Покарання за шкільні прогули – суд, штраф і ганьба

У Львові батьків, чиї діти пропускають шкільні заняття, можуть притягнути до суду і навіть позбавити батьківських прав

Якщо ваша дитина день-два не ходила до школи – пишіть пояснення, а якщо без поважних причин пропускала уроки впродовж десяти днів – чекайте візиту полісменів і служби в справах дітей. Може дійти навіть до позбавлення батьківських прав…
Торік у грудні на Львівщині стався резонансний випадок –  Дрогобицький міськрайонний суд покарав матір школяра, який за місяць без поважних причин прогуляв 125 уроків! Оскільки керівництво школи ніхто не попереджав про відсутність учня, директору довелося звернутися до поліції. Маму визнали винною в неналежному виконанні батьківських обов’язків та присудили сплатити штраф, повідомляє WestNews.
У випадку пропуску занять упродовж двох і більше днів учень допускається до занять лише за наявності медичної довідки
Освітяни і чиновники запевняють, що мають на це право, бо ж порядок відвідування учнями школи затверджений законодавчо. І запевняють, що хоч штрафи за невиконання батьківських обов’язків в Україні поки що невеликі – від 17 до 51 гривні, сорому натерпітися доведеться.
А чи є злісні прогульники у львівських школах, яка відповідальність і покарання чекають на батьків, чиї діти пропускають шкільні заняття, а головне, що про все це думають самі батьки і чи має право керівництво школи вигнати учня з навчального закладу, якщо той вичерпав “ліміт” пропусків, дізналася “Львівська Пошта”.

Пам’ятка для батьків

Днями в кількох школах Львова під час батьківських зборів усім роздавали пам’ятки, у яких пояснюється, в яких випадках пропуск уроків обійдеться батькам письмовим поясненням, коли варто принести медичну довідку та які факти взагалі неприпустимі та передбачають відповідне покарання. Освітяни переконують, що все це регламентоване Конституцією України, законами “Про освіту”, “Про загальну середню освіту”, Постановою №684 Кабміну, навіть розпорядженням міського голови Львова і кількома окремими наказами управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міськради.
У пам’ятці, розданій батькам, зазначено, що відсутність без поважних причин вважається прогулом і може бути підставою для припинення навчання учня в школі!
Учні, які тимчасово не відвідували уроки, повинні принести медичну довідку чи письмове пояснення батьків (осіб, які їх замінюють) про причину відсутності на шкільних заняттях.
Відсутність через поважні причини має бути підтверджена усно (батьки повинні зателефонувати до школи не пізніше початку першого уроку, а потім принести документ, який підтверджує причину пропуску).
Пояснювальна записка дає розуміння, що батьки знають, де була їхня дитина
У випадку запланованої тривалої відсутності (більш ніж два дні) батьки учня мають заздалегідь подати адміністрації заяву із зазначенням терміну та причини відсутності, до якої додаються копії документів – путівки, авіаквитків тощо.
У випадку пропуску занять упродовж двох і більше днів учень допускається до занять лише за наявності медичної довідки.
Про факт запізнення чи дочасного закінчення занять (наприклад, через призначений візит до лікаря) батьки також повинні завчасу попередити телефоном чи письмово.
У випадку відсутності учня в школі понад 10 днів без поважної причини складається акт про відсутність, який скеровується до райвідділу освіти, та клопотання щодо проведення профілактичної роботи з сім’єю – до райсоцслужби, а також подання про притягнення до адмінвідповідальності (накладення штрафу). Простіше кажучи, після тривалої відсутності учня в школі адміністрація відразу повідомляє про це місцевий відділок Нацполіції та службу в справах дітей.

