Розбірки силовиків і корупційна пухлина

Поки в Україні триває протистояння між старими і новими правоохоронними органами, немає сенсу говорити про бодай якусь боротьбу з корупцією

фото: Reuters
Старі правоохоронні органи знову “наїхали” на нові антикорупційні. Чи антикорупційні детективи знову діяли не по закону і просто провокували держчиновника на хабар? В останні кілька днів протистояння між старими і новими силовими структурами в Україні отримало новий виток. Генпрокуратура й СБУ з одного боку, Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура – з іншого.

Зірвана спецоперація

Ввечері 29 листопада в інформпросторі з’явилися повідомлення про затримання співробітниками СБУ та Генпрокуратури агента під прикриттям НАБУ, а після цього і про обшуки ще в низки детективів антикорупційного бюро. Причиною стала спецоперація НАБУ, яке розслідувало корупційні схеми в Державній міграційній службі (йдеться про можливість за допомогою хабарів легалізувати іноземців в Україні), і, як зрештою виявилось, кілька місяців “вело” першу заступницю голови цієї служби Діну Пімахову, яка, начебто, вимагала 30 тисяч доларів хабара за прискорення видачі українського паспорту іноземцеві, якого навіть насправді й не існувало. Чиновниця вже заявила, що ніяких грошей ні від кого не вимагала, але хабар їй пропонували, і, не знаючи, що це робив агент НАБУ, під прикриттям написала на нього заяву в СБУ.
У НАБУ ж у свою чергу заявили, що Генпрокуратура й СБУ прагнуть їх дискредитувати, тому й навмисне вчинили диверсію, щоб зірвати антикорупційну спецоперацію. Мовляв, Пімахова була завербована Генпрокуратурою та СБУ. Справа у тому, що НАБУ не має права на самостійне прослуховування номерів телефонів і користується ресурсами СБУ. І начебто спецслужба розкрила таємницю розслідування Діні Пімаховій, щоб далі звинуватити агента НАБУ у провокуванні хабара і тиснути на все бюро.
 
 Діна Пімахова
фото: migraciya.com.ua
НАБУ також оприлюднило оперативне відео однієї з неформальних зустрічей їхнього агента з начебто Діною Пімаховою, яка озвучує, що ціна “єдиної законної схеми” для отримання іноземцем українського паспорта (з “пошуком” родичів в Україні і фальсифікацією тестів ДНК) буде 30 тисяч доларів. В НАБУ наполягають на тому, що чиновниця сама оголосила цю суму, але вже на наступній зустрічі відмовилася прийняти документи, про які йшлося раніше, бо, ймовірно, вже знала про спецоперацію НАБУ.
У бюро зазначають, що надалі агент обговорював з чиновницею можливість оформлення посвідки на тимчасове проживання на території України для іншого іноземця (якого також не існувало) також за 30 тисяч доларів, і що чиновниця сама запропонувала передати їй половину від суми 29 листопада. Тоді ж СБУ і прокурори затримали агента НАБУ під прикриттям під час передачі 15 тисяч доларів.
У СБУ не поспішали нічого коментувати. В Генпрокуратурі розпочали розслідування щодо провокації підкупу чиновника працівниками НАБУ. І також від представників Генпрокуратури багато заяв про те, що детективи НАБУ виходять за межі закону, а також етики й моралі.
На тлі поширення різних версій та їхніх інтерпретацій керівники НАБУ і САП Артем Ситник та Назар Холодницький 30 листопада зустрілися із Генпрокурором Юрієм Луценком. Після понад двохгодинної розмови Ситник заявив про те, що нікого із детективів НАБУ не затримуватимуть, але Генпрокуратура веде розслідування, яке стосується провокування хабара з боку працівників антикорупційного бюро. Луценко на брифінгу зазначив, що детективу НАБУ Сергію Боярському буде висунута підозра, але запобіжний захід йому не обиратиметься, оскільки в НАБУ за нього поручились.
Щодо інших детективів, замішаних у цій ситуації, то вони мають прибути на допит у Генпрокуратуру в понеділок, 4 грудня. Ніяких затримань не має бути. Юрій Луценко на брифінгу продемонстрував, що дуже добре знав деталі спецоперації НАБУ. Визнав, що в діях Пімахової є ознаки корупції, але також обґрунтованим є пред’явлення підозри агенту НАБУ через провокування хабара.
Цікаво, що 29 листопада першими про затримання власне агента НАБУ Сергія Боярського повідомила прес-служба Державної міграційної служби, зазначивши, що він є сином екс-нардепа від Партії регіонів Юрія Боярського.
Зрештою, Генпрокурор заявляв, що агента Боярського та інших детективів, які брали участь у цій справі, в НАБУ набирали поза конкурсом. “Упродовж слідчих дій ми з подивом з’ясували, що не всі негласні штатні співробітники НАБУ пройшли конкурс. Як вони працюють із прослуховуваннями? Як вони працюють із секретними документами інших відомств, до яких мають доступ? Думаю, цю процедурну проблему має швидко владнати їхнє керівництво”, –  зауважив Луценко на брифінгу.
Але тут виникає питання: а скільки людей мають знати детективів під прикриттям, можливо, весь список таких агентів на якомусь сайті вивішувати? Тоді про яку роботу під прикриттям можна говорити?
Зауважимо, що СБУ та Генпрокуратура обшуки здійснювала не у приміщенні НАБУ, а на конспіративних квартирах антикорупційних агентів. “На конспіративних квартирах вилучили гору всього. Усі флешки з матеріалами і протоколами негласних слідчий дій у всіх правах, дані всіх агентів. Усю агентурну сітку НАБУ отримала СБУ”, – пише Українська правда, посилаючись на джерела у САП. І зрозуміло, що все це значно ускладнить подальшу роботу НАБУ.

