Місцеві вибори: коли?

“Самопоміч” наполягає на проведенні місцевих виборів навесні 2015-го. Для цього потрібно змінювати Конституцію. Водночас інші учасники парламентської коаліції не надто вірять у швидкі зміни

фото: Юрко Дячишин (прес-служба ЛМР)
Тема виборів в Україні завжди слизька. Видається, країна живе у стані нескінченної виборчої кампанії, на яку витрачають немалі гроші. 
Цього року на позачергових виборах ми вже обрали нових Президента і парламент. За логікою, настає час позачергових місцевих виборів для повного оновлення влади на всіх рівнях, однак проводити їх навесні 2015-го немає сенсу. 
Відповідно до Конституції, вибори й так повинні відбутися наступного року, але 25 жовтня, тож проводити їх двічі на рік ніхто не буде.
А для того, щоб перенести чергові місцеві вибори на півроку наперед, потрібні зміни до Конституції. І не лише дату треба міняти, а й прописувати нові пов­новаження місцевих рад, бо Президент Порошенко вже не один місяць обіцяє українцям децентралізацію влади. 
Нині тему місцевих виборів навесні наступного року в інформаційному полі розкручує “Самопоміч”. За словами її представників, часу до осені нема. Про це лідер партії і мер Львова Андрій Садовий уже неодноразово в різних ЗМІ заявляв. “Якщо говорити про місцеві вибори, то треба робити все можливе і неможливе, аби їх провести якомога швидше... У березні, звичайно, зробити їх буде фізично нереально. Якщо їх проводити, то навесні. Я би їх робив, найімовірніше, у травні. До того часу реально прийняти всі необхідні закони і провести якісні вибори!” – наголосив він наприкінці минулого тижня в ефірі програми “Шустер LIVE”.
До травня реально прийняти всі необхідні закони і провести якісні вибори
А з понеділка цього тижня представники “Самопомочі” в парламенті на повну запрацювали на якнайшвидше проведення місцевих виборів. “Склад місцевих рад був сформований за режиму Януковича і сьогодні жодним чином не відповідає потребам та очікуванням громад”, – заявила віце-спікер Оксана Сироїд. Вона поєднує це питання з необхідністю якомога швидше провести й судову реформу. Для проведення змін до Конституції пропонують першу скрипку в цьому питанні передати Раді, створити тимчасову спеціальну комісію ВРУ та продовжити першу сесію до лютого. Тут потрібно пам’ятати, що створення відповідної ТСК прописане в тексті коаліційної угоди. Зараз процес намагаються пришвидшити.
Як розповів “Пошті” голова фракції “Самопоміч” Олег Березюк, питання місцевих виборів навесні вже обговорювали з іншими учасниками коаліції. Вчора, 17 грудня, “Самопоміч” навіть скликала раду коаліції, щоб ухвалити спільне рішення. Зазначимо, що на момент здачі номера в друк не було відомо, чи коаліція зібралась і обговорила питання місцевих виборів. 
Упродовж дня питання зависло, представники інших партій переважно говорили, що ще не знають, чи відбудеться рада коаліції. Але в будь-якому разі представники “Блоку Петра Порошенка” і “Народного фронту” говорили про те, що не вірять у місцеві вибори навесні, бо навряд чи змінити Конституцію вдасться швидко.
Нагадаємо, що зміни до Конституції потрібно ухвалювати впродовж двох сесій. У першому читанні проголосувати “за” має принаймні більшість депутатів, а для ухвалення питання в цілому – понад 300 осіб.

