Люди і події 2017. Релігія

.

Втрата року

Україна і Українська греко-католицька церква попрощалися з Любомиром Гузаром, Патріархом і кардиналом, довголітнім главою УГКЦ, який надвечір 31 травня відійшов до свого Творця. Тисячі людей, не лише греко-католики, прийшли в ті дні віддати останню шану Блаженнішому, адже дослухалися до його мудрого і щирого слова, захоплювалися його вірою і смиренністю, бачили в ньому Праведника і Людину Молитви. Будучи предстоятелем найбільшої зі Східних католицьких церков, він залишався простим у спілкуванні та побуті. Вчив бути малим у великому і великим у малому. Наставляв брати відповідальність за кожну справу і сам був прикладом цього. Він цілковито віддавав себе служінню Церкві і людям, ввіреним йому. Відчувши брак сил, відійшов від керма, але не від життя Церкви, суспільства, людей. Титул Блаженніший у свідомості мільйонів став невід’ємною рисою сутності Патріарха Любомира.

Постать року

2017-ий був проголошений в УГКЦ і на Львівщині Роком Патріарха Йосифа Сліпого з нагоди 125-річчя з дня народження, а його гаслом став заклик цього сподвижника Церкви “Будьмо собою!”. Численні виставки, зустрічі, громадські заходи розповідали про життя Ісповідника віри.18 років тюрем і заслання, а після цього бурхлива діяльність у вільному світі зі збирання “в розсіянні сущих”, розбудови інституцій та виховання нового покоління подвижників. Патріарх Йосиф став речником України у вільному світі, він промовляв тоді, коли сама Україна і самі українці не могли про себе говорити. Для нього Бог був великим, а віра дуже фундаментальною, засадничою. Йосиф Сліпий не просто вірив і чекав. Його глибока віра проявлялася саме в тому, що він невтомно працював та інших спонукав до праці. Приклад Патріарха Йосифа для нас такий важливий, бо попри страждання і несправедливості він зберіг власну гідність.

Здобуток року

Від цього року 25 грудня стане днем, коли святкують Різдво всі ті, що додержують григоріанського календаря не тільки в світському житті, а й у літургійному. Натомість державний вихідний в Україні 2 травня скасували. Це стало можливим внаслідок ухвалення ВРУ законопроекту, який ще торік ініціювала група депутатів. Вони аргументували це тим, що чимало українців є римо-католиками або протестантами. Таким нововведенням вельми втішені жителі Західної України, де чимало сімей двічі святкують це велике християнське свято. Тепер вони нарешті матимуть нагоду провести 25 грудня з родиною. А ті, що святкують Різдво 7 січня, зможуть краще пізнати традицію і звичаї братів у вірі. Водночас чимало вірян і духовенства українських Церков уже вкотре порушили питання необхідності актуалізувати церковний календар та узгодити його з астрономічним.

Ювілей року

Цього року в світі відзначали 500 років Реформації – події, що змінила не тільки релігійну карту світу, а й вплинула на напрями розвитку західної культури, економіки та політичного життя. Нині кількість протестантів усіх напрямів у світі сягнула понад 900 млн, тобто становить 37% усіх християн. Реформація сприяла духовному розвитку Європи, насамперед перекладами Біблії на національні мови, зумовила розвиток національних культур, проведення освітніх реформ, спричинилася до становлення науки та оновлення Католицької церкви. В Україні, зокрема, вона мала значний вплив на розвиток освіти, формування національних мов та книгодрукування, дала зразки нового християнського життя. Нині протестантські церкви України активно працюють як на лінії фронту, так і задля допомоги біженцям, переселенцям, реалізовують численні соціальні проекти в інших регіонах. Указом Президента 2017-ий в Україні проголошено Роком Реформації.

Пристрасті року

Наприкінці року, що минає, в Україні вирували пристрасті щодо листа предстоятеля УПЦ КП Патріарха Філарета до Московського Патріарха Кирила та Архиєрейського собору РПЦ. Під час Собору було сказано, що Філарет написав лист-“покаяння” і просить про “помилування”. В УПЦ КП це повідомлення спростували, зазначивши, що їхній очільник звернувся з пропозицією до діалогу. Сам Патріарх Філарет заявив, що саме з боку Московської Патріархії було висловлене бажання примирення. Щоби його досягнути, потрібно зняти “покарання” з першоєрарха УПЦ КП, а це може зробити лише Собор, оскільки саме він його наклав, тож потрібно звернутися з листом. Предстоятель УПЦ КП зазначив: про жодне покаяння за шлях автокефалії і повернення до лона РПЦ у листі не мовилося, бо кожна незалежна держава має право на незалежну Церкву.

Ініціатива року

Папа Римський Франциск вважає, що варто змінити молитву “Отче наш”, адже з огляду на сучасні її переклади різними мовами можна подумати, що “Бог вибирає, ввести нас у спокусу чи ні”. Понтифік каже, що такий переклад недобрий, бо натякає на те, начебто Бог спонукає нас до гріха. Цього року у Франції вже змінили текст молитви. Тепер цей рядок звучить: “І не дай нам впасти у спокусу”. В такому перекладі відповідальною є саме людина. Так тепер моляться франкомовні і католики, і протестанти. Цієї молитви навчав сам Христос, який говорив арамейською. До нас її текст дійшов новозавітною грецькою мовою у Євангеліях від Матея і Луки (для молитви використовують текст Матея). Натомість у РПЦ зазначили, що чинний переклад цілком відповідає тексту Нового Завіту. Тому, на думку релігієзнавців, щоб не спровокувати протистояння, в Україні такі зміни можна запроваджувати лише за згоди провідних Церков.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7799 / 4.4MB / SQL:{query_count}