Життя стало довшим, але не надто радісним

У незалежній Україні тривалість життя людей дещо збільшилася. Найпоширенішими залишаються хвороби системи кровообігу та онкологічні недуги, які часто призводять до смерті

В Україні зараз понад 42 мільйони людей (у цій статистиці не відображені ті, що живуть на тимчасово окупованій території Криму). Серед усього населення майже 8 мільйонів становлять діти до 18 років. Літніх людей віком від 65 років і старших – 7 мільйонів. Працездатних українців – понад 25 мільйонів.
За роки незалежності тривалість життя українців збільшилася на майже два з половиною роки. Зараз вони, як правило, доживають до 72-ох. Причому жінки зазвичай живуть довше, аніж чоловіки. Тривалість життя перших – майже 77 років, других – 67 років, повідомляє Державна служба статистики. Однак поки що в країні більше людей помирає, аніж народжується. До прикладу, торік народилося понад 360 тисяч дітей, але померло на 200 тисяч більше.
На першому місці серед причин смерті залишаються хвороби системи кровообігу (в минулому році через них померло майже 400 тисяч українців). На другому місці – онкологічні недуги (торік кожна сьома людина померла саме від раку).

Чоловікам важче

Однак за показником тривалості життя Україна значно відстає від країн Європи. Так, у ЄС чоловіки живуть у середньому 78 років, жінки – майже 84. Тільки у Латвії та Литві чоловіки доживають до майже 70 років, розповіла науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Лідія Ткаченко. З її слів, ці цифри свідчать про те, що такого значного розриву між тривалістю життя чоловіків та жінок, як в Україні, немає ніде. Експерт пояснює це насамперед соціальними причинами. Серед них – схильність представників сильної статі до згубних звичок, байдуже ставлення до свого здоров’я, профілактики хвороб, а також специфіка роботи.
“Чоловіки частіше мають робочі спеціальності, де доводиться піднімати важкі вантажі, перебувають на тяжкій та небезпечній роботі. До прикладу, на тому ж будівництві”, – каже вона.

Шлюб не важливий

З 28 держав-членів Євросоюзу у восьми країнах більшість дітей були народжені поза шлюбом. Лідером рейтингу стала Франція, де майже 60% немовлят з’явилися у пар, які не перебувають у шлюбі. Болгарія і Словенія посіли в цьому списку друге і третє місця. Такі дані опублікувала статистична служба Євросоюзу. Європейці зволікають з реєстрацією шлюбу, аби перевірити свої стосунки завдяки спільному проживанню.
Європа та її ставлення до сім’ї впливає і на ставлення українців до офіційного шлюбу. В Україні за роки незалежності кількість зареєстрованих шлюбів зменшилась майже удвічі. Приміром, у 2017-ому зареєстрували 250 тисяч шлюбів. Але зменшилася й кількість розлучень (найбільше розлучалися в Україні на початку 1990-их років). Торік зареєстрували майже 130 тисяч розлучень.
В Україні також збільшується кількість дітей, народжених поза шлюбом. Якщо в 1990 році кожна десята дитина з’явилася у жінки, яка не перебувала в зареєстрованому шлюбі, то торік – вже кожна  п’ята. Українки частіше народжують у віці від 20 до 30 років.
Зі слів соціального психолога Ігоря Гусєва, важливість офіційної реєстрації шлюбу, яка була в часи Радянського Союзу, теперішні українці ігнорують. Але сказати, чи зменшуватиметься кількість зареєстрованих шлюбів серед нас надалі, важко. Збільшення кількості дітей, народжених поза шлюбом, напряму пов’язана зі зменшенням для українців важливості шлюбу.
“Можемо говорити про певну незалежність жінки, про додаткові права. Вона має бути не тільки обслугою в сім’ї, піклуватися про дітей, а й займатися кар’єрою. Жінки спокійно народжують поза шлюбом і не думають, що тільки в шлюбі можна народжувати”, – пояснює він.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3186 / 3.98MB / SQL:{query_count}