Безпека на дорогах: чого чекати водіям?

Уряд пропонує з 1 січня 2018-го жорстко посилити покарання за порушення Правил дорожнього руху і розширити повноваження поліцейських

джерело: mvs.gov.ua
З метою зниження  рівня смертності на дорогах уряд розробив і скерував на розгляд парламенту законопроект про посилення відповідальності за порушення Правил дорожнього руху (ПДР). 14 листопада парламентарі намагалися включити його до порядку денного, але забракло голосів. Тож іще не відомо, коли передбачені зміни набудуть чинності. За статистикою МВС, за дев’ять місяців цього року на українських дорогах трапилося близько 117 тисяч ДТП, в яких загинули 2317 осіб (у середньому 8 загиблих щодня).
Основними причинами аварій є перевищення безпечної швидкості, порушення правил маневрування, переїзду перехресть, недотримання дистанції, керування транспортом у нетверезому стані. Зі слів міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова, саме на усунення цих порушень спрямовані заходи уряду.

Обмеження швидкості, збільшення штрафів

Урядовці погодили зменшення граничної швидкості в населених пунктах із 60 до 50 км/год (така швидкість, до прикладу, встановлена у Європі та США і рекомендована за результатами дослідження швидкості реакції людини в екстремальній ситуації Всесвітньою організацією охорони здоров’я) та пропонують збільшити з трьох місяців до року термін накладення адміністративних стягнень із моменту виявлення правопорушення за керування транспортним засобом у нетверезому стані, повернути “листи щастя”, встановивши фото- і відеофіксацію порушень, яку забезпечуватимуть чотири тисячі камер. Зі слів міністра інфраструктури України Володимира Омеляна, місцева влада спільно з поліцією матиме право понижувати або підвищувати це обмеження швидкості.
Водіїв чекає суттєве збільшення штрафних санкцій за низку правопорушень та зміни у правилах видачі водійських посвідчень. Зокрема, за перевищення швидкості і залишення місця ДТП планують карати 3400 грн штрафу (наразі відповідно 510 і 255 грн) та передбачити можливість позбавлення права керування транспортним засобом терміном до півроку. У 20 разів збільшується розмір штрафу за управління транспортом без права керування – до 10 200 грн, за повторне порушення – 40 800 грн. Особи, позбавлені права керування внаслідок порушення закону, сплачуватимуть 20 400 грн, за повторне вчинення цього порушення впродовж року – 40 800 грн.
Уряд пропонує посилити кримінальну відповідальність за вчинені в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння порушення ПДР, що спричинили завдання тілесних ушкоджень середньої тяжкості, адже нетверезі водії є потенційними вбивцями на дорогах. За це передбачене покарання у вигляді ув’язнення до трьох років із позбавленням права керування транспортним засобом від трьох до п’яти років. За порушення, які зумовили тяжкі тілесні ушкодження або загибель людини, – ув’язнення терміном від семи до 12 років із позбавленням права керування транспортними засобами від п’яти до 10 років.
Зараз справи щодо керування в нетверезому стані передають на розгляд громадської організації або трудового колективу, і порушник часто уникає відповідальності через “малозначність” порушення (за 9 місяців 2017-го таким чином закрили понад півтисячі справ!), тому урядовці пропонують вилучити цю норму з Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Руки на кермо – і виконувати вимоги поліцейського!

Окрім суворих покарань за порушення, урядовці пропонують заходи щодо їх запобігання. У відомстві хочуть видавати перші водійські права з терміном дії два роки. Згодом їх продовжать на 30 років. Проте якщо водій проштрафиться три і більше разів, йому доведеться повторно складати іспит. Тут, щоправда, є ризик, що людина, котра часто порушує ПДР, намагатиметься все залагодити, давши правоохоронцеві хабара.
Для реалізації цих змін у законопроекті передбачене відповідне розширення повноважень поліцейських. Так, у разі прийняття закону вони матимуть право зупиняти транспортні засоби не лише у випадку порушення, а й з метою перевірки водія на сп’яніння. Водій при цьому зобов’язаний зупинитися, згідно з ПДР, вимкнути двигун, вийняти ключ із замка запалювання, передати поліцейському необхідні документи, покласти руки на кермо, не виходити без дозволу поліцейського і неухильно виконувати всі його вимоги. При цьому водій не може сперечатися з поліцейським та знімати його на камеру.