Усе впирається в Конституцію

За логікою, парламентарі не писатимуть нового Основного Закону, а змінюватимуть чинний. За основу мали би брати вже пропоновані Президентом зміни. 
Нагадаємо: ще в червні гарант вніс на розгляд минулого скликання парламенту свій проект змін Основного Закону, що стосувалися повноважень органів державної влади та місцевого самоврядування. Однак президентський проект тоді “забуксував”, і це був великий ляпас Порошенкові з боку ВРУ. Тодішні фракції “Батьківщини” і “Свободи” висловилися категорично проти голосування за пропозиції Президента і почали розробляти свої. 
Як повідомляли ЗМІ, навіть представники президентської фракції УДАР у кулуарах парламенту називали проект Порошенка сирим. Зрештою, парламентарі відмовилися надсилати проект Президента на експертизу в Конституційний Суд, а лише включили його розгляд до порядку денного сесії, в результаті так і не розглянувши це питання. 
Лише додамо, що наприкінці жовтня з’явилися схвальні висновки Венеціанської комісії щодо проекту конституційних реформ Порошенка. Негативні оцінки отримали лише пункти, в яких прописано збільшення повноважень Президента, зокрема, в питаннях звільнення ним керівників силових відомств без згоди парламенту.
Порошенкові та Яценюкові з їхніми політсилами  місцеві вибори одразу після важкої зими, підвищення цін та інших непопулярних кроків дуже невигідні
Нині ми вже маємо новий склад Верховної Ради і конституційну більшість у ній, що налічує понад 300 нардепів. Однак назвати її суто президентською не можна. П’ять учасників коаліції – БПП, “Народний фронт”, “Самопоміч”, Радикальна партія, “Батьківщина” – намагаються тягнути ковдру кожен на себе, переконуючи громадськість у тому, хто з них чесніший і хто краще втілює вимоги Майдану. Можливо, саме через довгі і важкі коаліційні перемовини президентський проект змін до Конституції був відкликаний із парламенту. Як зазначено на офіційному сайті ВРУ, це сталося 27 листопада, тобто в перший день роботи Ради нового скликання. 
Нині важко повірити в те, що депутати змогли дуже швидко змінити Конституцію. Чого лише варті останні голосування коаліції у ВРУ, довгі торги за посади в уряді та в парламентських комітетах. А тут Конституція! Потрібне надзвичайно дисципліноване голосування. При цьому підкилимних домовленостей і звинувачень у намаганні якоїсь із сторін узурпувати процес не уникнути. Не забуваймо, що навряд чи партія Президента дозволить іншій політсилі взяти процес у свої руки.
Наприкінці жовтня нинішній голова фракції БПП і координатор коаліції Юрій Луценко прогнозував місцеві вибори в березні 2015-го. Але впродовж листопада і на початку грудня інші представники президентської партії – Микола Томенко та спікер Володимир Гройсман заявляли, що вибори, найімовірніше, пройдуть усе-таки в жовтні. За словами Гройсмана, відповідні зміни до Конституції можуть бути ухвалені до 1 липня 2015 року.
Додамо, що депутати від фракцій “Самопоміч”, “Народний фронт”, БПП і Радикальної партії вже зареєстрували в парламенті законопроект, який передбачає зменшення кількості місцевих депутатів утричі. 
Це може стати лише першим кроком у виробленні нових правил виборів, але це ще далеко не зміни до Конституції. Зрештою, Україна потребує виборчого кодексу, в якому будуть прописані норми для волевиявлення на всіх рівнях, аби не міняти закони під кожні конкретні вибори.

Кому вибори вигідніші?

Також не забуваймо, що у країні війна. Росія не зменшує агресії, і в такому випадку неможливо провести місцеві вибори на окупованих територіях. Якою буде ситуація до весни – невідомо, але навіть ту частину Донбасу, яку контролює Україна, ще треба підготувати до виборів. І йдеться не так про технічну роботу, як про відведення небезпеки знову віддати регіон під керівництво колишніх соратників Януковича.

фото: Reuters 

А тепер подивимося, кому вигідні якнайшвидші місцеві вибори із суто прагматичної точки зору. Звичайно, “Самопомочі”. На хвилі недавньої успішної парламентської кампанії партія недарма прагне посилити свій вплив на місцях. Особливо це стосується Львова і Львівщини. Нині мер Садовий змушений боротись із “свободівською” більшістю у Львівській міській раді. Вирішити це питання, а також питання призначення своєї людини очільником області (чи то головою ОДА, чи представником Президента, якщо будуть внесені такі зміни в Конституцію) логічно вписуються в апетити Садового.
От тільки найбільшим політичним гравцям, Порошенкові та Яценюкові з їхніми політсилами, місцеві вибори одразу після важкої зими, підвищення цін та інших непопулярних кроків дуже невигідні. Падіння рейтингів цих політиків, які взяли на себе відповідальність за економіку країни, є неминучим. При цьому представники “Самопомочі” в уряд не пішли.
Але як би не було, готуватися до виборів чи навесні, чи восени наступного року місцевим осередкам партій потрібно вже. До речі, відомо, що УДАР піде на місцеві вибори окремо від БПП. Також уже можна прогнозувати появу нових регіональних проектів під вибори та перегрупування тих сил, які не потрапили до парламенту.
“Пошта” й далі стежитиме, як коаліція буде вирішувати питання місцевих виборів і як політики на Львівщині готуватимуться до них.

Олег Березюк, нардеп, голова фракції “Об’єднання “Самопоміч”
Питання місцевих виборів в Україні нагальне. Та ситуація, яка виникла і у Вінниці, і в Запоріжжі, говорить про те, що нині маємо серйозну кризу регіональних і локальних керівництв.

Вирішити цю проблему можна лише тоді, коли люди оберуть собі тих керівників, яких хочуть. Для цього потрібні місцеві вибори, але не дочасні, щоб через півроку знову їх проводити, згідно з Конституцією, а волевиявлення відповідно до нового Основного Закону, тих конституційних змін, які потрібно внести.

