“Поїхав до Путіна, раз поїхав, два поїхав…”

Як у ЄС та Україні сприйняли несподіване рішення уряду, а головне – яким бачать майбутнє країни

фото: Таїсія Стеценко
У четвер абсолютно несподівано для всіх український уряд вирішив зупинити підготовку підписання Угоди про асоціацію. Ще більш дивно, що в той же час Президент Янукович у Австрії пояснював, що Україна “йшла і далі буде йти шляхом євроінтеграції”. Можливо, Президент просто не здогадується, що уряд остаточно вирішив залишитися із Росією, що в Києві збирається другий Майдан, а по містах країни виникають спонтанні мітинги.
У Кабінеті Міністрів, по-перше, хочуть разом із ЄС та Росією утворити тристоронню комісію, яка б зайнялася вирішенням спільних проблем; по-друге – відновити діалог із країнами Митного союзу, щоб пожвавити торгово-економічні зв’язки. Показове й пояснення такого вчинку – “з метою вжиття заходів щодо забезпечення національної безпеки України, більш детального вивчення та опрацювання комплексу заходів, які необхідно здійснити для відновлення втрачених обсягів виробництва та напрямів торговельно-економічних відносин з Російською Федерацією, формування належного рівня внутрішнього ринку, який забезпечував би паритетні відносини між Україною та державами – членами Європейського Союзу”.
Зазначимо, що у ЄС відкинули пропозицію організовувати будь-які комісії із третьою стороною. “Пропозиція щодо проведення тристоронніх переговорів не вихід із ситуації і не має прецедентів. Пропозиція ЄС щодо двосторонніх переговорів залишається в силі і ми не бачимо ролі для третіх країн у цьому процесі”, – заявив міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус. 
Поміж тим Янукович таки планує 27-28 листопада поїхати у Вільнюс. Що більш дивно – європейці запевнили, що чекають візиту українського президента на саміт Східного партнерства. “Пошта” вирішила подивитися, як у ЄС та Україні сприйняли несподіване рішення уряду, а головне – яким бачать майбутнє країни.
Александр Квасневський, екс-президент Польщі, член моніторингової місії Європарламенту:
“На саміті у Вільнюсі її не підпишуть. Це, власне, прохання про перерву в домовленостях для впорядкування економічних справ в Україні. Наступного тижня представимо звіт Європарламенту. Місія закінчується. Шкода, що закінчується без такого фіналу як підписання Угоди. Це рішення українського уряду, а не Європи”.

Офіційна заява місії Кокса-Квасневського:
“Наприкінці 27-го візиту нашої місії до України ми висловлюємо наше глибоке розчарування одностороннім рішенням українського уряду відкласти підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом... 
Зважаючи на твердження президента Януковича, зроблене сьогодні в другій половині дня у Відні, про продовження руху шляхом європейської інтеграції, ми закликаємо президента підкреслити це зобов’язання, виконавши свої обіцянки щодо реформування прокуратури і щодо ухвалення закону про лікування засуджених осіб за кордоном… Тайм-аут, щодо якого прийнято рішення українською владою, не позбавлений очевидних серйозних ризиків і швидше за все триватиме досить довго, а процес, якщо і коли відновиться, матиме ускладнення через рішення, прийняте сьогодні”.

Штефан Фюле, європейський комісар з розширення і європейської політики сусідства:
“Я жалкую з приводу цього рішення, ухваленого буквально за кілька днів до Вільнюського саміту. Україна і ЄС робили завершальні кроки, щоб уможливити ймовірне підписання цієї Угоди на саміті Східного партнерства у Вільнюсі, зокрема впроваджуючи впродовж останніх місяців реформи задля зміцнення демократії та верховенства права. Це мало б стати кульмінацією шляху наближення України та ЄС одне до одного… ЄС буде готовий відновити підготовку до підписання Угоди про асоціацію, щойно Україна засвідчить свою готовність відновити свій рух до політичної асоціації та економічної інтеграції з ЄС заради блага своїх громадян. Двері до підписання Угоди про асоціацію залишаються відкритими у майбутньому, щойно буде створено відповідні умови”.

Олександр Єфремов, голова фракції Партії регіонів у ВРУ:
“Уряд оцінив ситуацію і прийшов до висновку, що ми занадто швидко рухалися у напрямку підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Вирішено призупинитися, оцінити ситуацію. Тим часом, виявилися повністю розбалансованими наші торговельні відносини з Росією. Давайте візьмемо паузу і відновимо відносини з основними торговими партнерами”.

Юрій Бойко, віце-прем’єр-міністр України:
“Уряд керувався виключно національними інтересами, інтересами збереження робочих місць, підвищення економічної стійкості держави, підвищення економічного і виробничого потенціалу та іншими завданнями, які спрямовані на забезпечення достойних соціальних стандартів життя наших людей. Сьогоднішнє рішення – це результат аналізу торгово-економічних відносин останнього місяця. Ситуація аналізувалася з усіх точок зору: з економічної, соціальної і політичної”.

