Без молитви і покаяння піст – лише дієта!

28 листопада у християн східного обряду розпочався Різдвяний піст і триватиме він до 6 січня

Аби християни мали нагоду гідно приготуватися до великих свят, Церква визначила відповідний час посту перед ними. Тож перед Різдвом Христовим маємо чотиритижневий Різдвяний піст, який називають у народі Пилипівка, бо він починається після дня пам’яті святого апостола Пилипа. В українських православних і греко-католиків він розпочався учора, 28 листопада, і триватиме до 6 січня.
У римо-католиків цей піст трохи коротший і називається Адвент, який традиційно розпочинається в неділю, що випадає між 28 листопада і 3 грудня (цього року – 1 грудня), і триватиме до Надвечір’я Різдва, тобто до 24 грудня.
Перші згадки про піст перед Різдвом на Заході датовані V століттям, натомість на Сході про цю практику згадують трохи пізніше – у VIII столітті.
В давнину приписи щодо того, як постити, були досить строгі: споживати їжу було дозволено раз на день без молока і м’яса, а в суботу і неділю можна було їсти рибу.
Піст – це час особливої уваги до потреб, передусім душі, час частої молитви, сповіді та причастя, адже головна мета посту – духовне очищення людини. Тому піст – це відмова не тільки від скоромної їжі, але й від гріховних думок, згубних пристрастей і звичок для того, щоб можна було з чистим серцем зустріти свято Різдва. Без молитви і покаяння піст може стати лише дієтою! Тож нині Церква з різних причин досить злагіднила колись дуже строгі пости і не так щось забороняє, як радить уникати речей, які нас узалежнюють, і творити добрі діла.
Зокрема, згідно з приписами Партикулярного права УГКЦ, варто утриматися від споживання продуктів і страв із м’ясом в усі середи та п’ятниці Різдвяного посту. В інші дні дозволено споживати всі види продуктів і страв. Винятком є Новий рік (31 грудня – 1 січня), коли дозволено споживати всі види продуктів і страв. Також звільнені від обов’язку посту діти до 14 років та особи, яким виповнилося 60-ть, важкохворі, вагітні, матері після пологів і ті, що годують грудьми, ті, що подорожують (якщо час подорожі перевищує вісім годин), ті, що важко працюють, ті, що харчуються зі столу інших, а також убогі, що живуть з милостині.
Православна Церква офіційно не дає полегшень у пості, однак також наголошує, що самого утримання від певного роду їжі замало. Зокрема, Митрополит ПЦУ Епіфаній на своїй сторінці у фейсбуці пригадує повчання святих отців, що піст – не так стриманість від їжі, як стриманість від гріхів.
«Ми бачимо, що деякі люди постять ззовні, але внутрішньо їх поїдає гріх: вони зневажають своїх ближніх, злість і пристрасті панують у їхньому серці. Тому найважче зазвичай дотримуватися посту духовного, який полягає в молитві, стриманості, помірності, чистоті помислів, добрих ділах, милосерді, любові», – пише предстоятель. І наголошує, що під час посту невживання тієї чи тієї їжі є засобом допоміжним, а не визначальним, «бо ми постуємо тілом, щоби було легше постувати душі».
Також Митрополит Епіфаній нагадує про необхідність молитви: «Ані піст без молитви, ані молитва без посту не принесуть бажаного результату; піст і молитва необхідні в сукупності, вони разом – це ліки від гріха, вони зміцнюють нашу віру, надію, любов і з’єднують нас із Богом. Пам’ятаймо слова святителя Івана Золотоустого: «Хто постить, той стає легким і окрилюється, і з добрим духом молиться. Хто постячись молиться, той має два крила, легші від вітру». Тож як птах, що без крил не може злетіти у небо, так і ми без посту й молитви не зможемо досягти висот виконання заповідей Божих, щоб бути гідними називатися дітьми Отця свого, Який створив нас за образом Своїм».

10 настанов владики Венедикта Алексійчука (УГКЦ) на Різдвяний піст

1. Для Церкви існує дві найбільші події в житті Ісуса Христа – Його Воскресіння, через яке Він подарував нам життя вічне, а також Його народження, тобто воплочення Сина Божого. Подібно як християни готуються до Великодня, щоб гідно зустріти це свято, так само вони повинні усвідомлено зустріти Різдво.
2. Спонтанність – це добре, але тоді, коли вона побудована на доброму приготуванні. Тому Церква заповідає час Різдвяного посту для доброго приготування і усвідомленого переживання Різдва Господа нашого Ісуса Христа.
3. У давнину церковна традиція наголошувала, що під час Різдвяного посту не можна споживати м’ясо, а рибу – тільки в неділю. Якщо хтось може цього дотримуватися сьогодні, похвально. Якщо ж ні, рекомендується не споживати м’яса в середу і п’ятницю.
4. Люди, які перебувають у надзвичайних обставинах, від яких вони залежні і не можуть обирати їжу, звільнені від посту.
5. Я не люблю їсти м’яса, тому піст для мене легкий. Тому мені слід було б відмовитися від чогось іншого (споживання солодощів, перегляд телевізійних програм).
6. Ми часто залежні від багатьох речей, тому цей піст – період виявляти свої залежності. Мовиться не лише про алко- чи наркозалежних, а й про залежність від інтернету. Під час цього посту ми повинні визволитися від своїх залежностей, бо лише так зможемо гідно зустріти народження Христа.
7. Радив би кожному з нас бути обережним із вживанням алкоголю. Є люди, які під час посту відмовляються від нього.
8. Питання полягає не в строгості посту, бо він полягає не лише у вживанні чи невживанні чогось. Піст – це насамперед духовне приготування.
9. Потрібно починати з малого, бо ніхто не народжується святим чи грішним – такими стають. Тому коли мовиться про піст, потрібно подумати, від чого ми можемо легко й реально відмовитися. Таким чином крок за кроком цю свободу ми зможемо відвойовувати.
10. Піст, відверто кажучи, не потрібен Богу. Він потрібен нам, щоб ставати вільними і свобідними.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4205 / 4.01MB / SQL:{query_count}