Блокада по-новому

РНБО вирішила, що зараз треба припинити переміщення вантажів через лінію зіткнення на Донбасі

фото: president.gov.ua
Після майже двох місяців блокади громадськими активістами, ветеранами АТО та низкою нардепів (зокрема представниками “Самопомочі” разом із позафракційним Володимиром Парасюком) торгівлі з ДНР/ЛНР, з’явилось рішення РНБО про тимчасове припинення переміщення вантажів через лінію зіткнення на Донбасі. Цьому рішенню, яке формально запропонував Президент, передували кілька політично надгарячих днів. 
Ще на вихідних відбулась зустріч мера Львова, лідера “Самопомочі” Андрія Садового із міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим та главою держави Петром Порошенком. Потім, у понеділок, силовики затримали майже півсотні учасників блокади на їхньому редуті поблизу станції Кривий Торець (щоправда, пізніше відпустили), а у “Штабі блокади” це назвали силовим розгоном їхньої акції. Новий виток отримали інформкампанії як проти, так і за блокаду. Пропрезидентські політики та силовики розповідали про те, що серед блокувальників були колишні засуджені і що за участь у блокуванні активісти отримували гроші. З іншого боку з’явилось купа заяв про поліцейське свавілля і те, що в Україні знову запроваджується диктатура. 
Після цього відбулись протести (не надто масові, але все ж протести) в низці українських міст. У Луцьку прихильники блокади зайшли в приміщення Волинської ОДА, на свої засідання позачергово збирались кілька місцевих рад, зокрема і Львівська міська рада. Були рішення на місцевих рівнях про засудження дій силовиків, були вимоги відставки керівників правоохоронних органів і так далі.
Були й нові сутички та скандали нардепа Парасюка з поліцейськими. Були оприлюдненими й різні відео всіх цих подій, і кожен, в залежності від політичної позиції, бачив на цих кадрах те, що хотів бачити. 
Від “Української правди” була інформація про те, що АП розіслала  депутатам від БПП “темники”, в яких дала вказівку хвалити Порошенка і критикувати Садового. 
А за всіма “намальованими” цифрами про збитки від блокади, які використовували її критики, так само, як і за патріотичними емоціями від прихильників, легко можна було знайти пустий піар та бажання політиків заробити для себе побільше дивідендів на будь-які майбутні вибори. 

Хід від Президента

І от у середу зранку, 15 березня, відбулось екстрене засідання РНБО. “Усвідомлюючи загострення загроз економічній і енергетичній безпеці України, спровоковане свідомими діями терористів, та враховуючи те, що РФ почала на державному рівні визнавати “документи” самопроголошених республік, з метою захисту прав і свобод громадян України та забезпечення національної безпеки України РНБО вирішила: тимчасово, до реалізації пунктів 1-2 Комплексу заходів з виконання Мінських домовленостей від 12 лютого 2015 року, а також до повернення під українську юрисдикцію захоплених підприємств, припинити переміщення вантажів через лінію зіткнення… Міністерству внутрішніх справ України, Національній поліції України, Національній гвардії України за участю Служби безпеки України доручено невідкладно припинити переміщення вантажів через лінію зіткнення залізничними і автомобільними шляхами та створити умови для залучення громадського контролю щодо виконання цього рішення”, – заявив секретар РНБО Олександр Турчинов.
Рішення не стосується гуманітарних вантажів, а також особистих цивільних авто. “Рішення не стосується громадян і їх особистого майна. Стосується товарів у промислових обсягах, а не ковбаси в сумках для сім’ї”, – пояснював глава МВС Арсен Аваков, повідомила “Українська правда”. 
В “Штабі блокади” похвалили рішення РНБО, але також додали, що з висновками ще треба почекати. “Наскільки цей намір обернеться в серйозні рішення ми побачимо після підписання Петром Порошенком рішення РНБО. Нагадуємо наші вимоги з самого початку блокади: звільнення наших полонених, яких утримують на окупованих територіях і в Росії, та прийняття парламентом закону, який заборонить торгівлю з окупованими територіями. Шкода, що найвищі державні інституції почали приймати рішення тільки на 59 день блокади. Але завжди краще пізно, ніж ніколи”, – зазначено у їхній заяві.
Турчинов заявляв про те, що всі автомобільні та залізничні шляхи до окупованого Донбасу мали перекрити вже від учорашнього дня, з 13.00 год. 15 березня. І речник Державної прикордонної служби Олег Слободян зрештою у ЗМІ розповідав, що з того моменту вантажні перевезення через лінію розмежування були припинені. 
Здавалося б, центральна влада на чолі із Петром Порошенком виконала те, чого вимагали учасники блокади, запровадила її на державному рівні. Фактично тепер Президент очолив блокаду. Проте в наших реаліях завжди є багато “але”. Активісти, які брали участь у блокаді до цього часу, зараз просто так не розійдуться. А наскільки їм дозволять контролювати дії влади? А ще їхня вимога щодо звільнення українських полонених. До кого вона спрямована, до офіційного Києва чи Москви? А щодо закону про окуповані території, який так відстоює “Самопоміч”, то Президент дав чітко зрозуміти, що він проти юридичного визнання частини Донбасу окупованою територією, бо це, за його словами, зруйнує мінський процес і дозволить Росії вийти з-під західних економічних санкцій, які власне, і “прив’язанні” до виконання мінських угод. Петро Порошенко заявив, що внесе до парламенту новий законопроект про відновлення територіальної цілісності України.
Окрім того, невідомо, наскільки довго діятиме рішення РНБО. Здавалося б, там є відсилання на виконання ворогом пунктів мінських угод про припинення вогню і відведення зброї від лінії розмежування. Але також є згадка про необхідність повернення Україні “віджатих” бойовиками підприємств. Та усі розуміють, що це підприємства олігарха Ахметова, тому йдеться про повернення їх власне йому. І це звичайно, не подобається прихильникам блокади, які звинувачують владу у відстоюванні інтересів цього донецького олігарха.

