До школи без стресу

Як за останні тижні літа потрібно підготуватися дітям та їхнім батькам, щоби навчання було успішним та приносило задоволення

На календарі середина серпня, тож невдовзі до школи. Діти бавляться і чекають, коли ж настане це свято, “посвята в дорослі”. Батьки ж нерідко нервуються. А саме вони найбільше впливають на те, як сприйматимуть навчання, вчителів та й назагал школу їхні діти. Проте нерідко можна почути фрази на кшталт: “А що ти робитимеш в школі, ти  ж такий безпорадний?”, “Чекай, підеш до школи, там…”, “Тебе не візьмуть в школу, бо… в школу беруть тільки чемних (охайних, гарних…) дітей” і подібні вислови. Ними дорослі намагаються спонукати дітей бути самостійнішими, охайнішими, стараннішими… Однак, як зазначають психологи і педагоги, ці фрази не тільки не допомагають, а й шкодять.

Правильна мотивація

Як розповіла “Львівській Пошті” практичний психолог ліцею “Інтелект” Ірина Сокіл, словесні пряники працюють набагато краще, ніж словесні батоги, тому дитину треба передусім заохочувати, мотивувати, а не страхати школою та труднощами.
“Кожна дитина сприймає світ по-своєму: хтось не може дочекатися, коли вже та школа, натомість інші ще просять трошки побавитися і намагаються відкласти навчання на пізніше. Однак для кожної дитини настає час іти вчитися і дуже важливо, щоб вона була відповідно налаштована, щоб мала правильну мотивацію, для чого вона йде в школу, як це допоможе здійснити її мрію, наприклад, стати медиком чи творцем комп’ютерних ігор”, - каже психолог.
Психолог радить влаштувати дитині екскурсію: зайти всередину школи, показати майбутньому першокласнику його класну кімнату, спортзал, їдальню, туалет, медпункт
З її слів, правильне налаштування – це передусім позитивне налаштування. Тож побавтеся в школу, станьте для дитини вчителькою, а потім поміняйтеся ролями і побудьте учнем. Це допоможе дитині тренувати пам’ять, мовлення, увагу тощо. У ролі вчительки можна прочитати казку, а потім попросити дитину розповісти, що найбільше запам’яталося, запропонувати вигадати закінчення чи продовження або ж чи намалювати ілюстрацію. А головне – дитина не розгубиться, коли таке завдання постане перед нею на справжньому уроці.
Також психолог радить влаштувати дитині екскурсію: зайти всередину школи, показати майбутньому першокласнику його класну кімнату, спортзал, їдальню, туалет, медпункт тощо. Що більше таких екскурсій, то краще – дитина запам’ятає, що де є і не буде почуватися розгублено у перші дні, а навіть зможе показати однокласникам, а це сприятиме її соціалізації.
Часті прогулянки до школи допоможуть дитині запам’яти дорогу, звикнути до неї, а батькам – розрахувати, скільки потрібно часу, щоби без поспіху встигнути на уроки.

Самостійність і режим дня

“Навчити дитину писати і читати – це вишенька на торті, набагато важливіше, аби дитина мала відповідні своєму вікові соціальні і побутові навички, мала відповідний рівень емоційного розвитку. Шкільна програма передбачає навчання читанню і письму, однак це вже надбудова, базу мають дати вдома батьки”, - наголошує співрозмовниця, тому не потрібно корпіти над прописами, натомість варто звернути увагу на головне.
Дитину треба передусім заохочувати, мотивувати, а не страхати школою та труднощами
Варто потренуватися самостійно одягтися, зашнурувати черевики,  складати наплечник. На переконання психолога, не варто “шкодувати” дитину і купувати взуття на “липучці”. Школяр має вміти зав’язати шнурівки на взутті, і це лише одна з базових побутових навичок. Якщо дитина цього не вміє – навчіть. Можна потренуватися у формі гри на різноманітних шнурках і шнурівках. До речі, такі вправи допомагають розвивати як дрібну моторику рук, так і логічне мислення. Батьки мають показати, як краще збирати портфель, що куди покласти, щоб легко можна було знайти. Це вже відтепер може стати щоденним ритуалом.
Без сумніву, з початком навчання доведеться змінити режим дня не тільки учнів, а й батьків. Як показує досвід, проблеми з ранковим прокиданням – одні з найпоширеніших, однак батькам треба не забувати, що невиспана дитина не зможе нормально засвоювати матеріал, їй важче контролювати свої емоції. Тож починати перехід на новий графік потрібно було ще з тиждень тому, а як ще не почали, то вже сьогодні треба вкласти дитину спати трохи раніше.
А щоб дитина знала, коли час щось робити, навчіть її користуватися годинником. Встановіть чіткі межі для ігор, перегляду мультиків, навчання, заохочуйте дитину самостійно пильнувати їх, проте не давайте шансів для маніпуляцій. Розкажіть дитині, як важливо, щоб кожна річ була на своєму місці, вигадайте для іграшок, книжок, шкільного приладдя, наприклад, замок, нехай кожна річ повертається до своєї домівки. Дайте дитині відчути відповідальність за них, можна знайти багато способів похвалити за виконану без нагадувань роботу, а навіть якщо нагадали заохотьте до порядку, можливо дитина захоче встановити свій порядок, як їй зручніше, нехай пояснить чому. 
“Виховуйте повагу до вчителів, вчитель має бути для дитини авторитетом, вчіть шанобливого ставлення до всіх, хто працює у школі: прибиральниць, працівників їдальні, а також доброго ставлення до однолітків. Перевірте чи знає дитина, що робити, коли випадково скинула на підлогу олівець однокласниці, нагадайте про правила ввічливості. А головне у теплі сонячні дні набудьтеся з дитиною, багато гуляйте, розмовляйте, виявіть справжнє зацікавлення нею, нехай дитина відчує вашу безумовну любов, яка не залежатиме від успішності в школі”, - радить Ірина Сокіл.