Тому ми як фракція запросили колег на засідання Ради коаліції 17 грудня, щоб у вівторок (23 грудня) винести на сесію питання про створення тимчасової спеціальної комісії, яка займатиметься напрацюванням змін до Конституції.

Також ми пропонуємо продовжити роботу сесії, не йти на канікули для того, щоб опрацювати зміни до Конституції. Ухвалити їх у першому читанні ще на цій сесії, тобто до 3 лютого, а на наступній сесії з 3 лютого, як передбачає законодавство, ухвалити зміни в другому читанні і в цілому.

Якщо ми це зробимо, а насправді це треба зробити, бо зміни вже готові і їх потрібно тільки узагальнити й опрацювати нюанси, тоді ми зможемо у квітні-травні 2015-го провести вибори до місцевих органів влади легітимно. Це буде вчасно і потрібно.

Ми говорили про це з учасниками коаліції. Наше право – винести це питання на Раду коаліції. На нашу думку, проводити вибори восени – невчасно і неадекватно до нинішньої ситуації. Але в будь-якому випадку тимчасову спеціальну комісію потрібно створювати, щоб вона негайно почала роботу по конституційних змінах.
Михайло Хміль, нардеп, фракція “Народного фронту”
Ми однозначно стоїмо на позиції перерозподілу повноважень на місцях, за зміни Конституції, які проголосили і Президент, і прем’єр. Але розуміємо, що ймовірність місцевих виборів навесні фактично нульова, бо для того, щоб внести зміни до Конституції, потрібні дві сесії.

Перші зміни можуть бути внесені до кінця цієї сесії – до 16 січня. Але тоді, в період наступної сесії, починаючи з лютого, мають бути внесені зміни в цілому. Тож саме на жовтень, уже за зміненою Конституцією, мають бути призначені вибори до органів місцевого самоврядування. Шансів і юридичних підстав для того, щоби вже у травні місцеві вибори були проведені на новій основі, я не бачу.

Щодо змін до Конституції, то вони будуть ухвалюватися на основі тих пропозицій, яким уже дала схвальний відгук Венеціанська комісія, тобто тих, які вже були попередньо розглянуті.
Олександр Черненко, нардеп, фракція “Блоку Петра Порошенка”
Із цього питання висловлю позицію і фракції, і те, що записано в коаліційній угоді, і те, що висловлюють мої колишні колеги з громадянського суспільства.

І Комітет виборців України, і громадянська мережа ОПОРА публічно виступили із заявою про те, що місцеві вибори потрібно проводити тільки відповідно до норм зміненої Конституції.

Якщо проводити ці вибори навесні і до цього часу не буде змінена Конституція, не буде написано, що місцеві вибори проходять навесні, то вони будуть позачерговими. В такому випадку восени наступного року в нас все одно відбудуться чергові місцеві вибори по всій Україні. Наша позиція така: місцеві вибори мають бути черговими і проводитися тільки після змін Основного Закону, в якому будуть виписані нові повноваження депутатів місцевих рад, місцевої влади. Нелогічно проводити вибори, а потім міняти повноваження тих, кого обираємо.

Сьогодні так виглядає: навіть якщо на цій сесії будуть проголосовані в першому читанні зміни до Конституції, а на наступній – у цілому, то все одно це буде не раніше квітня – травня. Теоретично можна наприкінці весни – на початку літа провести місцеві вибори, але це буде не зовсім логічно. Нині є дата – остання неділя жовтня 2015 року. Тому не думаю, що це волевиявлення відбудеться раніше.
Віталій Бала, політолог, директор Агентства моделювання ситуацій
Наскільки мені відомо, у парламентської більшості була домовленість про те, що місцеві вибори пройдуть у жовтні. Ініціатива “Самопомочі” щодо весни, думаю, – її особистий план.

І розумію, чому ця політсила хоче так зробити. Адже після значної підтримки виборців на парламентських перегонах вони хочуть на цій хвилі ще отримати достатньо хороший результат по Україні. Але я не думаю, що це має бути основою для того, щоб проводити місцеві вибори саме навесні. Насамперед нам потрібно вирішити низку загальнонаціональних нагальних проблем.

Ба більше, не впевнений, що навесні в нас будуть нові правила виборів. Хотілося б, щоби був виборчий кодекс, щоб були внесені зміни до Конституції, щоб новобрані місцеві ради могли працювати за насправді новими правилами. Зокрема, йдеться про децентралізацію. Ці речі треба підготувати.

Найімовірніше, саме осінь наступного року буде оптимальним варіантом для місцевих виборів, коли всі загадані процеси будуть вирішені в законодавчому полі. Мало віриться в те, що парламентарям вдасться вже навесні, в березні, внести всі зміни до Конституції. Хоча теоретично можливо все.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2144 / 4.25MB / SQL:{query_count}