Нові синоніми: ФІФА та скандал

Схоже, абсолютно різні поняття як ФІФА і скандал вже стали синонімами. Напередодні чергового конгресу головної футбольної організації світу, на якому відбудуться чергові вибори президента ФІФА, вибухнув черговий скандал

фото: AP
Швейцарська поліція рано-вранці в середу провела операцію, підсумком якої став арешт декількох високопоставлених чиновників ФІФА. 
Як повідомляє New York Times, ці люди можуть бути екстрадованими в США, де їм пред’явлені звинувачення в корупції, шахрайстві, вимаганні та відмиванні грошей на суму більш ніж 150 млн доларів. Окремо наголошується, що серед затриманих не значиться діючий президент ФІФА Йозеф Блаттер, який є головним кандидатом на нових виборах глави організації, намічених на 29 травня.
Його суперник – йорданський принц Алі бін Аль-Хусейн, на користь якого раніше зняли свої кандидатури португалець Луїш Фігу і голландець Міхаель ван Прааг. Останній з цих двох займає не тільки посаду глави Королівського футбольного союзу Нідерландів (KNVB), але і є членом виконкому УЄФА. Його позиція по відношенню до Блаттера була озвучена досить жорстко.
“Люди пов’язують ФІФА з корупцією та хабарництвом”, – так він висловився стосовно головного футбольного функціонера планети, керівного ФІФА з 1998 року.
Раніше в травні прес-службі ФІФА довелося спростовувати повідомлення ЗМІ про те, що Блаттер вже чотири роки не відвідує з візитами США через острах бути допитаним ФБР. “ФІФА не отримувала жодних запитів від американських правоохоронних органів”, – йшлося в заяві.

Причини і наслідки

Корупційний скандал у ФІФА розгорівся після виборів країн – господарів чемпіонатів світу 2018 і 2022 років, якими стали Росія і Катар відповідно. ФІФА запустила власне розслідування, призначивши його главою американського прокурора Майкла Гарсію. У 2014 році було оголошено, що порушень у процесі виборів не виявлено, хоча сам слідчий був не згоден із цими висновками і покинув свій пост.
Дані, зібрані Гарсією і складені у 300-сторінкову доповідь, тримаються в таємниці, але деякі члени виконкому ФІФА раніше наполягали на тому, щоб вони в повному обсязі були оприлюднені. За словами глави арбітражної палати комітету з етики ФІФА Ганса Йоахима Еккерта, якому були скеровані підсумки розслідування Гарсії, дані могли б бути частково опубліковані при відповідному рішенні виконкому ФІФА. Його не було.
Після цього Мін’юст Швейцарії завів кримінальну справу на членів ФІФА. У заяві генпрокурора Швейцарії говорилося, що справи порушено “за підозрою в злочинній халатності і у відмиванні грошей”.
Синхронно зі швейцарською поліцією свої звинувачення футбольним чиновникам висунув і Мін’юст США. Американці звинувачують їх у змові з метою отримання хабарів на суму понад 150 мільйонів доларів. За заявою ФБР, чиновники ФІФА сприяли корупції та збагачувалися так 24 роки, а хабарі стали способом ведення бізнесу.
Корупційний скандал у ФІФА розгорівся після виборів країн – господарів чемпіонатів світу 2018 і 2022 років, якими стали Росія і Катар відповідно
Називаються імена дев’яти чиновників. За даними The New York Times (NYT), це віце-президенти ФІФА Джеффрі Вебб і Еухеніо Фігередо, колишній член виконкому ФІФА Джек Ворнер, а також Едуардо Лі, Хуліо Роча, Костас Таккас, Рафаель Ескевель, Хосе Марія Марін і Ніколас Леос.
Як відомо, в Швейцарії в ці дні збирається все керівництво ФІФА для участі у виборній конференції. Частина з них розмістилися в п’ятизірковому готелі Baur Au Lac, куди рано-вранці прибули два десятки правоохоронців у масках і провели затримання. Вся операція пройшла без будь-яких ексцесів. Поліцейські проводили затриманих у припарковані біля чорного входу готелю автомобілі, закривши їх обличчя взятими у співробітників Baur Au Lac простирадлами.
ЗМІ повідомляють про 6 – 10 затриманих, але вказується, що їх кількість може зрости до 14. Фігурують імена Едуардо Лі, Хосе Марії Маріна, Джеффрі Вебба та Еухеніо Фігередо, арешт яких підтвердили кореспонденту “Бі-бі-сі” Річарду Конвою.
Чиновників екстрадують у США, оскільки за даними американської сторони, практично всі платежі проходили через американські банки, а між США і Швейцарією існує угода про видачу підозрюваних у фінансових злочинах.
Розслідування ведеться вже протягом трьох років. Старші посадові особи ФІФА обвинувачуються відразу за кількома статтями: від відмивання грошей до ухилення від податків
У New York Times впевнені, що арешти повинні покласти край однієї з найбільш корумпованих організацій, яку видання називає “візантійською” і “непрозорою”. Головною метою є саме Зепп Блаттер. 
Також у тому, що головною метою є Зепп Блаттер, впевнений і кореспондент CNN Еван Перез: “Розслідування ведеться вже протягом трьох років. Старші посадові особи ФІФА обвинувачуються відразу за кількома статтями: від відмивання грошей до ухилення від податків. Питання, яке, можливо, багато хто задає, – чому американські чиновники мають право застосовувати подібні заходи по відношенню до членів комітету, що базується в Цюриху? Вся справа в тому, що США – все ще найбільший спонсор Кубку світу, тому з позиції Америки це в їх юрисдикції.
Крім іншого, незважаючи на те, що ця організація звинувачувалася в корупції роками, очікується, що Зепп Блаттер буде обраний на ще один термін. Він є центральною фігурою цієї справи, але не входить до складу 14 обвинувачених, багато з яких – його близьке оточення”.