10 правил для батьків майбутніх першокласників

1. Частіше розмовляйте з дитиною про школу, шкільне життя, про нових друзів, про нові можливості, які вона відкриє, чому це так класно ходити в школу і яку користь матиме з цього дитина. Наприклад, якщо дитина мріє стати лікарем, то школа їй дасть те, те і те… 
2. Не приховуйте труднощів, які чекають на майбутнього школяра, але й не лякайте ними, переконуйте дитину, що їй це під силу, а труднощі допомагають здобути щось цінне, стати міцнішими.
3. Частіше звертайте увагу дитини на її зовнішній вигляд, на ввічливість, хороші манери у спілкуванні як з однолітками, так і з дорослими. 
4. Переконайтеся, що дитина має найпростіші навички самообслуговування (вмиватися, чистити зуби, одягатися, доглядати одяг, акуратно їсти, скласти портфель), якщо ж ні, допоможіть стати самостійнішою.
5. Поступово зробіть відповідним до шкільного графіку режим дня дитини, передусім привчіть лягати спати та вставати у певний час.
6. Заохочуйте дитину до малювання кольоровими олівцями, письма ручкою (написання паличок, кружечків, квадратиків), аби її рука так швидко не втомлювалася. Розвивайте дрібну моторику рук.
7. Навчайте дитину дбайливого ставлення до книжок, олівців, зошитів, фломастерів. Навчіть їх правильно гортати сторінки, закривати ковпачками ручки та фломастери, точити олівці тощо.
8. Заохочуйте майбутнього школярика до набуття знань: розповідайте та читайте про щось нове, діліться враженнями, розпитуйте, що найбільше запам’яталося, чому. 
9. Якщо виникає непорозуміння чи конфлікт, спробуйте увійти в становище дитини, пригадайте себе у такому ж віці – свої страхи, невдачі, помилки, а також свої очікування щодо батьків, вчителів, дорослих. Не бійтеся розповідати про них дітям, діліться досвідом, як вдалося подолати труднощі. У жодному разі  не принижуйте гідності дитини, а старайтеся заохотити її до подолання труднощів.
10. Не критикуйте вчителів в присутності дитини та не відгукуйтеся негативно про школу, намагайтеся вирішити всі спірні питання та проблеми так, щоб дитина не була в це втягнена! 

