Мерію Одеси заштормило

Геннадію Труханову та його спільникам вручили обвинувачувальний акт

фото: Думская
Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) України заявила, що зібрала достатньо доказів для складання обвинувачувального акта у справі Труханова. Йдеться про кримінальне провадження за підозрою одеського міського голови Геннадія Труханова, службовців Одеської міської ради та інших осіб у розкраданні бюджету в особливо великих розмірах. Загалом у справі проходять вісім фігурантів, які тепер ознайомлюються з матеріалами досудового розслідування.

Кранів немає, але приміщення залишилося

В епіцентрі оборудки – приміщення адміністративного корпусу колишнього заводу “Краян” (раніше – Одеський завод важкого кранобудування ім. Січневого повстання), де нібито планували облаштувати центр надання соціальних послуг у форматі “Прозорий офіс”. Будівлю міська влада Одеси купила у вересні 2016 року за 185 млн грн, тоді як за два місяці до того ця ж споруда була придбана іншою фірмою лише за 4 млн грн. 
Не зважаючи на це, Геннадій Труханов та його заступник на погоджувальній раді та на позачерговій сесії Одеської міськради повідомили депутатам завідомо неправдиву інформацію про прийняття рішення про надання згоди на купівлю приміщення, а не про його купівлю за конкретною ціною. Також вони надали неправдиві дані про готовність приміщення до використання і наявність ремонту. Крім того, необхідність покупки була обґрунтована нібито реалізацією проекту “Європейська мерія”, якого насправді не існувало.
САП вважає, що це були свідомі дії задля отримання неправомірної вигоди. На щастя, оборудка відразу впала в око українським антикорупційним органам й було розпочате слідство. “Кошти в сумі 185 млн грн були вчасно арештовані судом за клопотаннями антикорупційних органів”, – зазначили в САП. 
Зазначимо, що Геннадій Труханов разом із заступником навіть встигли скуштувати тюремної юшки. 14 лютого цього року в аеропорту “Бориспіль” співробітники Державної прикордонної служби України (ДПСУ) затримали і передали детективам Національного антикорупційного бюро (НАБУ) мера Одеси та його першого заступника Павла Вугельмана, які повернулися до України з Польщі та Ізраїлю відповідно. Після доби у слідчому ізоляторі Солом’янський суд Києва відпустив обох, хоча САП наполягала на їхньому арешті з альтернативою внесення застави (для Труханова – 50 млн грн, для Вугельмана – 30 млн).

Від капітана до мера

Історія Геннадія Труханова нагадує life story такої собі бандитської Попелюшки. Колишній військовий, який на початку 1990-их звільнився з армії у скромному званні капітана, заснував в Одесі невеличку фірму, що надавала так звані охоронні послуги. Чому так звані? Тому що в лихих 1990-их приватні служби безпеки були більш-менш офіційним “дахом” для організованої злочинності.
У березні цього року програма ВВС Panorama оприлюднила розслідування, в якому стверджується, що Геннадій Труханов був залучений до організованого злочинного угруповання з Одеси, члени якого заробляли гроші на нафтовій промисловості. Зароблені гроші Труханов нібито вклав у частки в чотирьох офшорних компаніях у британських податкових гаванях (зокрема, згадувалися Британські Віргінські острови). “Злочинці, а в деяких випадках і члени родин, придбали розкішну нерухомість у найкращих районах Лондона, включаючи квартиру вартістю 12,5 млн фунтів”, – йдеться у матеріалі.
Як зазначається, банда була організована відповідно до суворих мафіозних традицій, причому кожен мав свою роль. Сам Труханов, як колишній капітан збройних сил, нібито навчав членів банди рукопашному бою і снайперській стрільбі.
Пізніше частині бандитів вдалося переїхати до європейських країн. Своєю базою вони обрали Італію. “Впродовж чотирьох років спеціалісти з боротьби проти мафії відстежували кроки та пересування членів угруповання по всьому континенту. Поліцейські записували їхні телефонні розмови і те, про що говорили чоловіки, було надзвичайно жорстоким”, – зазначає ВВС. Однак попри наявні докази, більшості членів банди ніколи не пред’являли обвинувачення, оскільки їхні злочини не були скоєні на території Італії. І врешті-решт розслідування було припинено.
Оскільки жодних офіційних обвинувачень проти Геннадія Труханова тоді не висували, колишній капітан, заробивши непогану копійку, пішов у політику. У 2012 році за підтримки Партії регіонів він став депутатом Верховної Ради, у травні 2014-го виграв дострокові вибори мера Одеси, через півтора роки його знову обрали міським головою.
“Усе, що відбувається з Трухановим останні чотири роки, не підвладне жодній логіці. Екс-регіонал, людина, яка, як стверджує прокуратура, має окрім українського, два інших громадянства (Російської Федерації та Греції), стає на чолі Одеси. Міста, в якому в 2014 році проросійські сили намагалися створити “Одеську народну республіку” (за зразком ДНР і ЛНР). Варто лише згадати криваві події 2 травня 2014 року. І ось на тлі цього центральна влада, котра офіційно начебто підтримувала своїх кандидатів – Едуарда Гурвіца і Олександра Боровика – зробила все можливе для перемоги теперішнього мера Одеси”, – пише на Німецькій хвилі публіцист Сергій Руденко.

