“Обрубати” довгі руки Кремля

За кількістю висланих російських дипломатів-розвідників Україна поступається тільки США та Британії

фото: informator.news
Україна приєдналась до тих країн цивілізованого світу, які зараз висилають чи вже вислали російських дипломатів-розвідників зі своєї території у зв’язку з отруєнням нервово-паралітичним газом у британському місті Солсбері колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля (мав британське громадянство) та його доньки Юлії. Британія поклала всю відповідальність за цей злочин на Кремль, і, зокрема, вислала 23 дипломатів РФ, які були визначені як російські розвідники.
Після цього США вислали 60 російських так званих дипломатів, зокрема, і 12  співробітників розвідки з місії РФ при ООН у Нью-Йорку, а також закрили консульство Росії в Сієтлі. Загалом, станом на 28 березня 28 країн заявили про рішення вислати російських так званих дипломатів (і таких дипломатів-розвідників, які стали персонами нон ґрата, станом на учорашній день назбиралось 145). До того ж Євросоюз відкликав голову свого представництва в Росії. І в НАТО вирішили вислати сімох з 20 акредитованих дипломатів з російської місії при Альянсі, а також відмовити у заявках на акредитацію ще трьом росіянам.

Війна і дипломатія

Зазначимо, що більшість із тих країн, які вже ухвалили рішення, заявили, що висилають по кілька чи лише по одному росіянину. Щодо України, то ми висилаємо 13 співробітників російських дипустанов у Києві, Одесі, Львові та Харкові. Це третій показник після США і Британії. В нашому МЗС заявили, що є всі докази, які вказують на те, що ці 13 осіб є представниками російських спецслужб.
“У відповідь на цинічну хімічну атаку в Солсбері Україна у дусі солідарності з нашими британськими партнерами і трансатлантичними союзниками та в координації з країнами ЄС ухвалила рішення про видворення з української території 13 російських дипломатів із тих небагатьох, що залишилися. Бо як відомо, наші дипломатичні стосунки з РФ де-факто заморожені. Росія вкотре підтвердила своє зневажливе ставлення не лише до суверенітету незалежних держав, а й до цінності людського життя. Україна відчуває це щодня в окупованому українському Криму та на Донбасі. Тому як ніколи важливо не обмежуватися символічними жестами. Наступний крок – збільшення ціни для Москви за вчинені міжнародні злочини, включно через посилення персональних, фінансових та економічних санкцій. Наша спільна відповідь Кремлю і надалі має бути рішучою та жорсткою для недопущення нових людських трагедій та забезпечення поваги до норм міжнародного права”, – така заява з’явилась на Facebook-сторінці Президента Петра Порошенка 26 березня.
Російським дипломатам-розвідникам дали 48 годин, щоб покинути Україну. Тобто сьогодні їх вже не мало би бути на нашій території. Нардеп від БПП, віце-президент ПАРЄ Володимир Ар’єв розповідав, що йдеться не про технічний персонал дипустанов, а про рівень першого, другого секретаря посольств.
Звичайно, ні для кого не секрет, що робота дипломатів і шпигунів часто поєднується, а для Кремля така практика стала нормою ще з радянських часів. Та багатьох українців зараз дивує: чому наша влада не реагувала раніше, адже вже чотири роки триває неоголошена війна з Росією. І від 2014-го в нашому суспільстві тривають дискусії про те потрібно чи ні взагалі розірвати дипломатичні відносини з країною-агресором. Масла у вогонь час до часу підливають ті політики, які люблять критикувати владу.
Тут треба зауважити, і “Львівська Пошта” про це раніше писала, що без розриву дипломатичних відносин Україна ще на початку весни 2014-го відкликала свого посла з Росії Володимира Єльченка, а в грудні 2015-го замінила його тимчасовим повіреним (найнижчий рівень дипломатичного представництва) Русланом Нимчинським. Єльченко, зрештою, став постійним представником України при ООН.  Росія відкликала свого посла з України Михайла Зурабова ще у лютому 2014-го, одразу після втечі Януковича. Від Москви також був тимчасовий повірений. Влітку 2016-го Кремль спробував відправити в Україну повноцінним послом колишнього КДБіста із “темною” біографією Михайла Бабича, але українська влада такої спроби не сприйняла.
Нинішня висилка російських дипломатів-розвідників також не означає розриву дипвідносин, а тільки зменшення кількості дипломатів. При цьому можливі й заміни висланих російських дипломатів-розвідників. “У цьому випадку вони мають право надсилати когось на заміну. Українська сторона, звичайно, буде розглядати, але наш рівень дипломатичних відносин після того, як Україна відмовилася приймати посла РФ, на низькому рівні”, – зазначав у ефірі телеканалу “112 Україна” вже згаданий Володимир Ар’єв.
Росія вже пригрозила, що відповість і, наймовірніше, також вишле певну кількість українських дипломатів. Зрештою, зараз Кремль погрожує всьому світові, заганяючи себе в міжнародну ізоляцію.
Зауважимо, що перший віце-спікер парламенту Ірина Геращенко на своїй сторінці у Facebook за день до того, як Президент оголосив про висилку росіян, виступила проти такого кроку: “Мені набридла зрада й непрофесіоналізм. По-перше, в Україні давно немає посла РФ, ми не прийняли агреман на нового посла. Так само немає посла України в РФ. Наші дипломатичні відносини зведені до критичного мінімуму, в посольствах залишається кілька рядових дипломатів і консули. Висилка російських консулів викличе висилку українських консулів – й наші політв’язні в РФ залишаться сам на сам з мордором, без шансу бодай раз на кілька місяців побачити українського представника, відчути мінімальну підтримку. Ви правда цього хочете? Чи запитаємо в мами Клиха, дружини Карпюка, родини Сущенка і Гриба, інших наших заручників?”.
Але зрештою вона заявила: “Рішення про висилку – правильне, це політичний сигнал солідарності нашим європейським партнерам. В той же час ми очікуємо посилення солідарності з Україною… Звільнення політв’язнів Кремля ніяк не залежить від консулів, а виключно від Путіна. В той же час, підтримка і допомога консулів – чи не єдина підтримка, яку отримують і відчувають наші політв’язні… Доступ консулів до політв’язнів ускладниться, це очевидно, що Росія буде мститися. Але ми в праві вимагати від світу посилення тиску на РФ з вимогою звільнити наших бранців”.
Щодо необхідності чи ні повного розриву дипвідносин з Росією, то тут ситуація насправді неоднозначна. До прикладу, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов у коментарі Слову і Ділу зазначив, що розрив дипвідносин дав би більше вигоди Росії, аніж Україні, адже в такому випадку автоматично припиняється дія низки угод, за якими Україна може виставляти певні вимоги Кремлю. Експерт зауважив, що з точки зору міжнародного права, в Росії з’явилось би поле для маневру. Звичайно, значна частина нашого суспільства такі аргументи не сприймає.