Забрати не можна залишити

Вчора ж ФІФА спробувала якось виправдатися перед спільнотою і роз’яснити деякі питання. На екстреній прес-конференції прес-секретар організації Вальтер де Грегоріо заявив, що затримання не мають відношення до Зеппа Блаттера.
“Хочу сказати, що генеральний секретар Вальке і президент ФІФА Блаттер ніяк не пов’язані з розслідуванням. Прізвища, які згадуються в пресі, я коментувати не можу. ФІФА страждає через те, що відбувається, це вкрай неприємно”, – заявив Вальтер де Грегоріо.
Також він зазначив, що Конгрес ФІФА пройде, як і було намічено, підстав для перенесення виборів президента організації немає. Щоправда, у ЗМІ поширюється інформація про те, що Йозеф Блаттер лобіює перенесення виборів президента організації у зв’язку з арештами чиновників.
“Джерела повідомляють, що президент ФІФА Зепп Блаттер активно лобіює питання перенесення виборів, призначених на п’ятницю”, – написав у своєму твіттері журналіст Daily Mail Чарлі Сейл.
Вальтер де Грегоріо дав відповідь і на головне питання, заявивши, що перевиборів країн-господарів чемпіонатів світу 2018 і 2022 років не буде, і турніри пройдуть у Росії та Катарі. Однак наразі з цим питання все не так просто. Ще напередодні арештів сенатор-республіканець Джон Маккейн і демократ Роберт Менендес звернулися з відкритим листом до конгресу ФІФА із закликом не підтримувати кандидатуру чинного президента організації Зеппа Блаттера на майбутніх виборах глави організації через його позицію щодо проведення чемпіонату світу з футболу 2018 року в Росії.
фото: Reuters
“Враховуючи підтримку президентом Блаттером проведення Чемпіонату світу з футболу 2018 року в Росії, незважаючи на постійні порушення з боку РФ територіальної цілісності України та інші виклики з її боку у сфері безпекової архітектури, встановленої після Другої світової війни, ми просимо вас переглянути підтримку кандидатури президента Блаттера на п’ятий термін на чолі ФІФА”, – йдеться в листі американських законодавців.
Менедес і Маккейн нагадали про збройної агресії Росії проти України, порушеннях домовленостей Мінська-1 і Мінська-2, небезпечних маневрах російських літаків поблизу повітряного простору НАТО, вихід Росії з Договору про звичайні збройні сили в Європі і т.і.
“Ми вважаємо, що дозвіл на проведення Чемпіонату світу в Росії послужить підтримки путінського режиму в той час, коли його необхідно засуджувати”, – йдеться в листі. Сенатори також звернули увагу, що 40 країн-членів ФІФА вже застосували проти РФ санкції з метою вплинути на військову агресію проти України.
“Наступний президент ФІФА несе відповідальність за те, щоб забезпечити не тільки безпечне і успішне проведення ЧС-2018, але і вірність місії ФІФА, яка покликана” популяризувати футбол у світлі об’єднання освітніх, культурних і гуманітарних цінностей”. Ми наполегливо закликаємо вас обрати президента, який буде дотримуватися цих цінностей і працювати над тим, щоб відмовити режиму Путіна в привілеї проведення ЧС-2018”, – йдеться в листі.
І якщо ще у вівторок, коли був направлений цей лист, заяви сенаторів сприймалися як черговий популізм, то зараз вони можуть стати вагомим аргументом для конкурента Блаттера. Як би там не було, крапку в цій історії ставити зарано, і нас ще очікує чимало скандальних фактів, пов’язаних з ФІФА.