Попереду – інші справи

Прізвище Геннадія Труханова фігурує ще у двох корупційних справах. Перша пов’язана з Одеським аеропортом. Ще у 2011 році попередник Труханова на посаді мера Одеси Олексій Костусєв підписав угоду про створення спільного підприємства “Міжнародний аеропорт Одеса” із двома відомими в місті бізнесменами – Борисом Кауфманом та Олександром Грановським. Контракт виглядав вигідним. У статутний капітал місто віддало занедбаний майновий комплекс комунального аеропорту, а бізнесмени обіцяли вкласти 355 млн грн та ще й залучити в перспективі 120 млн USD.
Однак перспектива виявилася не такою райдужною. Не було ні мільйонів гривень, ні мільйонів USD, натомість двійко бізнесменів, за документами, отримали контроль над 75% аеропорту Одеси.
Восени 2014 року Одеська міськрада подала позов до суду, щоб повернути майно аеропорту в комунальну власність. Суд став на бік міста, але… новообраний мер Геннадій Труханов підписав з бізнесменами мирову угоду. НАБУ вважає, що він таких повноважень не мав і діяв у змові з “інвесторами”. Збитки від цієї оборудки слідчі оцінюють у 100 млн грн.
Ще одна справа – цілком банальна для нинішньої України. “Розслідується можливе привласнення коштів місцевого бюджету шляхом завищення вартості робіт з реконструкції автодоріг та подальшого перерахування незаконно одержаних доходів на рахунки підконтрольних офшорних підприємств”, – заявили в НАБУ в жовтні минулого року. Що далі відбувається з тими дорогами та привласненими коштами – досі незрозуміло.
Очевидно, “справа Труханова” ще довго не сходитиме зі шпальт українських мас-медіа. По-перше, сам фігурант дуже колоритний та гострий на язик, по-друге, за відсутності в Україні антикорупційного суду завжди залишається ймовірність того, що справи САП та НАБУ будуть просто “поховані”.

У топ-трійку найзаможніших співробітників української прокуратури за рухомим майном за 2017 рік (включаючи майно членів родини), входять два не надто відомі публіці декларанти, натомість лідер рейтингу відомий усій країні – головний військовий прокурор Анатолій Матіос. Як свідчать дані спецпроекту LIGA.net “Електронні декларації – 2018: всі гроші чиновників у графіках”, рухоме майно п. Матіоса спільно із сім’єю оцінено приблизно в 93,8 млн грн. Дохід його і членів родини в минулому році – майже 73 млн грн. У Матіосів – 14 га землі та більше 1000 кв. м нерухомості.
На другому місці – Юрій Кривобок, старший слідчий з особливо важливих справ Департаменту спецрозслідування ГПУ. Рухоме майно його родини становить майже 83 млн грн. Він володіє 6 га землі й понад 2600 кв. м нерухомості. Дохід за 2017-ий – не більше 660 тис. грн.
Замикає топ-3 списку найзаможних працівників прокуратури співробітник ГПУ Юлія Біленька із 45,6 млн грн майна і доходом за минулий рік близько 200 тис. грн. Землі у неї немає, але є нерухомість площею 200 кв. м.
Не бідує й перший заступник голови Служби безпеки України (СБУ) – начальник головного управління з боротьби з корупцією та організованою злочинністю Павло Демчина. Навіть перебуваючи під слідством НАБУ, він придбав позашляховик Range Rover Sport вартістю понад 30 тис. USD. Про це йдеться в розслідуванні під заголовком “Вартовий корупції” в СБУ” програми “Схеми”, спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу UA: Перший. 
Нагадаємо, що НАБУ відкрило провадження щодо можливого незаконного збагачення першого заступника голови СБУ в березні 2017 року після того, як журналісти проекту “Слідство.Інфо” показали автопарк та будинок під Києвом, які належать матері дітей Павла Демчини Ользі Воловчук, і виявили, що офіційних доходів їй для цього не вистачило б. У межах розслідування НАБУ в судовому реєстрі з’явилася інформація щодо офіційних доходів Демчини та Воловчук. Із 1998 по 2016 рік Ольга заробила всього 164 тис. грн. Павло Демчина за весь час державної служби (з 2009-го до 2016-го) одержав близько 1 млн 150 тис. грн. “Це означає, що офіційні доходи навряд чи дозволили б йому або Воловчук придбати елітне майно та коштовні автівки”, йдеться в розслідуванні “Схем”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7218 / 4.17MB / SQL:{query_count}