Камінь спотикання

Уже цього тижня депутати можуть зібратись для голосування за новий уряд

фото: zn.ua
Ось і наближається вирішальний час розв’язання, а чи загострення політичної кризи, що з головою накрила Україну. Цей тиждень може стати показовим у цьому контексті. Після провальної поїздки у Сочі Віктор Янукович залишається у ситуації, яка зобов’язує його терміново шукати гроші. 
Тож перед ним стоїть вибір між силовим сценарієм, який зміг би знову повернути прихильність господаря Кремля, і компромісом із хитрістю, щоб за певних умов навіть отримати гроші від Заходу і протриматись до 2015-го. А там уже всіма правдами і неправдами спробувати переобратись на другий термін і далі діяти по ситуації. І уже з огляду на це Януковичу нині потрібно вирішити чи жорстко просувати Андрія Клюєва на посаду прем’єр-міністра, а чи все ж таки домовлятись із опозицією.
Саме питання нового уряду у найближчі дні обіцяє стати найгарячішим. Звичайно, є ще і питання нової Конституції, але щодо цього навіть у самій опозиції немає єдності. Тож з огляду на це, відкласти у шухляду зміни до основного закону нинішньому гаранту, імовірно, вдасться без надзусиль. За Конституцію він зможе взятись, якщо убезпечить своє становище.
Але тут нашим політикам не варто забувати, що уже третій місяць у країні стоїть Майдан. І поки хтось далі зволікатиме, а хтось писатиме Конституцію виключно із надією на те, що скоре зможе сісти на бажане владне крісло, вулиця може почати діяти… 
Після десятого ювілейного віча на Майдані залишилась лише думка про те, що опозиція продовжує віддалятись від вулиці. І не забуваймо, що після одного такого віча у столиці гнів людей уже вилився у події на вул. Грушевського.