Ізраїльська проблема Блаттера

Слід відзначити, що у Йозефа Блатерра голова болить не лише від майбутніх виборів та корупційного скандалу, а й від іншої проблеми.
На конгресі ФІФА, окрім голосування за нового президента в розділі “різне” цілком може бути розглянуте питання про тимчасове призупинення членства в цій організації Федерації футболу Ізраїлю. З пропозицією застосувати до неї жорсткі санкції виступила Палестина. Палестинці звинувачують Тель-Авів y дискримінації арабських футболістів і не тільки.
Минулого тижня цей регіон відвідав Йозеф Блаттер. Спочатку він зустрівся в Єрусалимі з прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу. Причому мова в основному йшла не про ізраїльський, а про палестинський футбол. Згодом глава ФІФА переїхав до Рамаллі, де поспілкувався з лідером Палестини Махмудом Аббасом. З ним він теж обговорив проблеми палестинського футболу. Крім того, у Блаттера відбулися бесіди з футбольними чиновниками як Ізраїлю, так і Палестини. Його метою було спробувати врегулювати новий арабо-ізраїльський конфлікт. 
Палестина звинувачує єврейську державу в порушенні правил і принципів ФІФА. У першу чергу мова йде про обмеження ізраїльською владою свободи пересування палестинських футболістів, тренерів і суддів на захоплених ними територіях і на кордоні з Йорданією. Це ж, до речі, відноситься і до футболістів з-за кордону, що приїжджають y Палестину. Збірній Палестини для вильоту за кордон доводиться користуватися аеропортом йорданської столиці Аммана. Ізраїльтяни затримали вантажі для Федерації футболу Палестини зі спортивною формою, взуттям та іншим інвентарем, а також торік влаштували обшук в її офісі на Західному березі Йордану.
Кілька гравців палестинського клубу “Бейт Уммар” зараз сидять у в’язниці за звинуваченням у закиданні ізраїльських солдатів камінням під час заворушень у Газі. В порушення правил ФІФА до Федерації футболу Ізраїлю входять п’ять команд, що представляють незаконні єврейські поселення на окупованих палестинських землях. На довершення всього палестинці звинувачують ізраїльських уболівальників у цілому та клуб “Бейтар” (Єрусалим) зокрема в расизмі.
До речі, всього через день після зустрічі Блаттера і Нетаньягу ізраїльтяни затримали на КПП збірну Палестини, яка вирушала на матч із Тунісом. Кампанію за призупинення членства Ізраїлю в ФІФА очолює Джибріл Раджуб, колишній шеф служби безпеки Палестинської адміністрації, а зараз – голова футбольної федерації. “Конгрес повинен поставити Ізраїль в кут, показати йому “червону картку” і сказати: “Або ви виконуєте правила, або йдіть! ” – цитує Раджуба Daily Telegraph. Причому, якщо конгрес не підтримає ініціативу Палестини, а для цього знадобиться як мінімум дві третини голосів делегатів форуму, вона погрожує звернутися зі скаргою на Ізраїль у вищий спортивний арбітраж.
Блаттеру зайві скандали не потрібні, однак скасувати голосування він не може. Тому й поїхав на Близький Схід, щоб відмовити палестинців від цієї затії. Після зустрічі з прем’єром Нетаньягу він заявив, що домігся згоди Тель-Авіва про проведення в Цюриху примирливого матчу між збірними Ізраїлю і Палестини. Щоправда, не сказав, коли він пройде. Тим часом міністр культури та спорту Ізраїлю Мірі Регев у ході спілкування з Блаттером назвав поведінку Палестини “ганебною”, а президент Федерації футболу Ізраїлю Офер Ейні впевнений, що вона продиктована політикою, і  правила ФІФА це категорично забороняють.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7162 / 4.19MB / SQL:{query_count}