Подарунок до Дня Незалежності?

Експерти прогнозують, що глава Пентагону Джеймс Меттіс під час візиту в Україну може оголосити хороші новини про постачання нам летальної оборонної зброї від США

Уже четвертий День Незалежності ми зустрічаємо під час неоголошеної війни, яку розв’язала проти нас Росія. За ці роки в анексованому Криму Кремль у найгірших традиціях Радянського Союзу розгорнув репресивну кампанію проти всіх неугодних окупаційному режиму і далі перетворює вкрадений півострів на суто військову базу. А на фронті на Донбасі всупереч вже численним домовленостям про начебто перемир’я чи не щодня гинуть люди… І ось у такій, на жаль, вже звичній реальності, яку намагаються не помічати багато наших громадян, що живуть подалі від фронту, ми знову підходимо до свята нашої незалежності, яку й зараз треба відстоювати. І вже, на жаль, традиційно до цього свята ми підходимо з острахом чергових масштабних провокацій від ворога на фронті.
Це буде перший за останні 10 років візит американського міністра оборони в Україну
“Це не просто війська Росії на фронті, це не просто постачання надсучасної зброї. Це закриття російських ринків, це закриття замовлень для українських виробництв. Це торгова війна, це терористичні операції на нашій території. Ми подолали і витримали. Я можу твердо наголосити –  найважче вже позаду… Але “точка неповернення” ще не пройдена. Відкотити назад нас можуть як спровоковане Росією відновлення гарячої фази війни, так і дії політиків-популістів, які, дестабілізуючи ситуацію всередині країни, здатні звести нанівець всі наші зусилля”, – таку заяву 21 серпня у Кропивницькому зробив Президент Петро Порошенко. Наша влада традиційно поєднує теми війни і внутрішньополітичних протистоянь. Зрештою, те саме роблять і опозиційні до влади політики.

Чекаємо на американську зброю

Та зараз не про це. Далі зосередимось на тому, чим цей рік може стати справді особливим. Нині Україна начебто як ніколи близька до отримання від США летальної оборонної зброї. Принаймні низка авторитетних американських ЗМІ, зокрема The Wall Street Journal, ще наприкінці липня повідомляли про те, що Пентагон разом із Держдепом США вже розробили план постачання зброї Україні. І начебто глава Пентагону Джеймс Меттіс цей план підтримав, от тільки ще залишалася остання, але найважливіша перешкода – остаточне рішення повинен ухвалити Президент США Дональд Трамп.  Його позиція з цього питання не була відома, та й начебто сам план постачання зброї Україні станом на кінець липня йому ще не показували.
На початку серпня американський телеканал NBC повідомив, що Пентагон передав свій план до Білого дому і начебто пропонується надати Україні протитанкові комплекси Javelin на загальну суму приблизно 50 мільйонів доларів. Знову ж таки на той момент інформації про позицію Білого дому ще не було.

фото: president.gov.ua

Скажений Пес летить в Україну

Зараз експерти ще голосніше заговорили про те, що американська летальна зброя справді може стати реальністю. І от 24 серпня, власне на День Незалежності, до Києва прибуває глава Пентагону Меттіс на прізвисько Скажений Пес, відомий своєю жорсткою позицією щодо Росії та заявами на підтримку України. Він візьме участь в урочистостях з нагоди Дня Незалежності України, а також проведе зустрічі з Президентом Петром Порошенком  та міністром оборони Степаном Полтораком. В Адміністрації нашого гаранта зазначають, що це буде перший за останні 10 років візит американського міністра оборони в Україну.
“Навряд чи Меттіс обговорюватиме з Порошенком і Полтораком щось інше, окрім зброї. І навряд чи в День Незалежності перша особа Пентагону летіла б, аби принести погані новини. Вочевидь, підкилимні торги Путіна на тему України заходять в глухий кут… Учасники дискредитаційної кампанії на тему “корейських двигунів”, якщо мають совість, також повинні повернути свої гонорари. Якби американська розвідка мала бодай якусь інформацію про “український слід”, Меттіс не летів би до Києва”, – пише на своїй сторінці у Facebook політолог, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран.
“Звісно, ми не знаємо всіх деталей, але надання летальної зброї безперечно обговорять, адже це лобіює Державний департамент. Якщо зважати на нинішні відносини між США та Росією – негативні й напружені – є шанс отримати зброю”, – каже аналітик Центру з питань безпеки та стратегічних досліджень Національної академії оборони Латвії Нора Ванага, інформує Громадське.
Приблизно 50 мільйонів доларів на летальну зброю для України – свідчить про можливі обережні плани США
Ось такі думки. А що там із позицією Трампа? Поки ще не можна говорити про рішення щодо постачання нам американської зброї як про доконаний факт, але візит Меттіса відбудеться саме на тлі інформповідомлень про обговорення цього питання. Тому такий візит треба сприймати оптимістично.
“Я їду в Україну, щоби відзначити День Незалежності України, і просто, щоб переконатися, що вони знають, що ми усвідомлюємо цінності й те, що вони намагаються зібрати з історії, яка в них була. Нелегко зробити демократію. Нелегко створити суверенну державу, особливо зараз, коли Росія порушує територіальну цілісність. Тому я збираюся піти на парад там у День Незалежності, планую зустрітися з Президентом Порошенком та міністром оборони Полтораком і підкреслити нашу відданість стратегічному партнерству та нашу підтримку їх суверенітету і територіальної цілісності та дати поради щодо нарощування потенціалу своїх сил”, – така заява Меттіса з’явилася на сайті Пентагону 20 серпня.
Для того, аби просто заявити про підтримку США,  необов’язково мав би прилітати саме міністр оборони. А тому очікувань від візиту Меттіса насправді дуже багато.

