Мобільні госпіталі: прораховують логістику

Потреби у мобільних госпіталях на Львівщині наразі немає, але медики вже оглянули спорткомплекс Франкового вишу та «Арену Львів»

Мобільні шпиталі можна розгорнути дуже швидко, зараз триває процес відпрацювання механізму. Але на сьогодні такої необхідності на Львівщині немає. У цьому запевняє директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис.
«Є доручення пропрацювати варіанти розгортання тимчасових мобільних госпіталів. Цього тижня ми здійснили об’їзд та оглянули спорткомплекс університету ім. І. Франка на вулиці Черемшини та Арену Львів. Прораховуємо логістику та розглядаємо потенційні маршрути, у разі потреби. Акцентую, що не йдеться про футбольне поле, ніхто не буде на газонах класти пацієнтів. Йдеться про приміщення стадіону, про великі відкриті площі, на які можна швидко завезти всі необхідні меблі, адаптувати палати інтенсивної терапії», - розповів  Орест Чемерис.
За його словами, необхідності розгортати тимчасові шпиталі в області зараз нема, але це не означає, що її не буде найближчим часом. Тому медики готуються до найгіршого.
«Лікарі зможуть працювати в будь-яких приміщеннях, де є опалення, умови для кисневої підтримки пацієнтів та місця, де можна зробити медичні маніпуляції. Але ми свідомі того, що йдеться про крайнощі, адже набагато краще вкласти кошти в лікарню, де обладнання та матеріальна база залишиться назавжди для надання медичної допомоги. Проте, якщо буде необхідність ми маємо бути до цього готові. Мобільні госпіталі зможуть приймати пацієнтів у залежності від площі, адже для одного пацієнта має бути не менше 10 метрів квадратних», – каже керівник Львівського обласного лабораторного центру Наталя Тімко.
Варіант розгортання мобільного госпіталю можливий лише за умови максимального вичерпання ресурсу лікарняної мережі.
Розширення ліжкової мережі залежить від налагодження кисневої системи. ️Для того, аби збільшити кількість місць для пацієнтів із Covid-19, у лікарні спершу треба налагодити кисневу систему. Відтак, не кожен заклад можна на 100% перевести у ковідний, каже Орест Чемерис.
«Звісно питання про розширення стаціонарів в межах існуючої визначеної мережі стоїть першочергово, однак, до прикладу, Львівська обласна клінічна лікарня є багатопрофільною установою, вона має корпусну систему. Відтак, щоб залучити інші відділення треба налагоджувати окремі кисневі системи. Є заклади, в яких можна в межах одного корпусу можна швидко налагодити систему, але в багатокорпусній лікарні такого не зробиш», - розповів Орест Чемерис.
Станом на сьогодні в обласній лікарні під Covid-19 виділено терапевтичний корпус, на базі якого є низка відділень терапевтичного профілю. Зараз там лікують 50 пацієнтів.
«Зараз перед нами стоїть завдання максимально розширити ліжкову мережу в існуючих закладах, але враховуючи профіль лікарні. Ми не можемо до безкінечності розширювати мережу у багатопрофільних установах. Наприклад, лікарня швидкої допомоги покликана надавати ургентну допомогу, тому є певні межі, до яких ми можемо розширяти ліжкову мережу», - акцентував директор департаменту охорони здоров’я.
За його словами синхронно зі збільшенням кількості ліжкомісць тривають роботи із налагодження кисневої системи.
Тим часом усі "ковідні" лікарні Львівщини отримали фінансування на покращення кисневої мережі. 22 лікарні Львівщини, що внесені до переліку закладів охорони здоров’я, які надають стаціонарну медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, двома траншами отримали кошти на забезпечення подачею кисню ліжкового фонду. На цю мету із державного бюджету скерували цільову субвенцію у розмірі 50 млн 938 тис. грн.
«На сьогодні більше ніж 2 тисячі ліжкомісць забезпечені киснем за рахунок держбюджету. З перших днів пандемії додатково забезпечили 1039 ліжок. За рахунок субвенції кисень підведуть ще до 1100 ліжкомісць», - зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький.
Очільник області також наголосив, що на Львівщині триває робота із реконструкції та ремонту приймальних відділень. На цю мету із державної скарбниці скерували понад 70 млн грн, з них 13 млн грн. отримала 8-ма міська клінічна лікарня та лікарня швидкої медичної допомоги.
Державна медична субвенція на нашу область становить 971 мільйон гривень, а субвенція на підтримку окремих закладів охорони здоров’я – 225 мільйонів. Угоди медичних закладів області з Національною службою здоров’я профінансовано на суму 2,8 млрд грн.
У свою чергу медики закликають бути уважними: вірус ковіду виділяється за 2 дні до появи симптомів. «Дуже багато людей навколо нас є інфікованими. Частина з них про це не знає, оскільки вірус виділяється ще за 2 доби до появи перших клінічних симптомів», - розповіла керівник Львівського обласного лабораторного центру Наталія Тімко.
Така людина поширює вірус. Тому важливо, щоб інфіковані люди були виявлені та отримали медичну допомогу. Медик закликає при появі симптомів, які характерні для коронавірусу, обмежити контакт із навколишніми та звернутись до свого лікаря.
«Велике прохання до всіх мешканців Львівщини: якщо у вас піднялася температура, виник кашель, надзвичайно сильна загальна слабкість, відчуття важкості в грудях - не йдіть на роботу, не сідайте в маршрутку, не спілкуйтеся зі знайомими, друзями. Адже ви в цей час можете виділяти вірус і становити небезпеку для навколишніх»,- наголосила вона.
Вона, додала, що чимало людей пов’язують таку симптоматику із застудою, переохолодженням чи іншими захворюваннями, проте насправді вже можуть бути активними носіями.
«В період пандемії всі ці симптоми в першу чергу розцінюються, як можливе інфікування коронавірусом. Тому не наражайте на небезпеку навколишніх, любіть людей і тоді все у нас буде добре»,- зазначила медик.
Центр громадського здоров’я МОЗ України роз’яснює: людина з безсимптомним перебігом є хворою, у якої явні симптоми не розвинулись. Зазвичай після такого перебігу формується імунітет, як і у людей, що хворіли з вираженими симптомами.
Також симптоми можуть бути відсутні в інфікованої людини протягом інкубаційного періоду. Зараження відбулося й організм почав взаємодіяти з вірусом, але симптоми захворювання ще не встигли розвинутись, проте, мають з’явитись пізніше.
Зазвичай найбільша здатність поширення збудника в період, коли розвиваються симптоми або за короткий час до цього.
Щоб уникнути прямого контакту із зараженими краплинками, важливо дотримуватись дистанції не менше одного метра від інших людей. Також необхідно прикривати рот паперовою серветкою або зігнутим ліктем, коли ви кашляєте або чхаєте, щоб не наражати на небезпеку інших людей. Якщо дотримуватись фізичного дистанціювання неможливо, тоді важливим засобом захисту є маска, зокрема тканинна.
Інфікована людина може залишати краплинки виділень з вірусом на поверхнях. Щоб уникнути контакту з виділеннями хворої людини через предмети, важливо часто та ретельно мити руки з милом або обробляти їх спиртовмісним антисептиком. Також важливо обробляти поверхні, до яких часто торкаються.


