Вандали проти Львова

Невідомі розмалювали історичні брами, відреставровані коштом львів’ян. Як влада міста і поліція боротимуться з порушниками, дізнавалась “Львівська Пошта”

Львів’ян і гостей міста уже не здивуєш розмальованими фасадами старих австрійських, польських будинків і навіть пам’яток архітектури. На жаль, гуляючи культурною столицею України, розумієш, що майже кожна будівля і брама розписані написами, які чомусь називають графіті. Насправді їх навіть тегами (підписами) вважати не можна, але не вдаватимемось до подробиць, бо головне у цій темі зовсім не це.
Та зрозуміло одне – архітектурним пам’яткам не потрібні “вдосконалення” фарбою з балончиків, адже це лише псує фасади і брами, чимало яких нещодавно відреставровані немалим коштом. Львів’яни, це наші гроші! Так, графіті є видом мистецтва і способом самовираження. Проте у випадку з нищенням архітектури нашого міста – це не мистецтво, а вандалізм, із яким потрібно боротись кожному, хто любить своє місто.
Які зусилля були вкладені у реставрацію знищених вандалами об’єктів, яких заходів планує вжити влада міста для збереження архітектурної спадщини, що, на думку поліції, зменшить кількість актів вандалізму – дізналась “Львівська Пошта”.

Посилити покарання

Нещодавно у центрі нашого міста вандали розмалювали декілька історичних брам, які щойно відреставрували спільним коштом міста і львів’ян. Прикро, що докладені до реставрації зусилля були марними, адже брами доведеться відновлювати знову. До того ж чимало львів’ян-власників квартир у пам’ятках архітектури псують їх своїми корективами і навіть не розуміють цього.
Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради, висловила свою думку про вандалів, які понищили відреставровані об’єкти. “Всі ці чудові брами відреставрували за програмою співфінансування коштом містян. Понищили їх також не туристи. Цікаво, що тоді думали ці райтери… Якщо взагалі щось думали… Майбутні руйнівники “рибок” підростають”, – вважає Лілія Онищенко, порівнюючи вандалів, які розмальовують відреставровані історичні брами, зі забудовником, який два тижні тому знищив мозаїку Володимира Патика, що прикрашала магазин “Океан” (вул. Володимира Великого, 26-а).
Та варто пам’ятати, що вандалізм – це не тільки розписані стіни й брами пам’яток архітектури, а й встановлені в цих будинках пластикові вікна чи непогоджене перепланування. У зв’язку зі збільшенням таких порушень у Львові влада міста планує посилити покарання за пошкодження чи нищення пам’яток архітектури. Про це говорить заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
“Лише за сьогодні (25 липня) виїжджав на три об’єкти, де переробляли вікна на двері, робили повне перепланування в історичній віллі, намагалися нищити пам’ятку архітектури… І найгірше не лише те, що люди не розуміють цінності пам’яток архітектури, а й те, що наявні механізми контролю просто нікчемні: штраф за подібні дії становить 1700 гривень для фізичних осіб. А якщо штрафуєш юридичну особу, розмір штрафу вже більший – 170 тисяч гривень. Але тут одразу до роботи долучаються адвокати і суди, тож результат контролю дуже часто прогнозований”, – розповів Андрій Москаленко.
Заступник міського голови додав: якщо зробити ефективний механізм, як-от співфінансування реставрації історичних дверей і брам між Львівською міською радою і мешканцями, але цей механізм не матиме ніякого захисту, то жодного результату і користі з нього не буде. Андрій Москаленко мав на увазі саме розмальовані вандалами відреставровані львівські брами.
Чиновник зробив висновок, що через часті випадки нищення архітектурних пам’яток у Львові влада міста разом із управлінням охорони історичного середовища Львівської міськради напрацювала певні пропозиції щодо зміни системи штрафів і контролю за роботами у пам’ятках архітектури. Ці пропозиції чиновники хочуть обговорити з львів’янами публічно.


Камери спостереження проти вандалізму

Речник патрульної поліції у Львівській області Мар’ян Шпитак розповів “Львівській Пошті”, що патрульні часто виявляють осіб, які за допомогою балончиків розмальовують фасади будинків. Зі слів співрозмовника, найчастіше вандали наносять на фасади рекламу наркотиків. А от порушників, які нещодавно розмалювали відреставровані брами, поки не знайшли.
“Якщо порушники залишили малюнок на звичайному будинку, який не є пам’яткою архітектури, вони будуть змушені заплатити за це адміністративне порушення штраф від 340 до 1360 гривень. Але якщо вандали розмалювали пам’ятку архітектури, покарання буде серйознішим. Можливо, цією справою займатимуться слідчі”, – додає Мар’ян Шпитак.
Співрозмовник вважає, що проблема вуличних вандалів є поширеною у всьому світі. Особисто він вбачає методом вирішення цієї проблеми збільшення кількості вуличних камер спостереження, які фіксуватимуть порушення і допомагатимуть у подальшому знайти “художника”. “Якщо ви стали свідком того, як вандали розмальовують і псують архітектурну спадщину, телефонуйте за номером 102! Також варто спробувати зняти на відео порушників, дочекатися екіпажу поліції й надати їм відеозапис”, – зазначає Мар’ян Шпитак.

Зусилля та гроші львів’ян не цінують?

Упродовж 2009 – 2017 років у Львові діяв проєкт “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова”. У межах цього проєкту завдяки співфінансуванню німецького товариства GIZ та мешканців Львова спеціалісти відреставрували чимало елементів на пам’ятках архітектури, зокрема історичні брами, балкони і вікна. Після завершення проєкту, в 2018-ому, місто вирішило продовжити реалізацію деяких програм GIZ. А отже, і надалі працюватиме зі співфінансуванням ремонтно-реставраційних робіт вікон, брам і балконів на об’єктах культурної спадщини. 70% вартості таких робіт оплачує місто, а 30% – львів’яни.
Насамкінець додамо, що за вісім років співпраці з німцями у Львові відреставрували понад 1000 вікон, 200 вхідних брам, чотири сходові майданчики та 16 внутрішніх двориків. А з 2018-го, коли Львівська міськрада продовжила проєкт, відреставрували ще чимало об’єктів у пам’ятках архітектури. Не хочеться, щоб таку працю вандали звели нанівець. А от питання, як запобігти такому нищенню, наразі, на жаль, так і залишається відкритим...
фото: Олег Огородник, Лілія Онищенко
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
15.3529 / 4.12MB / SQL:{query_count}