Те, що вдалося, було часто всупереч, ніж завдяки

Оксана Юринець, народний депутат України, – про роботу парламенту 8-го скликання

Верховна Рада України 8-го скликання допрацьовує останні тижні. Позачергові вибори внесли серйозні корективи у графіки чинних народних депутатів. Більшість із них готувалися звітувати за 5-річну роботу в середині осені. А доведеться в середині літа. Чи готові парламентарі підсумувати каденцію, здобутки та недопрацювання цієї Верховної Ради, ми розпитали у народної депутатки України від 117-го виборчого округу міста Львова (Франківський, Галицький та частина Шевченківського району), голови української делегації у Парламентській асамблеї НАТО Оксани Юринець.
– Пані Оксано, готові звітувати за весь період роботи в парламенті 8-го скликання?
– Як мовиться у легендарному вислові, “завжди готова”. Мене звітом не налякаєш. Бо, по-перше, нам із командою є чим звітувати. По-друге, як і обіцяла у своїй передвиборчій програмі, я оприлюднювала звіти за пророблену роботу щомісяця. Для того, щоб із моєю діяльністю були ознайомлені і ті 45 000 львів’ян, які у 2014 році віддали за мене свій голос, і інші. Коли звітувала за останні 4 роки, то звіт зайняв 163 слайди. Зараз працюємо над тим, щоб їх оптимізувати (усміхається).
– Які результати для вас є найважливішими?
– Є кілька стратегічних речей, які цей парламент зробив на довгострокову перспективу. Це і закон про декомунізацію, і закон про функціонування української мови як державної, запровадження україномовних квот на радіо та телебаченні, закон про підтримку українського кіно, закріплення у Конституції України незворотності курсу нашої держави до членства у НАТО та ЄС, низка децентралізаційних законів, зокрема про добровільне об’єднання територіальних громад. І Томос, до речі, одна із заслуг Верховної Ради України. Бо саме це скликання ініціювало надання автокефалії Україн­ській церкві. Я особисто за каденцію зареєструвала сама і у співавторстві 204 законопроекти, з яких 44 стали чинними актами.
– Як виникали законодавчі ініціативи?
– По-перше, як науковець, професор кафедри зовнішньоекономічної та митної діяльності Львівської політехніки часто спілкуюся з колегами-викладачами, і вони вказують на проблемні місця, які варто законодавчо врегулювати. По-друге, нерідко теми для законотворчої діяльності з’являються на особистих прийомах громадян. За час каденції я провела їх понад 110. Не було жодного місяця без звіту і зустрічей із людьми. А це сотні осіб, які приходять із тими чи іншими
 
Засідання Верховної Ради України
пропозиціями, що потім виливаються у законодавчі ініціативи. Так, наприклад, з’явився законопроект про стоматологічну діяльність, законопроект про запровадження 25 грудня офіційним вихідним днем, який потім було ухвалено і він став законом. Із особистих прийомів громадян народився і мій законопроект про транскордонне співробітництво, який успішно було ухвалено. До речі, часто особисті прийоми – це не тільки обов’язкові щомісячні зустрічі із людьми у громадській приймальні, а розмови на вулиці, у потязі, у школі, у садку, у кав’ярні. А інколи це і виїзні особисті прийоми. Зараз, наприклад, займаємося проблемами будинків №34 і №46 на вулиці Володимира Великого. Вже мали три зустрічі: одну під будинком, другу у Франківській адміністрації і третю в міській раді. Ще трохи і до парламенту дійдем (сміється). Були і такі речі, які не вирішувалися роками. Наприклад, питання приватизації громадянами помешкань у гуртожитках. Парламенти попередніх каденцій не могли це питання довести до кінця. У моєму окрузі багато гуртожитків. І ще будучи депутатом Львівської обласної ради, і потім кандидуючи до Верховної, я часто зустрічалася з людьми, які там живуть. Тому однією з перших моїх передвиборчих обіцянок було саме забезпечити людям на законодавчому рівні реалізацію їхнього права на житло. Мій закон №1076 таки було ухвалено, мешканці гуртожитків здобули право приватизувати помешкання, у якому подекуди виросло не одне покоління їхньої сім’ї.
– Ви – депутат-мажо­ритарник, вам часто доводилося на національному рівні відстоювати інтереси свого округу. Були труднощі?
– Не буду лукавити і скажу, що були. Але якщо багато працювати, то і є результат. Пам’ятаєте історію із Львівським обласним перинатальним центром? Більшість поставили на ньому хрест. Зневірилися. Я, ще будучи депутатом обласної ради, цим питанням займалася. І, скажу відверто, просто як жінка, як мама не могла спокійно дивитися, як руйнується один із найбільших пологових центрів в Україні. Ми писали звернення за зверненням, я постійно згадувала про проблему на Годині запитань до уряду і… початкових 45 мільйонів гривень на реконструкцію будівлі було виділено. Хоча перинатальний – це не мій округ. Як і Львівська обласна клінічна лікарня, де ми відстоювали виділення коштів на ремонт та обладнання чи ОХМАТДИТ, де ми зробили сучасне приймальне відділення, чи Чорнобильська лікарня, яка отримала останнє обладнання для обстеження кишково-шлункового тракту дітей, чи дитяча інфекційна лікарня. Я не могла не відстоювати їхні інтереси у парламенті та Кабміні. Бо є багато речей, які не обмежуються округом. Медицина та освіта насамперед. Мешканці і мого округу лікуються в обласній лікарні чи возять дітей на Дністерську, вагітні з мого району
 
