“Укрзалізниця” без польського керівника

Уряд замість Войцеха Балчуна тимчасово призначив головним залізничником Євгена Кравцова

Поляк Войцех Балчун подав у відставку з посади голови правління ПАТ “Укрзалізниця”. Формально через особисті обставини. Прем’єр Володимир Гройсман на засіданні уряду 9 серпня заявив, що відставка – це “абсолютно самостійне рішення” Балчуна.
Уряд вже звільнив його і призначив т.в.о. керівника “Укрзалізниці”  першого заступника міністра інфраструктури Євгена Кравцова.

Тривалий конфлікт

Войцех Балчун відомий не лише як польський топ-менеджер, колишній керівник польської залізниці, але й рок-музикант. На посаді в Україні протримався трохи більше року. Його контракт з українським урядом закінчувався 5 червня, але в “Укрзалізниці” повідомляли про те, що начебто цей контракт формально продовжили до 9 червня 2019-го.
 
 джерело: slovoidilo.ua
В інформпросторі розмови про можливу відставку Войцеха Балчуна тривали вже не один місяць, як і його конфлікт із міністром інфраструктури Володимиром Омеляном. Обоє неодноразово звинувачували один одного в непрофесійності. Балчун хвалився здобутками “Укрзалізниці” під своїм керівництвом, Омелян заявляв про те, що там продовжує процвітати корупція, а керівник компанії більше займається музикою. 25 січня вони посварились на засіданні уряду і що цікаво, прем’єр Володимир Гройсман тоді став на сторону Войцеха Балчуна.
І ще перед цією сваркою, 18 січня уряд змінив статут “Укрзалізниці” (як повідомляли ЗМІ, на прохання Гройсмана і без погодження з Омеляном), вивівши компанію з-під підпорядкування міністерства інфраструктури. Всі рішення щодо цієї кампанії уряд взявся ухвалювати колективно, а готувати проекти рішень  доручили Міністерству економічного розвитку і торгівлі.
Щоправда минулого тижня (4 серпня) міністр Омелян повідомив, що Окружний адмінсуд Києва визнав незаконним рішення уряду, яким “Укрзалізницю” було виведено з-під порядкування Мінінфраструктури. Судове рішення ще мало набрати сили, а 7 серпня у Мін’юсті заявили, що ще будуть його оскаржувати.
Зараз ще може продовжуватиметься боротьба міністерств за “Укрзалізницю”. Хоч міністр Омелян вже заявив, що після формування незалежної наглядової ради та нового правління в компанії (міністр виступає за зміну всього керівництва “Укрзалізниці”; зараз серед шести членів правління компанії четверо іноземців), питання її підпорядкування відпаде.
“Проблема не в Балчуні персонально. Проблема в тому, що в нас є маса фактів зловживань. Маса фактів впливу політичних, кримінальних угруповань на роботу “Укрзалізниці”. На цьому ми повинні поставити крапку, тому що “Укрзалізниця” може бути локомотивом української економіки. Ми бавимося з вогнем. Це компанія, яка формує 5% ВВП держави. Щоб ми не запрошували якихось колишніх невідомих гастролерів, а запрошували фахових людей, які компетентні в бізнесі сьогодні, а не є пенсіонерами чи морально, чи фізично”, – заявив Омелян 9 серпня, повідомляє Українська правда.
Та тут дуже цікавий нюанс: в міністра Омеляна конфлікт і з призначеним урядом т.в.о. голови “Укрзалізниці” Євгеном Кравцовим (ще взимку Омелян ініціював звільнення Кравцова з посади свого першого заступника), який зможе брати участь у конкурсі, щоб зрештою стати повноцінним керівником компанії. Сам Кравцов розповів журналістам, що ще подумає чи буде брати участь у конкурсі.
Тепер вже колишній керівник “Укрзалізниці” Войцех Балчун побажав успіхів своїм наступникам. “Це була найскладніша і найважливіша місія в моєму бізнесовому житті. Країна, де, до цього, я був лише раз. Інші корпоративна культура, правове середовище, звичаї, інша мова… Від початку було відомо, що ця місія не триватиме вічно. Я розумів, що, у першу чергу, на мої плечі ляже тягар організації процесу керованості фірмою. Ситуація, яку я застав, була набагато складнішою, ніж можна було комусь уявити... Ми стабілізували компанію, поліпшили всі економічні показники, підготували п’ятирічну стратегію, відновили репутацію компанії на міжнародній арені, повернулися на шлях інвестицій, запустили нові пасажирські сполучення. Але багато що і не склалось, що є природним, з огляду на масштаби проблем “Укрзалізниці”. Триматиму кулаки за нову команду в “Укрзалізниці”, за подальші реформи і, зі свого боку, робитиму все, щоб реалізувати проекти компанії на міжнародних ринках”, – написав Балчун на своїй сторінці у  Facebook.

Звернення Луценка

В історії зі зміною керівництва “Укрзалізниці” залишається багато “темних плям”. У червні Ген­прокуратура проводила обшуки в “Укрзалізниці”, як повідомлялось через розтрати. А минулого тижня Українська правда повідомила про те, що Генпрокурор Луценко надіслав звернення прем’єру Гройсману з проханням звільнити Балчуна. І в цьому зверненні вказував на те, що прокуратура та інші органи розслідують близько 90 кримінальних проваджень за фактами привласнення, розтрати, заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем службовими особами “Укрзалізниці”.
У день відставки Балчуна, 9 серпня, прес-секретар Луценка Лариса Сарган нагадала про це звернення. “Голова правління тривалий період на робочому місці не перебував (87 днів зі 145 робочих у 2016 р. та 45 зі 103 у 2017 р.). Слідством встановлено, що від виконання своїх безпосередніх обов’язків В. Балчун фактично самоусунувся, ефективне керівництво не здійснював, що негативно позначилося на діяльності товариства та стані законності на залізничному транспорті загалом”, – зазначила вона на своїй сторінці у Facebооk.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8431 / 4.4MB / SQL:{query_count}