“Газпром” поставили на місце

Стокгольмський арбітражний суд скасував кабальні вимоги російського газового монополіста, відкривши шлях до енергонезалежності України

фото: brokerarena.com
В останній день травня Стокгольмський арбітражний суд виніс окреме рішення в суперечці “Нафтогаз України” та “Газпрому”, скасувавши вимогу оплати газу за нав’язаним принципом “бери або плати” і заборону на перепродаж Україною газу іншим компаніям, а також зобов’язав російського газового монополіста перерахувати з початку 2014-го вартість блакитного палива за європейськими ринковими цінами. Наразі це лише виграна битва – війна ще не закінчилася. Остаточну крапку в цьому питанні суд має поставити щонайшвидше до кінця червня.

Енергетична зброя Росії

Все почалося в січні 2009-го після укладання скандального “контракту Тимошенко-Путіна” терміном на десять років, що фактично зробило нашу країну залежною в енергетичному плані від Росії. Таким чином Україна зобов’язалася щороку купувати в північного сусіда 52 мільярди кубометрів блакитного палива, сплачуючи при цьому гроші за весь об’єм газу, навіть у разі відсутності його постачання.
Енергетична кабала продовжилася наступного року, коли тодішні президенти обох держав Віктор Янукович і Дмитро Медведєв підписали так звані “харківські угоди”, які передбачали продовження терміну перебування в Криму Чорноморського флоту на 25 років взамін на зниження вартості газу в розмірі 100 доларів за тисячу кубометрів. Після анексії Криму Кремль припинив дію цих домовленостей, вирішивши, що Україна має платити за блакитне паливо стару високу ціну. Наша країна не могла та й не мала потреби купувати прописані в контракті обсяги газу.
У червні 2014-го український “Нафтогаз” звернувся до Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма з проханням переглянути вартість газу, придбаного з травня 2011-го до жовтня 2015-го, заміну положень у пунктах про заборону експорту та обов’язкові продажі блакитного палива. За цим позовом “Нафтогаз” вимагає від “Газпрому” 30,3 мільярда доларів разом зі штрафами та відсотками, інформує ВВС Україна.
Разом із цим є ще суперечка щодо недопоставки та недоплати за послуги транзиту газу в 2009-2016 роках. Після підписання контракту умови формування транзитних тарифів в Європі суттєво змінилися, тому “Нафтогаз” вимагає привести транзитний тариф, який “газпромівці” відмовляються переглядати впродовж понад 5-ти років, у відповідність до європейських умов. У цій справі українська сторона вимагає стягнути з “Газпрому” 12,3 мільярда доларів, натомість зустрічна вимога російської компанії – 0,007 мільярда доларів.
Російський газовий монополіст, який три роки тому зупинив постачання блакитного палива в Україну, лякаючи багатомільярдним позовом, хоче отримати від “Нафтогазу” 47,1 мільярда доларів боргу за поставлений газ, левовою часткою яких є оплата за принципом “бери або плати”. Щоб уникнути зупинки вітчизняної економіки, у 2015-ому році українська влада ініціювала реверсні поставки блакитного палива з європейських країн, здебільшого зі Словаччини. Таким чином наша держава зіскочила з газової “голки” Росії і вже близько двох років купує газ не в “Газпрому”, а в Європи за ринковою, а не політично вмотивованою ціною.

Перша перемога

Завдяки Стокгольмському арбітражу “Нафтогаз” домігся формування дешевшої плати за блакитне паливо від “Газпрому” за європейськими нормами. Однак шанси отримати компенсацію за завищення ціни в України мізерні. Російська сторона наразі вивчає це рішення, наголошуючи, що воно є проміжною стадією судового процесу. Щоправда остаточне рішення суддів базуватиметься на попередньому, тому тут, вочевидь, змін не буде. До того ж, згідно з підписаним між “Нафтогазом” і “Газпромом” контрактом, воно не підлягатиме оскарженню.
Українська сторона вже назвала такий розвиток подій великою перемогою. Справді, у випадку програшу “Нафтогаз” міг би стати банкрутом, адже довелося б заплатити Росії шалену суму грошей. Президент Петро Порошенко зазначив: після виграшу “Нафтогазу” Москва вперше втратила можливість використовувати газ як зброю політичного тиску. “Ера шантажу щодо ціни на блакитне паливо завершилася. Україна як найбільший у минулому покупець російського газу нарешті за 25 років незалежності відстояла економічно обґрунтовані умови придбання цього товару. Політика, корупція знищені у цій сфері. Це серйозний сигнал, що іноземні інвестори прийдуть в Україну, тому що на нашій території тепер ціна на газ формується за європейськими стандартами. Ми маємо величезний, унікальний потенціал щодо зберігання і транспортування блакитного палива”, – зазначив очільник українського Міністерства юстиції Павло Петренко, інформує Українська правда.
Безумовно, це вагомий крок України на шляху до уникнення підстав для шантажу з боку нашого північного-сусіда і зміцнення власної енергетичної безпеки. Залишилося лише дочекатися остаточного рішення Стокгольмського арбітражного суду.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.7085 / 4.11MB / SQL:{query_count}