 Із мешканцями вул. Вол. Великого на виїзному особистому прийомі громадян
також народжують на Джорджа Вашингтона, тому тут ніяких меж у відстоюванні інтересів цих закладів не може бути. Також важливо, щоб депутати, крім критичних об’єктів округу, спільно лобіювали  виділення коштів, які ідуть на пріоритетні цілі регіону. Щоб не персональний лобізм, а суспільний інтерес та економічний ефект бути критеріями депутатських зусиль. Намагалася навколо цієї ідеї об’єднати наше міжфракційне депутатське об’єднання “Львівщина”, де є співголовою. І багато речей нам спільними зусиллями вдавалося зробити. Часто всупереч, ніж завдяки. Ми зберегли Національну академію сухопутних військ у Львові, відстояли залишення в обласній власності Палацу мистецтв, внесли десятки поправок до бюджетів різних років, завдяки яким Львівщина отримала додаткове фінансування.
– Освіта і медицина все-таки були  пріоритеті?
– На медицину вдалося відстояти виділення із державного бюджету більше 73 мільйонів гривень. На освіту – понад 20. Це і університети, і школи, і садки. Із деякими навчальними закладами працювали неодноразово. Із школами  №33, №5, №41, №101, №55, №27, №34, №23, №33, №48, №83,  №28, ліцеєм №18, ліцеєм №2, ліцеєм імені Василя Симоненка, ліцеєм “Надія”, ліцеєм №66, ліцеєм імені Василя Стуса, початковою школою “Малюк”, Класичною гімназією при університеті імені Івана Франка, Академічною гімназією при Львівській політехніці, школою “Джерельце”, школою-гімназією “Галицька”. Сподіваюся, нікого не забула. Деяким допомагали також консультаціями, коли вони брали участь у конкурсі мікропроектів Львівської обласної ради. Днями телефонували із будинку дитини №1. Ми допомагали їм зі встановленням вікон. Як вперше приїхали, то жахнулися від того стану, в якому вони були. Але, дякувати Богові, процес пішов.
– На ваших сторінках у соціальних мережах часто можна побачити фото зі студентами. Зустрічі з ними якось впливають на вашу діяльність у парламенті?
– У своїй передвиборчій програмі 2014 року я обіцяла сприяти талановитій молоді. Завжди намагаюся бачитися з молодими людьми якомога частіше. Черпаю від них натхнення. Цієї весни ми відвідали більшість університетів, які розташовані у моєму окрузі з лекцією про міжпарламентську дипломатію. Найактивніші молоді люди змогли пройти практику чи стажування у комітеті з питань європейської інтеграції, де я працюю. А там у них завжди є шанс добре зарекомендувати себе і отримати перше робоче місце. Ми пішли навіть далі. Розробили проект для старшокласників “Управління державою зблизька”. Це такий дводенний тренінг про те, хто і в який спосіб керує країною. Випробували ініціативу і переконались у її успішності. Особливо дітям подобається кінець занять – екскурсія до парламенту.
– Восени минулого року у Львові відбулися протести викладачів ВИШів за підвищення зарплат. Ви тоді доєдналися до колег. Як представник влади не відчували дисонансу?
– Ні. Бо насправді підвищення зарплат – це компетенція насамперед уряду. Але … депутати мають такий інструмент впливу як запити і звернення. У цьому випадку історія закінчилася підвищенням на 10% окладів науковим і науково-педагогічним працівникам. Це недостатньо, але крига скресла. Я це питання порушувала у парламенті практично щомісяця. Виступала і з трибуни, і з місця, і на годинах запитань до уряду. Переконана, що це питання не можна і далі залишати без уваги і працювати над ним далі. Бо освіта і наука – це основа, без якої неможливий розвиток держави.
– Також культура… Ваш округ – це центральна частина Львова, де розміщено найбільше і культурних установ, і пам’яток архітектури. Як часто доводилося із ними мати справу?
– За каденцію я отримала 1071 звернення. Напевно, не менше ніж 10% із них стосувалися пам’яток архітектури. Починаючи від квартир у будинках, які мають історичне значення, до великих об’єктів, таких як Національний театр імені Марії Заньковецької. До слова, ремонт у театрі, заміна стільців – це власне результат і моїх запитів та звернень до уряду. Збереження Палацу мистецтв в обласній власності також. Працювала і над присвоєнням статусу національної Львівській філармонії.
– А чого не вдалося реалізувати?
 