Для підтвердження одужання від коронавірусу ПЛР-тест не потрібний

На сьогодні згідно з нормативними документами Міністерства охорони здоров’я України та рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я для того, щоб вважати людину такою, що одужала від коронавірусу, не потрібно робити повторне лабораторне обстеження. Про це зазначають медики та додають, вірус ще може залишатись в організмі, але не є достатньо сильним, щоб інфікувати навколишніх.
«Як тільки ми почали працювати з коронавірусом, для того, щоб визнати людину такою, яка одужала від захворювання, потрібно було два рази робити повторне обстеження, яке показувало, що людина не виділяє інфекції. Потім перейшли на один ПЛР тест з мінусовим результатом. Сьогодні ж говорять про те, що цього робити не варто взагалі. Не тому, що Міністерство економить на нашому з вами здоров’ї, а тому, що наука йде вперед», - каже Наталія Тімко.
Пацієнта вважають здоровим, якщо пройшло 14-ть днів від початку хвороби і якщо упродовж останніх трьох днів цього терміну людина немає клінічних ознак захворювання.
«Дослідження показують, що через 14-ть днів від початку хвороби, навіть якщо людина одержує позитивний результат ПЛР тесту, це означає, що тест система зловила уламки РНК коронавірусу, які виявляються, але доза інфікування є такою, що людина не становить небезпеки для навколишніх»,- зазначила Наталія Тімко.
Повторні дослідження методом ПЛР будуть проводити лише тим людям, яких потрібно перевести в нековідний стаціонар, або ж у клінічно важкому випадку.
«Не створюйте ажіотажу, не штурмуйте сімейних лікарів. Є доведені критерії одужання ВООЗ і на них ми на сьогодні опираємось. Респіратор або маска, соціальна дистанція 1,5 метри й чисті руки – це ті чинники, які зможуть зберегти наше здоров’я, здоров’я наших дітей та навколишніх»,- наголосила медик.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4034 / 4.05MB / SQL:{query_count}