Люди і події 2017. Суспільство

.

Проблема року

Влаштувати дитину в дитсадок – проблема для Львова не нова. Цього року вона гостро послала перед тисячами батьків, які не змогли влаштувати дітей у садки. Всього у львівські дитсадки цього року зарахувати 7 тис. 200 малюків, ще 3 тис. 600 далі перебувають у електронній черзі на 2017 рік. З переходом на нову систему реєстрації, за допомоги  якої можна обрати відразу три заклади, багато батьків не знайшли себе в прохідній частині списку, хоча, коли реєструвалися, були в ній. Дався взнаки час реєстрації – хтось зробив це скоріше, хоча спершу і в інший садок. Тепер зареєструвати дитину можна в наступному після народження році. Тож, нашвидку зустрівши Новий рік, молоді батьки знову “братимуть в облогу” електронну систему реєстрації, бо торік з першого разу зареєструватися вдавалося не всім. А запізнившись на день-два, можна в садок не потрапити, адже, навчені досвідом інших, батьки намагатимуться щонайшвидше зареєструватися.

Освітня реформа

У вересні ВРУ ухвалила новий закон “Про освіту”, запровадивши навчання учнів за 12-річною програмою для початкової освіти (4 роки) – з 1 вересня 2018-го; для базової середньої (5 років) – з 1 вересня 2022-го; для профільної середньої (3 роки) – з 1 вересня 2027-го. При цьому діти не втратять рік, адже навчання на бакалавра для більшості спеціальностей скорочене до 3 років. Вони не зубритимуть факти, а здобуватимуть необхідні навики і вміння. Документ розширює вивчення української мови в школах. За успішне проходження добровільної сертифікації вчителям, які можуть самостійно розробляти програми й обирати місце та форми підвищення кваліфікації, передбачили 20% надбавки до зарплати. Директорів шкіл обирають за конкурсом щонайбільше на дві 6-річні каденції, а кожен навчальний заклад мусить оприлюднювати інформацію про надходження і використання коштів.

Пенсійна реформа

Парламентарі ухвалили закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”. Згідно з ним, з 1 жовтня 2017-го мінімальна пенсія зросла із 1312 до 1452 грн, виплати для інвалідів дитинства, дітей-інвалідів, пенсіонерів без повного стажу – з 949 до 1373 грн. Скасоване оподаткування пенсій працюючих пенсіонерів і зменшення розміру пенсій жінкам, які вийшли на пенсію в 55 років, ліквідовані спецпенсії, передбачена автоматична індексація пенсій: з 2019-го – на 50% підвищення споживчих цін і стільки ж від зростання середньої зарплати за календарний рік; із 2021-го – за три попередні календарні роки. З 1 січня 2018-го пенсію за віком після 60 років можна отримувати, маючи щонайменше 25 років страхового стажу, маючи від 15 до 25 років стажу, можна вийти на пенсію у 63 роки або ж докупити страховий стаж (зараз близько 17 тис. грн за рік). Вимогу до нього щороку збільшуватимуть на 12 місяців – до 35 років у 2028-oму.

Закон року

На початку грудня парламент ухвалив два законопроекти, спрямовані на протидію домашньому насильству. Ці закони дають чітке визначення домашнього насильства, встановлюють кримінальну відповідальність для кривдника – аж до 5 років обмеження чи позбавлення волі, запроваджують для нього обмежувальні приписи, згідно з якими, задля безпеки потерпілих кривдник зобов’язаний на визначений термін (до 6 місяців) знайти інше місце проживання, навіть якщо він є власником чи співвласником житла. Також суд може зобов’язати кривдника до виконання громадських робіт (до 240 годин). Дані про кривдника заноситимуть до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства. Дитина, яка зазнала насильства в сім’ї чи була його свідком, визнається жертвою домашнього насильства. Освітяни та медики, виявивши у дитини ознаки домашнього насильства, зобов’язані впродовж доби повідомити про це правоохоронні та соціальні органи.

Проект року

У листопаді в Львівському палаці мистецтв відбулася благодійна фотовиставка портретів жінок, які живуть із діагнозом – рак, борються за життя і допомагають іншим подолати страх перед цією недугою. В проекті взяли участь близько 60 жінок (з-поміж них семеро львів’янок). Дехто з тих жінок досі потребує грошей на лікування! Завдання проекту – привернути увагу суспільства до онкології загалом і жіночої зокрема, заохотити жінок до регулярних обстежень (хоча б раз на рік), адже щодня рак різної локалізації забирає в Україні 250 життів, щороку 9 тис. жінок помирають від раку молочної залози! Започаткувала цей проект киянка Ольга Фещенко, голова благодійного фонду “Рожева стрічка України”, яка сама живе з діагнозом – рак молочної залози та виборює право вільного і безкоштовного доступу до інноваційного лікування онкохворих в Україні. Ця виставка вже побувала в багатьох містах України.

Ініціатива року

Відмовитися від кави з тістечком, а зекономлені 100 гривень пожертвувати жінкам у кризовій ситуації – з такою ініціативою до Facebook-спільноти звернулася БО “Фонд Горіховий дім”. Кошти потрібні на реконструкцію приміщення, виділеного Львівською міськрадою наприкінці 2016 року Центру для жінок у кризових ситуаціях. На це знадобиться майже 4 млн грн. Оренда будинку, в якому раніше був розташований центр, закінчилася, і будинок продали. За шість років діяльності клієнтками центру стали близько 90 жінок, 80 відсотків з яких успішно пройшли програму інтеграції. Це єдиний поки що заклад такого типу в Західній Україні. Провели й інші заходи для збору коштів – зустрічі з успішними жінками, закритий аукціон. Уже вдалося зібрати майже 250 тис. грн. Є напрацювання щодо отримання грантів. У найближчих планах відкриття альтернативного тимчасового закладу в січні-лютому 2018 року, оскільки є багато звернень жінок.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7979 / 4.4MB / SQL:{query_count}