Український інтерес у Нью-Йорку

Після зустрічі з Дональдом Трампом Петро Порошенко заявив, що США підтримують позицію України щодо миротворців на Донбасі

фото: president.gov.ua (2)
Цього тижня Президент Петро Порошенко кілька днів перебував у США, де взяв участь у роботі 72-ої сесії Генасамблеї ООН. Він виступив під час відкритих дебатів з питань миротворчості у Радбезі ООН, а також під час загальних дебатів на Генасамблеї. Окрім того, зустрівся з лідерами інших держав, зокрема з американським президентом Дональдом Трампом.
Від наших експертів та політиків вже звучать різні оцінки цього американського вояжу Порошенка. Так, він ще раз довів, що виступати вміє дуже добре, особливо за кордоном. З найвищої світової трибуни він закликав скерувати миротворчу місію на Донбас, нагадав світові про українських заручників у полоні російсько-терористичних сил, зауважив, що смерть жертв рейсу МН17 на совісті Росії, не забув і про російську окупацію Криму, про кремлівські репресії проти українців та кримських татар, заявив, що настав час створити міжнародну групу друзів українського Криму для координації кроків для деокупації півострова, на Донбасі, закликав усі держави-члени ООН визнати Голодомор 1932 – 1933 років актом геноциду українського народу.
Незважаючи на всі розмови про те, що, мовляв, світ уже втомився від України, потрібно постійно використовувати будь-які можливості, щоби нагадувати всім про злочини, які вчиняє проти нашої держави Росія. Адже саме бездіяльність “вічно стурбованої” демократичної частини світу, безпорадність ООН і дозволила Росії вкрасти частину нашої території та розв’язати війну на європейському континенті.
Але якщо говорити про якісь результати поїздки Порошенка до США, то треба розуміти, що їх так одразу не могло бути. Ключовою темою, з якою наш Президент полетів до США, була миротворча місія з мандатом ООН на Донбасі. Чи можливе відповідне рішення Радбезу ООН? Поки Росія має там право вето – ні. Чи можливо провести це рішення через Генасамблею ООН? В принципі, існує такий обхідний варіант, але він також нелегкий. Спочатку треба, щоби питання щодо миротворчої місії було заветоване на Радбезі, а далі на Генасамблеї потрібно заручитись підтримкою двох третин голосів. Зрозуміло, таке голосування треба довго і ретельно готувати.

Росія – одна з найбільших загроз міжнародній безпеці

У чому ж тоді може бути суть недавніх виступів Порошенка в ООН? Насамперед у тому, щоб донести своє бачення “блакитних шоломів” на Донбасі і протистояти намірам Росії влаштувати “миротворчу пастку”. Адже Путін нещодавно вирішив перехопити миротворчу ініціативу в Порошенка, висунувши такі вимоги, що взагалі нівелюють ідею миротворчої місії: в Кремлі хочуть, щоб “блакитні шоломи” на Донбасі стояли лише на лінії зіткнення, не мали доступу до українсько-російського кордону і загалом були лише охоронцями моніторингової місії ОБСЄ.
А ще, щоб скерування миротворців узгоджували з кремлівськими маріонетками із ОРДЛО. Росіяни навіть скерували свій проект резолюції в Радбез ООН, щоправда, там його ніхто не підтримав… Але цього тижня Кремль продовжив свою гру, поширивши через російські ЗМІ інформацію про те, що Україна вже після Росії зареєструвала в Радбезі ООН свій альтернативний проект резолюції щодо миротворців на Донбасі.
“В ООН поширена практика “зближення сторін”. Якщо є два офіційно зареєстровані документи, друзі Росії в Радбезі можуть сказати: що ж, давайте шукати щось середнє між ними. Але в російському документі є кілька неприйнятних для нас положень”, повідомляє Європейська правда, посилаючись на неназваного українського дипломата. І пояснюється, що тому Україна й не реєструвала свого проекту резолюції після російського. Але Президент Порошенко ще в квітні 2015-го надіслав у ООН звернення щодо розгортання на території нашої держави миротворчої операції. І цей лист був поширений як офіційний документ Радбезу. Росіяни про цей лист постійно забувають.