фото: pravda.com.ua

Битва олігархів

Насправді, про те, що і нова влада в Україні “прикривала” Ахметова говорив вже не один експерт. Але й у історії із блокадою можна знайти слід іншого олігарха – екс-голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського. В нього був суто економічний інтерес, адже замінити антрацитове вугілля для переобладнаних ТЕС можна на мазут, 90%  виробництва якого в Україні контролює саме Ігор Коломойський. На це ще раніше звертав увагу у ЗМІ Директор Інституту економіки і прогнозування НАНУ Валерій Геєць.
Окрім того може бути і політичний інтерес, адже протистояння між Коломойським і Порошенком триває вже не один рік. У фракції БПП взагалі відверто називали Коломойського  “основним бенефіціаром” блокади. “Тепер я в цьому остаточно впевнений. Підтверджує реакція його прямих соратників – і пости в соцмережах, і цілком організована, а не стихійна акція у Волинській ОДА. Нагадаю, що облраду на Волині очолює прямий партнер Коломойського – Ігор Палиця. Вони разом мають прямий інтерес”, – писав у Facebook нардеп Володимир Ар’єв. До речі, він також звинувачує у співпраці із Коломойським команду Тимошенко.
І в цьому контексті цікаво, що центральна влада, яка так критикувала блокаду Донбасу раптом вирішила її очолити. Але тему збитків для економіки Президент Порошенко не забув, як і не забув назвати винних на його думку.
“Те, що дії наших блокадників влетять Україні в копієчку, це очевидно. В яку саме, покаже калькуляція. І ці рахунки ми виставимо не лише самопроголошеним республіканцям, але й “Самопомочі”, “Батьківщині” та іншим зачинщикам та промоутерам блокади. Як не прикро це усвідомлювати, гуляй-поле в зоні АТО створила політична сила, яку ми вважали демократичною, ліберальною та реформаторською. Взяли і зробили – нечесно і непорядно по відношенню до країни. Хіба годиться в такий от спосіб відволікати увагу від провалів свого лідера, який за два з половиною мерських терміни не спромігся вирішити найгострішого комунального питання і буквально засипав сміттям найкрасивіше європейське місто України?”, – заявив Порошенко на засіданні РНБО.
У “Батьківщині” відповіли, що не розуміють звинувачень Порошенка. У “Самопомочі” на тему рішення РНБО заявляли, що його б не було без попередньої блокади активістами. “Рішення РНБО має тимчасовий характер. Тож ми сподіваємось, що все це, врешті, закінчиться цивілізованим шляхом, який ми пропонуємо ще з 2014 року. Необхідно прийняти системне рішення у вигляді Закону України “Про тимчасово окуповану територію”. Нагадаю, що цей закон обмежує торгівлю з окупованими територіями виключно продажем туди продуктів, товарів, необхідних для виживання наших громадян, і гуманітарною допомогою під контролем міжнародних організацій. Рішення РНБО  не було б можливим без тиску людей”, – заявив нардеп від “Самопомочі” Єгор Соболєв.
Насправді в усій цій історії занадто рано ставити крапку. Влада поки вирішила дещо заспокоїти суспільство, продемонструвати, що здатна контролювати ситуацію. 
А далі будуть ще “розбірки” з Парасюком, який на українському блокпості під Слов’янськом розмахував своїм посвідченням нардепа і погрожував поліцейським та їхнім сім’ям. В Нацполіції стверджують, що Парасюк особисто бив їхніх співробітників. Проти нардепа вже відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 345 ККУ “Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу”. Сам Парасюк на фото у Facebook демонстрував, що побили його.

Порошенко vs Садовий

Ще продовжиться боротьба між президентською командою та “Самопоміччю”. 15 березня віце-спікер Оксана Сироїд (яка представляє партію Садового) закрила засідання парламенту, коли до сесійної зали під “захистом” коаліційних нардепів увійшли представники поліції Донеччини та Нацгаврдії і намагались розповісти про інцидент із вже згаданим Парасюком. Сироїд тоді головувала на засіданні, бо в той момент спікер Парубій був в РНБО, і вона заявила, що поліцейські захопили трибуну парламенту, навіть через це звернулась до прокуратури та СБУ. Після повернення Парубія до парламенту голови фракцій зібрались і начебто домовились розслідувати інцидент із потраплянням силовиків до сесійної зали. Але також ще перед цією нарадою нардепи із коаліції заявляли, що домагатимуться відставки Оксани Сироїд з посади віце-спікера ВРУ.
Та ще більше політичну ситуацію може загострити відкриття кримінального провадження проти Садового. Сам Андрій Іванович заявив, що вже знає про такий ймовірний крок від прокуратури. А також і Генпрокурор Луценко вже говорив про це, пояснивши, що зараз йдеться про розслідування трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі. “Всі розмови про те, що якісь спеціальні диверсанти із конкуруючих політичних партій підпалили сміттєзвалище експертиза не підтвердила. Це було самозагоряння через недотримання технологій. Відтак стоїть питання про недбалість службових посадових осіб Львівської міської ради, які призвели до такого становища. По-старому це – халатність. Але все обтяжується тим, що ми маємо трьох загиблих. Сім’ї в праві спитати, хто зі службових осіб Львівської міськради за це відповідає. Саме зараз досудове слідство обласної прокуратури встановлює цього „Хто?“. Я не можу виключати, що ним може бути і міський голова, і його заступники, і інші посадові особи”, – заявив цього тижня Луценко в ефірі телеканалу ZIK.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7468 / 4.47MB / SQL:{query_count}