Без права на хворобу

Після отриманої пам’ятки батьки одразу стали жваво обговорювати “правила” і з кількома пунктами цілковито не погодилися.
“Хоч мій син майже не пропускає школу, речі, які були зачитані на батьківських зборах, мене просто обурюють. Як зрозуміти пункт, що відсутність дитини в школі без поважних причин може бути підставою для припинення її навчання у школі? Хіба школа має право виганяти учня? Що потім буде з цією дитиною? Куди вона подінеться? Піде жебракувати? Що за маячня?” – обурюється Мар’яна.
Неабияк спантеличена й Оксана, син якої часто хворіє. Каже, то його живіт болить, то нежить, то грип підхопить. “Мій Богданчик завжди був трохи хворобливим. Зараз він навчається в другому класі. Як і торік, уроки пропускає досить часто, але ж не просто так, а через проблеми зі здоров’ям, – розповідає жінка. – Стараюся щоразу попередити про це вчительку, але не відразу, як зазначено в пам’ятці, а по обіді чи ввечері. Просто кажу, що син занедужав, а медичну довідку принесе потім. Коли ж пропускає день-два, то вистачає й телефонного дзвінка. А тепер що? Треба не лише вчасно подзвонити, а ще й записки писати. Кому це потрібно?”.
Обурена з цього приводу й Мирослава. Каже, що її донька саме зараз хворіє на ангіну і не ходить до школи ось уже п’ятий день. “У дитини вночі підвищилася температура, а ближче до ранку почало сильно боліти горло. Поки збила температуру, поки викликала лікаря, то вже й обід минув. Про школу в цей час я навіть не згадувала, бо дуже переживала за доньку, – каже жінка. – Тепер виникає враження, що треба забути про дитину і надзвонювати учителеві, щоби “заспокоїти” його. Скажу відверто, за цих п’ять днів, відколи донька хворіє, я ще досі не телефонувала класному керівникові, і до мене ніхто жодного разу на дзвонив. А навіщо! Донька одужає і принесе довідку. За що мене притягувати до відповідальності! За те, що вона хворіє і перебуває під моїм наглядом? Абсурд!”.

Зоряна Довганик, начальник управління освіти Львівської міськради:
– Якими б не були причини відсутності, учня зі школи вигнати не можна! На це ніхто не має права, оскільки кожна людина має гарантоване Конституцією України право на освіту. А ось батьків учня, який без поважних причин тривалий час не відвідував навчальний заклад, притягнути до відповідальності можна через неналежне виконання батьківських обов’язків. У Львові останніми роками випадків, коли батьків учня притягували до адмінвідповідальності, не було, та загалом по Україні, у тому числі й на Львівщині, такі інциденти були і є. Залишити учня в тому ж класі на наступний рік, якою б не була його успішність, ні рішенням педради, ні педагогічного колективу, ні рішенням керівника навчального закладу не можна! Це може бути прийнятним лише за згоди батьків. Часто бувають ситуації, коли батьки відправляють дітей до школи, а вони туди не доходять: гуляють містом, швендяють торговими центрами, одне слово, прогулюють уроки. Це стосується переважно учнів середніх і старших класів. А проте, щоб уникнути непорозумінь, коли в школі думають, що дитина захворіла, а батьки – що дитина в школі, дирекція навчального закладу просить батьків повідомляти причину відсутності дитини в школі, зокрема, у письмовому вигляді. Вважаю, що такі вимоги цілком правильні, бо саме пояснювальна записка дає розуміння, що батьки знають, де була їхня дитина. Пункт про те, що про відсутність учня в школі треба попередити вчителя ще до початку першого уроку, як на мене, дещо надмірний. У житті трапляються різні ситуації, тому це можна зробити як перед першим уроком, так і після третього. Головне, аби батьки поінформували, що, наприклад, сьогодні і завтра дитини в школі не буде. Виглядає так, що в закладах, де були поширені такі пам’ятки, керівник дуже хоче тримати дисципліну і бажає знати, де перебувають всі його учні. Але це, вважаю, є певним перевищенням повноважень. Що стосується запланованої тривалої відсутності учня в школі, то тут варто взяти до відома, що в жодному документі не йдеться про те, що батьки повинні надати копії підтверджувальних документів (у нашому випадку – путівки чи авіаквитків). Цього не може вимагати ніхто! Звісно, якщо сім’я планує відпочинок з дитиною, то батькам варто попередити, поінформувати керівника, що дитини в школі не буде.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7708 / 4.44MB / SQL:{query_count}