Місто, в якому оживають легенди

Краків – культурна і туристична столиця Польщі – славиться казковим замком, древніми костелами і Ринковою площею

фото: Андрій Заневич
Колиска старої Речі Посполитої, другий Рим, культурна столиця країни... Усе це про Краків – найпопулярніше туристичне місто Польщі, яке щороку відвідує майже 10 мільйонів туристів. І це не дивно, адже воно унікальне, одне з небагатьох, що не втратили своєї чудової архітектури після Другої світової війни. Лише в межах Старого Міста збереглося кілька сотень цінних пам’яток. Ще 1978 року ЮНЕСКО внесло краківське Старе Місто разом із Вавелем та районами Казімеж і Страдом до першого списку найцінніших пам’яток світової культурної спадщини.
У Кракові з королівських часів потужно розвивається культура і мистецтво, а старовинні вулички та історичні будівлі вражають своєю пишністю. Усюди – від величного замку до найменшої кав’ярні – вас не полишатиме відчуття затишку й умиротворення.
Якщо постановили собі оглянути визначні місця Кракова за один день, зробити це, звичайно, зможете (принаймні за статистичними даними більшість мандрівників проводять у місті лиш одну ніч).  Але місцеві жителі стверджують: цього часу надто мало, аби відчути неповторний дух їхньої малої батьківщини і розпізнати елементи різних епох.
У туристів зазвичай часу обмаль, а побачити хочеться все й одразу. Тож, аби не обійти увагою жодної з основ­них краківських пам’яток і локацій, “Пошта” пропонує свій туристичний маршрут.
Першою і головною окрасою міста, його символом є замок Вавель.
Ця королівська кам’яниця X – XIII ст. велично підноситься над містом, бо зведена на високому березі Вісли. У замку зберігаються численні скарби польської культури, серед найбільш цінних експонатів – меч коронації Щербец та унікальна колекція середньовічних гобеленів, витканих у Фландрії. Особливої уваги заслуговують одна з найкращих у Європі зброярень, велична тронна зала та королівські покої зі скарбницею.
Надовго закарбується в пам’яті й візит до замкової каплиці Зигмунта, знаної, зокрема, через однойменний дзвін, який було чути в переломні моменти життя держави. Обов’язково варто відвідати і катедральний собор святих Станіслава та Вацлава (1359 р.), де коронували всіх польських володарів. Зараз тут можна подивитися на чудові витвори мистецтва, а також усипальниці королів.
Проте замок Вавеля не був би таким казковим без легенд. Одна з них розповідає про дракона і короля Кракова. Чудовисько не давало спокою тутешнім жителям, тож правитель пообіцяв, що віддасть свою вродливу доньку за дружину рятівникові міста. Такий сміливець знайшовся, але поборов дракона не мечем, а знаннями: залив сірчане дихання чудовиська водою, і воно сконало в муках від хімічної реакції. Тільки одружуватися з королівною хлопець не захотів. Натомість замовив собі чоботи зі шкіри дракона…
Аби містяни не забували цієї дивовижної історії, підніжжя замку й досі стереже дракон, щоправда, не справжній, а з каменю. Але так навіть краще, бо кожен охочий може зазирнути до його печери, яка є чорним входом у Вавель. Серцем Кракова, як і його міста-побратима Львова, є Ринкова площа чи, як її ще називають, Головний Ринок –  одна з найбільших у Європі, оточена величезною кількістю будівель, кожна з яких має свою історію.
До прикладу, Маріацький костел, який тягнеться до неба двома баштами-руками. У вікні однієї з них щогодини з’являється сурмач, награючи хейнал, та не завершує цієї мелодії… “Чому?” – здивуєтесь ви. Відповідь на запитання дає інша легенда. Діялось це в XIV столітті. Сурмач звично визирнув із вікна і раптом зауважив, що до міста наближається орда... Аби попередити городян про небезпеку, почав грати хейнал. Та закінчити мелодію хороброму сурмачу не судилося – татарська стріла перервала її, уп’явшись у горло. З того часу існує традиція: сурмачі виконують хейнал щогодини, але не до кінця.
На Ринку височить 70-метрова вежа. Тільки вона вціліла у XVII столітті після удару блискавки – решта будівлі ратуші згоріла дотла. Найвищою, майже стометровою спорудою центральної площі є торговий зал “Сукенніце”. Його звели в 1358 році за наказом Казимира Великого. На другому поверсі у великих залах організовували прийоми і бали, а згодом там розмістилася Галерея польського живопису. Тепер перший поверх “Сукенніце” зайняли сувенірні крамниці, а другий – Народний музей польського національного живопису та скульптури.
Ще однією перлиною Кракова, яку не можна оминути, є Велічка – знаменита соляна шахта, внесена до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. Це єдиний у світі об’єкт, що безперервно діє з часів середньовіччя! Тут ви побачите унікальні храми, скульптури, гроти... із соляних брил. Із солі зроблене ціле місто з маленькими дзвіницями, великими залами, дивовижними скульптурами, фресками, люстрами, навіть підземним озером.
Проте справжньою окрасою культурної столиці Польщі вважають сакральні будівлі. У Кракові багато храмів різних епох та архітектурних стилів. Бароковий костел Петра і Павла, що на площі Марії Магдалени, вражає статуями дванадцяти апостолів, якими прикрашений фасад будівлі. Древній костел святого Анджея, відомий як монастир кларисок, один із найстаріших у місті. Йому близько тисячі років! А поруч нього – менш відомі, проте також варті уваги костели святого Мартіна і святого Юзефа, що не входять до звичних екскурсій містом.  Особливо популярні серед туристів величний готичний костел Святої Трійці, більш знаний як Домініканський, та костел Францисканців. Обидві споруди вражають масштабом та виглядом, були перебудовані й реставровані не раз.
Якщо ж ви завітали до Кракова, аби розважитись, не жалкуватимете: місто ніби створене для відпочинку. Кожен знайде тут для себе щось до душі. У Кракові чимало кав’ярень, барів і ресторанів з доволі помірними цінами. До прикладу, любителів пива зацікавлять паби. Тут їм запропонують різноманітні сорти хмільного напою. Деякі з них виготовлені за стародавніми рецептами.
А ще у місті є найбільший у Європі аквапарк: маєте на вибір по вісім американських гірок та джакузі, а також басейни з озонованою водою, фонтани, гейзери, гроти.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9088 / 4.44MB / SQL:{query_count}