Поєднання минулого і сучасного: фестиваль “Ту Стань!”

“Львівська Пошта” побувала на українському середньовічному фестивалі. Розповідаємо, чим важлива та особлива ця подія і чому її неодмінно треба відвідати бодай раз у житті

У підніжжі скель поміж високих гір оживає середньовіччя. Лише раз на рік кожен охочий може відчути атмосферу українських середніх віків, зануритись у цю епоху. І для цього не треба вигадувати машину часу – досить вирушити на фестиваль “Ту Стань!”, який відбувся минулими вихідними у бойківському селі Урич, що на Львівщині. Це місце для фестивалю української середньовічної культури є справді символічним: у ІХ – ХVІ століттях тут, на Урицьких скелях, стояла давньоруська фортеця-град і митниця Тустань.
Цього року організатори і гості фестивалю відтворювали особливості середньовічного життя русичів під фестивальним гаслом “Твоя Земля, Твоя Фортеця!”. Гості свята могли просто спостерігати за досвідченими учасниками або й самі спробувати як це – жити, відпочивати і розважатися по-середньовічному. “Львівська Пошта” також долучилася до цього дійства і тепер розповідає, як воно проходило.
На галявині посеред лісу, у підніжжі скель, стоїть дерев’яна мініфортеця, довкола якої вирує життя. Люди, чимало з яких у середньовічному одязі, шукають на фестивалі “Ту Стань!” розваг до смаку. А їх тут чимало: стрільбища, ярмарки, навчання давніх ремесел, екскурсії, школи, різноманітні майстер-класи, виступи трубадурів, танцівників, літературні читання, театральні постановки. Розваг для гостей фестивалю організатори підготували так багато, що нудьгувати просто не було коли.
Одні ремісники на галявині навчали дітей гончарства, другі показували, як і з чого прядуть пряжу (поблизу паслися вівці, яких можна було погладити). Дорослих і дітей ознайомлювали із середньовічними настільними іграми: хто ними зацікавився, мав нагоду тут же долучитися до гри. Трохи далі, над річкою, співали дівчата, їхній спів відлунював поміж скелями. Приєднатися до них і навчитися давніх пісень також міг кожен. Особливо войовничих і відважних запрошували в бойову школу (там вони вчилися фехтувати, орудувати списом) і давали можливість тренуватися разом із лицарями!
Спраглі знань гості фестивалю ішли на локації “Університет” і “Духовна територія”, де слухали різноманітні лекції від художника та вокаліста гурту “От Вінта!” Юрія Журавля, кобзаря і лідера гурту “Хорея Козацька” Тараса Компаніченка, отця Севастіяна Дмитруха та іконописця Лева Скопа. Тут же можна було подивитися театральні постановки, а ще дізнатися про різні аспекти життя давніх русичів, зокрема їхні релігію, сімейні стосунки, тогочасну музику і літературу, а також кулінарію.
“Сьогодні я побувала на “Ту Стані!” вперше і просто у захваті від цього фестивалю. Дуже дякую організаторам! Неймовірна атмосфера, яка направду вражає, а ще багато пізнавальних лекцій і цікавих дійств”, – ділиться враженнями гостя фестивалю Ірина.
Біля самої фортеці тривали поєдинки лицарів у справжніх залізних обладунках. Від брязкоту мечів та щитів аж гуло у вухах, але глядачі напружено спостерігали за боями. Ближче до вечора лицарі осідлали коней: стартував кінний лицарський турнір. Увечері на цьому ж місці можна було побачити видовищну реконструкцію штурму фортеці. Між тустанцями, які захищали свою домівку, і ворожими військами, які хотіли загарбати Тустань, точився запеклий бій. Воїни в латах відбивали ворожі атаки, палаючі стріли летіли з фортеці в чужинське військо, у ворота лупили справжнім тараном… Нічне дійство, освітлене смолоскипами, захопило усіх глядачів.
Приємно вражений місцевою атмосферою і кількістю атракцій гість фестивалю Олег, розповів “Львівській Пошті” про свої враження від “Ту Стані! – 2019”:
“Я на цьому фестивалі вперше і дуже радий, що вдалося сюди потрапити. Тут не посидиш на місці. Цікаво побачити все, побувати на кожній локації і, звичайно ж, зійти на скелі. Особливо цікаво стежити за відтворенням минулого: буденним життям мешканців Тустані, їхніми святковими гуляннями і захистом своєї фортеці. Відтворити намагаються майже все. Навіть діти і немовлята в середньовічному одязі. Обов’язково відвідаю “Ту Стань!” наступного року”.