Завищені очікування

Але тут треба розуміти, що навіть за розвитку позитивного сценарію не варто завищувати очікувань від надання нам американської зброї. Навіть за позитивних новин на ухвалення такого рішення до того моменту, поки зброя прибуде в Україну, потрібно ще трохи часу.  Навіть якщо летальне озброєння і надходитиме в Україну, то перші поставки будуть незначними. На цей нюанс звертає увагу вже згаданий політолог Сергій Таран.
“В Україні нереалістичні очікування щодо цього. Нібито якщо американці нададуть нам зброю, то це вже буде суперпосилення України. Насправді це не зовсім так. Американці надають зброю, щоб утримати баланс. Це будуть незначні перші поставки для того, щоб збалансувати тиск Росії. США це зроблять не для того, щоб Україна могла отримати потенціал та відвоювати територію, а для того, щоб утримувати баланс і не посилювати агресію Росії”, – зазначає експерт.
Зрештою, й відносно невелика сума, що “гуляє” в інформпросторі, – приблизно 50 мільйонів доларів на летальну зброю для України – свідчить про можливі обережні плани США.
“Для порівняння: у 2014 році Естонія і США підписали контракт на 40 мільйонів євро на постачання ПТРК Javelin. Відповідно до нього, у 2015 – 2016 роках Естонія отримала 80 пускових установок і неназвану кількість ракет до них. Хоча цікаво, що спочатку Естонія планувала закупити в США на 55 мільйонів доларів 120 пускових установок цього ПТРК і 350 ракет до них разом із 16 тренажерними комплексами.
Не виключається традиційне загострення на День Незалежності України
Іншими словами, на 50 мільйонів доларів Україна може розраховувати приблизно на таку ж кількість пускових установок і ракет. Для порівняння: в доповіді Preserving Ukraine’s Independence, Resisting Russian Aggression: What the United States and NATO Must Do (лютий 2015 року) американські експерти просили щонайменше виділяти 1 мільярд доларів щороку для надання воєнної допомоги Україні, що означало б набагато більшу кількість летальних систем озброєння… Врешті навіть за найкращого сценарію отримання Україною пакета летального оборонного озброєння зі США при відсутності ескалації з боку РФ не стане переломним моментом в українсько-російському конфлікті. Звичайно, такий крок засвідчить ще більший рівень політичної підтримки з боку Вашингтона. Але ця зброя не допомогла б докорінно змінити ситуацію на лінії розмежування, навіть за її наявності, так само, як зупинити гіпотетичний повномасштабний наступ РФ”, – про це не так давно писав аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков на сайті Главком.
Хоча серед експертів є й протилежні думки щодо впливу, який може мати американська зброя на Донбасі. Зрештою, треба дочекатися остаточного рішення Білого дому.

