“Джевеліни” на ТРАМПліні

Західні мас-медіа повідомляють, що США нарешті планують надання летального оборонного озброєння Україні. Але остаточне рішення – за Дональдом Трампом…

фото: army.mil
В останній день липня американські видання  The Wall Street Journal  та USA Today повідомили про те, що в США розробляється план поставок в Україну летальної оборонної зброї. “Американські військові вперше складають план щодо надання летального оборонного озброєння Україні для протистояння зростаючій російській військовій загрозі Україні і Європі”, – пише, зокрема, USA Today.
Щоправда, всі повідомлення сходяться до одного – кінцеве рішення буде за главою Білого дому Дональдом Трампом. “Пентагон і Державний департамент США розробили план постачання Україні протитанкових ракет та інших видів зброї, і очікують на схвалення Білого дому… За словами американських військових чиновників і дипломатів, оборонна зброя призначена для стримування агресивних дій Москви, яка надала танки та інше важке озброєння бойовикам”, – йдеться в матеріалі The Wall Street Journal.
“Саме вчасно”, – так відреагував на це повідом­лення сенатор-республіканець Джон Маккейн, відомий друг України, який уже давно виступає за надання Україні американської зброї. Зрештою, не тільки він, а й більшість американських парламентарів, республіканців та демократів, закликали піти на такий крок ще попереднього главу Білого дому Барака Обаму, однак той так на це і не зважився. Гроші, які США виділяли на допомогу Україні, йшли на нелетальне військово-технічне оснащення (безпілотники, контрбатарейні радари, броньовані автомобілі Humvee) та навчання наших військових.
Нинішній президент США неодноразово критикував свого попередника Барака Обаму за слабодухість. Але тепер і сам Дональд Трамп не демонструє рішучості, принаймні його позиція щодо надання нашій країні зброї все ще не відома. The Wall Street Journal пише, що із планом Пентагону Трамп ще не ознайомлений, і на ухвалення остаточного рішення може знадобитись кілька місяців.
Міністр оборони США Джеймс Меттіс план надання Україні зброї начебто вже схвалив. Зазначимо, що Президент України Пет­ро Порошенко наприкінці червня анонсував візит Меттіса в Україну. Але дати не називав, лише зазначив, що це відбудеться впродовж двох-трьох місяців.

Налякай мене ще раз

Яким і коли буде кінцеве рішення Білого дому зараз важко спрогнозувати. Американські ЗМІ зазначають, що нова інформація про плани постачати зброю Україні з’явилась на тлі запровадження США нових антиросійських санкцій. До речі, станом на учора, 2 серпня, ще не було точної інформації про те, чи глава Білого дому Дональд Трамп вже підписав закон про санкції, який в обох палатах американського парламенту отримав майже одностайну підтримку (а отже, навіть у випадку накладання вето президентом, законотворці могли б його подолати). Були тільки повідомлення від представників його адміністрації, що Трамп новий закон про санкції невдовзі підпише. У відповідь господар Кремля Володимир Путін заявив, що у відповідь Росія вишле 755 працівників дипломатичних місій США (на території РФ їх має залишитись 455).
І ось з’являється інформаційний злив про планування американцями постачання Україні летальної оборонної зброї. “Думаю, це вигадали у Держдепартаменті. Вони вирішили полякати росіян. Якщо буде ескалація конфлікту на сході України, тоді Київ отримає летальну зброю. Тому поки що це – обмін сигналами, витоками інформації, обидві сторони лякають одна іншу. Коли при владі такий президент, як Трамп, ні в чому не можна бути впевненим остаточно”, – зазначив у коментарі Радіо Свобода політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.
Загалом про те, чи Трамп вже насправді остаточно відкинув ідею покращувати стосунки з Кремлем (а оточення глави Білого дому продовжують переслідувати скандали, пов’язані із втручанням Росії у вибори) можна буде говорити лише після підписання ним нових антиросійських санкцій. А те, як він вирішить питання можливого постачання зброї Україні, продемонструє його справжню позицію щодо нашої держави.
Цього тижня на сайті Держдепу США з’явилось повідомлення від держсек­ретаря Рекса Тіллерсона про те, що американці очікують прогресу в досягненні припинення вогню на Донбасі. “Ми були дуже послідовними щодо наших меседжів Росії на тему того, що мінські домовленості повинні бути виконані, в іншому разі нічого не можна буде зробити в ситуації із санкціями”, – зазначив Тіллерсон.