В очікуванні уряду

Учора дуже цікаву заяву на своїй сторінці у соц­мережі Facebook зробив Сергій Тігіпко. “Зменшення рейтингу Fitch для України до “ССС” – це жовта картка нашій економіці. Від остаточного падіння нас відділяє лише один крок. Потрібні рішучі антикризові заходи. Новий ефективний, професійний уряд необхідний вже сьогодні. Завтра може бути пізно”, – написав він.
І цікава ця заява екс-віце-прем’єра, а нині заступника голови фракції Партії регіонів, не лише своєю сміливістю, а тим, що напередодні опозиціонерам подали майже як доконаний факт формування серед  “регіоналів” так званої демократичної платформи. 
Зокрема, депутат від “Батьківщини” Андрій Шевченко у своєму блозі на “Українській правді” зазначив, що приблизно 30 проєвропейськи налаштованих парламентарів від ПР на чолі саме із Тігіпком, начебто, “готова діяти врозріз із генеральною лінією Януковича-Медведчука”. І, вочевидь, це саме їх опозиціонери закликали не голосувати за Клюєва як прем’єра.
Ось тільки залишається сумнівним те, що невдоволення деяких “регіоналів”, насправді виллється у супротив генеральній лінії партії. Бо і сам Тігіпко учора одразу ж після допису на Facebook уже на своєму сайті заявив, що не збирається виходити із Партії регіонів. “Я та мої колеги не збираємося виходити з Партії регіонів. У ці непрості часи, як і раніше, ми залишимося поруч з нашими однопартійцями по всій країні, з людьми, які довірили нам представляти їхні інтереси і відстоювати краще майбутнє для нашої країни”, – зауважив Тігіпко.
Гучні заяви в опозиції про переформатування більшості можуть знову  залишитись лише словами
Тож гучні заяви в опозиції про переформатування більшості можуть знову  залишитись лише словами. Але от при одному голосуванні за прем’єра група “регіоналів”, можливо, і спробує зіграти у свою гру. 
Щодо інших питань нині такої впевненості немає. Тим паче, що й самі опозиціонери розуміють, що президент буде тиснути на свою фракцію. “Відразу з кількох джерел отримуємо інформацію, що в ПР розпочалося “полювання на відьом” –  проти всіх, не згодних із генеральною лінією “сім’і”, яка давно підміняє собою генеральну лінію партії. Тиснуть і шантажують усіх, хто підтримує повернення до Конституціі 2004 року. Обіцяють “неслухам” усі кари небесні. Я щиро сподіваюся, що всі ці речі викличуть тільки зворотну реакцію, бо ж не можуть самодостатні дорослі чоловіки і жінки, які є в ПР і які відбулися ну точно без Януковича і тим більше арбузових і тд, вічно терпіти приниження і знущання”, – написала вчора у Facebook Ірина Геращенко, нардеп від УДАРу.
А ще Соня Кошкіна, шеф-редактор інтернет-видання “Лівий берег”, вочевидь також із посиланням на джерела, учора написала у Facebook: “Поки в опозиції клепають нові варіанти Конституції і сперечаються, яка з них краща, ситуація в ПР стабілізується. За п’ятницю, суботу і неділю усі депутати, які вважались неблагонадійними, перестали такими бути. З кожним провели індивідуальну виховну роботу. М’яко. Без тиску. Але із зрозумілою аргументацією. В опозиції такої нема. В опозиції потенційним втікачам із ПР взагалі нічого «внятно» сказати не можуть. Вони подумали і зробили свої висновки. Правильні. У фракції ПР знову мир і спокій”.
А ще всі вже знають, як може тиснути нинішній президент і вчасно приїжджати у Раду. Тож, якщо кандидатура Клюєва буде для нього єдиною, він буде її пропихати. 
Нагадаємо, ще на минулому тижні Володимир Фесенко, керівник Центру політичного аналізу “Пента”,  у коментарі “Пошті” прогнозував таку ситуацію. “Клюєв, це мабуть одна із небагатьох кандидатур із стану “регіоналів”, яка може пройти і набрати більшість голосів… Клюєв і для Росії прийнятний, і для частини західних політиків теж. Він може бути ефективним, сильним прем’єр-міністром, бо знає цю роботу. Хоча він достатньо консервативний у контексті економічної політики. Але найбільша перевага цієї кандидатури для Януковича це те, що Клюєв має довіру від президента. Навряд чи Янукович довірятиме тим же Тігіпку чи Кінаху. Але в чому проблема кандидатури Клюєва – він може викликати роздратування Майдану. І це головна проблема”, – зауважив експерт.
Опозиціонери та низка експертів зазначають, що прем’єрство Клюєва означатиме вибір Януковича на користь силового варіанту розв’язання ситуації в Україні. Зрозуміло, що в опозиції уже заявили, що не підтримають кандидатуру Клюєва, якщо президент запропонує її. А Янукович може зробити це уже цього тижня. 
Як повідомляє “РБК-Україна” із посиланням на свої джерела, Партія регіонів скликає своїх нардепів до Києва на 13-14 лютого на позачергове засідання, найімовірніше для голосування за прем’єра. Хоча пізніше низка “регіоналів” спростували інформацію про те, що отримували такі sms від керівництва. Нагадаємо, минулого тижня спікер Володимир Рибак не виключив проведення такого засідання, якщо будуть узгоджені зміни до Kонституції між керівниками усіх фракцій. Про можливе засідання ВРУ цього четверга говорив на вічi у неділю і Віталій Кличко.