Юлія Тимошенко, екс-прем’єр-міністр України:
“Вікторе Федоровичу! Сьогодні я вже можу відносно спокійно написати вам листа. Чесно кажучи, вчора, після рішення уряду щодо відмови підписувати Угоду з ЄС, мені хотілося вас просто вбити. Думаю, те саме відчули і відсотків 70 ввіреного вам народу… Вікторе Федоровичу, я раджу вам і прошу вас якнайшвидше зібрати Раду національної безпеки та оборони, вислухати з батьківською увагою всі сумніви вашого уряду щодо ускладнення стосунків з Росією, визнати, що ви розумієте їх щире хвилювання, та негайно на позачерговому засіданні РНБО прийняти рішення про підписання Угоди. Це єдиний ваш шанс вижити як політику, бо зараз, вбиваючи Угоду, ви робите головну помилку всього вашого життя”.

Віталій Кличко, лідер партії УДАР:
“Ми розуміємо, що ця влада нехтує законами і вибором людей. Тому сьогодні тільки громадяни можуть змусити її згадати про національні інтереси держави. Ми закликаємо усіх небайдужих до свого майбутнього українців вийти 24 листопада і показати владі справжню волю людей, яку вона зобов’язана виконувати. І з цього дня почався зворотній відлік часу Януковича і його сподвижників при владі. Ми її змінимо. Україна обов’язково буде в Європі”.

Арсеній Яценюк, лідер фракції “Батьківщина” у ВРУ:
“Президентські вибори уже розпочалися. Непідписанням Угоди про асоціацію президент Янукович остаточно розділив Україну на дві частини. Ми цінуємо підтримку наших європейських та американських партнерів. Але думаю, вони дадуть таку відповідь, яку я зараз скажу: тільки народ України здатен собі допомогти”.

Ірина Бекешкіна, соціолог, директор фонду “Демократичні ініціативи”:
“Це відчувалося на рівні інтуїції. Було очевидно, що процес зайшов у досить дивну для європейців площину, але досить звичну і нормальну для нашої влади. Україну виставили на торги – хто дасть більше. Мені здається, що вся ця європейська інтеграція, ентузіастом якої раптом став Віктор Янукович, йде від одного простого факту: Україні зараз надзвичайно потрібні гроші. Очікувалося, що ці гроші може дати Міжнародний валютний фонд, очікувалося, що грошима може допомогти Європа... Але якось так не зовсім європейці були до цього готові, вони казали: ставайте на шлях європейської інтеграції, ми вам допомагатимемо проводити реформи, робити чесне правосуддя, незалежність юстиції… а від них очікували, що вони грошей дадуть. Поїхав до Путіна, раз поїхав, два поїхав.. І я чомусь впевнена, що по другому разу вони домовилися – і от уся інтрига. А гроші, звичайно, потрібні для виборчої кампанії. І я дуже боюся цієї виборчої кампанії. Якби ми підписали Угоду у Вільнюсі, хлопці тримали б себе в руках. Якщо Угода не буде підписана і не буде перспективи на найближчий рік її підписати, я собі не уявляю, якою буде ця президентська кампанія”.

Ярослав Грицак, історик:
“Я не знаю, що таке європейські цінності. Я не вірю, що існують якісь особливі європейські цінності. Думаю, є цінності модерного і постмодерного світу. Умовно кажучи, це цінності закритого і відкритого суспільства, суспільства, що не боїться змін. Одна із найбільш показових постмодерних цінностей – довіра (до ближнього, сусіда, інституцій, держави). І якщо дивитися за цим показником, то українці дуже далекі від Європи. Це майже два різні світи. Україна має переважно цінності закритого суспільства. Але в останні роки ми бачимо цікаву тенденцію – Україна рухається до цінностей відкритого суспільства…
Найбільший розрив в Україні є між наймолодшим і найстаршим поколінням. Покоління незалежності за своїми цінностями набагато ближче до своїх сучасників поляків чи французів, аніж до українців минулих поколінь. Це насправді найбільш резерв тих змін, які потрібні України. Ми розуміємо, що через 25 років ці люди будуть мати 45 – 50 років і вони будуть сидіти на тому місці, де зараз є Янукович. Якщо ці люди прийдуть до влади, ми будемо мати іншу Україну. Але питання, чи вони будуть мати цей шанс, бо 20 – 25 років – це великий час. Є дві великі загрози. Перша – що це покоління, активна частина його виїде звідси. А у випадку непідписання Угоди загальний клімат у нашій країні сприятиме тому, аби все більше і більше людей виїжджало. А друге питання: чи ті, які лишаться, чи не дадуть себе скорумпувати за ці 20 років”.

Святослав Павлюк, громадський діяч, ключовий експерт з Асоціації Energy Cities:
“Український уряд сьогодні де-факто відмовився виконувати свою роль інституції, яка керує суверенною територією і запропонував віддати управління цією територією тристоронній комісії, яка б складалася із української сторони, російської сторони і європейської. Тобто, дві третини голосів у двосторонній комісії належить неукраїнським представникам. У моєму розумінні уряд мав би скласти повноваження і застрелитися сьогодні ввечері”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0314 / 4.54MB / SQL:{query_count}