Що кажуть політичні рейтинги?

У грудні українці підтримали б сім партій до парламенту

На тлі усіх розмов про можливість дочасних парламентських виборів yже навесні 2016 року і того, які сили в такому випадку можуть потрапити до оновленої ВРУ, то цікавими є останні рейтинги політичних партій в Україні. З іншого боку, дострокові вибори є тільки гіпотетичною можливістю, і за кілька місяців симпатії українців ще можуть зазнати змін, до того ж, на політичному горизонті знову з’являються обриси нових політпроектів. Тому зрізи партійних симпатій громадян в останній місяць 2015-го можна сприймати як своєрідний політичний підсумок року.
У грудні результати свого традиційного дослідження електоральних симпатій українців оприлюднила cоціологічна група “Рейтинг”. З цього опитування випливає, що, якби парламентські вибори проходили на початку грудня 2015-го, то склад ВРУ був би ще більш розпорошеним. До парламенту могло б потрапити сім партій. Найбільшу підтримку зберегла президентська сила “Блок Петра Порошенка “Солідарність” – 16,5 %. Далі фактично із однаковою підтримкою розташовуються  “Батьківщина” (12,3%), “Опозиційний блок” (12,2%), “Самопоміч” (12,2%). Також станом на грудень бар’єр 5% долають Радикальна партія (7,9%), “Свобода” (7,8%) та УКРОП (5,1%). Соціологи відзначають, що шанси на проходження мали б і “Громадянська позиція” (4,1%), “Відродження” (3,6%), “Наш край” (3,0%). Підтримка прем’єрського “Народного фронту” складала близько 1%.
Зауважимо, що ці цифри відображають настрої тих українців, які мають намір голосувати і визначились із своїм вибором, тобто розподіл такий, який міг би бути на справжніх виборах. Майже третина українців відповіли, що не брали б участі у виборах, а 15% респондентів важко було відповісти, кого вони підтримують. Зазначимо, що це опитування проводилось із 1 по 10 грудня і респондентами виступили 3000 українців віком від 18 років. Статистична похибка не перевищує 1,8%
Якщо брати до уваги регіональний розріз, то БПП “Солідарність” продовжує лідирувати на заході, півночі і центрі України. Натомість на півдні, сході і Донбасі першість утримує “Опозиційний блок”. Соціологи відзначають і те, що на півдні та на Донбасі зосереджена найбільша кількість тих, хто не брав би участі у виборах або не визначилися з вибором (48 і 55% відповідно).
Щодо цього треба нагадати і результати дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), оприлюдненого на початку грудня. Тоді соціологи розповідали, як в Україні у 2007-2014 роках змінювалась підтримка проєвропейських та проросійських партій. Директор КМІСу Володимир Паніотто, презентуючи це дослідження відзначав, що за сім років рейтинг проросійських партій на парламентських виборах упав утричі. “В цілому можна зробити висновок, що в регіонах, де була раніше значна підтримка проросійських партій, тепер вона суттєво знизилась. Але підтримка проєвропейських партій зросла лише на 4-5%, більшість виборців цих регіонів не має партій, які б вони підтримували, і вони не беруть участь у виборах”, – говорив Паніотто.
Також зауважимо, що раніше проросійськими вважались, зокрема, Партія регіонів та КПУ. Торік КПУ нарешті з тріском пролетіла повз український парламент, але уламки ПР до ВРУ потрапили, маємо на увазі “Опозиційний блок”. І якщо порівнювати із виборами-2014, то впродовж цього року підтримка “Опозиційного блоку”, відповідно до опитування вже згаданої групи “Рейтинг”, зросла на 3%. Натомість бачимо падіння рейтингу  президентської сили “Солідарність” на 5%. Про прем’єрську партію і говорити не доводиться.
Щодо інших нинішніх парламентських партій, то майже вдвічі зросла підтримка “Батьківщини”. Незначний ріст в межах 1% є і в “Самопомочі”. Кидається в очі ріст підтримки “Свободи”, яка, принаймні станом на нині, має шанси повернутись до ВРУ, а також УКРОПу, який цього року лише вперше брав участь у місцевих виборах.
Політична боротьба наступного року обіцяє бути дуже цікавою, ще невідомо, що насправді буде з нинішнім урядом і чи зможе коаліція зберегти єдність. Помітно, що окремі політичні гравці вже почали готуватись до дострокових парламентських виборів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.4736 / 4.1MB / SQL:{query_count}