Зауважимо, що Путін на Генасамблею ООН в Нью-Йорк не полетів. А Порошенко намагався сповна використати всі можливості, щоб донести свою позицію. “Крадіжка землі іншого народу, викрадення людей, ведення прихованої війни, збиття цивільного літака, поширення брехні по всьому світу – чи така поведінка личить постійному членові Ради Безпеки? Росія є не контрибутором міжнародної безпеки, а її найбільшою загрозою. Сьогодні Росія, мабуть, єдина країна в світі, яка має конфлікт – гарячий, заморожений чи потенційний – з майже всіма сусідами, – заявив Петро Порошенко на Генасамблеї ООН. І додав: “Росія прагне обміняти мир в Україні на свободу України. Україна ніколи не прийме таку домовленість. Не прийме її і міжнародна спільнота. Нещодавні гібридні “миротворчі пропозиції” від Москви є ще одним прикладом справжніх амбіцій Росії, яка прагне легалізувати своїх маріонеток та заморозити конфлікт назавжди… Переконані, що повноцінна миротворча операція ООН є єдиним ефективним рішенням для деескалації, захисту народу України та для наближення нас до політичного врегулювання. Саме тому мандат миротворців повинен покривати всю окуповану територію, включаючи українсько-російський державний кордон. Це обов’язкова умова... У такій місії нема місця представникам агресора. Вони не можуть бути її частиною за визначенням”.
Перед цим на дебатах у Радбезі ООН Порошенко нагадав про своє звернення щодо миротворців, а також закликав якнайшвидше вирішити це питання і спочатку скерувати в Україну місію для технічної оцінки ситуації. До речі, в Радбезі ООН Президент України показав документи російських військових, яких затримали на Донбасі.
“Судячи з усього, українську ініціативу щодо миротворчої місії готували спеціально під цей саміт. І нам вдалося нав’язати дискусію про миротворців. Два роки був ступор, не було жодного поступу. І тільки зараз, нарешті, ми перевели розмову в практичну площину. До речі, відзначу пропозицію Порошенка про те, що, перш ніж ухвалювати рішення про миротворчу місію ООН, потрібно скерувати в зону конфлікту технічну місію ООН, щоб фахівці оцінили ситуацію на місці та висловили свої рекомендації. Тобто це вже процедурний початок роботи над місією. Не впевнений, що буде прийняте політичне рішення про це, але прогрес є, і для нас це важливо. Треба пам’ятати, що вода камінь точить”, – зазначає в колонці на сайті “Новое время” політолог, директор Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.

Година з Трампом

Про миротворців Порошенко говорив і з президентом США на полях Генасамблеї ООН. Після їхньої зустрічі, яка тривала годину, український гарант заявив, що “США підтримали пропозиції України, озвучені ще 2015 року, про розміщення на сході України миротворців з мандатом ООН”.
Заява хороша, але знову ж таки, як добитись мандату від ООН? Експерти також звертають увагу на те, що Трамп не говорив про миротворців після зустрічі з Порошенком. У повідомленні Білого дому йшлося про те, що Трамп підтвердив підтримку суверенітету і територіальної цілісності України, привітав наші реформи, але й закликав продовжити роботу з ліквідації корупції та поліпшення ділового клімату в Україні.
“Те, що Трамп не став особисто коментувати тему миротворців на Донбасі, означає, що адміністрація президента США наразі дуже обережно ставиться до цієї ініціативи. Тобто є підстави вважати, що на сьогоднішній день не все так безхмарно, не все так однозначно і необов’язково закінчиться якимсь хепі-ендом, – зазначає політолог Михайло Басараб, передає Радіо Свобода.
Також зауважимо, що після зустрічі Порошенка і Трампа не було якихось заяв щодо ще одного важливого питання – постачання Україні американської летальної оборонної зброї. Тут нагадаємо, що Сенат США схвалив проект оборонного бюджету, в якому передбачене й виділення Україні півмільярда доларів допомоги у сфері безпеки, включаючи летальне та нелетальне озброєння, навчання військових і технічну допомогу.
Щоправда, “Львівська Пошта” вже докладно інформувала про це в минулому номері, документ ще остаточно не узгоджений і не затверджений – усе залежатиме від підпису Трампа, і виникли нюанси з тим, на яку саме зброю може сподіватися Україна.
Вже згаданий політолог Володимир Фесенко каже, що невипадково багато переговірників зійшлися на думці, що зараз ми стали ближчі до отримання летальної зброї від США, аніж за президентства Обами, але й “завищувати” очікувань не варто…

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9296 / 4.16MB / SQL:{query_count}