Задля добра і розвитку громади

Рудківська ОТГ успішно реалізовує мікропроєкти, щоб вирішити нагальні проблеми

Ця ОТГ – одна з перших власне міських громад, що утворилася на Львівщині в жовтні 2017-го. Ця громада є найбільшою ОТГ на Самбірщині і в області загалом. До її складу ввійшло 12 сіл: Колбаєвичі, Чайковичі, Малинів, Подільці, Сусолів, Задністряни, Погірці, Конюшки-Королівські, Конюшки-Тулиголівські, Круковець, Новий Острів та Підгайчики із адміністративним центром у місті Рудки. Відтак утворені чотири старостинські округи з населенням 13,5 тис. осіб. Однак, згідно з перспективним планом, ця громада мала бути вдвічі більшою за населенням. Голова Рудківської міської ради признається, що об’єдналися радше бідніші села. Проте про об’єднання не шкодують і вже готові ділитися власним досвідом та успіхами, які напрацювали після об’єднання.
Зокрема, ця громада активна в написанні мікропроєктів. Четвертий рік поспіль Львівська облрада проводить Конкурс проєктів місцевого розвитку, який дозволяє громадам оновлювати народні доми, дитсадки, школи, амбулаторії тощо. Та важливо, що до співфінансування мікропроєктів повинні долучатися самі місцеві жителі. Іншу частину коштів виділяють із обласного та місцевого бюджетів.
Лише торік 13 проєктів Рудківської ОТГ перемогли в обласному конкурсі.  Загалом Самбірський район, частиною якого є громада, серед лідерів цьогорічного конкурсу. Як Рудківська ОТГ залучає до співфінансування жителів громади, хто пише проєкти та що вже було втілене – далі в матеріалі.

Чому успішні проєкти?

Торік із 13 поданих проєктів – 13 проєктів громади перемогли й отримали співфінансування від області на втілення. Цього року громада подала таку ж кількість заявок, але переможцями стали 9 проєктів. Більшість проєктів-переможців стосуються ремонту освітніх закладів. У пріоритеті громади – вуличне освітлення.
 
Іван Лозинський, голова Рудківської міської ради,
фото: Олег Огородник
“На кінець 2018 року всі 13 мікропроєктів успішно реалізовані. Таким чином  нам вдалося вирішити першочергові проблемні питання в нашій ОТГ”, – сказав Іван Лозинський, голова Рудківської міської ради, під час прес-туру, який організував Офіс реформ у Львівському регіональному відділенні Асоціації міст України.
Відтак капітально відремонтували дахи в середній Конюшко-Тулиголівській школі, Рудківській музичній школі, в міській лікарні та Народному домі, що у селі Погірці. В опорній Рудківській школі провели капремонт внутрішніх вбиралень. А в сільських школах, що в Погірцях та Сусолеві, завершили капремонт із заміною вікон та дверей. Також біля дошкільного закладу в Рудках оновили будівлю ззовні, а меморіал Українським Героям осучаснили. Провели вуличне освітлення в селах Чайковичі, Колбаєвичі, Підгайчики. Загальний обсяг субвенції з обласного бюджету на реалізацію цих мікропроєктів становив близько 1 млн 972 тис. грн.
До слова, в 2019-ому на проведення конкурсу мікропроєктів у обласному бюджеті передбачили рекордну суму – 135 млн грн. У квітні визначили 1102 потенційних переможців конкурсу.
Також, зі слів голови Рудківської ОТГ, коштом ДФРР вдалося реалізувати ще два проєкти в громаді: перекрити дах школи в Погірцях і придбали сучасне медичне обладнання для міської лікарні на суму 5 млн грн. Облаштували й два спортивні майданчики – один із тренажерним обладнанням, другий зі штучним покриттям.
Як шукали кошти на співфінансування? Надія Кондратова, директорка опорного закладу Рудківської СЗШ І-ІІІ ступенів ім. В. Жеребного, де провели капремонт внутрішніх вбиралень та замінили вікна на енергоощадні, відповідає: “До співфінансування мікропроєктів залучали і вчителів, і батьків, діти яких у нас навчаються. Насамперед на зборах запитували одні одних, чи потрібен нам цей проект насправді? Найперше вирішили привести до ладу вбиральні. Торік співфінансували 16% вартості ремонту туалетів”.
Далі в школі хочуть відремонтувати їдальню, закупити туди меблі, заасфальтувати подвір’я, обгородити його, а ще започаткувати гурток робототехніки, щоб розвивати дитяче мислення змалечку.
В іншій школі – у Погірцях, де перекривали дах, відсоток співфінансування покрили інвестори, які орендують в ОТГ землі.
“Аби проєкт успішно пройшов усі етапи, насамперед варто більше спілкуватися з місцевими. Бо якщо від них буде ініціатива, легше вдасться залучити кошти для співфінансування. Далі надважливим є грамотне написання самого проєкту”, – пояснив Іван Лозинський.
І додав, що проєкти пишуть і готують у Рудківській міськраді, у відділі розвитку інвестицій, де працює три особи.