Конституційні танці


фото: kievgrad.com
Опозиція загалом в останні дні демонструє, що її начебто набагато більше за новий уряд цікавить питання нової Конституції. Варіант із конституційним актом залишився позаду через сумніви у його легітимності і тепер опозиціонери почали писати новий основний закон, точніше нові – у “Батьківщини” і УДАРі різні погляди щодо цього питання. 
Учора у ВРУ навіть було скасовано засідання робочої групи уповноважених представників депутатських фракцій з напрацювання узгодженого законопроекту про внесення змін до Конституції, бо дві опозиційні сили напрацювали різні зміни і ще не домовились між собою, який варіант відстоюють. Серед відмінностей можна виділити те, що “Батьківщина” хоче істотно розширити повноваження парламенту, а УДАР – уряду. 
Також  УДАР пропонує вилучити з основного закону норму про обов’язкове проживання кандидата в президенти на території України впродовж останніх десяти років до дня виборів і замінити її перебуванням у громадянстві України впродовж останніх 5 років до виборів. Зрозуміло під кого планується таке нововведення. 
Відмінності між пропозиціями двох партій є і щодо інших питань. Незрозумілою також залишається позиція “Свободи”: ця партія у своїй програмі відстоює президентську республіку, але нині начебто готова голосувати за повернення Конституції-2004. Та навіть не це нині є найважливішим. 
Голосування за повернення конституційної реформи найімовірніше не буде, влада втягла опозицію у довгий процес зміни Конституції, який затягнеться на дві сесії. Потрібно буде чекати висновків Венеціанської комісії, що займе як мінімум півроку. І, схоже, що опозиція втягується у цей довготривалий процес. Це уже викликало критику навіть від людей, які не один раз стояли із трійкою опозиційних лідерів на одній сцені.
Повернення до Конституції 2004 року – єдино прийнятний компроміс саме тому, що вона встановлює випробуваний 4 роками реальної політики баланс між гілками влади
“Особливо небезпечною є неузгоджена з колегами по парламентській опозиції спроба освятити волею Майдану новий, суперпарламентський проект Конституції. Невже хтось вважає, що всевладдя прем’єра набагато краще диктатури президента? Чи комусь аж так запаморочилося в голові від пропозицій Банкової, що не хочеться відповісти на просте питання: а якщо цим суперповноважним прем’єром по протягнутому вами проекту стане «регіонал», це і буде перемогою демократії? А якщо після перемоги опозиції на президентських виборах цю посаду обійме сам Янукович? І хто тоді збалансує корупційний контроль прем’єра над силовиками, судами і урядом? Конституційна сверблячка охопила й УДАР. Треба припиняти ці танці опозиційних фракцій із написанням Основного Закону на коліні під конкретну кар’єру своїх лідерів. Повернення до Конституції 2004 року – єдино прийнятний компроміс саме тому, що вона встановлює випробуваний 4 роками реальної політики баланс між гілками влади”, – написав учора у своєму блозі на “Українській правді” Юрій Луценко.

Відповідь справа

А поки опозиціонери й далі пишуть конституції, заговорив “Правий сектор”, бо вже завершився термін оголошеного перемир’я. “Ставлячи собі за мету переможне завершення революції,  “Правий сектор” погодився на перемир’я. Ми пропонували  свій сценарій розв’язання ситуації в країні. Однак більшість наших вимог не була виконана у достатній мірі. Режим продовжує звільняти заручників, але робить це дуже повільно, їм лише змінюють так звану “запобіжну міру”, а не звільняють від кримінальної відповідальності Відтак зараз ми нічим не зобов’язані до продовження перемир’я. Допоки процес звільнення заручників триватиме, ми намагатимемось не вдаватися до активних дій, проте ніяких гарантій не даємо. 
Закликаємо опозицію, Самооборону, Автомайдан, воїнів-афганців та усіх інших учасників протесту приготуватися до загальнонаціональної мобілізації з перспективою подальшого блокування урядового кварталу. Маємо бути готовими у найближчий час повністю заблокувати роботу центральних органів режиму. Говорімо з режимом тією мовою, котру він розуміє – мовою сили”, – заявив Дмитро Ярош, лідер “Правого сектору”.
Нагадаємо, що представники цього об’єднання та ветерани-афганці раніше хотіли бути третьою стороною у перемовинах між владою і опозицію. Але і сама опозиція виступила проти цього.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7702 / 4.46MB / SQL:{query_count}