День народження Церкви

У неділю та в понеділок у християн східного обряду – Зелені свята

Завтра християни України, які додержують юліанського календаря, святкуватимуть один із найбільших і найрадісніших празників – Зіслання Святого Духа, або П’ятидесятницю, а наступного дня, в понеділок, – празник Пресвятої Тройці. У нас їх ще називають Зеленими святами, і це має давню традицію та символіку.
Це свято є перехідним і належить до пасхального циклу. З часів виникнення свято П’ятидесятниці зазнало багато змін та поглибило своє значення. Апостоли і перші християни цю назву свята перейняли зі Старого Завіту, від євреїв, бо зіслання Святого Духа на апостолів відбулося на п’ятдесятий день після Пасхи. Юдеї святкують Пасху в пам’ять про те, що Бог вивів їх із єгипетської неволі. Свято ж П’ятидесятниця є спомином про те, що на п’ятдесятий день після виходу з неволі на горі Синай Бог через Мойсея дав їм Закон – Десять заповідей. У той час гора Синай вкрилася зеленню, тож іще в старозавітні часи з’явився звичай прикрашати домівки зеленим віттям, а долівки встеляти листям.
Апостоли, які також були юдеями, зібралися разом, щоби відсвяткувати це свято, як заповів їм Христос перед своїм Вознесінням. І тоді зійшов на них Дух Святий.
Тож ці старозавітні свята в християнстві набули нового значення: Пасха – це свято виходу з неволі гріха і смерті, а П’ятидесятниця стала святом отримання Нового Закону, Нового Заповіту, який Христос дав учням ще під час Тайної вечері, для всього людства. Тому це свято вважається днем народження Церкви, нового народу Божого.
Наступного дня після Зіслання Святого Духа, у понеділок, Церква встановила свято Пресвятої Тройці, щоби виразити свою віру в триєдиного Бога. Святий Дух, який під час хрещення у Йордані зійшов на Христа, тепер зійшов через апостолів на всіх, що вірують у триєдиного Бога. І якщо символом першого свята є вода, то під час зіслання важливим елементом є вогонь, який не тільки очищає, але й спонукає на свідчення, випромінювання світла та запалювання інших людей.
Святий Дух, який зійшов на апостолів у день П’ятидесятниці, сходить на кожного християнина під час прийняття Святих таїнств Церкви: хрещення, миропомазання, Євхаристії та інших, щоб ми, зі слів апостола Павла, ставали храмом Святого Духа.
Християни перейняли в юдеїв звичай прикрашати в ці дні свої помешкання і храми зеленню. Це стало символом творчої життєдайної сили Святого Духа, якою створений світ. Гілочки і квіти повинні нагадувати християнам, що під дією Божої благодаті людські душі теж розквітають плодами всіляких чеснот. Водночас Церква застерігає: щоби відсвяткувати це свято, не потрібно обламувати віття дерев! Досить кількох невеличких гілочок, польових квітів, головне – щоб свято було у душі, щоб кожен знову відчув животворну силу Святого Духа, який додає наснаги і відваги гідно проживати кожен день.
Також маємо традицію на Зелені свята молитися за тих, що полягли, здобуваючи волю для України та захищаючи її. До цього дня впорядковували могили Січових Стрільців, воїнів УПА, відомих і невідомих. Згадуючи в ці дні у молитвах усіх полеглих за Україну – давніх і теперішніх її оборонців, віримо, що Святий Дух опікується нашою державою та провадить її до кращого майбутнього.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0194 / 4.08MB / SQL:{query_count}