Що потрібно придбати до 1 вересня

Аби з 1 вересня не бігати через день по крамницях в пошуках чогось вкрай важливого краще завчасу подбати про все найнеобхідніше. Тут є кілька загальних правил.
Перед тим як закуповуватись до школи, обов’язково зверніться до школи, аби не накупити зайвого.
Залучайте до закупів дитину, нехай вона обере те, що подобається. Якщо ж ви не згодні з її вибором, аргументуйте свою позицію, спробуйте знайти “золоту середину”. Якщо це щось не дуже дороге, придбайте обидва варіанти і дайте можливість спробувати, обвязково розпитайте про враження та результати порівняння.
Не економте на якості, адже, як відомо, скупий платить двічі, та й дитини почуватиме себе некомфортно в новому середовищі, якщо їй її одяг чи приладдя здаватиметься найгіршим. Проте й вирізнятися дорогими штучками також не варто. дитина має знайти своє місце в школі не завдяки речам, однак вони не мають у цьому стояти на заваді.
Одяг. Попри те, що шкільну форму в Україні скасували, у деяких школах вона ще є актуальною, тож потрібно з’ясувати, які вимоги щодо одягу є в тій чи тій школі (зрідка форму закуповує адміністрація, а подекуди є встановлені вимоги щодо певних критеріїв, наприклад кольору). Якщо ж одяг довільний, все ж уточніть, чи є якісь обмеження та достатньо в дитини зручного одягу на щодень до школи.
Спортивна форма та взуття. Кожному школяреві необхідна спортивна форма, на холодну пору спортивний костюм, на теплю достатньо шортів та футболки, бажано з натуральних тканин, якісного пошиття. Легкі та зручні кросівки для бігу – найкращий варіант спортивного взуття.
Наплічник обов’язково потрібно приміряти, чи він зручний для дитини. Аби в майбутньому уникнути проблем з поставою, він має мати ортопедичні вставки на спинці та тверде дно.
Канцтовари. Перш ніж їх придбати уточніть у школі, що саме потрібно і чи є якісь особливі вимоги чи рекомендації до них. Першокласнику знадобиться: по кілька зошитів в клітинку та косу лінійку, папка та обкладинки для зошитів, альбом для малювання, щоденник; набір кольорового картону і кольорового паперу, клей, ножиці; ручки, лінійка, кутник, пенал;  прості та кольорові олівці,  і фломастери, ґумка для стирання; пензлики, акварельні фарби та склянка-непроливайка; а також обкладинки та закладки для підручників.

Богдан Остальський, головний спеціаліст з педіатрії управління охорони здоров’я Львівської міськради:
– Батьки першокласників мають подати в школу всього дві медичні довідки – за результатами медичного огляду (форма № 086-1/о) та довідку про щеплення (копія карти профілактичних щеплень), однак, крім сімейного лікаря, потрібно пройти огляд у інших спеціалістів, до яких він скерує. Зокрема, дитину має оглянути хірург, лор, окуліст, ендокринолог, стоматолог, психолог, психіатр, також потрібно здати необхідні аналізи. Кожен лікар в історії розвитку дитини записує висновок, чи дитина здорова чи є відхилення. На підставі цього сімейний лікар виписує довідку у школу. У довідці лікар повинен зазначити: дані про дитину, чи вона здорова, щеплена, чи не мала контактів з інфекційними хворими і чи може відвідувати навчальний заклад. Тобто містити інформацію про результати медогляду та рекомендації щодо занять фізкультурою, задля останнього сімейний лікар або педіатр проводить так звану пробу Руф’є, тобто визначає функціональний cтан серцево-судинної системи та на підставі цього обстеження дає рекомендації, в якій групі дитина має займатися на уроках фізкультури: основній (без відхилень), підготовчій (незначні відхилення) чи спеціальній (за наявності серйозних патологій). Згідно з чинним законодавством та рішенням Верховного Суду України, якщо дитина не має всіх передбачених для відповідного віку обов’язкових профілактичних щеплень, то вона не може відвідувати дитячий колектив. Але таке рішення приймає керівник закладу. Лікар лише констатує факт і зазначає про це в довідці. Якщо дитина нещеплена без поважної причини, то це пряма засторога, аби не пускати її до школи. Не так багато, але в нас є діти, які за станом здоров’я мають протипокази до щеплень, тобто на певний час їх не можна вакцинувати, такі діти не мають перешкод для відвідування закладу, однак, якщо дитина не щеплена і на це немає поважної (медично обґрунтованої) причини, то її мали б не допустити до занять в колективі. Освітяни поки не мають сміливості до рішучих дій, побоюючись додаткової напруги, проте закон є і він чинни. Також в нас є закон про захист персональних даних, тож інформацію про патології в дитини, перебування на диспансерному обліку та інше лікар може внести в довідку лише зі згоди батьків. Батьки можуть звернутися до лікаря з проханням видати довідку, що дитина має проблеми зі здоров’ям, наприклад алергію, якісь відхилення в психологічному розвитку, серйозні патології тощо, щоби проінформувати заклад, де навчатиметься дитина, щоби уникнути непередбачуваних, а можливо й небезпечних ситуацій, та створити найкращі умови для ефективного навчання.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6217 / 4.22MB / SQL:{query_count}