Доступних ліків стане більше?

Уряд планує розширити перелік лікарських засобів, вартість яких повністю або частково компенсує держава. До списку хочуть додати лікування хронічних хвороб шлунку, анемії вагітних і депресії

фото: telegraf.in.ua
Міністерство охорони здоров’я України оприлюднило на своєму офіційному сайті для обговорення проект постанови, що передбачає доповнення урядової програми “Доступні ліки”. МОЗ пропонує включити до переліку пільгових лікарських засобів препарати для лікування хронічних захворювань шлунку та дванадцятипалої кишки (амоксицилін, кларитроміцин, омепразол, метронідазол, ранітидин), депресії і депресивного синдрому (амітриптилін, флуоксетин), профілактики та лікування анемії (недокрів’я) в першому триместрі вагітності (сіль заліза і фолієва кислота).
Крім цього, передбачено розширення двома діючими речовинами списку безкоштовних ліків для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями (лозартан) і цукровим діабетом ІІ типу (глібенкламід). На фінансування програми “Доступні ліки” в проекті держбюджету на наступний рік заклали мільярд гривень (на 9 місяців 2017-го уряд передбачив 700 млн грн).
Програма “Доступні ліки” – одна зі складових медичної реформи. Вона працює за принципом реімбурсації – повного або часткового відшкодування державою вартості лікарських препаратів, виходячи з міжнародної непатентованої назви. Наразі він поширюється на лікування хвороб, що найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя та ефективно лікуються на амбулаторному рівні, – серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма і цукровий діабет ІІ типу.
“Гарячі лінії” програми “Доступні ліки”: урядова – 15-45, департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації – (032) 260-19-18
У переліку медикаментів, які задіяні у програмі, – 21 хімічна речовина, що використовується в 199 торгових марках ліків. Аби отримати препарати за цією програмою, потрібно звернутися до лікаря за виписаним рецептом із зазначенням діючої речовини, прийти в аптеку, що бере участь у програмі (вона має відповідну наліпку), та отримати обрані ліки. Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь у програмі “Доступні ліки”, тобто, такий препарат пацієнт має змогу отримати безкоштовно. Дорожчий препарат із відповідною діючою речовиною, вартість якого не перевищує граничну, можна отримати, доплативши різницю між його мінімальною і роздрібною цінами. З питаннями щодо програми “Доступні ліки” можна звернутися на урядову “гарячу лінію” за номером телефону 15-45.
За даними МОЗ, щонайменше близько півтори сотні пацієнтів щомісяця додатково долучаються до програми “Доступні ліки”. Українці вже отримали 10 млн рецептів, за якими аптекам із держбюджету компенсовано понад 390 млн грн. На початку жовтня кожна третя аптека в Україні мала препарати зі списку програми, щомісяця до “Доступних ліків” долучається близько півсотні нових аптечних закладів, підписуючи на добровільних умовах договір із місцевими органами влади. Найкраще програма реалізовується в Києві, на Харківщині та Дніпропетровщині, найгірше – в Чернівецькій, Сумській та Луганській областях.

Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради:
– Урядова програма “Доступні ліки” по суті правильна і корисна. Вона потрібна людям, адже дозволяє більшості пацієнтів регулярно приймати лікарські препарати з метою профілактики загострень хронічних захворювань, гарантує українцям ліки за адекватними, нижчими від ринкових, цінами. Держава частково компенсує вартість медикаментів для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми і цукрового діабету ІІ типу. Програма набрала обертів, українці про неї знають, лікарі виписують рецепти. У Львові станом на 15 листопада пацієнтам із квітня виписано 149 тисяч рецептів (із них 117 800 отоварені) на загальну суму 5 мільйонів гривень. Загалом кожна друга аптека в нашому місті, як і на Львівщині, бере участь у програмі “Доступні ліки”. Але, на жаль, постачальники не завжди забезпечують усіма передбаченими препаратами. Зі 199 міжнародних непатентованих назв 8 наразі відсутні, зокрема, карведілол і клопідогрель для лікування серцево-судинних захворювань. Щодо цього на “гарячу лінію” Львова періодично надходять скарги львів’ян. У робочому порядку ми врегульовуємо це питання, ведемо переговори з аптекарями, щоби вони повністю забезпечували передбачений спектр ліків. У процесі ця програма вдосконалюватиметься. Міністерство охорони здоров’я України вже повідомило нам, що з 1 січня 2018-го її розширять. Кількість препаратів, що відпускають за принципом реімбурсації, збільшать. У МОЗ планують додати по дві непатентовані назви для лікування анемії в першому триместрі вагітності і депресивних станів, п’ять – захворювань шлунково-кишкового тракту.
Андрій Васько, заступник директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА:
– Програма “Доступні ліки” вкрай важлива, оскільки дає можливість запобігати найбільш поширеним захворюванням, особливо їх складним формам. Люди можуть отримати необхідні медикаменти безкоштовно або з незначною доплатою. МОЗ задекларувало поширення цієї програми на лікування інших хвороб і її розширення за рахунок уведення нових препаратів. Пацієнти і лікарі щоразу просять це зробити. Вочевидь, задекларовані цілі будуть виконані, адже на наступний рік на фінансування “Доступних ліків” держава передбачила значно більшу суму коштів, аніж цього року. На Львівщині є понад тисяча аптек, з яких близько 70% залучені до програми. Періодично виникає дефіцит певних видів лікарських засобів, але аптекарі довозять їх. Із запитаннями можна звертатися на “гарячу лінію” департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації за номером телефону: (032) 260-19-18. На офіційному сайті департаменту www.health-loda.gov.ua окремим розділом можна знайти детальну інформацію про “Доступні ліки”, карту аптек, що долучилися до програми, перелік препаратів і хвороби, для лікування яких їх можна застосовувати.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1188 / 4.42MB / SQL:{query_count}