Хабарі, несправедливі суди і пішоходи

Однак експерти в автомобільній галузі скептично налаштовані до запропонованих новацій. На їхню думку, одним збільшенням штрафів досягти нічого не вдасться. “Треба змінювати систему, механізми конт­ролю. Торік у рази збільшили штраф за керування в стані сп’яніння. Зараз він становить 10 200 гривень, а результату жодного – порушень стає щораз більше. Система штрафів узагалі неправильна. Є й інші види покарання – виправні роботи, наприклад, – зазначив у коментарі Gazeta.ua автомобільний юрист Богдан Глядик. – Для когось це покарання може бути страшнішим за грошовий штраф. Штрафи недієві. Скажімо, людина живе на тисячу гривень. Тому й не переймається, що з неї 20 тисяч штрафу стягнуть, бо не має таких грошей. Значить не платитиме їх. Інша річ – “мажор”, який їздить на престижному авті і звик їсти з золотої ложки. А тут його за порушення ПДР змусили… замітати вулиці. Для нього це буде більше покарання, аніж штраф”.
Зі слів Богдана Глядика, обмеження швидкості руху в населених пунктах нічого не змінить без фіксації порушень на дорогах: “Раніше висіли камери, які фіксували порушників. Та потім цей механізм визнали неконституційним. У той період, фактично без суду і слідства, до відповідальності притягували не того, хто скоїв правопорушення, а власника автомобіля. Проблеми виникали, оскільки не завжди перебував за кермом він. Треба цей та інші механізми доопрацювати”.
Експерт повідомив, що зараз є декілька законопроектів, які можуть урегулювати механізм відеофіксації, проте до них не доходять руки. Богдан Глядик закликає орієнтуватися на закордонний досвід. Як приклад подає формулу, що працює в Німеччині, де за кожне порушення нараховують по штрафному балу. Набрав 8 балів – і на якийсь час забирають права. Аби повернути посвідчення водія, треба повторно складати іспити, проходити психіатра, загалом медичну комісію.
А його колега Вадим Володарський вважає, що збільшення штрафів не призведе до зменшення кількості аварій та порушень на дорогах. “Після підвищення фінансових стягнень прокочується хвиля так званих “розводів”, коли поліцейські вимагають гроші за видумані порушення. Вони не вміють складати протоколи, оформляти елементарні аварії. Можливо, в суді можна “домовитися”, але з рівнем поліцейських матеріалів, які потрапляють до суду, не потрібні жодні хабарі. За ними й так не можна визнати порушника винуватим”, – переконує експерт у коментарі Gazeta.ua. До того ж, аби належно покарати порушника, необхідна ефективна, справедлива судова система, з чим в Україні серйозні проблеми.
Водій із понад 30-річним стажем, львів’янин Володимир у розмові з “Львівською Поштою” висловив здивування, що законодавці завжди роблять в усьому винними водіїв, забуваючи, що часто винуватцями ДТП є й пішоходи, велосипедисти, водії моторолерів та скутерів. “Ніхто не веде статистики, скільки аварій стається через їхні порушення. За кордоном, до прикладу, за перехід дороги в забороненому місці передбачені 200 – 250 євро штрафу. Натомість у нас – 50 гривень, та й то якщо пішохід має паспорт. А якщо ні – до побачення. В Польщі передбачені світловідбивні наліпки для пішоходів. Україні потрібно взяти до уваги міжнародний досвід”, – вважає пан Володимир.
Олександр Рудяк, екс-начальник міліції Львівщини:
– В Україні величезні проблеми з порушенням ПДР, унаслідок чого гинуть сотні людей. Для їх вирішення необхідні суворі заходи. Запропонований урядом законопроект повинен навести лад на дорогах і дати поліції більше прав під час зупинки транспорту. Тепер важливо за будь-яких обставин підготуватися до його виконання, напрацювати відповідну законодавчу базу. Поліцейські мають бути готові до вирішення поставлених перед ними завдань. Їм треба дати можливість користуватися сертифікованими приладами вимірювання швидкості та інші повноваження, щоб вони мали реальні підстави притягувати порушників до відповідальності.
Антон Пузиревський, екс-начальник Патрульної поліції Львова:
– Передбачені законопроектом зміни необхідні насамперед для захисту поліцейських, котрі іноді менш захищені, ніж порушники. Не можна сподіватися значного покращення безпеки на дорогах, щойно запропоновані зміни набудуть чинності, але поступові кроки до цього будуть. Із точки зору тактики поліцейські повинні працювати в парі, аби мінімізувати можливі ризики. Важливо, щоб вони були відповідальні й не дозволяли собі зайвого. Треба переходити від розмов до справ, виробити комплексну систему, розширити повноваження і гарантувати поліцейським елементарні правила захисту, аби вони могли належним чином контролювати безпеку на дорогах. Для доказів винуватості/невинуватості водія потрібно ввести сертифіковані вимірювальні прилади швидкості, відеофіксацію на автошляхах. Необхідна масштабна кампанія не лише з боку правоохоронців, а й місцевої влади, громадськості, ЗМІ, щоб люди усвідомлювали свою відповідальність перед іншими учасниками дорожнього руху.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7813 / 4.45MB / SQL:{query_count}