Нова холодна війна?

У нинішній ситуації важливо розуміти, що насправді безпрецедентний дипломатичний бойкот, який Захід оголосив Росії, є важливим для України. І нехай виглядає так, що наша держава лише приєдналась до цього бойкоту, але потрібно бути реалістами: в Британії, яка сприймає отруєння Скрипаля як акт кремлівської агресії на своїй території, більше справжніх союзників, аніж в України, яка вже чотири роки потерпає від гібридної війни. Тому для нашої держави важливо було “не випасти” зі світової реакції на справу Скрипаля.
Важливо, що на Заході не забувають про агресію Росії проти України. Так, глава Пентагону Меттіс поклав відповідальність за спробу вбивства колишнього російського розвідника Скрипаля на господаря Кремля Путіна і заявив, що те, як зараз Росія намагається зняти із себе відповідальність у цій справі, нагадує про те, як відбувалась незаконна анексія Росією Криму та події на сході України. “Вони знімають шеврони з військових і відправляються до Криму. Вони кажуть, що не причетні до операцій у Східній Україні. Не уявляю, як вони можуть таке говорити просто в очі”, – заявив Меттіс, передає Голос Америки.
І в Британії, і в США, і в низці інших країн зараз наголошують на тому, що важливо продемонструвати єдність західного світу, ту єдність, яку так прагне знищити Росія. В цьому контексті цікаво буде побачити, якими будуть наступні кроки Заходу, чи буде ще більше посилення антиросійських санкцій.
“Те, що сьогодні відбувається у відносинах Росії із Заходом, отримало новий термін – міністр закордонних справ Сербії назвав це “крижаною війною”. Іншими словами, Росія та Захід повернулись у стан відносин, що існували до політики перебудови, яка почалась у 1985 році за генсека Михайла Горбачова. Нинішній стан речей можна порівняти з відносинами між Заходом та СРСР часів Леоніда Брежнєва – коли ще не почалась так звана розрядка, роззброєння та тривало протистояння двох систем. Міжнародні аналітики вважають, що Захід давно шукав формальний привід для розірвання залишків тих відносин, які в них були з Росією. Еліти, експерти, медіа – всі були готові. Кремль стільки разів перетинав червону лінію, що було зрозуміло, що потрібно лише зачепитись за якийсь привід. Формально таким приводом стала хімічна атака в Солсбері, внаслідок якої постраждав британський громадянин. Парадокс полягає в тому, що, з точки зору дипломатії, режимові Путіна було абсолютно невигідно здійснювати цю атаку саме зараз… Україна не мала би висилати російських дипломатів з очевидної причини – Росія дасть дзеркальну відповідь та видворить з європейських країн таку ж кількість їхніх дипломатів. А в Україні й без того погана ситуація – у нас дуже мало консулів у Росії і це погано вплине на захист українських політичних в’язнів. Та я розумію логіку подій – це була закордонна порада, а не внутрішня ініціатива. Бо хоч МЗС давно мало списки російських дипломатів на видворення, воно не хотіло цього робити. А тепер хтось порадив українському Президенту вислати цих дипломатів на знак солідарності. Це довгостроковий стратегічний крок, який матиме позитивні наслідки. По-перше, таким чином ми чітко асоціюємо себе з євроатлантичною спільнотою і це покращить наші відносини з НАТО в цілому. По-друге, британці – дуже вдячна нація, а тому зараз вони будуть максимально просувати підтримку України, особливо у військовій сфері. Найближчим часом, за прикладом американців, ми побачимо суттєве збільшення військової допомоги українським Збройним силам. І на фоні “крижаної війни”, яка тільки починає розпалюватись, такий крок сприйматимуть дуже позитивно”, – пише в колонці на сайті Новое время політтехнолог, президент Фонду національних стратегій Тарас Березовець.
Звичайно, навіть в ЄС ще залишається російське лобі. Зараз відсутність рішення про видворення російських дипломатів можна сприймати як такий собі перепис “друзів Кремля”. Станом на 28 березня, як повідомляла Європейська правда, серед усіх країн Євросоюзу не заявили про видворення російських дипломатів чи відкликання своїх послів з Росії для консультацій тільки Австрія, Кіпр, Греція, Словенія та Португалія. Водночас Болгарія, Люксембург, Словаччина та Мальта поки лише викликали своїх послів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7459 / 4.19MB / SQL:{query_count}