“Ту Стань!” – особливий фестиваль, бо має свою середньовічну тематику. Ці три дні я провела так, ніби й справді жила у ХІІІ – XIV століттях. Ходила поміж людей, вбраних у давні костюми, слухала автентичну музику, споглядала лицарські бої, – розповідає учасниця фестивалю Наталка. – Найбільше мене вразив учорашній штурм фортеці. Всюди палали вогні, лучники стріляли вогняними стрілами, вершники скакали на конях, а лицарі дивували обладунками. Було красиво і яскраво”.
Дівчина додала, що, окрім насиченої фестивальної програми, на “Ту Стані!” її захопили карпатські краєвиди та Урицькі скелі. Ця локація дуже колоритна, навіть тутешня природа переносить у минулі століття. 
Поєднання минулого та сучасного – це суть фестивалю “Ту Стань!”. Люди в давньому одязі, які живуть у вігвамах, ходять із ґаджетами, фотографують, фільмують лицарські бої. Лазерне шоу на скелях колишньої фортеці, навіть мандрівки у середньовіччя завдяки сучасним технологіям були доступні всім відвідувачам цьогорічного фестивалю. Одразу після реконструкції штурму фортеці, пізно ввечері, відвідувачам показали лазерне шоу. В цілковитій темряві на височенних скелях під музику відображалися давні символи. Публіка, що зібралася біля підніжжя, зачаровано спостерігала за цим дійством.
Ще одне вкраплення сучасності у середньовічну атмосферу – це машина часу по-тустанськи. Кожен гість мав змогу помандрувати в минуле за допомоги доповненої та віртуальної реальності, а саме віртуально політати на дельтаплані над точно відтвореною наскельною 3D-фортецею. Завдяки проєкту “Тустань_VR” можна було побачити колишню велич фортеці заввишки 90 метрів у часи її найбільшого розквіту (ХІІІ ст.).
“Тут усе настільки автентично, що здається, ніби ти дійсно потрапив у часи лицарства. Кожен майже задарма отримав нагоду стати учасником дійства, яке потім згадуватиме усе життя. Таке не можна пропустити! –  ділиться враженнями про “Ту Стань! – 2019” студентка Юля. – Якщо організатори спрацюють так, як цього року, то в 2020-ому я точно відвідаю фестиваль ще раз з іще більшою компанією друзів”. 
Фото: tustan.com.ua

Про минуле в сучасному форматі

“Ми не просто вивчаємо історію, ми популяризуємо її!” – наголошують організатори фестивалю середньовічної культури “Ту Стань!”.
Цього року в рамках фестивалю вони створили серію пізнавальних відеолекцій про Київську Русь, лицарство в Україні, давню архітектуру та зброю. Через це відео кожен глядач має можливість дізнатися чимало цікавих фактів, встановлених дослідниками давнини, побачити нові інтерпретації та справжні відкриття, які допоможуть краще пізнати минуле рідного краю та відчути справжню тяглість традицій! Цей проєкт реалізують за підтримки УКФ (Українського культурного фонду).
Організатори  закликають разом цікаво вивчати історію за відеолекціями та запрошують підписатися на їхній ютуб-канал, де розміщені освітні ролики.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6901 / 4.13MB / SQL:{query_count}