Щоб усі були одно!

Чи святкуватимуть християни 2000-ліття воскресіння Христового у єдності

фото: Валентина Євтушок
Християни різних гілок і напрямів християнства від початку розколу у Вселенській Церкві стурбовані браком єдності між ними. І нині щораз гостріше постає питання, як досягти єдності та сповнити заповіт Христа – щоб усі були одно. Працюють численні богословські комісії, ініціативи “згори” і “знизу”. Однак для пересічних християн, які глибоко не вникають у догми і приписи, нині часто є незрозумілим такий поділ світового християнства.
Про те, які перспективи екуменічного діалогу і взаємного порозуміння, говорили під час семінару Українського християнського академічного товариства “Єдність християн України – новий формат”, який відбувся у рамках Х Екуменічного соціального тижня, що цими днями триває у Львові.
Особливу нагоду застановитися на питанням єдності християн нам пропонують дві знаменні дати, які невдовзі відзначатимемо. Перша з них припадає на 2025 рік, коли святкуватимемо 1700-ліття Першого Вселенського собору в Нікеї. А друга ще величніша – 2000 років смерті та воскресіння Христа у 2033-ому. Щоправда, поки ще тривають дискусії щодо року відзначення, адже відомо, що початок нашого літочислення не збігається з роком народження Христа. Згідно з історичними свідченнями, Ісус народився на три роки раніше, аніж прийнято вважати. Тож і Його страта у 33-річному віці відбулася в 30 році за нашим літочисленням. Проте представники різних Церков не бачать у цьому перепон чи проблем, адже Воскресіння Христове ми святкуємо кожної неділі, і ідея святкування полягає не в якійсь конкретній даті, а передусім у приготуванні до неї, в духовному її пережитті.
Зокрема, ректор Відкритого православного університету святої Софії-Премудрості отець Георгій Коваленко зазначив, що потрібно єднатися не так навколо ідеї самої дати спільного святкування, як довкола єдності в Христі. А для того треба ставати відкритішими одні до одних, пізнавати та поважати традиції співбратів у вірі. І те, що наразі ми святкуємо наші найголовніші свята в різні дні, має чимало позитивів.
Священик поділився своїм досвідом організації Open Cristmas – вже традиційного святкування Різдва за григоріанським календарем для гостей України та її столиці, що включає низку заходів. Ідея цього святкування полягала в тому, аби бути гостинними господарями і створити свято для тих, що з певних обставин святкують Різдво в Україні. Але водночас це таке святкування дало змогу відчути себе долученим до вселенського святкування. І те, що за нашим традиційним календарем ще тривав піст, не стало на заваді святкуванню, а навпаки, допомогло перейнятися духом свята, зосередитися на таїнстві, а не на застолинах, не на споживанні їжі. Натомість святкування в один день більше зосереджує нас на власній традиції.
На думку отця Георгія, звичайно, було б дуже добре, якби християни домовилися про один спільний день ювілейного святкування Воскресіння Христового, бо за існуючими пасхаліями у 2033 році християни Сходу і Заходу святкуватимуть Пасху в різні дні. Але навіть якщо цього не станеться, маємо відвідати один одного в той день, коли кожен із нас святкуватиме Воскресіння. Та не потрібно чекати, що хтось організує святкування Пасхи в один день, бо не дата нас об’єднує, а наша віра в Христа Воскреслого, прагнення бути в єдності, поважати один одного та наші традиції! І є гарний шанс використати ці 15 років, які маємо до цієї дати, щоб відкривати і пізнавати наших співбратів у вірі. Бо не так важлива дата, як наша віра і наше серце, сповнене справді братньої любові.

 Jesus Celebration – 2033

Вже понад 15 років задля того, щоб організувати спільне грандіозне святкування 2000 смерті та воскресіння Христа , яке стало б передусім свідченням нашої віри та свідченням Христа для світу, докладає багато зусиль і часу протестантський місіонер зі Швейцарії і. Його мотивацією в цій діяльності є поширення Євангелія по всьому світу і бажання пережити пробудження Церкви. Ідея такого святкування виникла в нього ще у 1999 році, коли всі були зосереджені на зміні цифр, святкуванні тисячоліття, а тема ювілею народження Христа не отримала достойної уваги. Тож він вирішив ініціювати рух, який би заохотив і зорганізував християн усього світу до спільного святкування 2000-ліття смерті та воскресіння Христа, апогеєм якого стане 17 квітня 2033 року – день Пасхи.
 
 фото: jc2033.world
Олівер Флорі та його однодумці з цією ініціативою відвідали вже багато країн, а також зустрілися з представниками та главами багатьох християнських Церков і спільнот, зокрема з Константинопольським патріархом і Папою Франциском.
Влітку Олівер Флорі зі своїми однодумцями відвідав Україну, зокрема й Львів, та серед іншого розповів “Львівській Пошті” про цей рух:
– Ми не повинні втратити нагоди відсвяткувати 2000-ліття воскресіння Ісуса Христа, яке є надзвичайно значущою подією не лише в світовому масштабі, але й особисто для кожного з нас. Мільйони людей були охрещені у смерть і Воскресіння Ісуса Христа. І кожна служба в кожній церкві – це спогад цієї смерті Ісуса Христа, аж поки він не прийде знову. Тому ми хочемо з нагоди цієї дати – 2000-ліття воскресіння Христа – зробити щось більше, щось визначніше, аніж просто святкування, щоби показати, як Ісус змінив життя кожного з нас. Тобто ми не святкуємо те, що сталося колись, а те, що змінює наше життя зараз.
Залишилося ще 15 років до цього святкування. Ми вже мали цілу низку візитів – і до Папи Франциска, і до Патріарха Вартоломія, і до Католикоса вірмен, і до інших предстоятелів – з питанням, чи може ваша Церква взяти участь у такому святкуванні. Ми не приїжджаємо до людей і не кажемо, що вони повинні робити. Ми не хочемо нікого вчити, лише просимо – візьміть участь в той спосіб, у який ваша Церква зможе це реалізувати. Це може бути великий похід вулицями міста чи якийсь великий акт на стадіоні, наприклад, рок-фестиваль, що збере багато молодих людей. Це може бути будь-який спосіб, який вам підходить. Важливо, щоб усі християни засвідчили свою віру в Христа і відданість його заповідям.
Коли ми були в Києві, був гарний, сонячний день. Багато жінок були в дуже коротких спідницях. Чого вони шукають? – Любові. А секуляризм вчить, що любов пов’язана виключно із сексуальністю. Але ми маємо бажання якоїсь більшої любові, яка не пов’язана із сексуальністю. І це є таке дуже глибинне відчуття, що Бог любить нас. Він подбав про нас ще до того, як ми були створені в лоні нашої матері. Церква має таке послання любові для світу. І його непросто виразити словами. Ми заглибилися в глобальні питання і забули, як будувати стосунки одні з одними.
У наших роз’їздах ми шукаємо, що зараз є важливим, що промовляє до сучасних людей. Тобто це є наш шлях до 2033 року, це рух, який розпочався “знизу”. І ми не зможемо його якось обмежити, бо створені для того, щоб любити Бога, для того, щоб святкувати. І ми не повинні втратити такої нагоди – відсвяткувати. Я б міг назвати це навіть “революція любові”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.2173 / 4.13MB / SQL:{query_count}