Неспокійний Близький Схід

У низці арабських держав не припиняються криваві заворушення 

У низці арабських держав не припиняються криваві заворушення 

Учора із Сирії та Лівану надійшли повідомлення про чергові людські жертви. Сирійці продовжують вимагати відставки режиму Башара Асада, а ліванці б’ються між собою через приналежність до різних течій ісламу. Складна ситуація й на півдні Аравійського півострова – в Ємені, якому залишився один крок до гуманітарної катастрофи.  

Сирія: спалені БМП

Найзапекліші бої тривають у місті Растан у центрі країни. Його жителі вже кілька разів вибивали урядові війська, однак армія Башара Асада щоразу відновлювала контроль над цим населеним пунктом. Растан має стратегічне значення, тому що через нього проходить шосе, що з’єднує Дамаск і Алеппо – два найбільших міста країни. 

Учора в Растані були вбиті як мінімум 23 військовослужбовці. Це стало результатом влаштованої повстанцями засади. Озброєним гранатометами опозиціонерам вдалося спалити кілька бойових машин піхоти БМП, які перевозили урядові війська. За даними Reuters, втрати є й серед опозиціонерів: загинули близько 10 повстанців, включаючи й одного з головних місцевих командирів – Агмада Айюба. Крім того десятки місцевих жителів одержали поранення в результаті артилерійського обстрілу міста. 

Крім того, за даними AFP, одночасно зі штурмом Растана розпочалися операції проти повстанців у декількох невеликих містах у провінціях Хама й Дараа, а також у передмісті Дамаска – Думі. Чергова ескалація насильства в Сирії розпочалася ще в минулий четвер, коли невідомі терористи здійснили в Дамаску два вибухи. Тоді загинули 55 осіб – переважно мирні жителі. 

Нагадаємо, що повстання проти режиму Башара Асада триває в Сирії з березня минулого року. З того часу жертвами конфлікту стали близько 12 тисяч осіб. Зусилля міжнародного співтовариства з припинення протистояння в Сирії досі не дали жодних відчутних результатів. Хитрий лис Асад радо погоджується на всілякі пропозиції, що стосуються перемир’я, однак у кращих традиціях підступних східних владарів щоразу порушує свої урочисті обіцянки.

Ліван: сунніти проти алавітів

У місті Тріполі на півночі країни не вщухають запеклі сутички між мусульманами-суннітами і алавітами (відгалуження шиїтського ісламу). Є загиблі та поранені. 

Більшість з приблизно півмільйонного населення Тріполі – другого за величиною міста Лівану – становлять сунніти. Але у місті проживають і близько 50 тисяч алавітів. При цьому сунніти обурені діями Башара Асада з придушення антиурядових виступів, оскільки мають багато родичів у Сирії. Натомість ліванські алавіти підтримують президента сусідньої держави, адже і він, і все його оточення належать саме до цієї секти. 

Крім того, слід зважати на те, що вплив Сирії в Лівані – величезний. місцевий радикальний рух “Гезболлах” заснований і фінансується власне Дамаском.

Ємен: голод та епідемії

Країна на півдні Саудівського півострова може зіштовхнутися із серйозною гуманітарною кризою, якщо в найближчий час міжнародні донори не виділять коштів, необхідних, щоб забезпечити знедолене населення продовольством та запобігти поширенню інфекційних захворювань. 

В ООН стверджують, що проблеми в країні стали наслідком відлуння “арабської весни”, коли, за прикладом Тунісу, Лівії та Єгипту, єменський народ піднявся проти режиму багаторічного президента Алі Абдалли Салеха. Диктатора повалили, однак в країні настала суцільна анархія. Масові заворушення призвели до порушення інфраструктури, зокрема в сфері охорони здоров’я. Брак вакцин і ліків обернувся масовими випадками кору та поліомієліту серед дітей. Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) побоюється, що через нестачу калорійної їжі найближчим часом можуть померти близько 270 тисяч єменських дітей. Також експерти звертають увагу на те, що у 60% місцевих малюків спостерігається затримка росту. 

ООН запросила у донорів 1,5 мільярди доларів для фінансування гуманітарних проектів в Ємені. Поки що надано лише 25% цієї суми. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4155 / 4MB / SQL:{query_count}