Рух назад

Звичайно, що методи роботи НАБУ викликають багато запитань, але важко повірити, що в Генпрокуратурі та СБУ всі такі чесні і пухнасті, якими намагаються видаватися в боротьбі з аморальними антикорупційними детективами. Нинішня справа, і про це зазначають деякі експерти, навряд чи завершиться чимось страшним для заступниці голови ДМС, так само і для детективів НАБУ. Все знову можуть “заговорити”. Та найбільша проблема у тому, що відбувається боротьба саме між різними правоохоронними органами, а при цьому боротьба з корупцією відсувається на задній план.
І показово, що в нинішній ситуації Президент Порошенко, закликаючи нові і старі правоохоронні органи припинити інтриги та ворожнечу, одразу заявляє про те, що абсолютно погоджується з Генпрокурором Юрієм Луценком у тому, що боротися із злом незаконними методами неможливо.
Заява, звичайно ж, абсолютно правильна, от тільки Президент вже автоматично вказує на те, що НАБУ винне, і що саме бюро порушує закон. Зараз Президент виступив заангажованим арбітром. Винні названі, а де ж завершення розслідувань, де судові рішення у цій справі?
Зауважимо, що директор НАБУ Артем Ситник вчергове спростував те, що відбуваються міжвідомчі війни, але заявив, що бюро збирає докази порушень з боку СБУ та Генпрокуратури. “Ми самі проводимо службове розслідування того, що відбулося, і бачимо, які порушення були допущені при цих обшуках. Дуже багато вилучено й оргтехніки, флешок тощо. Щоб не було чергових заяв, що ми мстимося, ми направимо всі матеріали до Генеральної інспекції Генеральної прокуратури, щоб усім цим діям надали правову оцінку. Ми витримаємо це все, але правильно було б дати оцінку діям людей, які допустили ці порушення, і визнати окремим керівникам держави, що йде не міжвідомча війна, а йде вжиття всіх можливих заходів, щоб зупинити антикорупційну реформу в Україні”, – заявив Ситник на прес-конференції 1 грудня.
Захід, підтримки якого постійно шукає наша влада, і який підтримує наші нові антикорупційні органи, навряд чи залишатиметься осторонь. “Ми побоюємося, що це може мати серйозні наслідки для операційної спроможності НАБУ, і що це може знаменувати початок ще жорсткіших атак на НАБУ, робота якого почала приносити перші результати. Ми проситимемо про зустріч із Європейською Комісією та направимо листи усім міжнародним організаціям, дотичним до цих питань, із проханням під час прийняття рішень щодо України брати до уваги ці останні події, які можуть означати, що Україна робить крок назад у боротьбі із топ-корупцією. Якщо щось подібне повториться, це може стати початком кінця НАБУ і САПУ. На нашу думку, це може мати дуже неприємні наслідки для України не лише у сфері боротьби з корупцією. Ми справді занепокоєні і сподіваємося, що це було лише помилкою або непорозумінням”, – заявив 30 листопада на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі член Міжнародної антикорупційної консультативної ради (МАКР) Драго Кос.
Зауважимо, що МАКР презентувала звіт із рекомендаціями про те, як покращити роботу наших антикорупційних органів. Цей звіт передадуть комітету ВРУ з питань запобігання і протидії корупції. Міжнародні експерти, зокрема, закликають нашу владу забезпечити виключну юрисдикцію НАБУ в антикорупційних розслідуваннях проти високопосадовців; скасувати можливість звільнення керівника НАБУ на підставі негативного результату аудиту; надати НАБУ право самостійно знімати інформацію з каналів комунікації, не звертаючись для цього до правоохоронних чи розвідувальних органів, а також обмежити можливість публічного розкриття даних на етапі досудових розслідувань, щоб не зашкодити слідству; якнайшвидше запустити спеціалізований антикорупційний суд; забезпечити виключну компетенцію такого суду і спеціальну процедуру відбору з високими вимогами для кандидатів на посади суддів, належну оплату і захист праці.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7833 / 4.45MB / SQL:{query_count}