Безоплатна правова допомога у Львові: як отримати?

Певні категорії населення мають право скористатися безоплатною вторинною правовою допомогою. Куди звертатися за потреби, дізнавалася “Львівська Пошта”

У Львові вже чотири роки діють центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД). Мовиться не тільки про усні консультації та роз’яснення юристів, але й про захист у кримінальному процесі. Та не кожен львів’янин знає про це, і коли виникають певні правові проблеми чи питання, люди йдуть до приватних фахівців і витрачають на їхні послуги чималі гроші.
Як зазначив “Львівській Пошті” Ігор Микитин, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, сьогодні послуги адвоката зовсім недешеві, і не кожен має можливість заплатити за роботу експертові. До прикладу, вартість усної правової консультації в приватного адвоката у Львові становить орієнтовно від 100 гривень.
 Звертатися у місцеві центри та бюро по безкоштовну правову допомогу можна з будь-яких питань щодо консультації і з питань вторинної правової допомоги, якщо особа належить до певної категорії населення.
До прикладу, в Регіональному центрі надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області щороку близько 4000 осіб отримують безкоштовну допомогу – захист у кримінальному процесі. Натомість місцеві центри та бюро надають консультації, займаються цивільними та адміністративними справами, а також допомагають потерпілим у кримінальних процесах.
Та сьогодні правову консультацію можна отримати безкоштовно і онлайн на сайтах, які наповнюють експерти. До того ж за Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна стежити у фейсбуці та на їхньому сайті, щоби бути в курсі усіх нововведень і читати актуальні публікації про право в щоденному житті.

Як отримати безкоштовну правову допомогу?

Якщо у вас виникла потреба в безкоштовній правовій допомозі, потрібно прийти до центру і зареєструватися. Одразу після реєстрації ваше питання вислухають, і якщо воно не потребує судового розгляду, тобто вам знадобиться первинна правова допомога, нададуть потрібну у вашому питанні інформацію, роз’яснення чи консультацію. До слова, на таку безкоштовну допомогу має право кожен!
А у випадку, коли питання все ж таки потребує судового розгляду, перевірятимуть ваше право на отримання БВПД, що, зокрема, включає такі послуги, як захист потерпілих у суді та супровід адвоката. Після перевірки впродовж десяти днів за потреби вам нададуть адвоката.
Уляна Мацько, очільниця відділу комунікацій та правопросвітництва Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області розповіла, що звертатися в центри можна без запису та у вільному порядку. Однак, зі слів співрозмовниці, варто зауважити, що первинна правова допомога не передбачає складання процесуальних документів, адже це має робити вторинна правова допомога, як і представлення інтересів у суді.
Також отримати правову допомогу можна, зателефонувавши на Всеукраїнську гарячу лінію правової допомоги: 0 (800)-213-103. Вона працює цілодобово, дзвінок на неї є безкоштовним зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.

Хто може отримати БВПД?

Регіональний центр із надання БВПД займається надання захисту в кримінальному процесі обвинуваченим та затриманим, а місцеві центри – у цивільних та адміністративних справах, а також наданням захисту потерпілим у кримінальному процесі. Однак отримати вторинну правову допомогу безкоштовно можуть лише певні категорії осіб!
Уляна Мацько, зокрема, зазначила, що скористатися послугами центру, аби отримати саме вторинну правову допомогу, можуть такі категорії осіб:
– малозабезпечені особи, в сім’ї яких середньомісячний сукупний дохід нижчий від суми прожиткового мінімуму;
– діти, зокрема діти-сироти та безпритульні діти;
– особи, що мають заслуги перед державою, ветерани війни (учасники бойових дій, учасники АТО або ООС, інваліди та учасники війни, члени сімей загиблих у воєнних діях, конфліктах та антитерористичних операціях);
– інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше від двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Крім того, відносно новою категорією населення, яка може скористатися безоплатною вторинною правовою допомогою, є особи, що постраждали від домашнього насильства.
І ще Уляна Мацько додала, що вторинну правову допомогу надають:
– претендентам на статус біженця; 
– особам, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності, визнання недієздатною особою, поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (впродовж часу розгляду цієї справи в суді); 
– особам, щодо яких суд розглядає справи про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку (впродовж часу розгляду цієї справи в суді);
– реабілітованим особам (стосовно питань, пов’язаних із реабілітацією).
Щоб отримати таку допомогу, необхідно пред’явити документ, який засвідчить приналежність до певної із зазначених категорій!
«Та все ж варто уточнити: громадяни, які планують скористатися безоплатною вторинною правовою допомогою, нестимуть самостійно необхідні витрати у своїй судовій справі. Тобто сплачуватимуть судовий збір, поштові витрати, витрати на експертизи тощо», – підсумувала Уляна Мацько.

Правові консультації онлайн

Потребуєте правової консультації, але не маєте можливості прийти до місцевого центру? Отримати необхідну інформацію можна на ресурсі WikiLegalAid, маючи доступ до смартфона чи комп’ютера та інтернету.
WikiLegalAid – це правова вікіпедія, наповнена великою кількістю правових консультацій (понад 1400), які є у вільному доступі. Матеріал на цій інформаційній платформі викладений систематизовано та вичерпно. Окрім консультацій, можна скористатися зразками документів.
Для зручності інформація на сайті розділена на рубрики адміністративного, сімейного, трудового і цивільного права. Ресурс має власний топ-7 правових консультацій, який полегшує пошук інформації у найпоширеніших питаннях.
Також вебсайт і сторінка у фейсбуці Регіонального центру надання безоплатної вторинної правової допомоги постійно оновлюються. На них часто з’являються цікаві публікації на правову тематику.
Правові консультації онлайн можна отримати за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua/ 
Фейсбук-сторінка Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області: https://www.facebook.com/lviv.legalaid/ 
Сайт Регіонального центру: https://lviv.legalaid.gov.ua/ua/

Три міські локації безкоштовної правової допомоги

Сьогодні у Львові по правову допомогу можна звернутися в Регіональний центр із надання БВПД, Львівське бюро правової допомоги та Львівський місцевий центр із надання БПВД. А також у місцеві центри, які діють у кожному районному центрі Львівської області.

1. Регіональний центр із надання безоплатної вторинної правової допомоги у Львівській області
Графік роботи: з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00 (без перерви на обід).
Адреса: м. Львів, вул. Валова, 31, 4 поверх. 
Тел.: (032) 236-74-95; (032) 255-36-65; +38 (097) 711-79-91.

2. Львівське бюро правової допомоги 
Юрисдикція місцевого бюро: Перемишлянський, Пустомитівський, Яворівський райони. У Львові – Галицький, Личаківський, Сихівський райони.
Графік роботи: з 9.00 до 18.00 (щодня, без обідньої перерви).
Адреса: м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 71.
Тел.: 237-08-09; +38 (073) 432-68-36.
Електронна адреса: lviv1.lviv@legalaid.gov.ua.

3. Львівський місцевий центр із надання безоплатної вторинної правової допомоги
Юрисдикція місцевого центру: Городоцький і Жовківський райони, Залізничний, Шевченківський, Франківський райони міста Львова.
Адреса: м. Львів, вул. Винниченка, 30.
Тел.: +38 (097) 711-79-91.
Електронна адреса: lviv2.lviv@legalaid.gov.ua.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.4078 / 4.15MB / SQL:{query_count}