 Семінар Роуза-Рота, Туреччина, квітень 2019 р.
– Реалізувати все неможливо. Бо берешся за одне, як вже вимальовуєш плани на інше. Але… ідучи до парламенту, я обіцяла сприяти відкриттю нових дитячих садків у Львові. Бо із цим у нас серйозні проблеми. І хоча питання лежить у площині компетенції місцевої влади, але як законотворець намагалася знайти важелі впливу на ситуацію. Тому у співавторстві з іншими депутатами зареєструвала законопроект №9118 щодо зобов’язання забудовників великих житлових кварталів будувати об’єкти соціальної інфраструктури. Правда, поки його ще не ухвалено. Однак за результатами звернень зроблено іншу річ у цьому напрямку. Кабмін вніс зміни до санітарних норм, і це посприяло спрощенню процедури відкриття приватних ДНЗ, які частково розвантажили проблему. Також ми із командою намагаємося максимально сприяти поліпшенню умов перебування дітей у садках завдяки державному фінансуванню. Маємо цілий перелік ДНЗ, у співпраці з якими вдалося досягти результату. Це ДНЗ №134, №37, №163, №118, №3, №129, №38, №41, №43, №57, №69, №33, №73 і №131. Хоча зовсім проблеми це не вирішує. Тому важливо об’єднати зусилля і місцевих чиновників, і депутатів різних рівнів, і  бізнесу, щоб це завдання виконати.
Те саме стосується соціального захисту наших військових, які повернулися з війни. Я зі свого боку ініціювала законопроект №9335 щодо оптимізації розміру єдиного внеску для підприємств учасників бойових дій. Для того, щоб полегшити їм умови започаткування власної справи. Але знову ж таки цей законопроект парламент поки ще не ухвалив. Намагаємося допомагати й іншим способом. Завдяки нашому благодійному проекту “Ангели надії” і мікропроекту Львівської обласної ради буде оновлено Центр реабілітації військових АТО “Фенікс”.
Нам вдалося загалом залучити на це майже 1 мільйон гривень. Продовжуючи тему недопрацювань, хотіла б згадати і про запровадження електронного квитка у транспорті. Тут ситуація така. Як законодавець я розробила, і Верховна Рада проголосувала за закон, який надає місцевим органам влади повноваження впроваджувати систему електронного  обліку квитків у транспорті. Але … Львів в особі місцевої влади не до кінця ці повноваження на себе взяв. На відміну від, наприклад, Чернівців, Тернополя, віднедавна столиці. Дуже сподіваюся, що і наше місто доєднається до цього переліку.
 – Днями полковникові Андрію Соколенку посмертно присвоїли звання Героя України. Бачили, що ви були на врученні відзнаки.
– Так. На одній із зустрічей познайомилися із мамою Андрія – пані Валентиною. Часто бачились на Личакові, спілкувалися телефоном. Для неї було надважливо, щоб синові присвоїли це звання. Важко порахувати кількість моїх звернень до Адміністрації Президента на цю тему. Але… нам це вдалося. Пані Валентина попросила на вручення відзнаки поїхати до Києва разом із нею. Саме тому я там і була.
– Про війну на сході України вам постійно доводиться говорити на міжнародних зустрічах, на засіданнях Парламентської асамблеї НАТО, де ви головуєте в українській делегації. Наскільки важко відстоювати інтереси України?
– Буває непросто. Особливо, коли в бій вступають маніпуляції. Як було у випадку Угорщини та її закидів щодо статті про мову в законі про освіту. Але  здебільшого ми маємо дуже міцну підтримку. І з боку США, і з боку Канади, країн Балтії. Днями закінчилися вибори до Європарламенту, то, наприклад, у Литві перемогли троє великих друзів України. Це колишня президент ПА НАТО, в минулому міністр оборони Литви Раса Юкнявічене, колишній прем’єр-міністр Литви Андріус Кубілюс, який дуже багато допомагав нам в консультуванні щодо впровадження реформ і Юозас Олекас, голова українсько-литовського групи дружби у Сеймасі. Тому наша міжнародна підтримка міцніє. Раса Юкнявічене, до слова, минулого року на моє запрошення вперше відвідала Львів. І це фактично стало основою для дуже важливого засідання, яке вже за кілька тижнів відбудеться у нашому місті. 23 – 25 червня прийматимемо тут Міжпарламентську раду Україна-НАТО. Приїде і президентка ПА НАТО Меделін Мун, і делегати з-понад 12-ти країн. І, звичайно ж, російська агресія буде однією із ключових тем обговорення.
– Україну гойдають політичні зміни. Маємо нового президента, незабаром матимемо новий уряд, парламент. Які завдання на найближче майбутнє?
– Найголовніше зберегти країну. Ми створити потужну армію, даємо відсіч ворогові, реформуємося. Ми здобули суб’єктність на міжнародній арені. З нами рахуються. До нас дослухаються. Ми виконали 144 умови, щоб отримати безвіз. Ми впевнено рухаємося до членства у НАТО та ЄС. Тому повинні не розгубити того всього, що напрацювали. А навпаки, продовжити і примножити!
Розмовляла
Олена Висоцька
офіційно

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6699 / 4.24MB / SQL:{query_count}