Розвернути Конституцію обличчям до людей

Роман Безсмертний запропонував легітимний шлях до зміни Основного закону України через Конституційний акт

Президентська кампанія набирає обертів, і тема зміни Конституції лунає все голосніше в програмних заявах багатьох кандидатів. Проте як не курйозно це звучить, пропозиції щодо зміни Конституції суперечать самій Конституції, і з правової точки зору є неможливими. Втім, нещодавно стало відомо, що легітимний шлях до зміни Основного закону все ж таки є – через Конституційний акт. 
16 липня, у 28-му річницю прийняття Декларації про державний суверенітет, на зустрічі з лідерами громадської думки, дипломатами та ЗМІ майбутній кандидат у президенти Роман Безсмертний представив своє бачення конституційного процесу та подолання законодавчого розпаду в Україні.

Корінь зла

Історик за освітою і один з авторів нині чинного Основного закону,  Безсмертний вбачає корінь невдач і негараздів України в неадекватності діючої Конституції життєвим потребам сучасного українця, в розриві і відокремленості держави від цих потреб.
Після 2014 року українське суспільство стрімко рушило вперед, переросло і державу, і Конституцію, яка, на думку Безсмертного, “більше не є обручем, який тримає в єдності та гармонії державу і людину. Вони існують відокремлено, не відчувають потреби один в одному”.

Владу під потреби людини

Змінити Основний закон, розвернути його обличчям до людини, організувати владу під потреби людини, а не обслуговування політичних амбіцій чергового Президента, є насущним завданням сьогодення. І якщо його не вирішити, Україна загрузне в інституційному безладі, поставивши під загрозу не тільки благополуччя народу, а й власний суверенітет, вважає Безсмертний.
“Необхідно перезаснувати державу. Вона має стати іншою за своєю суттю. А Конституція – іншою за своїм духом. Марно латати конституційні дірки. Треба ухвалювати нову Конституцію, у центрі якої буде Людина”, – заявив політик.

Парк перехідного періоду

Проте навіть з благою метою просто взяти і змінити Конституцію, з юридичної токи зору, неможливо. Про це на зібранні розказав відомий український конституціоналіст, доктор юридичних наук, професор Володимир Шаповал. “Прийняття нової Конституції має відбуватися у легальний спосіб і у два етапи – сказав він. – Перший етап – створення передумов для роботи над проектом нової Конституції – це Конституційний акт, який треба приймати у спосіб внесення змін до Конституції, передбачений у XIII розділі самої Конституції. Другий етап – це безпосередньо робота над проектом, який має бути розроблений, схвалений Верховною Радою і затверджений на всеукраїнському референдумі”.
Тому країні не обійтися без перехідного періоду, щонайменше три роки, вважає Шаповал. Упродовж цього часу новим парламентом має бути ухвалений Конституційний акт і розроблено новий Основний закон, який забезпечить нову модель, адекватну сучасній Україні.
В історії України вже був подібний перехідний документ – Конституційний договір 1995 року, який ухвалювався для транзиту від застарілої Конституції УРСР до першої Конституції незалежної держави. Пропонований Безсмертним Конституційний акт забезпечить транзит від першої до другої Конституції незалежної України, яка відповідатиме сучасному запиту суспільства.
Конституційний акт має зобов’язати Президента вести конституційний процес, а парламент – ухвалити Конституцію у відповідні терміни.
Для підготовки цього історичного перехідного документа створено ініціативну групу, очолювану Володимиром Шаповалом, і до кінця 2018 року проект Конституційного акту буде винесений на загальне обговорення.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.9628 / 4.09MB / SQL:{query_count}