Громада вчиться сортувати сміття

Та попри реалізовані проєкти в громаді особливо пишаються перемогою в конкурсі Фонду міжнародної солідарності, де їхній проєкт “Створюємо сучасну європейську систему поводження з відходами в Рудківській ОТГ” переміг. “За європейські кошти ми придбали для громади контейнери для роздільного сортування сміття. Облаштували під них 19 майданчиків. Вартість проєкту становила більш ніж 40 тисяч євро, з них – 10 тисяч євро ми виділили з місцевого бюджету. Старших мешканців непросто привчити до сортування, тож виконавчим комітетом було ухвалене рішення розмістити перші майданчики біля бюджетних установ – шкіл, садочків, будинку пристарілих. Менше поставили біля багатоквартирних будинків”, – зазначив  Іван Лозинський.
Відтак місцевих жителів закликають сортувати сміття на пластик, скло, папір та органічні відходи. “Є підприємці, які хотіли б забирати пластик. Але у них є вимога – щоб він був пресований! Найближчими місяцями плануємо купити прес для відсортованих пластмасових відходів. Уже навіть визначилися з приміщенням, де можна його розмістити, щоб той пластик продавати надалі. Також думаємо над тим, де є освітні заклади зі старими котельнями, які могли б переробляти сміття на теплоенергію”, – розповів голова Рудківської міської ради.
Щоби бути в тренді, місцеві вчителі, зі свого боку, подають ідею голові, аби в ОТГ надали приміщення, де можна було б шити брендовані екоторбинки і продавати їх.

Перший бюджет участі в ОТГ

Рудківська ОТГ – одна з перших на Львівщині та в Україні громада, яка запровадила проєкт “Громадський бюджет”. Таким чином, жителі можуть взяти активну участь у розподілі та використанні бюджетних коштів на місцях. І вирішувати, на що краще витратити частину муніципальних коштів.
“Для початку з місцевого бюджету ми передбачили на Громадський бюджет 150 тисяч гривень. Але тут важливо, що є ініціатива знизу – від місцевих людей – щодо вирішення тої чи тої проблеми. Бо влада має своє бачення і не завжди розуміє потреби жителів. За результатами конкурсу, який провели у 2018-ому, перемогло шість проєктів бюджету участі. Деякі з них щойно почнемо реалізовувати. Більші проекти – вартістю 30 тисяч гривень, менші – 10 тисяч гривень”, – каже Іван Лозинський.
Відтак на 50 тисяч гривень закупили костюми для вихованців музичної школи. До речі, вона ввійшла у десятку кращих музичних шкіл Львівщини! Коштом громадського бюджету придбали ноутбук і монітор для місцевого садочка.
 “Після об’єднання доходи громади зросли практично у сім-вісім разів. І якщо попередній міський бюджет Рудок становив понад 10 мільйонів гривень, то в останні роки його наповненість – 83 мільйони гривень. Із них власних доходів – 23 мільйони гривень. Основні джерела наповнення бюджету – сплата ПДФО за місцем провадження підприємницької діяльності, сплата податку та здійснення орендної плати за землю та об’єкти нерухомого майна, залучення інвестицій”, – додає співрозмовник.

Поки що без оптимізації закладів

В центрі об’єднаної громади розташовується гімназія та опорна школа з філією. У віддалених селах є ще три школи І-ІІІ ступенів, дві середні школи і одна початкова. Також є три заклади дошкільної освіти. Поки жодного з них не закривали, але до цього йде, признається начальниця відділу освіти, молоді та спорту Рудківської ОТГ Юлія Брийовська.
“Дві школи малокомплектні. Цього року до початкової школи в перший клас пішло дві дитини, а наступного року вже жодного першокласника не буде… Загалом там навчається 12 дітей. У іншій школі (дев’ятирічці) – 37 учнів. Не те щоб народжуваність була низькою – просто батьки живуть у селах, поки діти малі, а потім переїжджають у більші міста”, – пояснює Юлія Брийовська.
На навчання дітей довозять автобусом “Школярик”. Загалом їх тут чотири. Додамо, що торік утримання шкіл обійшлося громаді в 35 млн грн, садочки – у 8,5 млн грн, витрати на які повністю покривають із місцевого бюджету, тоді як на школи є субвенція.
До слова, Рудківська громада має одинадцять народних домів, сім бібліотек чотири бібліотечні пункти і дитячу музичну школу.
“Цього року освітні проєкти на обласний конкурс мікропроєктів теж подавали. Зокрема, хотіли закупити в одну зі шкіл нові комп’ютери, але проєкт завернули”, – резюмує Юлія Брийовська.

