вводити певні обмеження для стримування можливого відтоку капіталу”. Та голова НБУ все ж таки висловив сподівання, що Україна виконає свої зобов’язання і співпраця з МВФ буде продовжена.
Що ж, вже наступного тижня ми мали б побачити як буде насправді. І чи можна буде сподіватись на появу незалежного антикорупційного суду в Україні. Нехай він запрацює не раніше літа 2019-го, але щоб принаймні із самого початку він не був здискредитованим…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7443 / 4.12MB / SQL:{query_count}