фото: Getty Images

Посилити Україну, а не провокувати Росію

Водночас американські ЗМІ також повідомляють про те, що можливе рішення про постачання зброї Україні навряд чи знайде підтримку в низки європейських країн, зокрема, в Німеччини та Франції. Великих гравців у Європі досі лякає ймовірність ескалації конфлікту на Донбасі у випадку постачання Україні зброї. Європейці бояться провокувати Кремль.
Вони також незадоволені новими американськими антиросійськими санкціями. Тому питання: в який спосіб провокувати чи не провокувати Путіна, є доволі цікавим у контексті спільної євроатлантичної позиції. Німеччина й Франція є посередниками між Україною та Росією у “нормандському форматі”, але за понад три роки дипломатичні зусилля зупинити неоголошену війну, яку розпочав проти нас Кремль, не увінчались якимось успіхом. Тому треба розуміти, що бажання не провокувати агресора лише заохочує його. Чинні економічні санкції – це добре, ймовірні нові американські санкції – ще краще, але  навряд чи вони зупинять Росію. А без посилення обороноздатності нашої країні важко сподіватись на дипломатичні успіхи під час перемовин з Путіним за будь-якого формату.
Тут можна згадати слова спецпредставника Держдепу США з питань України Курта Волкера, який нещодавно також розповідав про серйозні плани його країни постачати нам зброю і що такий крок не варто розглядати як спробу спровокувати Росію. “Якщо Україна стратегічно слабка, а Росія – сильна, це дає Росії можливість “грати у війну” вздовж лінії зіткнення, бо вона становить загрозу для України. Оборонні озброєння, які дозволять Україні захистити себе і, наприклад, знищувати танки, насправді допоможуть змінити задуми Росії. Знову ж таки, я не роблю прогнозів щодо наших намірів. Це – питання для подальшого обговорення і узгодження. Але, на мою думку, твердження, що це спровокує Росію або ж додасть сміливості Україні, є помилковим”, – заявляв Курт Волкер минулого тижня в інтерв’ю BBC. Зазначимо, що в Кремлі на заяви Волкера про можливе постачання Україні американської зброї, відповіли погрозами про ймовірність загострення ситуації на лінії зіткнення на Донбасі.

На що може розраховувати Україна?

Американська преса також повідомляє, що в планах Пентагону – надання протитанкових ракет тим українським підрозділам, які перебувають на безпоседеньо лінії зіткнення, а далі від фронту. Щоб ця зброя не використовувалась для наступу. І начебто США зможуть забрати “допомогу”, якщо Україна використовуватиме американську зброю якось не так.
Загалом же треба розуміти, що оборонна зброя – це поняття надзвичайно розпливчасте. Все залежить від того, в яких операціях вона використовується. Як уже зазначалось, в планах Пентагону – постачання Україні засобів протиповітряної оборони та протитанкових ракет, як от Javelin.
Зазначимо, що розмови про можливість постачання нам американських переносних протитанкових ракетних комплексів Javelin тривають уже четвертий рік. Це те озброєння, про яке найбільше згадок у нашому інформаційному просторі.
Освоїти управління таким переносним комплексом можна легко і швидко. Окрім ураження бронетехніки чи захищених наземних об’єктів, Javelin також застосовуються для ураження цілей у повітрі, що переміщаються на невеликій висоті та з відносно невисокою швидкістю (як гелікоптери, безпілотники). Радіус дії – до 2,5 км.
“Зрозуміло, що в Україні є власні протитанкові комплекси – ПТРК “Стугна-П” (або “Скіф”) та “Корсар”. Звичайно, ці ПТРК поступаються Javelin, оскільки є комплексами другого покоління, а американський – третього. Переваги Javelin у тому, що ракета після наведення і захоплення цілі не вимагає участі оператора-стрілка. Вона має інфрачервону голівку самонаведення і може атакувати ціль двома способами: безпосередньо і згори. Така можливість дозволяє вражати майже всі сучасні танки. Проте варто звернути увагу на вартість. Один постріл Javelin коштуватиме 100 тисяч доларів через дорожнечу ракети. Експортна ж ціна цього комплексу становить 250 тисяч доларів. Для порівняння вартість “Корсара” – 130 тисяч доларів, а ракети до нього – 20 тисяч доларів. Проте навіть наявність віт­чизняних ПТРК не означає їхню присутність на передовій. За нашою інформацією, необхідної кількості на передку наразі немає. Американські системи цю проблему можуть вирішити”, – повідомляє depo.ua.
Та зараз ще зарано говорити про те, чи Україна отримає саме Javelin (та й не тільки ці комплекси нам потрібні) навіть у випадку позитивного рішення Білого дому про постачання нам зброї. Відомо, що в США це питання активно просуває об’єднання з неформальною назвою “друзі України”, до якого входять політики з різних політсил, а також чинні й колишні військові і дипломати. Наприкінці червня Україну відвідав американський експерт з безпеки і оборони Філіп Карбер, і він від імені “друзів України” розповідав, на постачанні якої саме зброї вони наполягають. BBC-Україна повідомляла, що йшлося про протитанкові ракетні системи (Javelin чи TOW-2). А також про броньовики Bradley, військові машини Humvee (які уже використовуються українськими морпіхами), автомобілі MRAP, які можуть витримувати вибухи мін, а також тактичні транспортні засоби JLTV (наступне покоління військових машин, яким замінюють Humvee); контрбатарейні радари далекого радіусу дії, які дозволяють виявляти далекобійну артилерію та системи залпового вогню (такі радари, але меншої потужності, ЗСУ вже отримували від США та застосовували, зокрема, у боях під Дебальцевим); безпілотники для аеророзвідки, убезпечені від засобів радіоелектронної боротьби (минулого року ЗСУ отримали кілька аналогових американських безпілотників Raven RQ-11B, однак використання у зоні АТО виявило їх неефективність за умов конфлікту з потужною радіоелектронною протидією); засоби захищеного зв’язку. Також  йшлося про можливість обміну даними розвідки у реальному часі між Україною і США, додаткові тренування для українських військових і американську допомогу в реформуванні нашої армії.  Зрештою, лише час покаже, чи зважиться нинішній американський президент зробити те, чого боявся його попередник.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7760 / 4.46MB / SQL:{query_count}