Приваблива історія краю

Попри успіхи, Рудківська громада має проблемні питання, які потребують негайного вирішення. Серед них: поширене в більшості сіл бездоріжжя; еміграція членів громади, близької до прикордонної зони; сповільнені темпи приходу інвесторів. Поки що мало акцентують в громаді на креативних програмах, які, зокрема, зацікавили б місцеву молодь. Ті та інші пріоритети в своїй роботі Рудківська міська рада спільно з мешканцями окреслить у Стратегії розвитку, яку днями повинні доопрацювати.
А поки що туристам місцеві жителі радять обов’язково навідатися до села Вишня, що дорогою на Самбір. В цьому селі у величезному парку заховався розкішний палац родини Фредрів-Шептицьких. У ньому жив класик польської літератури граф Олександр Фредро, внуком якого був Андрей Шептицький. Нині в палаці функціонує філія Вишнянського коледжу Львівського національного аграрного університету. Ця територія нині у вільному доступі для всіх зацікавлених. Якщо пощастить, можна зайти у саме приміщення. Варто відвідати й костел Святого Войцеха (тепер храм Успіння Пресвятої Богородиці Марії). Його спорудження тривало з 1685 по 1728 рік на місці дерев’яної церкви. Рудківський костел – це родинна усипальниця родини Фредрів. Поруч із костелом височіє чотириярусна цегляна дзвіниця. Віднедавна там облаштували музей Олександра Фредра.
Львів – Рудки – Львів

Децентралізація: загальноукраїнські рейтинги

Житомирщина тримає лідерство щодо формування об’єднаних громад. Хмельниччина перемістилася з п’ятого на третє місце завдяки створенню в червні Нетішинської міської ОТГ. Найгірше зі створенням громад на Вінниччині та Закарпатті. При цьому на Вінниччині, як і на Полтавщині, громади найактивніше співпрацюють. На Волині, Житомирщині, Запоріжчині та Чернігівщині не залишилося жодного району без ОТГ. Донецька, Дніпропетровська, Львівська та Одеська області отримають цього року найбільше державної допомоги на розвиток регіону і громад, мовиться на сайті decentralization.gov.ua.
“Маємо вже 909 об’єднаних громад, які взяли на себе відповідальність за розвиток своїх територій. Люди там уже живуть в умовах, коли місцева влада не ховається від проблем, не перекладає на район, область чи державу, а намагається вирішити їх самостійно або разом із мешканцями. Для цього ОТГ мають і повноваження, і можливості. Тому й якість життя там поступово покращується. Але, на жаль, досі багато громад “хочуть ще подумати”, “не хочуть поспішати”, переживають, що “більше втратять, аніж отримають”, і цим консервують свою неуспішність. Радив би їм не вигадувати причин, щоб нічого не робити… А якщо хтось чекає на реванш централізації, то його не буде! Сотні громад, які відчули смак успіху, цього не дозволять”, – зазначив В’ячеслав Негода, перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України.
За даними моніторингу, громади в 94 районах із 490 (окрім 25 тимчасово окупованих) досі не беруть участі в процесах об’єднання.

Володимир Хрущак, регіональний консультант Офісу реформ у Львівському регіональному відділенні Асоціації міст України:
– Певні перестороги з боку тих, що займаються реформою децентралізації, були давно. Бо було зрозуміло: якщо раптом зміниться влада, процес може загальмувати. Для того, щоб усунути певні сумніви, Асоціація міст України і донори, які фінансують проєкти, пов’язані з цією реформою, просили владу внести зміни у Конституцію. Тоді ця реформа була б незворотною, якби ОТГ стали органом самоврядування – таким, як зараз є місто, село, селище. А оскільки цього не відбулося, застереження щодо гальмування реформи залишаються… Зараз на місцях обласні адміністрації почали напрацьовувати нові редакції перспективних планів. До цього часу створених громад в Україні було багато (понад 900), але не всі вони спроможні. І це нівелює суть реформи… Зокрема, на Львівщині об’єдналися 40 громад, а спроможними з них є орієнтовно 15-ть. Тож найперше їх треба укрупнити, зменшити кількість ОТГ і зробити дійсно спроможними. До слова, Самбірський район “покритий” чималою кількістю громад, але одна з них, яка точно залишиться, це Рудківська. Крім неї, хіба що ще залишиться Новокалинівська ОТГ. Інші укрупнюватимуть. У Рудківській ОТГ є цікаві туристичні місця, вона розташована біля траси, яка веде до Самбора, а далі до кодону. Якщо до громади ввійдуть інші великі села, тоді ця ОТГ розвиватиметься ще швидше. Понад те, якщо говоримо про нашу область, то два райони ще не мають затвердженого перспективного плану – Дрогобицький і Стрийський. На другому етапі реформи повинні почати укрупнення районів, тобто утворювати нові. Бо надалі райони матимуть зовсім інші повноваження, аніж зараз. Ці повноваження, які є в них нині, переймуть громади. На Львівщині, за попередніми даними, замість 20-ти буде 5-6 районів. Зокрема, на пропозицію Мінрегіону має бути великий Львівський, Червоноградський, Золочівський, Дрогобицький, Самбірський, і зараз кажуть про Стрийський. Згідно з новим перспективним планом, в області також мають бути створені замість 90 ОТГ – 60-ть. Позиція Мінрегіону така: якщо область хоче, щоби громад було більше, тоді сама ж область дофінансовуватиме їх без державної допомоги. Нагадаю, що нині громади отримують від держави ДФО, освітню субвенцію і базову дотацію.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.9898 / 4.25MB / SQL:{query_count}