За кордон до повноліття

Закордонний біометричний паспорт дитини: особливості виготовлення, перелік необхідних документів та куди звертатися

Хто з дітей не мріє поїхати за кордон – на відпочинок з батьками, на екскурсію з класом, у літній табір або на навчання? Та для цього заздалегідь потрібно подбати про необхідний документ – закордонний паспорт. Раніше батьки мали два варіанти: могли вписати дитину у свій закордонний паспорт або ж виробити для неї проїзний документ. Однак з квітня 2015 року це стало неможливим, і дітям почали виготовляти особисті закордонні паспорти з “біометрією” або без неї. Аби зекономити, батьки нерідко обирали другий варіант. З жовтня минулого року дітям виготовляють лише біометричні паспорти!

“Безвіз” для дітей

Як розповіла “Пошті” виконувач обов’язків першого заступника начальника Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області Іванна Іваночко, перетнути кордон по-старому – з проїзним документом дитини або будучи вписаним у паспорт батьків – можна до завершення терміну дії цього документа, проте “безвізом” скористатися не вдасться (доведеться подбати про візу). Надалі ж їм, як і всім тим, що ще не подбали про документ для виїзду дитини за кордон, потрібно потурбуватися про виготовлення біометричного закордонного паспорта.
Сам документ нічим не відрізняється від дорослого аналога: 32 сторінки в м’якій обкладинці, на якій внизу є знак біометрії, сторінка з особистими даними плюс вмонтований безконтакт­ний електронний носій (мікрочип), де містяться, окрім персональних, біометричні дані. Підробити документ такого формату практично неможливо, а віза для поїздки в країни ЄС більше не потрібна. Паспорт, виготовлений для дітей до 16 років, дійсний чотири роки, після 16-ти – десять.

З якого віку

Згідно з новими правилами, закордонний паспорт для дитини можна оформити відразу після її народження, щойно отримаєте свідоцтво про народження. Однак кожен сам вирішує, чи варто поспішати, якщо подорож не запланована на найближчий рік. Адже попри те що документ дійсний чотири роки, в правилах зазначено, що фото дитини має відповідати її віку. Знаємо, як швидко ростуть діти і як вони при цьому змінюються.

Особливості оформлення

Зі слів Іванни Іваночко, процедура вироблення дитячого біометричного закордонного паспорта дещо відрізняється від тієї, яка діє для повнолітніх. Адже малюк не може здати відбитки пальців чи поставити цифровий підпис. Проте це не завадить йому отримати біометричний паспорт.
Подавати документи на виготовлення біометричного закордонного паспорта для дитини віком до 12 років мають її батьки. Попри те, що, згідно з правилами, нема необхідності, аби дитина до 12 років була присутня при зверненні щодо вироблення паспорта (в такому разі батьки подають для оцифрування її фото), посадовець радить все ж таки надати пріоритет фотографуванню образу обличчя дитини при подачі документів, аби отримати якісне фотозображення. А тому все ж варто приходити з дитиною, бо є чимало випадків проблем із оцифруванням, і відповідно на документ доводиться чекати. Тож потрібно завчасу зареєструватися на прийом, щоб не сидіти з дитиною в черзі, а також потренуватися, аби вона дала змогу зробити фото необхідного формату. Діток до двох років можна сфотографувати заздалегідь і принести фото. Однак варто бути готовим, що може виникнути затримка із виготовленням документа.
Діти, яким виповнилося 12 років, при виробленні дитячого закордонного біометричного паспорта повинні здати відбитки пальців.
Діти, вік яких сягнув 14 років, мають здавати вже не лише відбитки пальців, але й ставити цифровий підпис, що буде внесений на чип у паспорті (бажано потренуватися вдома). До того ж, аби подати документи на виготовлення закордонного паспорта, їм необхідна ID-картка (новий тип внутрішнього паспорта громадянина України).
До 16 років діти ще не мають права оформляти біометричний закордонний паспорт самостійно – лише з батьками (опікуном). Варто зазначити, що на виготовлення закордонного паспорта згода іншого з батьків не потрібна.
Після 16 років діти вже самостійно подають документи та всі біометричні дані (фото, підпис та відбитки пальців). З цього віку вони можуть оформляти біометричний закордонний паспорт на 10 років.

Де і за скільки

Нині є великий попит на виготовлення біометричних паспортів. Тож відповідно й черги доводиться вистоювати чималі. Зараз у Львові діє електронна черга в районах області – жива. Зареєструватися в електронній черзі за два тижні наперед можна через онлайн-сервіс на офіційному сайті ДМСУ. За місяць наперед можна зареєструватися через термінал безпосередньо в підрозділах. За два тижні наперед можна зареєструватись і в черзі на прийом у ЦНАПі або ж звернутися до центру обслуговування громадян “Паспортний сервіс”. Щоправда, тут доведеться доплатити за послуги. Знаючи свій час прийому, варто прийти заздалегідь (хоча б за 5-10 хвилин), щоб був час підготувати документи і вже у повній готовності чекати виклику оператора, аби не затримувати чергу.
“Варто зазначити, що подати документи на виготовлення закордонного паспорта можна необов’язково за місцем реєстрації. Однак, зважаючи на деяке напруження, що виникло через надто великий попит, краще все ж таки звернутися до свого територіального відділення. Бо ми надсилаємо запит для підтвердження тотожності особи в той орган, який видавав паспорт. Через велике навантаження працівники не встигають опрацьовувати ті запити, тому може виникнути деяка затримка. А без такого підтвердження особи ми не можемо дати паспорт у друк: маємо перевірити, чи саме ця особа звернулася до нас, чи не є підробленим документ, чи не вклеєне інше фото тощо”, – розповідає Іванна Іваночко.
Подавши документи, довідатися, чи вже готовий паспорт, можна через онлайн-сервіс на сайті ДМСУ.
Вартість виготовлення: 20 робочих днів – 557 грн 32 коп., 7 робочих днів – 810 грн 32 коп.
“Нині, на жаль, є затримки щодо виготовлення закордонних паспортів, бо існує дуже великий попит на цю послугу: сезон відпусток, багато людей їде у відрядження, туристичні поїздки, хтось збирається розпочати навчання за кордоном… Поліграфкомбінат не справляється з друкуванням бланків. Якщо немає нагальної потреби (як-от найближчим часом не передбачається поїздка за кордон), краще з виготовленням закордонного паспорта зачекати”, – радить посадовець міграційної служби.

Перелік документів

Для оформлення закордонного паспорта дитини до 12 років потрібно подати:
– свідоцтво про народження дитини; 
– громадянські паспорти обох батьків або одного (якщо дитина проживає лише з одним із батьків);
– ідентифікаційний код дитини (за наявності);
– проїзний документ дитини або закордонний паспорт (якщо такий вироблявся раніше);
– фотографія 10х15 см (глянцева, обличчя – 80% фотографії на білому фоні, без рамок, куточків та ін.), якщо немає змоги прийти з дитиною.
Для оформлення закордонного паспорта дитини віком 12 і більше років потрібно подати:
– свідоцтво про народження (дитина до 14 років); 
– ID-картка дитини 14 років і більше;
– громадянські паспорти обох батьків або одного (якщо дитина проживає лише з одним із батьків);
– ідентифікаційний код дитини (за наявності);
– проїзний документ дитини або закордонний паспорт (якщо такий вироб­лявся раніше).

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.8264 / 4.14MB / SQL:{query_count}