Робота Волкера

Джеймс Меттіс буде не єдиним очікуваним американським гостем у Києві на День Незалежності. Сьогодні, 23 серпня, до нашої країни вже утретє від часу призначення на посаду (від 7 липня) прибуде спецпредставник Держдепу США з питань України Курт Волкер.
Нагадаємо, що він повинен підсилювати “нормандський формат” (Україна, Росія, Німеччина, Франція). Він уже мав перемовини і з українським керівництвом, і з європейськими посередниками. А також цього тижня, 21 серпня, вже зустрівся у Мінську з помічником господаря Кремля Путіна Владиславом Сурковим. Фактично був відновлений формат двосторонніх американсько-російських перемовин, у якому Вікторію Нуланд замінив Курт Волкер. З російської сторони залишився той самий Сурков, якого ЗМІ вже давно називають неофіційним куратором російської агресії в Україні.
Що вони обговорювали в Мінську? Насправді інформації про саму понад тригодинну зустріч, яка була закритою для преси, практично немає. Сурков російським ЗМІ розповів таке: “Прихильність мінським угодам під сумнів не ставилася: обидві сторони запропонували свіжі ідеї і новаторські підходи щодо їх реалізації. Домовилися про продовження спільної роботи. Визначили теми для наступної зустрічі. Погодилися з тим, що мирний процес і на політичному треку, і у сфері безпеки може і має йти швидше”.
Окрім того, Волкер після перемовин у Білорусі та перед черговим візитом до нашої країни 22 серпня відвідав Литву, де також обговорював ситуацію в Україні. Зустріч із Сурковим він фактично не коментував, але на прес-конференції у Вільнюсі заявив, що російська агресія є викликом не лише для України, а ризиком для цілої Європи.
Загалом ще перед зустріччю Волкера і Суркова експерти в Україні та на Заході зазначали, що це буде тільки їхнє знайомство, таке собі “зондування ґрунту”.
Можна сподіватися на те, що Волкер донесе українському гаранту суть своєї розмови із Сурковим, як і на те, що Волкер, який називає війну війною і ще раніше анонсував можливість постачання нам американської летальної зброї, зможе донести до глави Білого дому позицію про те, що посилення України не треба розглядати виключно як спробу провокувати Росію.

“Зустріч помічника президента РФ Владислава Суркова і спецпредставника США в Україні Курта Волкера мала ознайомчий характер. Якщо говорити мовою Володимира Путіна – вербувальна, коли Сурков, який перейняв методи свого боса, що служив у КДБ, і Волкер – кадровий розвідник і колишній аналітик ЦРУ – “зондують” один одного. Сьогодні відносини Вашингтона і Москви перебувають у найнижчій точці з моменту закінчення холодної війни в 1989 році, тому така зустріч не несе ніяких ризиків і смислових навантажень. Вашингтон сьогодні в принципі не готовий про щось серйозне домовлятися з Москвою… Пов’язане це в першу чергу з втручанням РФ у минулорічні американські вибори… Так що обмін дипломатичними рухами тіла, що стався в Мінську, нічого хорошого Москві не обіцяє. Фактично скасування видачі російським громадянам будь-яких неімміграційних віз – тільки початок цього процесу. Потрібно розуміти, що той самий законопроект, який Трамп уже підписав і який уже вступив у силу, запустив процеси набагато гірші, аніж просто негативний вплив на російську економіку… Київ у цих відносинах сьогодні є лише однією стороною “кубика Рубика”. Наша країна – спосіб натиснути на Москву і зробити їй максимально боляче. Адже росіяни щиро вірять у те, що на території України вони воюють з американцями. У цьому переконаний і президент РФ Путін, і його помічник Сурков. До речі, тому не виключається традиційне загострення на День Незалежності України. Всі минулі три роки збільшувалась кількість обстрілів українських позицій. До того ж є певні сигнали про те, що 24 серпня під час візиту до Києва міністра оборони США Джеймса Меттіса буде оголошено про передачу Україні летальної зброї на 50 мільйонів доларів. Не факт, звичайно, проте відповідні передумови до цього спостерігаються”, – зазначає в блозі на сайті Новое время політтехнолог, співзасновник Українського інституту майбутнього Тарас Березовець.

До чого тут вугілля?

Зазначимо, що є ще одна майже конспірологічна теорія, чому Україна справді має зараз високі шанси отримати американську летальну зброю. Шеф-редактор української служби “Голосу Америки” Мирослава  Ґонґадзе на своїй сторінці у Facebook писала про ймовірність багатоходівки “вугілля в пакеті зі зброєю”. Вона мала на увазі, що, мабуть, недарма Україна вирішила купувати дороге антрацитове вугілля з Пенсільванії (до речі, першу партію американського антрациту 21 серпня вже відправили в Україну). В ЗМІ було вже багато повідомлень на цю тему. Така вугільна угода начебто і є шляхом до відмови від залежності України від антрациту з окупованих територій Донбасу, але Україна зараз переплачує, щоби… допомогти американським шахтарям.
“За моєю теорією, є підстави очікувати, що до Дня Незалежності можуть оголосити про надання Україні оборонної зброї. Таким би мало бути завершення багатоходової комбінації – вугілля в пакеті зі зброєю. Це лише теорія, у ній багато складових, які можуть вплинути на остаточний результат, але якщо теорія буде доведена, то Президенту України і послу України в США можна буде міцно потиснути руки”, – написала Мирослава  Ґонґадзе.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7456 / 4.51MB / SQL:{query_count}